Konsultant
powrót do forum 1 sezonu

Ten film jest albo próbuje być błyskotliwą satyrą XXI wieku: galopującego konsumpcjonizmu, korposzczurow, iscia po trupach do celu, czy wreszcie niezachwianej wiary w postępujący rozwój technologiczny i informatyczny, który jednocześnie... tak strasznie nas, ludzi, ogłupia. Bo czyż właśnie nie to jest clue filmu? Klikanie w jakieś pseudo gierki na telefonie, w domu, w pracy, w szkole, w kiblu, w autobusie, rano, wieczorem, po nocach... oglądanie debilnych TikToków...

Niestety, sam film może się wydawać kopalnią metafor i może już jest nawet klasykiem w pewnych kręgach, ale jest jednocześnie dziurawy fabularnie (może intencjonalnie), a twórcy chyba wierzą w naiwność widzów. W dodatku wydaje się, że sami nie wiedzieli w trakcie, czy robią thriller, horror, może film z elementami paranormalnymi? Jest tyle poszlak, różnych wątków, pytania pojawiają się do samego końca, ale żadne odpowiedzi nigdy nie padają - można się tylko domyślać. Z tego względu nie mogę wystawić mu oceny większej niż 5/10, gdyż zwyczajnie nie daje mi satysfakcji.

Oto lista rzeczy jak dla mnie nielogicznych czy niewyjaśnionych:

1. Dlaczego chłopiec zabił Sanga? Podobno diabeł kazał mu to zrobić. Wydaje mi się, że może to być analogia do np. dzieciaków biegających z bronią w szkołach w USA, czy zwrócenie uwagi na niedopasowanie gier do wieku, czy zbyt duża ilość czasu poświęcana na gry każdego dnia itp.
2. Waltz wjechał jak do siebie, nikt w zasadzie nie zadawał pytań, firma krzak bez prawników, jakaś zewnętrzna komisja nic nie sprawdza czy coś? Zaostrzenie środków bezpieczeństwa po zabójstwie szefa? Po co.
3. Skąd Waltz wiedział o tylu rzeczach np. że Sang chciał popełnić samobójstwo? Skąd bardzo dokładne akta na temat każdego pracownika? Tu też wydaje się, że to nawiązanie do obecnych czasów i wszechobecnej cyfryzacji i tego, że takie np. Google wie o Tobie więcej niż byś chciał.
4. Czy Waltz miał jakieś supermoce czy to prostu siła perswazji? Mam tu na myśli głównie sprowadzenie Patti do siebie (i jej dziwne wizje).
5. Regus Patoff - samo imię wzięte z regulacji patentowych, czy miało to jakieś znaczenie?
6. Postać jubilera - czemu wykonywał te zlecenia? Co znaczyło jak powiedział że wszyscy zaczęli znikać i umierać? Zrozumiałem też, że Waltz odebrał mu żonę.
7. Dlaczego Waltz podpisywał z kimś kontrakt i potem ten ktoś umierał? Co w ogóle było działalnością Waltza?
8. Dlaczego Waltz nie pobierał pensji, nic nie zarabiał? Skąd czerpał pieniądze?
9. Gdzie mieszkał Waltz? Na pewno nie w tym kiblu na wzgórzu. Czemu tam codziennie jeździł po pracy?
10. Archiwum faktycznie istniało wcześniej, czy powstało magicznie po przybyciu Waltza?
11. Hammer którym jechał Waltz może sugerować agencję rządową?
12. Co to za klub, który następnego dnia zamienił się w przestrzeń biurową?
13. Postać Milani - jej historia? Co się z nią stało, co Waltz chciał z nią zrobić i dlaczego?
14. O co chodziło z tym że Waltz wąchał ludzi? Dlaczego jeden niby śmierdział?
15. W intro widać jakieś robaki w kablach, jakieś gnijące rzeczy itp - czy ma to jakieś znaczenie? Czyżby kolejna metafora, że korpo to przegniłe struktury?
16. Wygląda na to, że Waltz podmienił w sobie kości na złote, albo wcale nie był człowiekiem... (hmmm). To, że on się podpisywał na czekach, nie znaczy, że to była ta sama osoba - jubiler go nie widział.
17. Sporo nawiązań do Biblii, diabła, pytania o egzorcyzmy - po co? Zwykłe wpuszczanie widza w maliny?
18. Mama Sang - też była w transie?
19. Wspominałem o agencji rządowej - Waltz odwiedza tego chłopca co zabił Sanga w jakims strzeżonym ośrodku i wygląda na to, że porusza się tam dość swobodnie...
20. Napad na jubilera - czemu złodzieje mieli maski zwierząt z tej gry Upskirt Jungle którą wymyślił Craig? Chyba kolejne metafory...

Trochę wydaje mi się, że postać Waltza to nie postać per se, tylko jakby uosobienie jakichś naszych pragnień, ambicji, naszego sumienia... Nie wiem :) Zapraszam do dyskusji!

JoNNy_908

I jeszcze, gdzie dorobiła klucz w nocy do archiwum?

ocenił(a) serial na 8
JoNNy_908

Ja to bym podsumował słynnym hymnem Rolling Stones "Symphaty of the devil", a więc analogia do samego szatana/diabła , który obieca Ci wszystko w zamian za Twoje życie.

- Morderstwo dokonane przez młodego chłopca - miał w sobie diabła, mama zamordowanego również to mówiła, gdy przemawiała do pracowników.

- Podpisanie umowy obiecującej rzeczy niemożliwe w zamian za śmierć

-teczka pełna umów z innymi(kolejnych cyrografów)

- brak pobierania wynagrodzenia w formie materialnej - życie innych jest zapłatą

- archiwum - każdy z nas ma swoją listę, życiorys i w ostatecznym rozrachunku na koniec życia będziemy rozliczenie

Tyle z moich przemyśleń i tego jak zrozumiałem przesłanie

JoNNy_908

Tak szczerze to nie rozumiem tych dziesiatek pytan. Obejrzalem 1 odcinek i eerm. Juz wyczułem, że Pan Patoff to diabeł, podpisuje cyrografy z ludzmi, ma nad nimi władzę. Tadam, koniec. Bajka o diable. Skąd wziął imie i czy to ważne? Nie, niewazne. Wziął losowe imię ze skrzynki z mydłem bo diabeł nie ma imienia. Musiałby się przedstawić jako Pan Diabeł.

ocenił(a) serial na 8
smertin

Dokładnie, tyle pytań a taka prosta jedna odpowiedź. Widać serial nie dla każdego. Mi bardzo przypominał Fargo

ocenił(a) serial na 9
smertin

Sprawdzał dwójkę kandydatów do bycia szefem, Craig nie sprzedał duszy a Elaine owszem

ocenił(a) serial na 9
JoNNy_908

Odpowiem po kolei, wszystko jest w serialu:



1. Dlaczego chłopiec zabił Sanga? Podobno diabeł kazał mu to zrobić.
Waltz kazał mu to zrobić, przecież dwa tygodnie wcześniej Ssang mu zrobił loda jako zapłata za to, że ten mu pomoże umrzeć, jak to zrobił? Miał cały szkielet ze złota, jeśli miał dostęp do takich technologii medycznych, był mistrzem manipulacji to musiał mieć jakieś umiejętności hipnozy, możliwe że wzmacniane technologicznie.
2. Waltz wjechał jak do siebie, nikt w zasadzie nie zadawał pytań, firma krzak bez prawników, jakaś zewnętrzna komisja nic nie sprawdza czy coś?
Zaostrzenie środków bezpieczeństwa po zabójstwie szefa? Po co.
Nie, bo miał umowę z nim a jego matka nie prosiła o żadne analizy, to prywatna firma.
3. Skąd Waltz wiedział o tylu rzeczach np. że Sang chciał popełnić samobójstwo? Skąd bardzo dokładne akta na temat każdego pracownika?
Miał od tego ludzi, sam też obserwował ich zachowanie, sprawdzał, nagrywał. Sprawdził finanse CompWire - ustalił że Ssang jest potencjalnym klientem i go obserwował.
4. Czy Waltz miał jakieś supermoce czy to prostu siła perswazji?
Jeśli nie był diabłem, to manipulacja + hipnoza
5. Regus Patoff - samo imię wzięte z regulacji patentowych, czy miało to jakieś znaczenie?
Może chodzi o to, że patenty usystematyzowały pracę wielu firm i pomogły im w osiąganiu zysków. Tu bym nie szukał głębiej
6. Postać jubilera - czemu wykonywał te zlecenia?
Dla kasy, zniszczył go bo był jak Craig, tylko słabszy, nie szukał swojej żony, może też mu pomogła po hipnozie
7. Dlaczego Waltz podpisywał z kimś kontrakt i potem ten ktoś umierał? Co w ogóle było działalnością Waltza?
Serio? Rozmowa z Ssangiem to wyjaśnia, patoff przejmował firmę po śmierci szefa i stawiał ją na nogi, korzystał z tego że ludzie bardziej kochali swoje firmy niż swoje życie
8. Dlaczego Waltz nie pobierał pensji, nic nie zarabiał? Skąd czerpał pieniądze?
Po śmieci tej babki w ostatnim odcinku, w tv mówili że akcje jej firmy spadły o 22% - idealny moment na zakup akcji, a jeśli zrobi to co w innych firmach, czyli postawi na nogi to zarobi gdy akcje podrożeją
9. Gdzie mieszkał Waltz? Na pewno nie w tym kiblu na wzgórzu. Czemu tam codziennie jeździł po pracy?
W firmie, cały czas tam spędzał, do toitoia jeździł dwie zmyłki, doskonale wiedział o spyware
10. Archiwum faktycznie istniało wcześniej, czy powstało magicznie po przybyciu Waltza?
Istniało ale nie było używane
11. Hammer którym jechał Waltz może sugerować agencję rządową?
Nie
12. Co to za klub, który następnego dnia zamienił się w przestrzeń biurową?
Tajny, z tych bardzo tajnych, taki dla najgrubszych ryb które o miejscu dostają smsa godzinę przed imprezą
13. Postać Milani - jej historia? Co się z nią stało, co Waltz chciał z nią zrobić i dlaczego?
Powiedział prawdę, chciał jej pomóc a Craig ją wypuścił.
14. O co chodziło z tym że Waltz wąchał ludzi? Dlaczego jeden niby śmierdział?
Bo śmierdział, przekazał mu smród tego typa
15. W intro widać jakieś robaki w kablach, jakieś gnijące rzeczy itp - czy ma to jakieś znaczenie? To nie ma związku z fabułą, nawet nie oglądałem
16. Wygląda na to, że Waltz podmienił w sobie kości na złote, albo wcale nie był człowiekiem... (hmmm). To, że on się podpisywał na czekach, nie znaczy, że to była ta sama osoba - jubiler go nie widział.
To on się podpisywał na czekach, to on sobie to zafundował, dlatego jubiler pytał Craiga o wzrost Patoffa, bo jubiler chciał wiedzieć czy on to robi dla siebie. Z tym czy był człowiekiem, ciężko stwierdzić, ale może w ten sposób postawił nas nogi firmę z Moskwy, w końcu tym się zajmowała.
17. Sporo nawiązań do Biblii, diabła, pytania o egzorcyzmy - po co? Zwykłe wpuszczanie widza w maliny?
Trucht nawiązań jest, ale to już kwestia interpretacji, tu wiele pytań są się wyjaśnić bez interpretacji
18. Mama Sang - też była w transie?
Nie, po prostu się nie zaopiekował
19. Wspominałem o agencji rządowej - Waltz odwiedza tego chłopca co zabił Sanga w jakims strzeżonym ośrodku i wygląda na to, że porusza się tam dość swobodnie...
Odwiedził go, pewnie użył kasy i manipulacji
20. Napad na jubilera - czemu złodzieje mieli maski zwierząt z tej gry Upskirt Jungle którą wymyślił Craig?
Bo Patoff im kazał, żeby Craig wiedzial że on wie gdzie jest

KonraddT27

Juz i tak za głęboko w to patrzysz wg mnie. Chociazby to imie. Przeciez w 1szym odcinku było ujęcie gdy ten śmierdzący pracownik bierze skrzynkę z mydłem i zbliżenie kamery na napis na skrzynkę - “Reg. U.S. Pat. & Tm. Off.,” = Registered in U.S. Patent and Trademark Office,”

Nie wiedział jakie sobie wybrać imię - spojrzał na skrzynkę i przeczytał na głos. I już.

ocenił(a) serial na 9
smertin

Ale on tego imienia używał przez lata, np. gdy robił sobie złoty szkielet.
Podobała mi się ostatnia scena, gdy ten chłopak pokonał ten felerny poziom i pojawił się złoty szkielet i napis GAME OVER. To był piękny symbol tego, że uzależnienie od gier może oznaczać przegranie swojego życia

ocenił(a) serial na 6
JoNNy_908

Widzę, że autor posta nie oglądał uważnie serialu. Większość odpowiedzi można się domyślić jeśli uważnie się oglądało.

JoNNy_908

Nie nie nie. Clue filmu to walka z rządem USA o własność intelektualną.

Przecież główny zły dosłownie nazywa się Urząd Patentowy Stanów Zjednoczonych, który bogaci się na przejmowaniu innowacyjnych firm i pomysłów.

Craig, główny bohater staje do walki o prawa do swojego dzieła i ostatecznie wygrywa, chociaż nagroda nie jest wielka.

ocenił(a) serial na 8
xxviico

A dla mnie to takie inne wydanie "Adwokat Diabła" "w innej formie" - oglądało się zacnie! Oczekuje dalszego ciągu....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones