PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645696}

Masters of Sex

7,4 13 814
ocen
7,4 10 1 13814
6,0 3
oceny krytyków
Masters of Sex
powrót do forum serialu Masters of Sex

Kinsey vs. Masters

ocenił(a) serial na 9

Jestem po kilku odcinkach pierwszego sezonu i zastanawia mnie pewna kwestia, którą być może ktoś z oglądających będzie potrafił wyjaśnić.

Serial skupia się na działalności doktora Mastersa od 1956 roku (tego samego zmarł Kinsey). Wiedza samego lekarza oraz innych ukazanych w nich postaci jest dla mnie dość nie do wyobrażenia. Mianowicie Alfred Kinsey w latach swojej świetności a był to okres już początków lat 40 był bardzo popularnym badaczem seksualności czego dowodem były dwie książki które sprzedały się w milionowym nakładzie.

Tym do czego dążę jest fakt, że serial pokazuje czasy po Kinsey'u a sam lekarz, który chociażby w trzecim odcinku dziwi się trochę homoseksualizmowi, bohaterki kobiece nie wiedzą praktycznie nic o swoich narządach płciowych, wszyscy wstydzą się mówić o seksie itp.

Oglądałem film dokumentalny (zarówno fabularny jak i naukowy) o Kinsey'u i Ameryka w okresie jego działania dość mocno i rygorystycznie przekraczała pewne tabu (chociażby pierwsze wydanie Playboya w 1953 roku).

Masters to oczywiście nie postać fikcyjna, a prawdziwy lekarz. Co mnie u niego dziwi jego badania i jego pytania zahaczają o tak podstawowe kwestie, że aż nie mogę uwierzyć że lekarz tak szanowany, żyjący w czasach Kinseya (którego musiał znać po fachu) tak naprawdę nic nie wie na ten temat oraz ma sam problem z własną seksualnością.

Kinsey był wielokrotnie podważany, krytykowany za metody które były niedopuszczalne. Ale suma sumarum pewne kwestie wytłumaczył i rzucił na nie światło z 10 lat przed działalnością Masters'a.... Dziwi mnie to, że ani razu póki co nie padło przez głównego bohatera imię Kinsey'a gdyż chciał zajmować się prawie tym samym co on.

ocenił(a) serial na 8
KamilFan

Przepraszam, nie mam wystarczającej wiedzy, żeby odpowiedzieć Ci porządnie, pamiętam jednak, że nazwisko Kinseya pojawiało się kilkakrotnie w pierwszych dwu sezonach, Masters i Johnson go znali, mówili o nim trochę jako o wielkim poprzedniku, którego dzieło chcą rozwinąć. Zacofanie i obłuda Mastersa w życiu prywatnym vs otwartość i selektywna rzetelność w naukowym to jeden z głównych tematów serialu, najwyraźniej dziwił twórców tak samo jak Ciebie. A to że efektów rewolucji Kinseya nie widać u ludzi, nawet lekarzy, nawet zajmujących się zawodowo seksualnością? Uprzedzenia, dyskryminacja i ignorancja posiadają tajemniczą moc pokonywania w ludzkich umysłach faktów, rozsądku i współczucia, nieco jaskrawszym niż Masters of Sex tego przykładem jest obecna w naszych realiach Klauzula Sumienia.

ocenił(a) serial na 9
Mindov

Jestem już na etapie 3 sezonu, i jestem zachwycony tym serialem :). Początkowo miałem pewien niedosyt, ale z kolejnym odcinkiem wszystko nabierało sensu. Tak jak mówisz, nikt nie chciał z niczym się wychylać i wszelkie tematy były zamiatane pod dywan.

ocenił(a) serial na 8
KamilFan

To świetnie, ja właśnie dooglądałem ostatni, czwarty sezon i potwierdzam wcześniejszą opinię, że MoS to trochę nierówny, ale fantastyczny serial. Aż się zastanawiam nad podniesieniem oceny. Na temat Kinseya padnie też trochę więcej światła, choć to jedynie sugeruje prawdziwą różnicę: Kinseya chyba interesowało przede wszystkim podejście do seksualności, Mastersa i Johnson wyszli od fizjologii. Echa tego zdają się funkcjonować do dziś, w końcu na poziomie studiów mamy do wyboru co najmniej dwa kierunki o nazwie seksuologia: medyczny oraz psychologiczny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones