PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36051}

Królowa Bona

7,6 4 503
oceny
7,6 10 1 4503
Królowa Bona
powrót do forum serialu Królowa Bona

Cudze chwalicie, a swego nie znacie. Fenomenalna obsada, doskonały scenariusz, olśniewające kostiumy, zdjęcia kręcone w historycznych miejscach.
Nie ma co prawda gołych cycków, ale można je sobie obejrzeć w naturze, lub byle pornosie a la The Tudors ; )

ocenił(a) serial na 9
Paracelsus

convenio :)

użytkownik usunięty
Paracelsus

http://natemat.pl/31001,hbo-robi-serial-o-jagiellonach-polscy-krolowie-jak-dynas tia-tudorow :) właśnie sam uważam że Polska zasługuję też na dobry serial kostiumowy na poziomie tudorów czy borgiów.

Jak dla mnie zrobiłam bym serial o Wielkim Księciu Konstantym i jego żonie księżnej łowickiej, ale wiadomo wymaga to gruntownych studiów historycznych, kasy itd. Historia od roku 1815 do powstania listopadowego, pokazać relacje polsko - rosyjskie, cara Aleksandra I, obrady sejmu Królestwa Polskiego itd. pomarzyć chyba można:)

Paracelsus

Ośmielę się zaprotestować, jako, że i gołe cycki również i w tym serialu znaleźć można...:)

Papa_Ratzi

To prawda, jest w serialu kilka pikantnych scen zwłaszcza z udziałem znakomitej aktorki Anny Dymnej. Jeśli chodzi o cały serial, to wielka szkoda, że nie ma ich więcej w naszej filmografii. Nie sądzicie? Wielka Brytania doczekała się "Dynastii Tudorów" oraz "Rodziny Borgiów". A my ile mamy seriali czy już filmów o polskich władcach? To skandal, ja ich mało. Poza "Królową Boną" mogę jeszcze takie historyczne dzieła wymienić:
1. "Królewskie sny" - o ostatnich latach życia Władysława II Jagiełły
2. "Gniazdo" - o życiu Mieszka I
3. "Bolesław Śmiały" - o losach Bolesława II Śmiałego
4. "Kazimierz Wielki" - o losach Kazimierza Wielkiego

A poza tym? Czy mamy jeszcze jakieś dzieła o historii władców Polski? Bo nie wymieniam tutaj dzieł takich jak np. "Znak orła". One są co prawda o losach króla Łokietka, ale jednak te losy są zdecydowanie w tle losów fikcyjnych postaci.

Moim zdaniem powinny powstać seriale takie jak np. "Piastowie" czy "Jagiellonowie" lub "Wazowie" oraz "Wettinowie" i jeszcze jakieś o władcach elekcyjnych bez dynastii: Stefan Batory, Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan III Sobieski oraz Stanisław August Poniatowski. I pokazać ich prawdziwe życie. Wiecie, bez żadnego gloryfikowania. Powinniśmy pokazać wreszcie prawdę np. że Mieszko I poślubił porwaną z klasztoru mniszkę Odę, że Bolesław I Chrobry podbił Kijów z zemsty za odrzuconą ofertę ślubu z kijowską księżniczką (samą księżniczkę uczynił swoją nałożnicą), że Bolesław III Krzywousty musiał walczyć z macochą i jej kochankiem o władzę (historia w sam raz na dzieło z gatunku płaszcza i szpady) i potem oślepił własnego brata, że książęta dzielnicowi mordowali się skrytobójczo w okresie rozbicia dzielnicowego itd. Czas wreszcie pokazać prawdziwych polskich władców. Obawiam się, że to jednak niemożliwe. My lubimy mieć męczenników i świętych.

Wracając do tematów uważam, że serial "Królowa Bona" jest wspaniałym serialem.

kronikarz56

popieram każde słowo twojej wypowiedzi z prawdziwą przyjemnością,wreszcie trafiłam na kogoś podobnego.

Wera_135

Cieszę się, że ktoś podziela moje zdanie. Ja po prostu uważam, że władcy rządzący Polską są o wiele ciekawszymi postaciami, gdy są ukazywani jako ludzie, nie zaś jako jacyś herosi, romantyczni bohaterowie bez skazy itd. Sama Bona w końcu jest postacią dość kontrowersyjną i moim zdaniem Aleksandra Śląska zagrała ją wyśmienicie.

ocenił(a) serial na 8
kronikarz56

A ja bym wolała jakąś młodszą aktorkę w tej roli.

MarinaSamira

Moim zdaniem Aleksandra Śląska zagrała doskonale Bonę, choć może faktycznie do roli młodej Bony powinni wziąć młodziutką aktorkę, ale cóż... Zdecydowali się na panią Aleksandrę i potem ją odpowiednio charakteryzowali, by wyglądała na swoje lata. Ich wola. Nie mogę jednak powiedzieć, żeby grała źle.

kronikarz56

Ja myślę, że powinien powstać serial
- O rozbiciu dzielnicowym (to dopiero pole do popisu).
- O Księciu Józefie Poniatowskim, bo skoro nawet jakaś Japonka stworzyła o nim mangę (nie żartuję, Japonka nazywa się Riyoko Ikeda, a manga nosi tytuł "Aż do nieba"), to to zagrywa na jakiś skandal, tak wielkim człowieku nie ma żadnego obrazu.
- O Janie III Sobieskim
I na razie tyle przychodzi mi do głowy.

Kandara

Droga Kandaro... Całkowicie popieram Twoje zdanie w tej sprawie. O życiu Sobieskiego nie powstała żadna produkcja, jedynie były filmy czy seriale z udziałem jego postaci, ale o nim samym to nie, a przecież Sobieski miał ciekawe życie, w tym również erotyczne :) Książę Józef Poniatowski to wspaniały człowiek i tak nietuzinkowy, że serial o nim byłby po prostu hitem, jestem tego pewien :) Zaś rozbicie dzielnicowe jeden autor książki popularnonaukowej nazwał "grą o tron" i uznał, że to, co się wtedy w Polsce działo przyćmiłoby słynną sagę "GRA O TRON", którą fascynuje się dzisiaj młodzież. Moim zdaniem ma rację. Serial o tym okresie w historii Polski byłby hitem przez duże H :)

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

Serial o naszych trzech królach z dynastii Wazów też miałby o czym opowiadać, o samej Marii Gonzadze (etap francuski i później gdy została żoną dwóch polskich królów). Chociaż ja najbardziej chciałbym o rozbiciu dzielnicowym, może wreszcie był ten temat ogarnął xd

Myszkin_filmweb

Ja właśnie czytam książkę o życiu miłosnych królów z dynastii Wazów i muszę powiedzieć, że serial o nich byłby naprawdę ciekawy, jestem tego pewien. Właśnie, a sama Maria Ludwika Gonzaga to byłaby postać na super serial pełen intryg, pojedynków, pościgów i romansów. A rozbicie dzielnicowe to byłoby lepsze niż "GRA O TRON", którą dzisiaj się młodzież zachwyca. Jednym słowem - cudze chwalicie, swego nie znacie.

ocenił(a) serial na 8
kronikarz56

Dokładnie tak, bez zbędnej gloryfikacji i upiekszania. Sama prawda oczywiście w ramach możliwości scenariuszowo filmowych.
Zbyt często się oszukujmy i mamy zbyt wyidealizowane wyobrażenie o naszej historii. Albo po prostu jej nie znamy.
I też dołączam do zachwytów nad serialem.

prg197

Widzę, że są tu osoby mające takie samo zdanie, co ja. Nie będę ukrywał, że serial "KRÓLOWA BONA" ciekawie pokazuje postacie historyczne dwóch naszych królów: Zygmunta I Starego oraz Zygmunta II Augusta, no i oczywiście samą Bonę. Moim zdaniem doskonale ukazano tam te postacie i powinno więcej takich seriali powstać.
Polacy jako naród mają to do siebie, że uwielbiają przedstawiać siebie jako naród wiecznie pokrzywdzony przez innych. A tak naprawdę my, Polacy, wiele o naszej historii nie wiemy albo też nie chcemy wiedzieć. Polecam osobiście dzieła takich autorów jak Jerzy Besala, Sławomir Koper, Romuald Romański czy Iwona Kienzler. To wspaniali pisarze i pokazują nam ludzkie strony naszych idoli. Gdyby powstały seriale o przygodach takiego np. Bolesława III Krzywoustego czy też Jana III Sobieskiego, to by były dopiero dzieła. Przebiłyby słynną "DYNASTIĘ TUDORÓW" pod warunkiem, że pokazałyby prawdę historyczną :)
Dla mnie już zawsze Zygmunt I Stary będzie miał twarz pana Zdzisława Kozienia, Bona Sforza twarz pani Aleksandry Śląskiej, a Zygmunt II August twarz Jerzego Zelnika :)

ocenił(a) serial na 8
kronikarz56

Jesli masz czas posluchac to polecam Pawla jasienice "Ostatnia z rodu".
To bardzo ciekawa (jak to u Jasienicy) historia utkana mnostwem szczegolow, ciekawostek i watkow pobocznych opisujaca zlozone stosuki w trakcie i zaraz po smierci Zygmunta Augusta. Czasami az trudno uwierzyc jak mylne mamy wyobrazenie o ludziach z przeszlosci.

Szalenie ciekawe jak mawiala Kwiatkowska i Rudzki w Wojnie domowej.

https://www.youtube.com/watch?v=iiFcuaIpV_0

prg197

Z wielką przyjemnością posłucham tego audiobooka. Nawiasem mówiąc Paweł Jasienica to naprawdę bardzo utalentowany pisarz zajmujący się historią. Nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem jego dzieł, choć nie znam ich zbyt wiele, to jednak naprawdę te, co znam według mnie mówią dużo o jego talentach. Nawiasem mówiąc podzielam zdanie, że aż trudno uwierzyć, jak mylne mamy wyobrażenie o ludziach z przeszłości, zwłaszcza naszej rodzimej. Wydawałoby się, że intrygi na miarę "TRZECH MUSZKIETERÓW" tylko we Francji mogłyby się dziać ewentualnie w Anglii. A tu proszę... W naszej kochanej Polsce też są tematy godne powieści z gatunku płaszcza i szpady.

ocenił(a) serial na 8
kronikarz56

Wiesz te ksiazki historyczne maja jedna ogromna wartosc, pomagaja spojrzec na czasy nam wspolczesne z prawidlowej perspektywy.
Dostrzec falsz tam gdzie jest zakamuflowany pod plaszczykiem prawdy. Mechanizmy sie nie zmieniaja, natura ludzka jest tez niezmienna.
Czasami mam wrazenie ze niektore wzory rzadzenia przeniesione sa 1:1 z "najlepszych" wzorow.

prg197

Jeśli chodzi o książki popularno-naukowe, to muszę powiedzieć, że naprawdę jestem ostatnio zachwycony książkami takich autorów jak Iwona Kienzler, Jerzy Besala, Romuald Romański i Sławomir Koper. Jestem ich dziełami zachwycony, a zwłaszcza pani Iwony, która w zabawny sposób niekiedy opisuje różne fakty. Podoba mi się jej ironia połączona z talentem do przekazywania faktów. Dzięki tym książkom zacząłem rozumieć naprawdę wiele spraw, których wcześniej nie rozumiałem. Dzięki też zacząłem patrzeć na postacie historyczne, a głównie na królów i książąt Polski tak, jak zawsze powinienem patrzeć, czyli jak na ludzi z własnymi namiętnościami.

kronikarz56

Jest jeszcze świetny "Kanclerz"

Wiatrak99

Zgadzam się. Świetny serial o losach kanclerza Jana Zaymoskiego, jednego z najlepszych polskich polityków, jacy kiedykolwiek się narodzili.

kronikarz56

Obecnie można do tej listy film fabularno-dokumentowy, Zrodzeni do szabli z 2019 polecam a bracia mają już w planach kolejną produkcję. https://histmag.org/ELEAR-kiedy-Polacy-rzadzili-Moskwa-czyli-nowy-film-tworcow-Z rodzonych-do-szabli-21333 -

Bracia razem z tatą propagują wiedzę o husarii i szabli, warto wiec śledzić ich dalsze poczynienia, zwłaszcza że kolejny ich film zapowiada się równie wyśmienicie jako produkcja historyczna z dużą dozą politycznych wątków.

buterfly

Ten film już widziałem i naprawdę jest ciekawy, chociaż nieco dziwnie wypadło połączenie ze sobą fabuły oraz dokumentu. Niezbyt mi to pasowało. Ale i tak lepsze jest to dzieło niż wiele współczesnych pseudo-historycznych produkcji.

kronikarz56

Nie zauważyłem oceny, pomyślałem wiec, że w zalewie wielu filmów mógł ci umknąć, cieszę się jednak, że natrafiłem na wielbiciela produkcji historycznych opowiadających o I Rzeczpospolitej. Podobny wątek wplecenia w fabule wstawek dokumentalnych pojawił się w serialu Rozkwit imperiów: Osmanowiei w tej produkcji bardziej mi to wadziło, mimo to również polecam.

buterfly

Owszem, podobał mi się ten film, chociaż miałem naprawdę mieszane uczucia do tego mieszania gatunkowego. Ale produkcja była ciekawa, niekiedy ta produkcja dokumentalna była dalece ciekawsza od fabularnej. A tego drugiego jeszcze nie widziałem, a zainteresowałeś mnie nim. On jest łatwo dostępny do obejrzenia? :)

kronikarz56

Wiem że serial był dostępny na Neflixie oraz był emitowany na Viasat History Polsat, znalazłem też od ręki proszę tutaj link - https://freedisc.pl/Zbyszek-Dopierala,f-16169550,rozkwit-imperiw-osmanowie-rise- of-empires-ottoman-2020-s01e01-lektor-pl-nf-web-dl-rmvb

buterfly

Bardzo dziękuję. Z przyjemnością się z tym dziełem zapoznam i ocenię.

kronikarz56

No i doczekaliśmy się - Korony królów...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones