PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=672300}

Osada

The Village
7,5 642
oceny
7,5 10 1 642
Osada
powrót do forum serialu Osada

mieszkańców tamtejszej wioski był po prostu niesamowity, śnieżnobiałe i równe zęby chociażby Margaret godne pozazdroszczenia, czy tak dbający o szczegóły scenograficzne w swoich serialach Brytole, mogliby sie postarać o odrobinę realizmu w zakresie stomatologii

ocenił(a) serial na 7
marckoza

już nie przesadzaj, nie doczepiaj się drobiazgów, szczerze mnie by obrzydzało gdyby wszyscy mieli zepsute zęby, teraz ludzie nie są do tego przyzwyczajeni

mon_r

po prostu mi sie to "gryzie" :) z tą dbałością o realia, wiocha zabita dechami a zęby jak z kliniki ortodontycznej, równiutkie i śnieznobiałe

marckoza

Widocznie spoglądamy na co innego- Nawet tego nie zauważyłem ;) .

ocenił(a) serial na 8
marckoza

Zgodzę się, właśnie w takich filmach/serialach, opisujących realia minionych epok, powinien być kładziony szczególny nacisk na takie "drobiazgi".

ocenił(a) serial na 9
marckoza

Ostatnio w ogóle zwracam na to uwagę, również w innych filmach. To dziwne, że charakteryzacja nie obejmuje ząbków...
mon r, oni MIELI zepsute zęby, może za wyjątkiem państwa z zamku, i nie ma się tu czego brzydzić. Czyści też przesadnie nie byli i jakoś nikt na to nie narzeka; nasze współczesne przyzwyczajenia nie mają tu nic do rzeczy.

titi

Mam wrażenie, że było odwrotnie. Biorąc pod uwagę naszą wiedzę o wpływie pożywienia na stan uzębienia i przeglądając wyniki badań archeologicznych można by twierdzić, że właśnie państwo na zamku mieli zepsute zęby (nadmiar cukru w pożywieniu powodował próchnicę). Ładne zęby były tak rzadkie, że jeśli któraś dama takie miała, od razu o tym pisano :-) Jak wiadomo wachlarz pełnił funkcję zasłony brzydkiego uzębienia.
Z kolei ubodzy wieśniacy mieli inny problem: choroby przyzębia i dziąseł, które powodowały utratę zębów.

A co do charakteryzacji: szczepienia ochronne (chyba przeciw ospie) pozostawiały duży trwały ślad na ramieniu. Zabawnie było oglądać film, którego akcja działa się w starożytnym Rzymie, a aktorki prezentowały ramiona z takimi śladami :-)

ocenił(a) serial na 9
ACCb

och, a Jagienka w Krzyżakach i jej odciskające się pod suknią zapięcie stanika?
A tymi zębami, to nie wiem. Mam wrażenie, że początek XX wieku to już jednak jaki-taki dentysta, na którego państwa było stać, a wieśniaków - nie. Ale mogę się mylić. Generalnie ludzie mieli wtedy kiepskie lub mocno przerzedzone zęby i dobrze byłoby to uwzględniać w charakteryzacji.

titi

Pewnie tak, z drugiej strony komentarze skupiałby się wtedy na tych zębach :-)
Poza tym ja na przykład mam tak, że jak widzę takie szczerbate i zepsute zęby, od razu uciekam wzrokiem, bo to obrzydliwe. Jak w takich warunkach obejrzeć film/serial?

A jeśli mowa o charakteryzacji w filmach historycznych - nawet w ich przypadku łatwo jest określić, kiedy zostały nakręcone, po męskich fryzurach i kobiecym makijażu :-)

ocenił(a) serial na 9
ACCb

A dla mnie bardzo ważne jest odzwierciedlenie - w miarę możliwości - prawdy danego okresu. Nie jestem w stanie wczuć się w klimat filmu, gdy jakieś szczegóły, czy to ze względów estetycznych czy przez zwykłe zapomnienie, zostały pominięte. Choć i tak cieszy mnie, że zamiera trend do umieszczania wymuskanych piękności w filmach z okresu, gdy te kanony piękna były zupełnie inne (Taylorka w roli Kleopatry - kupa śmiechu).

titi

W miarę możliwości tak. Z biedy (niedożywienia) często powstawały np. ciężkie zmiany krzywiczne albo zniekształcenia kości czaszki. Na szczęście trudno byłoby dziś znaleźć aktorów, którzy odpowiadaliby wyglądem prawdzie dawnych czasów... Nie mówiąc o czymś tak enigmatycznym jak kołtun :-)

ocenił(a) serial na 9
ACCb

Tak mnie zainspirowałaś do zgłębiania wiedzy, że wieczór spędziłam w towarzystwie "warkocza polskiego" vel "nadwiślańskiego warkocza", czyli kołtuna, a dokładniej: artykułów o nim. Urocza spuścizna :)

titi

"Plica polonica". Przykro czymś takim zaistnieć na kartach medycyny... Chociaż znam też teorię, że chodziło o niedobór miedzi.
A, zapomniałabym o jeszcze jednym powszechnym "uroku" dawnych czasów - chociaż tu można się tłumaczyć, że kamera tak dużego zoomu nie miała: insekty w ubraniach, włosach, na skórze...

marckoza

a poza złym uzebieniem jaki jest ten serial? warto obejrzeć?

natalien88

obejrzyj sobie ze trzy pierwsze odcinki, jak podejdą, jedź dalej. Tak jak w opisie, problemy brytyjskiej wioski z początków XXw, przeplatane problemami brytyjskiej arystokracji początków XXw. Kazdy odcinek to jakiś "problem", z którym musi zmierzyć sie rodzina głównego bohatera, wspominającego te wydarzenia z perspektywy dziadkowego wieku. Pierwszy sezon nazwałbym nieco psychodelicznym, co przyznaję wciagnęło mnie, żeby zobaczyć go do końca, drugi, nieco gorszy IMHO, skupia sie już bardziej na tle historycznym tego czasu, I wojna światowa, komunizm, emancypacja kobiet. Poza świetnymi zdjęciami, klimatem, wyróżniłbym aktorstwo, szczególnie odtwórców arystokracji, Juliet Stevenson, Augustusa Prew.

marckoza

ok, pierwszy sezon obejrze i zobaczymy, dzieki

marckoza

To prawda tez zwróciłem na Augustusa - Dobry co najwierniejsze naturalny aktor, raczej rzadkość w dość młodym wieku :) .

marckoza

A to chyba we wszelkich zachodnich serialach i filmach tak jest: nawet jak ktoś gra patologiczną matkę-pijaczkę-narkomankę z przetłuszczonymi włosami, to zęby są na wysoki połysk.

marckoza

Nawet dzisiaj stan ich uzebienia pozostawia iele do zyeczenia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones