PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=110541}

Glina

8,1 25 583
oceny
8,1 10 1 25583
7,7 6
ocen krytyków
Glina
powrót do forum serialu Glina

wywiad z panem Maciejem Maciejewskim , scenarzystą obu części serialu GLINA.
W jednym ze zdań wspomina o tym że Gajewski jednak wystąpiłby w 3 odsłonie .

rozmawia : Piotr Guszkowski 17.09.2012

Premierowy odcinek "Paradoksu" z Bogusławem Lindą obejrzało 1,6 miliona widzów. Osiem lat wcześniej cztery
miliony Polaków oglądały w TVP "Glinę". Choć serial Pasikowskiego był świetny, telewizja go nie chciała
Co tu dużo mówić - lubiliśmy "Glinę". Historia zgorzkniałego komisarza Gajewskiego, którego zagrał Jerzy
Radziwiłowicz, a któremu partnerowali Maciej Stuhr i Jacek Braciak, zadebiutowała w TVP1 we wrześniu 2004 r. Za
kamerą stanął twórca "Psów" Władysław Pasikowski. Było ponuro, wątki ze śledztw przeplatały się z tymi z
prywatnego życia policjantów wydziału zabójstw. Podobało się widzom, podobało krytykom. Drugiemu sezonowi
zmieniono jednak godzinę emisji. Trzeciego - wbrew zapowiedziom - nie doczekaliśmy się wcale.

Do dziś "Glina" wraca jednak we wspomnieniach fanów, którzy stawiają go za wzór kryminalnego serialu. A my
zastanawiamy się, dlaczego telewizja, mając w garści coś tak dobrego, tak łatwo się tego pozbyła. Scenarzysta
Maciej Maciejewski twierdzi, że "Glina" został skazany przez polityków.

Piotr Guszkowski: Były plany trzeciego sezonu, napisał pan nawet osiem odcinków. Co się stało?

Maciej Maciejewski: Byliśmy z Władkiem zadowoleni z naszej pracy, chcieliśmy zrobić trzeci sezon. Ale już na drugi
został wydany wyrok. Miał zdechnąć, żeby nie było żadnego pretekstu do kontynuacji.

Pierwszy sezon, pokazywany w czwartkowym prime timie, miał oglądalność na poziomie 4 mln. Gdy "Glina" powrócił
na antenę po trzech latach przerwy, oglądało go już dwa razy mniej widzów.

Przerwę wymusiły ciągnące się negocjacje finansowe. Ekipy się zmieniały: kto inny podpisywał umowę na produkcję,
kto inny był prezesem podczas realizacji. Drugi sezon "Gliny" pokazywano już w piątki, a czas emisji był płynny -
między 22 a 23. Pamiętam, że jeden z odcinków poszedł nawet o 23.05. Serial miał premierę wiosną, a zakończył się
w końcu lipca. Żadna stacja na świecie tego nie robi! Więc, że dochrapaliśmy się w ogóle tych 2 mln, to był sukces.
Ale oczywiście nie było już uzasadnienia dla robienia kolejnej części. Glina został celowo uj...ny.

REKLAMA
Dlaczego? Przecież widzieli, co brali, znali scenariusz

Problem w tym, że scenariusz dostała ekipa Jana Dworaka, a serial - ekipa Urbańskiego [mowa o ówczesnych
prezesach TVP].

Był politycznie niewygodny?

To jest bliskie prawdy. Pewien człowiek z TVP dwa lata później powiedział mi wprost: "Zostaw to. Nie marnuj czasu i
energii. To zostało celowo up...one, wszyscy na Woronicza o tym wiedzieli". Taka była decyzja prezesa Urbańskiego.
Czekali, żebym ja napisał trzynaście odcinków, które bez czytania wyrzuciliby do kosza.

Powód?

Widział pan drugi sezon. Cyganie, Młodzież Wszechpolska. Gdy to pisałem, nie spodziewałem się takiej reakcji. W
pierwszym sezonie poruszyłem historię porwania Bohdana Piaseckiego. Nikt na to nie zwrócił uwagi. Z drugim było
gorzej. Najbardziej zapiekło ich, gdy główny bohater stoi przy stole sekcyjnym, a anatomopatolog opisuje przebieg
zbrodni na Romach. Komisarz Gajewski mówi wówczas: "Są dni, kiedy żałuję, że urodziłem się w tym kraju". O to
zdanie rozpętała się burza. Oni chcieli krew puszczać. Byłem tego świadkiem. Chodziłem na kolaudację w
zastępstwie Władka, który montował następne odcinki.

I miał podobne problemy z "Kadiszem". Mówiono nawet, że sfrustrowany Pasikowski celowo wplótł kontrowersyjne
wątki w scenariusz drugiego sezonu "Gliny".

Nie, powiem nieskromnie, że to wszystko było moje. Władek się do tego nigdy nie wtrącał. Znamy się od trzydziestu
lat, zasada jest bardzo prosta - ja piszę, on reżyseruje.

Na trzecią serialu nie ma już szans? Nawet mimo zmian w TVP?

Przyszedł Juliusz Braun, chce stawiać na ambitne projekty, więc można spróbować. Producent zaniósł na Woronicza
sześć odcinków. Tydzień temu zadzwoniła do mnie redaktorka, która powiedziała, że będzie czytać pierwszy. Ale
jakoś w to nie wierzę.

TVP nie ma chyba na "Glinę" pieniędzy. To była droga produkcja.

Jeżeli mielibyśmy zachować ciągłość ekipy - ja napiszę scenariusz, Władek stanie za kamerą, a Jurek z Maćkiem
zagrają, to taniej się tego zrobić nie da. "Glina" był kręcony na negatywie, a nie cyfrą. To jest kino.

Jaki był budżet "Gliny"?

Pierwszy sezon powstawał w komfortowych warunkach, prawie takich jak podobne seriale we Francji czy w
Niemczech. Przy drugim musieliśmy już potwornie poharatać scenariusz. Nie stać nas było na aktorów, wycinaliśmy
wątki, postaci drugoplanowe - czyli to, na czym się buduje dobrą gęstość opowiadania. Płakaliśmy i cięliśmy.

Szkoda by było, żeby cała historia tak się skończyła. Właśnie do "Gliny" porównywane są kolejne polskie produkcje
kryminalne. Ostatnio ponownie wyemitowano oba sezony. Na forach TVP i Facebooku fani domagają się trzeciego
sezonu.

Przy okazji powtórek moja młodsza córka załapała się wreszcie na ten serial. No i zebrałem od niej gratulacje.
Powiedziała: "Stary wstydu nie ma".

JohnFrusciante_1988

wychodzi z tego że nie było pieniędzy na 3 sezon ,ale gajewski miałby przeżyć.

ocenił(a) serial na 10
kamil15_filmweb

czytając dokładnie dojdziesz do wniosku że niestety nie chodziło tylko o pieniądze .

JohnFrusciante_1988

gdybyś zrobił scenariusz 3 sezonu to coś w nim napisał na miejscu matejewskiego ta sekretarka chyba go nawet do ręki nie wzięła

ocenił(a) serial na 10
kamil15_filmweb

Pasikowski, był zawsze i jest niewygodny dla ''elit III RP'' zarówno z lewa, jak i z prawa. Nie przepadają za nim, na Wiejskiej, i na Woronicza, bo to co robi, jest dobre, i ukazuje realny obraz Polski, a nie wyidealizowany jaki chcą widzieć.

ocenił(a) serial na 10
Klemens1990

zacytuje : P.G - Był (SCENARIUSZ) politycznie niewygodny?

M.M - To jest bliskie prawdy. Pewien człowiek z TVP dwa lata później powiedział mi wprost: "Zostaw to. Nie marnuj czasu i
energii. To zostało celowo up...one, wszyscy na Woronicza o tym wiedzieli". Taka była decyzja prezesa Urbańskiego.
Czekali, żebym ja napisał trzynaście odcinków, które bez czytania wyrzuciliby do kosza.

JohnFrusciante_1988

Ja tam się cieszę, że zamiast Gliny mamy gwiazdy tańczące na lodach, lodówkach i mikrofalach żyjące na Wspólnej.

ocenił(a) serial na 10
JohnFrusciante_1988

Ktoś wspominał ten wywiad wcześniej.
Wczoraj na zimową deprechę obejrzałem te dwa odcinki Gliny lecące w TVP seriale. To ciężkie historie, ale, kurde, niosą jakieś takie oczyszczenie dla widza, dają kopa. Sprawiają, że chce być się odrobinę lepszym, dać metaforycznie w mordę rzeczywistości i puścić w ten obity ryj równie metaforyczny dym z nonszalancko odpalonego metaforycznego papierosa.

Kurde, po prostu tęsknię za tym serialem. I choć główni bohaterowie to nie młodzieniaszki, to strasznie trzymam kciuki za Pasika, żeby mu się udało zrobić Glinę 3. Jack Strong nadciąga, reżyser jest znów na fali wznoszącej. Daaamn, może już czas?

ocenił(a) serial na 10
sosniak

przejrzałem większość tematów wrzuconych odnośnie tego serialu lecz na ten wywiad nie trafiłem , więc jeśli już był to wybaczcie .
Ja również tęsknię .

JohnFrusciante_1988

Stuhr powiedział, że są coraz mniejsze szanse na Glinę.

ocenił(a) serial na 10
Savio_Dan

Też tęsknie, to jedyny polski serial który robi na mnie takie wrażenie, pozostają co tygodniowe piątkowe powtórki na TVP Seriale. Co do 3 serii, w każdym normalnym kraju powstałaby, ale nie tutaj ... To tylko dowód na cenzurę w polskich mediach, i władzy układów, dla którym Pasikowski jest nie wygodny. Też bardzo chciałbym zobaczyć 3 serią ''Gliny'' i wciąż mam nadzieję że powstanie, dla takich seriali gotów jestem płacić abonament, bez jakichkolwiek problemów. Teraz czekam na ''Jacka Stronga'

Klemens1990

W końcu na realizację Pokłosia musieliśmy czekać 10 lat. Do dzisiaj pamiętam jak w wywiadzie Maciejewski mówił, że "cięli i płakali", zresztą widać doskonale różnicę czasową między I sezonem a II sezonem. Sam oglądam Glinę już po raz trzeci, dzisiaj w nocy obejrzałem trzy odcinki i prawdopodobnie dzisiaj znowu się to powtórzy. Nikt tak nie buduje napięcia jak Pasikowski i Maciejewski. Na Jacka Stronga wybieram się oczywiście. Przynajmniej w ten sposób mogę podziękować Pasikowskiemu za świetne filmy.

JohnFrusciante_1988

Trzeba napisać wprost - morderstwo Cyganów w II serii "Gliny" było wymysłem. Nic takiego nie zdarzyło się w PRLu ani w III RP na tle narodowościowym. Takie zbrodnie zdarzały się wyłącznie na tle rabunkowym. Jeśli ktoś się wqrwił na Pasikowskiego za ten motyw - to tutaj akurat miał rację. To były brednie. I ci chłopi przylatujący z widłami i gadający o brudasach. Przecież to było groteskowe i oderwane kompletnie od rzeczywistości.

Co do realizacji III serii "Gliny" - TVP finansowo kona, na wiele lat można zapomnieć. A po "Pokłosiu" nowa władza w TVP zapewne z defaulta odrzuci Pasikowskiego.

ocenił(a) serial na 10
szczery_Roman

Tak, ciekawe jakie nastroje będą po premierze ''Jacka Stronga'' pewnie też, TVP wyklnie Pasikowskiego. W sumie Pasikowskiego nie lubią, od początku czerwonym naraził się Psami, a białym Pokłosiem. Nie pamiętam gdzie, ale ktoś bardzo dobrze po premierze Pokłosia, stwierdził ''Pasikowskiemu, jako sumieniu narodu, nie jest łatwo''. Trudno się z tym nie zgodzić

Klemens1990

Jakim znowu "białym" się naraził? Chyba raczej CZARNYM. A niby Psami naraził się czerwonym? Też ciekawa teoria.
Albo niewuażnie oglądasz Pasikowskiego, albo mylisz go z Kieślowskim.

ocenił(a) serial na 10
marcholt

Naraził się w ich mniemaniu

ocenił(a) serial na 10
Klemens1990

Ja nie widzę, w ''Pokłosiu'' antypolskości, ani w ''Psach'' , ale tak były NIESŁUSZNIE przyjęte, przez pewne osoby

ocenił(a) serial na 10
szczery_Roman

jeśli ktoś miałby się o coś wkurzyć to jedynie na Maciejewskiego za scenariusz tego wątku ponieważ Pasikowski nie ingerował w to co w nim jest napisane i tylko kręcił to najlepiej jak potrafi . Pasikowski i Maciejewski nie wpieprzali się w swoją pracę .

ocenił(a) serial na 10
JohnFrusciante_1988

Wkurzać się można jedynie o u...pienie tego świetnego serialu, a nie o fikcję literacką, która jest przywilejem scenarzysty. Mowa oczywiście o fikcji z zabójstwem cyganów, a nie o "brudasach" itp. bo tego rodzaju mowa miłości kwitnie w tym kraju w najlepsze - wystarczy się rozejrzeć w internecie.

Bo już o to, że w państwie, które miało być po 1989 demokratyczne, mediami publicznymi MUSZĄ (?...) zarządzać rządzący politycy, to już się człowiekowi nawet wkurzać nie chce. Szkoda nerwów po prostu.

ocenił(a) serial na 10
szczery_Roman

Po pierwsze - to nie jest serial dokumentalny, a fikcji literackiej na szczęście jeszcze nikt w tym kraju nie zakazał.

Po drugie - chłopi z widłami nie przybiegli na pole z powodu cyganów, tylko osobistej krzywdy i w tej sytuacji nie ma nic nieprawdopodobnego. Poza tym ten sam chłop pomógł później Banasiowi znaleźć ciała.

Po trzecie - od rasistowskich wyzwisk roi się na forach, więc gadanie, że to nie jest rzeczywistość jest już totalną bzdurą.

ocenił(a) serial na 9
jan_niezbedny0

Jeśli jest nagromadzenie czegoś to aż bije z tego fałsz.
Monolog Cyganki w samochodzie o krzywdach na nich zakończony - Czy naprawdę tak wam przeszkadzamy
Cygan w domu króla czy kim tam był - oczywiście niesłusznie prześladowany za kradzież
Właściciel baru rasista
Rolnicy rasiści i szowiniści
Policjanci rasiści
Młodzież w wiosce rasiści
a na koniec Gajewski ze swoi - wstydzę się że się urodziłem w tym kraju. I nie porównuj internetu od rzeczywistości i wdrożenia ich w życie. Dla mnie scenarzysta odpłynął i to nie pierwszy raz. Już wcześniej była historia o jakimś prawicowym faszyście a potem o geju którego na końcu Gajewski chciał pomoc kompletnie nie rozumiem dlaczego - przecież był zabójcą. Tamto można była zignorować ale ta Cygańska pedagogika wstydu aż biła po oczach ideologią.

ocenił(a) serial na 10
ediz4

Jak komuś ideologia wyłazi ze wszystkiego, to "dostrzeże " ją wszędzie - nawet w banalnej w sumie historii geja, który zabił w afekcie, z powodów rodzinno miłosnych.
I pierdla za to przecież nie uniknie. Pobudki Gajewskiego, żeby mu w pewnym sensie pomóc są w zasadzie jasne, skoro ich nie chwytasz, to już nie mój problem.

O piętnowanie nacjonalizmu jakoś nie mam do twórców serialu pretensji - nacjonalizm to upośledzenie, przypadłość ludzi, którym przeszkadzają ludzie, klasyfikujących społeczeństwo według pochodzenia/wyznania/koloru skóry etc. i ubierających to paskudne upośledzenie w jakąś "ideologię" - żeby się z tym lepiej poczuć. To tak jakby ktoś permanentną sraczkę z przeżarcia tłumaczył tym, że ma szlachetniejsze jelita od innych.

Nawet jeśli mogę się zgodzić, że z Cyganami - i tylko z tym - autorzy pojechali po bandzie, to być może po prostu wyczuli nieco wcześniej wzmagający się smród faszyzmu, który dziś już z przyzwoleniem obecnej władzy rozchodzi się coraz intensywniej, a który gdzie jak gdzie - ale w Polsce powinien być u...lany w zalążku.

Co do Gajewskiego i jego tekstu, że "wstydzi się, że urodził się w tym kraju" - o co ten krzyk?
Ja myślę, że całkiem sporo ludzi przynajmniej raz w życiu ma taką refleksję, także ci z przekonań prawicowi i tradycyjni, zwłaszcza ci nich, którzy powyjeżdżali za lepszym życiem z naszego monokulturowego katolickiego (k)raju jakoś dziwnym trafem nie na stawiane za wzór Węgry, tylko na ten "zgniły", "lewacki", multikulturowych Zachód :)

ocenił(a) serial na 9
jan_niezbedny0

Czyli jakie są te pobudki? Bo nie tylko chce mu pomóc ale zamierza kwitnąć 2h w samochodzie czekając aż zabójca sam się podda. Musi być naprawdę wyjątkowy.

Nie rozróżniasz nacjonalizmu od szowinizmu. Ale czego ja się w sumie spodziewałem.

Lol Sprawdź czy nie masz faszyzmu w lodówce. Nie rozróżniasz nacjonalizm od szowinizmu i nawet nie wiesz że podstawą faszyzmu nie był rasizm. Rasizm był podstawą nazizmu.

Widzę że typowo nowoczesny lewicowiec. Wyjeżdża się za pieniędzmi a nie za wartościami na zachodzie jakbyś nie wiedział. I zauważania że u nas jest gorzej nie oznacza że trzeba się wstydzić. To jest jak powiedział Sikorski - murzyńskość. Nie wstydzisz się pisać po Polsku?

ocenił(a) serial na 10
ediz4

1. Pobudki takie, żeby nie zniszczono smarkacza, który i tak poniesie zasłużoną karę za swój czyn, ale nie jest z gruntu zły, zaś z powodów społeczno-obyczajowych miałby w pace - pełnej złych ludzi - przerąbane. Dziwne, że komuś to jeszcze trzeba wyjaśniać.

2. Pewnie, że był wyjątkowy. Masz 5 lat, że rzeczywistość filmową bierzesz w 100% na serio? Dla dorosłego człowieka pewna umowność fabularnych produkcji powinna być raczej oczywista.

3. "Nie rozróżniasz nacjonalizmu od szowinizmu"...
Nawet nie mam zamiaru. Dzielenie g...na na cząsteczki, żeby poszukać, które są trochę mniej paskudne zostawiam pasjonatom takiej babraniny.
Powtarzam - to skrzywienie ludzi, którym przeszkadzają ludzie. Rzeź wołyńska też się wzięła z nacjonalizmu, który dumnie brzmi jedynie na papierze - ujęty w doktrynach. Wszelkie klasyfikowanie ludzi na "lepszych/gorszych", "prawdziwych/nieprawdziwych" ze względu na narodowość/wyznanie/rasę etc. jest chore. Z tego się klują konflikty i wojny.

4. Nie lewicowiec, tylko bezideowiec. Chromolę polityczne doktryny, chyba, że normalność traktować jako doktrynę. Gdyby jakakolwiek prawicowa partia w Polsce budziła skojarzenia z normalnością - mógłbym zagłosować i na prawicę.
Ale nie budzi.

5. Pudło. Nigdy się nie wstydziłem polskości. W towarzystwie obcokrajowców nie odczuwałem ani "gorszości" ani "lepszości" - z powodów, o których jest powyżej.
Choć rzeczywiście - widząc, kto się tutaj dorwał do władzy i jak ją sprawuje, oraz reprezentuje kraj na świecie, można się zacząć wstydzić za kołtunów.
Ale nie za siebie.

ocenił(a) serial na 9
jan_niezbedny0

1. Morderca nie jest z gruntu zły - niesamowite
2. Oceniam logiczność wydarzeń w pewnym serialu. Nie widzę powodu abym miał tego nie robić
3. Dobrze że przynajmniej się przyznałeś że nie masz pojęcia o czym mówisz. Już jest jakaś podstawa od której można zaczynać. Nacjonalizm jako taki nie jest wrogi innym narodom. Skupia się na budowaniu własnego dobra. To o czym mówisz to szowinizm i wypadałoby używać poprawnych sformułowań.
4. Normalność to nie jest popieranie propagandy zakrzywiającej rzeczywistość w produkcjach TV. No chyba że również popierasz to co robił pan z wąsem każąc tworzyć takie produkcje jak Żyd Suss
5. Czyli nie pudło bo jednak się wstydzisz

ocenił(a) serial na 10
ediz4

"Nacjonalizm jako taki nie jest wrogi innym narodom. Skupia się na budowaniu własnego dobra."

Tylko zupełnym przypadkiem na szczytnych założeniach się zawsze kończy. Zostaje bełkot pogardy, wykluczanie i hajlowanie.
-----------------------

"Czyli nie pudło bo jednak się wstydzisz"

Aha... Czyli "a nie, bo tak", "a nie, bo to ty" - polemika na poziomie piaskownicy, ale czego się spodziewać po polskiej prawicy (tzw.).


ocenił(a) serial na 10
JohnFrusciante_1988

Skoro TVP ma widzów w poważaniu, to dlaczego 3 serii nie zrobi inna stacja?

ocenił(a) serial na 10
ZabusQ

dobre pytanie . być może tvp ma wyłączność na ten serial jeśli miałaby powstać kontynuacja a to oznacza że nic się nie ruszy w tym temacie.

ocenił(a) serial na 10
JohnFrusciante_1988

TVP ma wyłączność, tak mówił Maciejewski, dlatego nie chcą go sprzedać dla innych stacji, i usuwali odcinki na yt.

JohnFrusciante_1988

Po przeczytaniu można jedynie zacytować: "Są dni, kiedy żałuję, że urodziłem się w tym kraju".

ocenił(a) serial na 10
Ponik_Kolny

Dokładnie. Np. kiedy człowiek pomyśli o tym, że media publiczne w tym kraju (ponoć demokratycznym - choć na pewno nie teraz) z jakiegoś niezrozumiałego względu muszą być w łapach politycznych osłów i dlatego nie ma większych szans na ich wysoki poziom (zwłaszcza telewizja).

ocenił(a) serial na 10
JohnFrusciante_1988

Można źródło? Bo z tego co mi wiadomo, Maciejewski ma jedną córkę, a tu o jakiejś młodszej...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones