PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=476848}

Gra o tron

Game of Thrones
8,8 381 053
oceny
8,8 10 1 381053
7,3 26
ocen krytyków
Gra o tron
powrót do forum serialu Gra o tron

Mam nadzieję, że w tym sezonie nie będzie dużej różnicy między książkami a serialem. Już kilka razy się zawiodłam. Dobrze by było gdyby nie zabrakło tych fajniejszych postaci, że nie odwalą jak z Zimnorękim wcześniej. :(

użytkownik usunięty
_Bezimienna_

W tym sezonie serial z książką będzie miał jeszcze mniej wspólnego. Właściwie serial teraz to tylko bardzo luźna adaptacja książki

ocenił(a) serial na 8

serial powstał na podstawie książki więc nie jest jej adaptacją, ale aż się boję jakie jeszcze fanficton wymyślą w przyszłym sezonie

ocenił(a) serial na 10
_Bezimienna_

Niestety muszę cię zmartwić, gdyż wygląda na to, że teraz twórcy pozmieniają jeszcze więcej, zwłaszcza głównych wątków.

ocenił(a) serial na 8
theMedicalDoctor

A wiecie może jakich wątków może zabraknąć? ;p

użytkownik usunięty
_Bezimienna_

Żelazne wyspy,gryfy,LS

ocenił(a) serial na 8

No nie... Bez wysp? ;o Przecież ten wątek był jeden z najfajniejszych w UdW i TzS. ;/

_Bezimienna_

Nie zapominajmy, że nie będzie też Arianne.

ocenił(a) serial na 8
fune

Nie będzie? W ogóle? Przecież jej wątek jest w miarę ważny.

_Bezimienna_

Wg twórców serialu to wątek jej brata - w serialu dziedzica - jest ważny.

ocenił(a) serial na 8
fune

Czyli Doran zostanie bez dziedzica...

_Bezimienna_

Dlaczego bez dziedzica?

ocenił(a) serial na 8
fune

Spoiler alert:
Doran zostanie bez dziedzica, bo Quentyn po prostu umrze.

_Bezimienna_

Ale ja nie mówię o Quentynie (którego też raczej nie zobaczymy). Dziedzicem księcia Dorana w serialu jest Trystane (zaręczony zresztą z Myrcellą).

ocenił(a) serial na 8
fune

Zapomniałam o tym małym. :D

_Bezimienna_

Szkoda, że tym samym pominięto to, co wyróżnia Dorne, że najstarszy z rodzeństwa jest dziedzicem niezależnie od płci, ale cóż.

fune

I właśnie zdałem sobie sprawę, że nie 'doceniałem' tej zmiany : /

ocenił(a) serial na 10
_Bezimienna_

Bran, Żelazne Wyspy, ponoć mają również zmienić cały wątek Jaime'a.

ocenił(a) serial na 10
theMedicalDoctor

Już są filmy z planu z Jaimem w Dorne, więc to już na pewno.

ocenił(a) serial na 8
MatiZ_3

No tak, słyszałam o tym. Beznadziejnie. To co będzie z Riverrun?

ocenił(a) serial na 10
_Bezimienna_

Nic. W serialu było już chyba nawet powiedziane, że padło. Mnie tam to nie przeszkadza. Lubię wątek Jaime'a w Uczcie, ale nie jest on konieczny dla fabuły i bez problemów można go zastąpić.

ocenił(a) serial na 8
MatiZ_3

No tak, tak. Tylko ciekawe czy będzie tam bezpieczniejszy. ;/

ocenił(a) serial na 10
MatiZ_3

Powiedziane zostało, że stary Walder został lordem Riverrun i nic poza tym.

theMedicalDoctor

Brana mają zmienić, ale podobno jego całego nie wytną. Tylko nie będzie za bardzo mobilny, więc zabraknie Hodora.

ocenił(a) serial na 8
Squarkenzo

Z Branem wątek praktycznie się skończył, więc jak będzie to nie będą mieli innego wyboru niż dodać jakiś wątek. ;)

_Bezimienna_

Podobno mają się pojawić jakieś retrospekcje (czy też "wizje przeszłości"), a Bran idealnie się do tego nadaje.

ocenił(a) serial na 8
Squarkenzo

Może nie będzie tak źle :D

ocenił(a) serial na 10
_Bezimienna_

Tyrion już w 5 sezonie sie spotka z Dany

ocenił(a) serial na 7
TyrionLanister

Niestety 1 sezon był tylko wierny książce, kolejne różniły sie im dalej w las tym bardziej.

ocenił(a) serial na 10
wolth

Ja tam lubie jak troche zmieniaja w stosunku do ksiazki. Zawsze jakas nowosc.

ocenił(a) serial na 8
Faster1611

No taak, jeśli trochę zmienią będzie w porządku, ale bez przesady. ;) To miał być serial na podstawie książki, a nie przez nią inspirowany. ;p

ocenił(a) serial na 10
_Bezimienna_

I nadal jest na podstawie. Chyba nie rozumiesz tych dwóch pojęć. Serial cały czas jest na podstawie. Wszystko najważniejsze wydarzenia mają miejsce. Tylko czasami dochodzą do nich w inny sposób. Inspirowany oznacza, że... no jest tylko inspirowany. To nawet nie musiał by się dziać w Westeros. Jest jeszcze określenie na motywach, a to oznacza wzięcie świata i bohaterów i robienie z nimi co się chce.

ocenił(a) serial na 8
MatiZ_3

Oczywiście. Źle to ujęłam. ;p Chodziło mi bardziej o to, że te wątki są coraz bardziej pozmieniane. Fakt, że te najważniejsze pozostają, przyznaję rację. Źle się wysłowiłam. :D

MatiZ_3

"Jest jeszcze określenie na motywach, a to oznacza wzięcie świata i bohaterów i robienie z nimi co się chce."

O i to akurat najbardziej pasuje. Twórcy już dawno stracili kontakt z książkową rzeczywistością :)

ocenił(a) serial na 10
Zygfryd88

Nie, historia jest ta sama. Takie TWD jest na motywach. Albo ekranizacje komiksów. W GoT podstawowa fabuła jest identyczna, najważniejsze i kluczowe wydarzenia zostają.

MatiZ_3

Zależy, co uważasz za ważne wydarzenie dla fabuły. [Spoilery]
Dla mnie LS czy Balon spadający z mostu to ważne wydarzenia. Fakt, że na papierze scenarzyści odhaczają większość kluczowych momentów, ale zawsze muszą coś w nich zmienić, przekręcić, zmienić kontekst, chronologię, postać czy coś innego. Tak jakby na siłę próbowali udowodnić, że potrafią lepiej.

MatiZ_3

Dokładnie jak wyżej. Rozumiem, że jesteś wielkim fanem panów scenarzystów i tego, co zrobili z tym uniwersum, ale nie pisz, że jest on na podstawie, ponieważ wg Twojej definicji jak już to jest on na motywach.

ocenił(a) serial na 10
fune

Jestem fanem zarówno książki jak i serialu. "Na podstawie" oznacza, że fabuła idzie tym samym torem, ale można bawić się materiałem. Jednym słowem: adaptacja. Gdyby historia była praktycznie identyczna jak w książce to już byłaby to ekranizacja. Tak naprawdę jakbyś osobno streścił fabułę serialu i książki to wyszłyby ci w 90% identyczne opisy.

MatiZ_3

Jedynie pierwszy sezon jest na podstawie. Od drugiego sezonu zaczyna się tworzenie osobnego uniwersum, z każdym sezonem coraz bardziej wprost. Nie wiem skąd Ci się wzięło to 90%, skoro tworzone są osobne historie i osobowości dla poszczególnych bohaterów. Gdyby to chociaż miało ręce i nogi.

ocenił(a) serial na 10
fune

Nie. Pierwszy sezon to właściwe ekranizacja. Pozostałe są bardziej na podstawie.

MatiZ_3

Jak mogą być na podstawie, jak tyle rzeczy jest zmienionych. Wzięto sobie lokacje, imiona większości bohaterów i co niektóre ich kierunki działań, mieszając to sobie w dowolnym sosie, często nie dbając o to, żeby trzymało się kupy.

ocenił(a) serial na 10
fune

Jest na podstawie, bo podstawa jest ta sama.

MatiZ_3

Podstawa to znaczy co? Podział na kontynenty i regiony? To jest właśnie na motywach.

ocenił(a) serial na 10
fune

Czyli szkielet fabularny jest identyczny.

MatiZ_3

To zależy co masz na myśli w słowie identyczny. Bo skoro Dorzeczem rządzą Freyowie, a Riverrun Walder i nie ma ono nic wspólnego z Lannisterami to już dla mnie jest to istotna zmiana chociażby na poziomie samych regionów właśnie. Że już o tym, że kobieta nie jest dziedzicem tronu książęcego nie wspomnę.

ocenił(a) serial na 10
fune

Ale tu tu już mówisz o włosach łonowych, a ja o szkielecie na którym opiera się fabułą.

MatiZ_3

Nie użyłabym takiego porównania. W każdym razie dlatego napisałam, że to zależy co masz na myśli, bo najwyraźniej inaczej rozumiesz słowo identyczny. Dla Ciebie to, co napisała, wyżej nie ma znaczenia, dla mnie to ważne niuanse mające wpływ na wydarzenia (jakim cudem Petyr w ogóle dostal Lysę w serialu?P). Dla mnie to są dwa różne światy, które owszem, łączy wiele podobieństw, ale jak człowiek przyjrzy się bliżej to już to widać. Martin dobrze to wytłumaczył na przykładzie Robba Starka.

ocenił(a) serial na 10
Faster1611

No ja po raz pierwszy jestem tak zaintrygowany, bo kompletnie nie wiem, co będzie. Niech mnie czymś zaskoczą.

ocenił(a) serial na 8
wolth

To prawda, co sezon serial coraz bardziej różni się od książki. :(

ocenił(a) serial na 8
TyrionLanister

Widziałam gdzieś w internetach zdjęcie z planu z Dany i Tyrionem. :)

ocenił(a) serial na 9
_Bezimienna_

A ja przyznam że przestałem martwić się zmianami.

Uczta dla wron była najsłabszą częścią, a taniec ze smokami był niewiele lepszy. Objętościowo największe, lecz mimo to z najmniejszą ilością interesujących wątków. Nawet Tyrion który błyszczał w Królewskiej przystani tutaj staje się pionkiem rzucanym z miejsca na miejsce. Nie mówiąc już o nowych postaciach którym nie pozwolono rozwinąć skrzydeł nawet jeśli mają potencjał. (No ile rozdziałów Victarion może dopływać do Meeren! A o postaciach z Dorne po trzech latach od czytania książki nie pamiętam absolutni nic, poza tym że istniały.)

Ogólnie rzecz biorąc uważam że w poprzednich sezonach zmiany na plus i minus równoważyły się (Tak wiem że większość z was uważa inaczej) A że co sezon zmian przybywa to nie zdziwię się jeśli wiele wątkow będzie napisane wręcz od nowa. I szczerze mówiąc wole to od prób streszczenia książki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones