PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=769408}

Legion

7,8 24 213
ocen
7,8 10 1 24213
8,2 13
ocen krytyków
Legion
powrót do forum serialu Legion

Przejrzałem ponad 100 obecnie istniejących wątków na forum dotyczącym serialu "Legion" i wprost nie mogę uwierzyć, że nie znalazłem ani jednej wzmianki o nawiązaniach do twórczości Philipa K. Dicka (dla niedoinformowanych - to twórca książkowego pierwowzoru Blade Runnera). Czyżby ten genialny pisarz był tak mało znany wśród widzów?

Trudno w jednym poście streścić pisarstwo Dicka, bo wielkim pisarzem był, jednak myślę, że kto czytał to od razu się połapie, a kto nie zna, to zdecydowanie warto nadrobić. Moim skromnym zdaniem w dzisiejszych czasach powinna być to lektura obowiązkowa.

Jestem właśnie po szóstym odcinku "Legionu" i wprost uderzyło mnie jego podobieństwo do genialnej książki "Ubik" autorstwa Dicka. Co tam były za pomysły... zmarli, których aktywność umysłowa podtrzymywana jest w komorach kriogenicznych, i którzy mogą kontaktować się z "żywymi" na planach inne niż bezpośrednia, fizyczna komunikacja. Brak pewności kto właściwie jeszcze żyje, a kto nie. Brak pewności co właściwie jest realne, bo jedna warstwa rzeczywistości zaczynała wypierać drugą. Bohater próbujący dotrzeć do prawdy, jednak na każdym kroku coś chce go od niej odwieść, a on sam już bardziej wierzy w swoje szaleństwo niż sens tego, co widzi. Obecność pasożyta, który nie tyle pożera wspomnienia, co wręcz całą mentalną płaszczyznę, całą umysłowość człowieka i wykorzystuje ją do własnych celów. Pomoc w opresji pochodzącą od dawnego przełożonego, niby-martwego i uwięzionego w komorze kriogenicznej i poza pseudo-warstwami rzeczywistości narzucanym bohaterom, jednak manifestującego swoją obecność wewnątrz iluzji (tylko co właściwie jest iluzją?) i oferującego pomoc o wręcz boskiej naturze, która potrafiła przybrać kształt rzeczy tak przyziemnych jak element garderoby czy puszka spreju.

Brzmi znajomo?

Poprzestanę na tym, bo nie chciałbym nikomu psuć zabawy z odkrywania, a gwarantuję, że jeśli chodzi o pisarstwo Dicka i zawarte w nim motywy, to ledwie poruszyłem temat.

PS Michael Gondry od lat na zmianę podejmuje i rezygnuje z pomysłu zrealizowania filmowej adaptacji "Ubika". Zdarzało się już, iż twórca stwierdzał, że tak, jak należałoby to zrobić, to jest to praktycznie niewykonalne. W trakcie seansu szóstego odcinka "Legionu" uderzyło mnie to przekonanie, że praktycznie dotknięto tam formuły, w jakiej możnaby zrealizować "Ubika", ba, jakbym wręcz oglądał serialową wariację na temat tej powieści. Niesamowite.

Zachęcam do dyskusji oraz pozdrawiam wszystkich fanów PKD :)

ocenił(a) serial na 8
CloudWithABow

Biegnę do biblioteki i wypożyczam tę książkę najszybciej jak się da. Dziękuję! :D

ocenił(a) serial na 9
Iruku

Ja polecam też "Trzy stygmaty Palmera Eldricha". Dla mnie lepsza niż Ubik, może dlatego ze przeczytałem ją przed Ubikiem. Tam to dopiero można "odjechać":) W trakcie czytania zgłupiałem, nie wiedziałem co jest prawdą a co jest fikcją. Do tego wiele ważnych pytań od duchowość, Boga, życie wieczne. Zostaje ta książka w człowieku.

ocenił(a) serial na 10
elkolo

A ja z kolei polecam „klany księżyca alfy” i „marsjański poślizg w czasie”, wykręty jakich mało a przy okazji mała lekcja psychiatrii..

elkolo

Valis - też odjazd.

ocenił(a) serial na 9
Iruku

Cieszę się, że zachęciłem do sięgnięcia po twórczość PKD. Podziel się, proszę, wrażeniami po lekturze :)

I absolutnie zgadzam się z elkolo co do "Trzech stygmatów Palmera Eldritcha", totalny odjazd o silnych znamionach horroru egzystenjalnego. Przyznam, że ta książka mnie autentycznie przeraziła i mną wstrząsnęła. Może poleciłem w pierwszej kolejności "Ubika", bo to od tej książki zaczęła się moja przygoda z twórczością Dicka. Coś w tym jest, że pierwszy kontakt z jego pisarstwem może wywrzeć takie wrażenie, że właśnie dana pozycja, od której się zaczęło, zostaje tą najważniejszą :) Miło widzieć, że jego twórczość jest rozpoznawalna, dla mnie to jeden z najwybitniejszych pisarzy, jacy stąpali po tej planecie. Swoją drogą, zacząłem ostatnio oglądać serię "Philip K. Dick's Electric Dreams" i myślę, że również można ją polecić.

ocenił(a) serial na 8
CloudWithABow

Gdzie można obejrzeć Electric Dreams? Bo już przed premierą zapisałem ten tytuł na kartce, którą trzymam na biurku, ale pojęcia nie mam, gdzie tego szukać w usłudze streamingu.

A propo pierwszego kontaktu i ulubionych książek, to w moim przypadku jest tak z każdym autorem, po którego sięgałem od czasu, gdy zacząłem czytać książki dla dorosłych. A minęło już ze 30 lat od tamtej pory.

acidity

Wiem, że późno, ale gdybyś nie znalazł/a do tej pory to jest całość na Alltube. Niestety tylko z lektorem :(

acidity

"Gdzie można obejrzeć Electric Dreams?"
Na amazonie możesz wziąć miesiąc próbnego prime'a i sobie to obejrzeć (choć są tam lepsze rzeczy), aczkolwiek IMHO poza jednym czy dwoma odcinkami reszta jest raczej dość przeciętna. Ogólnie się zawiodłem.

ocenił(a) serial na 9
CloudWithABow

Coś w tym jest. Do tego motyw super mocy też jest obowiązkowy, czy w Ubiku, czy w "Trzech stygmatach" - jasnowidze, telepaci. Co do filmu, to nie ma opcji żeby udało się przenieść geniusz Dicka na ekran - przynajmniej w kontekście dwóch wspomnianych. Książki to jest jednak to!

ocenił(a) serial na 10
CloudWithABow

Cyt z s2e2: „pewien mędrzec powiedział, że rzeczywistość jest tym co nie znika kiedy przestajemy w to wierzyć..” ;)

ocenił(a) serial na 9
CloudWithABow

Twórczość Philipa K. Dicka jest genialna, dla mnie osobiście jest mistrzem w swojej kategorii SF

ocenił(a) serial na 7
CloudWithABow

Faktycznie...jestem wielkim fanem PKD ale czytalem go w czasach liceum (czyli PAAARE lat temu) i nie skojarzylem tego podobienstwa. Dzieki wielkie!!

Co do tworczosci PKD zawsze mialem slabosc do opowiadan oraz Czlowieka z Wysokiego Zamku

ocenił(a) serial na 8
CloudWithABow

Dick chyba pisał na speedzie jak się nie mylę? Ksiązki ma świetne. Jeśli ten serial jest tak zakręcony jak jego książki do zobacze jak to wygląda

ocenił(a) serial na 3
CloudWithABow

Koło Dicka to to nawet nie leżało. Dick był niejako filozofem i badaczem umysłu. W tym badziewiu pytań egzystencjalnych brak.

CloudWithABow

Bo ta szmira ma zgapione wszystko od wszystkich! Tarantino, Lynch, Burton, Dick, matrix, Parranasuss itd itp... W ciuszkach marvela... Ok na chwile ale teraz juz męczy oko i ucho swą infantylnoscia, lopatologią i głupotą.

ocenił(a) serial na 1
peterson78

Dokładnie to samo myślałem męcząc się i przerywając oglądanie w połowie drugiego odcinka. To śmieć.

CloudWithABow

Szóstego odc pierwszej serii jest analogia do Ubika czy drugiego sezonu?

ocenił(a) serial na 8
peterson78

Ja też jej tam nie widziałem w pierwszym sezonie, może jak zobaczę drugi coś tam będzie-choć szczerze wątpię :-)

ocenił(a) serial na 9
CloudWithABow

Nie wiem czy oglądasz dalej Legion, ale o ile pierwszy sezon był faktycznie oparty w dużej mierze na Ubiku, to drugi sezon ma dużo wspólnego z Raportem mniejszości.
Tutaj krótkie podsumowanie całego sezonu: https://www.youtube.com/watch?v=LfLjcQICZgs

W ogóle jeśli jesteś fanem Dicka, to może cię zainteresuje, o ile jeszcze o nim nie słyszałeś, serial Electric Dreams: http://www.filmweb.pl/serial/Philip+K.+Dick%27s+Electric+Dreams-2017-793839
Serial ma swoje lepsze i gorsze momenty, ale ogólnie smakowity kąsek dla fanów jego twórczości.

CloudWithABow

Nie oglądałam tego serialu, ale Philipa K Dicka bardzo lubię. "Ubika" Polecam gorąco, świetna książka. Czytałam dwa razy i chodzi mi po głowie pomysł, żeby namalować obraz na jej podstawie, już od dawna i nie wiem jak ten temat ugryźć, bo fabuła jest naprawdę zawiła. Do ostatniego wydania "Ubika" okładkę zaprojektował - namalował Wojciech Siudmak. Jeśli ktoś nie zna jego twórczości polecam obejrzeć, to jeden z najlepszych polskich grafików s-f (od lat nie mieszka już w Polsce:)

CloudWithABow

wiele nawiązań do twórczości Phillipa K. Dick'a widać u Nolana, a wiele z "Ubika" jest w "Incepcji" chociażby zakończenie ;)

ocenił(a) serial na 3
CloudWithABow

Protestuje, uważam, że genialnej prozy Dicka, nie można porównywać do tego gniotu. Tym bardziej Ubika, zachęcam do lektury, a na ten serial szkoda, każdej minuty.

ocenił(a) serial na 1
typisb

Masz rację, zacząłem oglądać ze względu na "zachętę", że jest to jakiś rodzaj nawiązania do "Ubika", ale z uwagi na koszmarną głupotę serialu poddałem się w połowie drugiego odcinka. Faktycznie, to totalny gniot i nie chcę wiedzieć, co byłoby dalej, bo nie lubię podglądać wyścigu infantylizmu scenarzystów z tandetą realizatorów.

CloudWithABow

Kto czytał, wie po pierwszym odcinku. Później wspomnienia we wspomnieniach, rzeczywistości równoległe, podróże w czasie i wymiarach, jak można o nie pomyśleć o Dicku?

ocenił(a) serial na 1
koniowizamelduj

Oj, można, można! To jakaś osobliwa, nietwórcza parodia Dicka, współczesna tandeta spod znaku Marvela i jemu podobnych pożałowania godnych producentów totalnego barachła ubranego w patchworkowe ubranko. Mnogość elementów daje możliwość identyfikacji z niemal dowolnym wyrobem SF ostatnich kilkudziesięciu lat i nie jest to komplement. Oglądanie to niszczenie własnego czasu.

CloudWithABow

czytał on Bożą Inwazje ? Głupie pytanie

ocenił(a) serial na 1
CloudWithABow

Jako fan Dicka i wielki miłośnik "Ubika" dziękuję za pozdrowienie, ale w jego imieniu domagam się przeprosin za przywołanie nazwiska Mistrza i jego Dzieła w kontekście tego szmatławego serialu!

ocenił(a) serial na 8
CloudWithABow

Konwencja paranoid fiction na pewno udzieliła się Legionowi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones