PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771634}

Opowieść podręcznej

The Handmaid's Tale
8,0 72 343
oceny
8,0 10 1 72343
7,7 15
ocen krytyków
Opowieść podręcznej
powrót do forum serialu Opowieść podręcznej

Obejrzałem pierwszy odcinek i tak mi się skojarzyło. Kobiety pozbawione praw, chodzące w dziwacznych strojach. Podręczne jak druga żona. Kto wie czy tak nie będzie wygladać Europa za 20-30 lat

Korgan_1977

W Niemczech już tak miejscami wygląda.

Znajoma opowiadała mi coś takiego.
Mieszka tam Arab, ma 4 żony (pewnie według szariatu, "oficjalną" jedną) i 20 dzieci.
Na każde dziecko dostaje zasiłek.
Nie może pracować, bo nie ma na to czasu, musi zajmować się rodziną. Cały tydzień mu na to schodzi.
Podobno jest przemęczony, a jeszcze musi "obsługiwać" w nocy żony. Po kolei, żeby któraś nie poczuła się pominięta, bo by jeszcze w zgniłej Europie kochanka sobie znalazła.
Więc facet ciężko w łóżku pracuje, przy okazji robiąc kolejne dzieci (czyli kolejne zasiłki).
I jak piszesz, w takim tempie to za 30 lat będą tu tylko tacy "obywatele", a europejki pewnie znajdą się na poziomie "podręcznej" .
Sławna jasnowidzka Baba Wonga przewidziała już z 20 lat temu, że w 2043 w Rzymie będzie stolica Kalifatu Europejskiego...

ocenił(a) serial na 9
Montago

Serial piętnuje fanatyzm religijny każdy Islamski Katolicki każdy. Bo każdą nawet najbardziej pokojową religię można wynaturzyć. Ja tu widzę wynaturzoną formę Katolicyzmu niebezpiecznie aktualna wizja z resztą.

ocenił(a) serial na 9
Zbyszek_2

Zobaczmy:
- kobiety muszą ubierać dziwaczne stroje hmmm kraje islamskie
- kobiety nie mogą pracować hmmm Arabia Saudyjska, Afganistan pod rządami Talibów
- kobiety nie mogą prowadzić samochodu hmmm Arabia Saudyjska, Afganistan pod rządami Talibów
- kobiety nie mogą się uczyć ani czytać hmmm Afganistan pod rządami Talibów
- kary cielesne np obcinanie ręki hmmm Arabia Saudyjska, Afganistan pod rządami Talibów
- obrzezanie kobiet - kraje islamskie

Dorzucam jeszcze dwa ciekawe linki (choć te przykłady to tylko kropla w morzu)

wyborcza. pl/1,76842,11857056,Sudan_ukamienuje_mloda_matke_.html

www. newsweek.pl/swiat/dubaj--ofiara-gwaltu-trafia-do-wiezienia-za-seks-pozamalzenski ,106535,1,1.html

ocenił(a) serial na 9
Korgan_1977

Zgoda ale przyznaj że konstytucja Giliadu opiera się na biblii.

ocenił(a) serial na 9
Zbyszek_2

Zbyszek_2 Tak przyznaję: przedstawione w tym serialu fikcyjne, totalitarne państwo opiera się na biblii. I co z tego? Książka została napisana ponad 30 lat temu, kiedy islamizacja nie poczyniła jeszcze takich postepów. Patrząc na to dzisiaj, to wypisz wymaluj państwo islamskie. Tylko z uwagi na polityczną poprawność nikt oficjalnie tego nie przyzna.

Zbyszek_2

Tak konkretnie to na Starym Testamencie. Serial jest wizja tego co by było gdyby w USA do władzy doszła któraś protestancka sekta jakich tam wiele.

Korgan_1977

Mnie tam stroje podręcznych bardziej przypominają stroje zakonnic. Obrzezanie kobiet dotyczy krajów afrykańskich, to jest niezależne od religii.
W Polsce i Europie nie ma państw kościelnych, gdyby jednak obowiązywało prawo na kanwie religii katolickiej, to sytuacja kobiet również nie byłaby do pozazdroszczenia.

ocenił(a) serial na 9
lily333

lily333 powiedz, czy ktoś się nabiera na tą prymitywną lewacką propagandę, którą wypisujesz w każdym wątku tego serialu? No ale przynajmniej można się pośmiać.

Co do obrzezania kobiet to stosuje się je głównie w krajach islamskich, jest to łatwe do sprawdzenia o ile komuś zależy na faktach a nie na prymitywnej lewicowej propagandzie

ocenił(a) serial na 9
Korgan_1977

To ostatni mój wpis, jaki zamieszczam w tym temacie, bo z ludźmi takimi jak
Korgan_1977 nie ma dyskusji. A bardzo znamienna scena ukazująca jedną z podręcznych, jako winną gwałtu popełnionego na niej? To wyglądało tak jakbym słyszał Gądeckiego Możesz sobie wmawiać, że serial nie nawiązuje w sposób ewidentny do Chrześcijaństwa i Katolicyzmu ściślej, ale to nie zmieni faktu, że tak właśnie jest. Co do obrzezania dziewcząt istotnie masz racje. Żeby była pełna jasność nie mam zamiaru stawać na szańcach obrony Islamu, bo jestem przeciwny wszystkim formom państw wyznaniowych a państwa Islamskie przodują w tym względzie jednakowoż w opowieści podręcznej ukazano skrajną i wynaturzoną formę katolicyzmu. Ja wiem, że to boli, ale taka jest prawda.

ocenił(a) serial na 9
Zbyszek_2

Kiedy brak argumentów, to rzeczywiście lepiej nie dyskutować dalej. Oczywiście, że serial i książka nawiązują do chrześcijaństwa. To tym bardziej śmieszne, bo totalitarne praktyki pokazane w serialu są faktycznie dzisiaj stosowane w krajach islamskich, tak jak to napisałem wyżej. Tak więc serial atakując chrześcijaństwo stał się swoją własną parodią. A tak swoją drogą pewno akurat zamknąłeś oczy kiedy w serialu pokazywano powieszonego księdza i zburzoną katedrę.

No i proszę przez lewicową propagandę postawiłem się na stanowisku obrońcy katolicyzmu co jest wyjątkowo smieszne. No ale czasem trzeba wybrać mniejsze zło.

ocenił(a) serial na 9
Korgan_1977

A miałem skończyć ech...Jeszcze raz nie polemizuję z faktem, iż kraje islamskie stosują totalitarne praktyki, bo tak jest kropka. Mówię tylko, że jeśli to w krajach katolickich zapanował swoisty kato-szariat wyglądałoby to zgoła podobnie. Bo tak jak w islamie fanatycy go wynaturzają czyniąc zeń narzędzie mordu tak i Katolicyzm można wynaturzyć a wyglądałoby to pewnie mniej więcej tak jak ukazują to film i książka. To antyutopia ukazująca świat oddany w ręce religijnym fanatykom. Arabowie już dali sobie wejść na głowy ajatollahom to prawda jednak to jest najlepszy dowód na to jak my Chrześcijanie i katolicy musimy uważać na wpływ kleru na państwo.

ocenił(a) serial na 9
Zbyszek_2

Uwielbiam jasnowidzów którzy wiedzą co by było gdyby:)

ocenił(a) serial na 8
Korgan_1977

Tu chyba nie trzeba być jasnowidzem :) Zresztą wystarczy spojrzeć jak kościół Katolicki traktował kobiety 100, 200, 300 lat temu. Towarzyszyła temu jawna dominacja mężczyzn. Co w jakiejś rachitycznej, ciągle telepiącej się formie trwa po dziś dzień. Zresztą tak jest i przede wszystkim było w prawie każdej religii, buddyzmie, hinduizmie. Islam bije na głowę wszystkich. Ale Ciebie nienawiść do jednego fanatyzmu zaślepia i bardzo łatwo wpaść tym samy w równie chory fanatyzm. Pozdrawiam :)

Vanillia

Bo wcale społeczeństwa nie ewoluują. Żeby gadać takie bzdury i przyrównywać obecne czasy do tego co się działo 300 lat temu, to naprawdę trzeba być dyletantem historycznym

ocenił(a) serial na 8
Abatoniki

Oczywiście, że ewoluują. Czy ja gdzieś napisałam, że cały czas mamy tą samą narrację? Skopiuję "Co w jakiejś rachitycznej, ciągle telepiącej się formie trwa po dziś dzień. O z tego zdania wynika jasno, ze ewolucja nastąpiła ;)

Zbyszek_2

Katolik ci głowy nie zetnie k_etynie albo nie nabije na sztachetę płotu. Albo nie spali żywcem jak ISIS, chodzi mi o czasy teraźniejsze...

Korgan_1977

Trzymaj się chłopie, ja już nie mam nerwów i czasu. Każdy przyrównujący tego typu wizje do pisu i kościoła pluje w twarz każdej kobiece krzywdzonej w przeszłości i krzywdzonej teraz w innej części globu, paradoksalnie uważając, że ma dobre intencje. A poziom dyskusji to, rzecz jasna, odzwierciedlenie poziomu ocen na filmwebie - byle gówno potrafi mieć wysoką średnią, wiele wybitnych filmów ma dużo niższe oceny.

mk1993

W jaki sposób Kościół niszczy i uciska kobiety?

Korgan_1977

Lewacką propagandę? Znasz znaczenie słów, które używasz?

ocenił(a) serial na 9
lily333

Ależ proszę wytłumacz. Tylko obszernie:)

Korgan_1977

Sprawdź słownik poprawnej polszczyzny.

ocenił(a) serial na 9
Korgan_1977

lily333 Słuchaj darujmy sobie tego trolla.

Zbyszek_2

Wiem, że to troll, ale irytują mnie ludzie, którzy, jeśli nie śpiewasz jak konserwatywna prawica, to jesteś zmanipulowanym lewakiem. Nie chcę napływu imigrantów, bo nie przestrzegają oni prawa i europejskich reguł, ale nie mam zamiaru udawać, że jestem człowiekiem drugiej kategorii tylko dlatego, że jestem kobietą. A jakiś koleś o to się burzy.

ocenił(a) serial na 9
lily333

O rety. A mnie bawią ludzie, którzy piszą, że każdy kto nie podziela ich lewicowych przekonań to troll. Bo oczywiście słuszne są tylko ich poglądy.

Korgan_1977

A jaki jest twój pogląd?

ocenił(a) serial na 9
lily333

Z pewnością inne niż twoje:)

Korgan_1977

Czyli sam nie wiesz.

ocenił(a) serial na 9
lily333

Widzę, skarbeńku, że za wszelką cenę chcesz mieć ostatnie zdanie. Jak to kobieta. Ale to mój wątek i to ja będę w nim miał ostatnie zdanie:)

Korgan_1977

Hahaha, to nic, że nie masz nic wartościowego do powiedzenia, ważne że wystukasz byle głupotę na koniec.
A tak poza tym, nie spoufalaj się.

ocenił(a) serial na 9
lily333

Żabciu nie irytuj się. A czytając twoje wpisy, widać że poza kilkoma wyuczonymi sloganami nie masz nic ciekawego do powiedzenia.

Korgan_1977

Kwiatuszku, ty nawet nie masz poglądów i nie potrafisz nic powiedzieć sam z siebie, tylko czekasz, aż ktoś ci powie, co masz myśleć.

ocenił(a) serial na 9
lily333

To bardzo istotne, co napisałaś nieco wyżej konserwatyści uważają umownych nas za omamionych lewackim kłamstwem lemingów a umownych siebie za depozytariuszy prawdy, ale w tę retoryczną pułapkę wpadamy także my liberałowie. Gdy usłyszałem na jednym z liberalnych protestów: "Mniej kaplic więcej meczetów" myślałem, że się zegnę. Przecież radykalni muzułmanie są jak najdalsi od naszych Europejskich liberalnych wartości. Jestem przeciwny nietolerancji religijnej, bo prześladować na tle religijnym nie wolno, ale jak do diabła połączyć nawoływanie do świeckości państwa i wykrzykiwać równocześnie "Mniej kościołów więcej meczetów"? Powtarzam to, co powiedziałem wcześniej prześladowania za wyznanie należy tępić, lecz fanatyzm religijny także każdy. Tylko świeckie państwo gwarantuje prawa i wolności obywatelskie.

ocenił(a) serial na 9
Zbyszek_2

W sumie to zgadzam się z wypowiedzią w 95%. Z wyjątkiem ostatniego zdania.
Pozwolę sobie zauważyć, że świeckimi państwami (i to jak) były państwa komunistyczne tak więc teza, że świeckie państwo=prawa obywatelskie kupy się nie trzyma.
Ale co taki prawacki troll jak ja może wiedzieć:) Od myślenia są ci oświeceni.

ocenił(a) serial na 9
Korgan_1977

I wracamy do sedna Komunizm to z kolei wynaturzenie idei państwa świeckiego. Zwolennicy państwa świeckiego (Tacy jak ja) nie walczą z religią, jako taką. Religia ma prawo istnieć oczywiście jednak jedynie w sferze prywatnej nie państwowej. Komuniści natomiast uczynili swym idea fix ze zwalczanie wszystkich przejawów religijności także osobistych. To zbrodnia i godzenie w prawa człowieka. Wiem, że wszyscy ideowi lewicowcy będą nosić odium bolszewizmu, ale tak jak konserwatysta nie znosi być zwany faszystą tak i ja zwolennik lewicy wolnościowej nie chcę być zwany komunistą. Komunizm jest nam liberałom ideowo obcy a nawet wrogi. Choćby ekonomicznie czy gospodarczo nie znoszę centralnego ingerowania w rynek. Z drugiej jednak strony tak jak dawna socjaldemokracja sprzeciwiała się kapitalizmowi tak dziś liberalna lewica jest przeciwna wszechwładzy wielkich korporacji. To bardzo bliskie memu sercu.

Zbyszek_2

Niestety ludzie muszą przeginać albo w jedną, albo w drugą stronę.
Miałam kontakt z muzułmanami i nie jestem pewna, czy nawet umiarkowani muzułmanie są w stanie się dostosować. Niestety oni się izolują i nie integrują z obywatelami, a tego żadne państwo nie powinno tolerować, bo niszczy kulturę tego państwa.

Zbyszek_2

Świeckie państwa już mieliśmy, ZSRR i III Rzesza. Dbano tam bardzo o prawa i wolności obywatelskie. Źli katolicy nie mieli nic do powiedzenia, to był raj wolnych ludzi.

lily333

Leję na lewicę i prawicę... ale śmieszy mnie lewacki bełkot. XD

Korgan_1977

Autorka książki zainspirowała się właśnie tym, co 30 lat temu zaczęło się dziać w krajach arabskich, kiedy to niektóre z nich przeistaczały się w państwa szariatu.
Autorka chciała przenieść te doświadczenia na grunt amerykański, który w dużej mierze opiera się na chrześcijaństwie, stąd właśnie Gilead to twór interpretujący słowa Biblii w sposób, jaki pozwolił im na stworzenie kraju teokratycznego.

Osobiście uważam, że każda religia jest narzędziem ucisku. Chrześcijanie potrafią być tak samo walnięci jak niektórzy muzułmanie.
Znam chrześcijan, którzy są mniej postępowi niż część muzułmanów - no bo jak to jest, że kilku moich znajomych (teoretycznie) muzułmanów ma gdzieś nakazy swojej religii i jest bardziej europejska niż niektórzy rdzenni Europejczycy? Z drugiej jednak strony poznałam też kilku radykałów, ale skłamałabym mówiąc, że chrześcijanie nie potrafią być równie opresyjni.

Także - zarówno książka jak i serial mają być przestrogą przed ekstremizmem. Islamskim, chrześcijańskim, czy jakimkolwiek innym. Obecnie państwa stosujące teokratyczną formę ucisku to głównie kraje islamskie, ale czasami kiedy obserwuję niektórych skrajnie prawicowych polityków (w Polsce, w Irlandii Płn, itd) to nie mogę się oprzeć wrażeniu, że gdyby mogli, to by władzę oddali kościołowi.

ocenił(a) serial na 9
Arvenare

Nie ująłbym tego lepiej. Celna krytyka radykalizmów. A Muzułmanie często się nie integrują z kilku przyczyn jedną, ale podkreślam tylko jedną z nich jest fakt, że islam nie reformuje się ani na jotę od chwili powstania i wiem o tym, jako wykształcony teolog. Niektóre praktyki nawet współczesnego islamu przypominają mi trochę Chrześcijaństwo ze średniowiecza. Od tego czasu kościół Chrystusowy(Przy całej mojej doń niechęci) przebył olbrzymią drogę, podczas gdy mahometanizm nie zrobił ani kroku naprzód.

ocenił(a) serial na 1
Zbyszek_2

I dlatego islam jest taki silny w przeciwieństwie do chrześcijaństwa.

ocenił(a) serial na 3
Arvenare

Dokładnie każda religia w tym ateizm czyli wiara w nieistnienie niczego pozamaterialnego może być wykorzystana do ucisku. Niemniej problemem europy nie jest fanatyzm religijny tylko ideologiczny. Jak można zauważyć teraz to ideologie przejęły rolę religii a ugrupowania polityczne zachowują się jak sekty dławiąc dyskusje, nie dopuszczając możliwości argumentowania i piętnując wszystkich którzy nie zgadzają się z jedyną dogmatyczną "prawdą" prezentowaną przez lidera/ liderkę.

Arvenare

"Autorka książki zainspirowała się właśnie tym, co 30 lat temu zaczęło się dziać w krajach arabskich, kiedy to niektóre z nich przeistaczały się w państwa szariatu.
Autorka chciała przenieść te doświadczenia na grunt amerykański, który w dużej mierze opiera się na chrześcijaństwie,"

Lepiej atakować chrześcijan bo islamiści to jeszcze rozerwą bombom albo porwom i głowe zetną. Lewacy NIE MAJĄ JAJ XD

FrankSerpico4455

W zacytowanym przez ciebie fragmencie mojej wypowiedzi masz dokladnie wytlumaczone, dlaczego ksiazka opiera sie o chrzescijanstwo, a nie islam.

Arvenare

Tak jak pisałem, lewica nie ma jaj, boją się Islamu więc atakują Chrześcijaństwo (co ciekawe sam nie chodzę do kościoła a wiare uważam ża manipulację).
To coś jak te Marsze Kobiet, w grupie wyzywają a jak ktoś na nich rusza to uciekają jak króliki XD... albo jak się zimno robi to ich wola walki drastycznie spada buHHAHAHAH

FrankSerpico4455

Tak, bo Sebixy i ich samozwancze husarie sa tak bardzo CHWDP, a jak trwoga to sie chowaja za kordonem policji.

Zreszta, dyskusja byla na temat serialu oraz ksiazki tymczasem wchodzisz Ty, caly na bialo, po czterech latach od tejze dyskusji i siejesz ferment smieszkujac z lewactwa i okraszajac to och jakze przezabawnymi "XD". Nie wiem, ile masz lat, ale polecam dorosnac, poprawic forme wypowiedzi i zastanowic sie, czemu spedzasz wolny czas szukajac zaczepki na starych watkach na forum filmowym.

Ciao.

Arvenare

Chłe chłe chłe, jak każda kobieta, zero argumentów ale od razu atak personalny... żałoosne XD
jeszcze napisze XD XD XD i kilka XD XD XD XD

ocenił(a) serial na 8
Korgan_1977

Gdyby obrzezanie kobiet było wymogiem stawianym przez Koran, bo miałoby miejsce we wszystkich krajach muzułmańskich, a nie tylko w Afryce. To oznacza, ze to kwestia lokalnej, cholernie opresyjnej i barbarzyńskiej, kultury. Przyjęli Islam, ale ten barbarzyńśki zwyczaj pozostał.

kinomanpl

I tu się mylisz. Obrzezanie poprzez Islam pojawiło się też na terenach, gdzie NIGDY WCZEŚNIEJ nie występowało. Konkretnie, chodzi o islamskie państwa w Azji Południowo Wschodniej. Cyt. za Wiki "In 2013 the Indonesian Ulema Council, Indonesia's top Muslim clerical body, ruled that it favours FGM, stating that although it is not mandatory, it is "morally recommended". The Ulema has been pushing the Indonesian government to circumcise girls, arguing that it is part of Islamic teachings." Doucz się. No przynajmniej wrzuć w googla hasło "FGM and Islam" i przeczytaj z uwagą.

ocenił(a) serial na 8
descolada

Ok. Może to i prawda, choć wikipedia bywa omylna. Nie mam obecnie czasu na szukanie konkretnych źródeł (zrobię to w wolnym czasie), ale znalazłem artykuł na focus.pl, które uważam za dość wiarygodne czasopismo. Przeczytaj sobie ten cytat i sama zdecyduj, kto powinien się douczyć.

Tu masz źródło.
"Obrzezanie kobiet jest często kojarzone z islamem, ale choć występuje w krajach muzułmańskich, to nie można postawić między obrzezaniem a wiarą w Allacha znaku równości. To zwyczaj starszy nie tylko od islamu, ale i od chrześcijaństwa. Wzmianki o nim można znaleźć w tekstach ze starożytnego Egiptu, ślady takiego zabiegu noszą niektóre mumie. Obrzezanie dziewcząt było praktykowane (i na ogół jest nadal) także przez chrześcijan. Na przykład – przez egipskich Koptów i mieszkańców Kenii, żydowską wspólnotę Falaszów z Etiopii, a także animistów z Sahelu i krajów znad Zatoki Gwinejskiej. Jest za to praktycznie nieznane w tak zdecydowanie muzułmańskich krajach, jak Libia, Tunezja, Algieria, Maroko, Iran i Pakistan.

Prawo

Święte księgi chrześcijan i muzułmanów, Biblia i Koran, nie wspominają o obrzezaniu kobiet (choć miejscami rozpisują się o obrzezaniu mężczyzn). Informacje na ten temat występują w hadisach – towarzyszących Koranowi relacjach o życiu Proroka Mahometa i jego czynach, poglądach i wypowiedziach, które – spisane na podstawie ustnych opowieści po jego śmierci – tworzą sunnę (tradycję), a ta daje podstawę do tworzenie prawa (szariatu). Nie wszystkie hadisy są jednak wiarygodne – niektóre zapisano nawet 200 lat po śmierci założyciela islamu; nic więc dziwnego, że część z początkowych 200 tysięcy z czasem została uznana za sfałszowaną.

Hadisy dotyczące obrzezania kobiet są wśród tego zbioru tylko trzy i uchodzą za wątpliwe. Mahomet w jednym z nich wręcz zakazuje najbardziej radykalnego obrzezania (zwanego „faraońskim”), mówiąc, że jeśli już jakieś być musi, to „najłagodniejsze” (więcej o rodzajach obrzezania poniżej). Hadis ów pozostawia jednak szerokie pole do interpretacji – niektórzy uczeni islamscy wnioskują, że Prorok zakazuje w ogóle obrzezania kobiet, a inni wprost przeciwnie – że zaleca (w islamie nie ma jednej naczelnej instancji, odpowiednika papieża, który mógłby raz na zawsze rozstrzygnąć spór doktrynalny). W wątpliwych przypadkach – jak obrzezanie dziewcząt – przy tworzeniu prawa brana jest pod uwagę dotychczasowa jurysdykcja tzw. idżtihad. Cały ten zamęt powoduje, że w tej kwestii będą usankcjonowane po prostu dawne tradycje. Jeżeli więc islam miał wpływ na dzisiejsze obrzezanie kobiet, to nie przez bezpośredni przykaz, lecz ciche przyzwolenie na kontynuowanie pogańskiej tradycji".

kinomanpl

Przepraszam, ale czego nie zrozumiales w sformułowaniu „islam przyniósł FGM tam, gdzie go WCZEŚNIEJ NIE BYŁO”? To, że Islam FGM nie „wymyślił” wiadomo lecz nie o tym problemie piszę. Problemem jest to, że nie tylko islamscy duchowni FGM nie potępili, ale dodatkowo nawet teraz w XXI nadal je ZALECAJĄ, a w zalinkowanym cytacie wręcz próbowali WYMUSIĆ zmiany w państwowych przepisach prawnych, by kobiety do tego zmuszać. I za to ich winię, że nie tylko nie wyleczyli przez wieki tej „zarazy”, ale ją jeszcze roznieśli i kultywują. Możesz sobie pisać ile chcesz o hadisach. Ile ich jest i czego dotyczą. Mnie to nie obchodzi. Obchodzi mnie co ludzie robią, kto ich tego uczy i do tego NAMAWIA. A robią to islamscy duchowni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones