PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10045991}

Jak Aleksander Wielki został bogiem

Alexander: The Making of a God
6,0 591
ocen
6,0 10 1 591
Jak Aleksander Wielki został bogiem
powrót do forum serialu Jak Aleksander Wielki został bogiem

Jeśli robią paradokument to powinien on być w miarę wierny historii. Nie mówię, że zbroje i scenografie mają być w 100% wierne realiom, bo to kosztuje, a budżet jest ograniczony, ale:

- dowiedziałem się od "ekspertki", że Persowie mieli pod Granikiem przewagę liczebną, a tymczasem nie mieli.

- dowiedziałem się, że Memnon z Rodos dowodził pod Granikiem tymczasem nie dowodził.

- całkowicie zignorowano kampanie Aleksandra na Bałkanach przeciwko Trakom, a także w Helladzie w tym oblężenie i zburzenie Teb. Przecież to bardzo ważne wydarzenia, tymczasem całkowicie je pominięto. Zamiast tego "ekspertka" stwierdza, że pod Granikiem Aleksander musiał zdobyć zaufanie żołnierzy, tymczasem od prawie dwóch lat ich prowadził ją do zwycięskich bitew.

- wg twórców serialu w starożytności wojska dzieliły się na bataliony i dywizje, a na ich czele stali generałowie.

- brak informacji, że do ataku na Persje Aleksandra skłaniała nie tylko ambicja, ale także zbliżające się bankructwo i brak możliwości zapłaty żołdu żołnierzom, nie wspominając o spłacie długów. Aleksander parł do bitwy pod Granikiem mimo godzin popołudniowych, wbrew radom Parmeniona, bo bał się że w nocy Persowie mu uciekną i będą unikać bitwy, a on musiał pokonać ich szybko, aby zdobyć łupy i zacząć podbój Azji Mniejszej, gdzie w miastach (w takich sytuacjach było logiczne, że część miast poddałaby się bez walki zwycięzcy - co też się stało) czekały jeszcze większe bogactwa.

A jestem dopiero w połowie drugiego odcinka. Szkoda. Przecież to są jakieś elementarne fakty, które zna laik, który trochę się interesował antykiem.

Gdyby to był tylko film fabularny to zrozumiałbym zmiany, ale przecież to aspiruje do fabularyzowanego dokumentu.

Richtie

Jesli dokument przeklamuje historie to obligatoryjnie zasluguje na 1, a nie na 4 :)

yesan

Serio, ktoś po Netflixowej kleopatrze ogląda jakiekolwiek dokumenty (poza ewentualnie jakimiś o zwierzątkach czy roślinkach). Przecież to nie ma sensu. Oglądasz a potem musisz siedzieć i szukać co tam było kłamstwem i jak było naprawdę.

ocenił(a) serial na 3
yesan

Nie no. To jednak fabularyzowany dokument, a nie dokument. Poza tym odcień skóry aktorów jest przynajmniej historyczny, co w dzisiejszych czasach trzeba docenić. Dlatego dałem 4 na zachętę.

Richtie

To jest Twoja ocena i masz pelne prawo dac co uwazasz :) choc widze, ze ocena zjechala na 3 :D

Dla mnie dokument (nawet fabularyzowany) przeinaczajacy historie to zbrodnia wykraczajaca poza ramy normalnej krytyki seriali/filmow. To zbrodnia na rozumie.

Richtie

Film jak Ci się spodobał? Ten z 2004?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones