PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=779126}

Geniusz

Genius
7,8 5 876
ocen
7,8 10 1 5876
Geniusz
powrót do forum serialu Geniusz

Jeśli to co tutaj pokazali jest prawdą czyli fakt że Heisenberg ( Breaking Bad Hehe ) kierował nazistowskim zespołem mającym na celu stworzenie broni atomowej i naprawdę wiedział jak to zrobić ale celowo opóźniał i bojkotował prace oraz nie wyjawiał swojej wiedzy to czyni go to - moim zdaniem jednym z największych bohaterów Drugiej wojny światowej. Przecież Hitler z atomówką w 42 /43 to byłby koszmar- wtedy tylko i wyłącznie skończyło by się to sojuszem Stanów i Rzeszy albo całkowitym zwycięstwem rzeszy. Jeśli to nie był zakłamany nazista tylko fizyk który chciał dobrze to czemu nie uczymy o nim na lekcjach historii ? Czemu ta postać przepadła w kartach historii wojennej jeśli ma tak ogromne zasługi ??

ocenił(a) serial na 7
mordarg

Serial przedstawia go pozytywnie (tzn., że świadomie sabotował budowę niemieckiej bomby jądrowej) - poczytałam trochę artykułów i nie jest to takie oczywiste, aczkolwiek mnie samej ta wersja b. odpowiada.
Są kontrowersje na ten temat, w szczególności wymieniana jest rozmowa z Bohrem w 42 r w Kopenhadze.

Patrząc tylko na fakty, trzeba przyznać że:
- był świetnym naukowcem i "miał moc" by teoretycznie tę broń skonstruować,
- nie zachował się jak dobry biznesmen wnioskując u nazistów o zbyt małe zasoby finansowe i ludzkie (na mniej prestiżowe badania nad V1 i V2 Rzesza wydawała wtedy wielokrotnie więcej),
- jego niekwestionowana wiedza teoretyczna nie przełożyła się na zdolności konstruktorskie jego i zespołu jaki sobie dobrał,
- nie zginął w trakcie wojny (a powinien jeśli jego postawa byłaby na tyle zaangażowana by go skutecznie zbliżać do celu; jestem głęboko przekonana, że wywiady poradziły sobie z precyzyjnym wysondowaniem sytuacji); cień podejrzenia i załatwiliby naukowca dla zasady lub z "ostrożności procesowej a jeśli było odwrotnie to zachowanie go żywego na tym stanowisku było na rękę aliantom.

Podsumowując:
świadomie czy nie, BYŁ ON odpowiednim człowiekiem by (z dużym prawdopodobieństwem) Niemcy nie skonstruowali bomby atomowej jako pierwsi, amen.
Stąd dla mnie to postać pozytywna.

A odpowiadając na Twoje ostatnie pytania: nie uczymy się o nim ponieważ kwestia jego ŚWIADOMYCH ZASŁUG w tej sprawie nie oczywista/jednoznaczna. A innymi się jeszcze historia nie zajmuje.

Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 8
Rajwant

Serial jednak niepotrzebnie wybiela postać Heisenberga. Fakty przemawiają za tym, że gdyby miał odpowiednią technologię, nie powstrzymałby się od skonstruowania bomby. Próbował przekonać Nielsa Bohra do współpracy z nazistami, choć po wojnie twierdził, że "między słowami" zniechęcał go do tego. Sam Bohr w latach 50 przygotował list, w którym żądał od Heisenberga zaprzestania rozsiewania kłamstw na temat ich spotkania w Kopenhadze 1941 roku (choć niestety listu nie wysłał). Znamienny jest fakt, że dopiero po rozmowie z niemieckim fizykiem podjął decyzję o wsparciu Projektu Manhattan.

Główną przyczyną porażki niemieckiego programu broni atomowej nie była dywersyjna działalność Heisenberga, lecz fakt, że naziści postawili na złą technologię. Do tego jeszcze brawurowe akcje aliantów w Norwegii (Vemork oraz Tinnsjo), w których zniszczono zapasy ciężkiej wody potrzebne Niemcom. O wszystkim może przeczytać w znakomitej książce Richarda Rhodesa "Jak powstała bomba atomowa". Podsumowując, wątek Heisenberga to chyba najsłabsze ogniwo bardzo dobrego serialu.

mordarg

Z ciekawością przeczytałem zarówno pytanie, jak i odpowiedź. Jeszcze nie mam zdania, ale będę śledził ten wątek. Serial dodany do listy oczekujących :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones