PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=788358}

Piknik pod Wiszącą Skałą

Picnic at Hanging Rock
6,3 1 212
ocen
6,3 10 1 1212
Piknik pod Wiszącą Skałą
powrót do forum serialu Piknik pod Wiszącą Skałą

Jestem po obejrzeniu wersji kinowej oraz po lekturze ksiażki, zaraz zaczynam czwarty odcinek serialu, ale przez myśl przemknęła mi taka oto interpretacja - Irma zepchnęła Mirandę ze skały, a Marion i Pani McCraw uciekły razem (wydaje mi się, że lesbijskie skłonności nauczycielki mogłby być przez Marion odwzajemnione - scena z globusem). Co o tym sądzicie?

windismystlist

Po ostatnim odcinku wszystko układa sie w całość, są te flashbacki jak Miranda opowiada o dzikim koniu, ktory woli skoczyc w przepaść niz dac sie schwytac. Potem na skale wspomina, ze chce być wolna, a jak nie to woli zginąć. Co do niej jestem pewna, że popelnila samobójstwo i namawiala do tego reszte dziewvzyn i nauczycielke, o to chodziło w tych zawartych przez nie slubach. Irma sie wystraszyla i zrezygnowala w ostatnim momencie, dostala chwilowego zaniku pamieci moze na skutek traumatycznego przezycia, w koncu widziala smierc Mirandy. Nie jestem pewna co z tą czarną dziewczyną i nauczycielką, ale wydaje mi sie ze posluchaly mirandy i zabily sie przez poczucie winy i odmiennosci , nie odnajdowaly sie w swiecie ze swoja przypadloscia, czuly sie z tym nieszczesliwe .

ocenił(a) serial na 7
deepviolet

Ja trochę mam nadzieję, że jednak uciekły i zaszyły się gdzieś jako "przyjaciółki", ale Twoja wersja z samobójstwem Mirandy jest jak najbardziej logiczna. Szkoda, że nie możemy już zapytać "co autor miał na myśli" :)

ocenił(a) serial na 6
windismystlist

Autorka nie żyje, ale rozwiązanie zagadki, które zostało usunięte z książki przed publikacją za namową jej redaktora. Potem wyjaśniający rozdział został wydany jako osobna książka. Wyjaśnienie zagadki jest dużo bardziej fantastyczne niż samobójstwo i lesbijski romans.

ocenił(a) serial na 6
saitek

Korekta po miesiącu. :D - ale napisała*

saitek

Autorce zabrakło perspektywy, bo w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest brak rozwiązania. Redaktor podjął dobrą decyzję, zwłaszcza czytając poniżej to, jak zamierzała wybrnąć z tego autorka.

ocenił(a) serial na 10
saitek

Gdzie dostanę książkę? Tzn obie książki?

ocenił(a) serial na 6
Karola_32

Na allegro i w księgarniach. 2 lata temu było wznowienie. Co do tego usuniętego rozdziału to nie wiem czy przetłumaczono go
na polski.

windismystlist

Dokładnie, tak jak napisał saitek - wyjaśnienie zagadki jest zupełnie inne niż zdawałby się to sugerować serial i można je znaleźć w książeczce "The Secret of the Hanging Rock", która jest tak naprawdę ostatnim, usuniętym przez wydawcę, rozdziałem "Pilniku pod wiszącą skałą", a wygląda ono mniej więcej tak: dziewczyny przesuwają zagradzający drogę kamień i wchodzą na płaskowyż, gdzie dzieją się dziwne rzeczy, a one czują się jeszcze dziwnej… Zdejmują z siebie część ubrań i gorsety, a potem zrzucają je w przepaść, ale one, zamiast spaść, unoszą się w powietrzu. Wtedy zdają sobie sprawę, że coś nienormalnego dzieje się z czasem i przestrzenią... Potem zaczynają iść za nauczycielką, aż dochodzą do szczeliny w skale, przechodzą przez nią i przedostają się do innego wymiaru/innego świata, by już nie wrócić. Jednym słowem, zakończenie jest z rodzaju tych oniryczno-fantastycznych.

ocenił(a) serial na 5
lechatnoir27

Orientujesz się może, czy przetłumaczono ten ostatni rozdział? Kiedyś szukałem go w sieci, ale nigdzie nie mogłem znaleźć.

użytkownik usunięty
Zloty_Deszcz

Miałem kiedyś tę książkę z biblioteki, chyba wydanie z lat 90tych i tam nie było tego rozdziału.

ocenił(a) serial na 5

Ja też mam klasyczną wersję. Wydaje mi się, że tego dodatkowego rozdziału w ogóle nie przetłumaczono na język polski.

użytkownik usunięty
Zloty_Deszcz

Wydaje mi się że w komentarzach pod filmem z 1975 ktoś umieścił kiedyś własne tłumaczenie. Musisz tam poszukać.

ocenił(a) serial na 5

Oni tam chyba tylko wrzucili tłumaczenie tekstu, o czym jest ten rozdział, z angielskiej wikipedii. W każdym razie nic więcej nie udało mi się znaleźć.

windismystlist

https://www.filmweb.pl/film/Piknik+pod+Wiszącą+Skałą-1975-30680/discussion/10+10 +Moja+intepretacja,2279055

ocenił(a) serial na 5
windismystlist

Ja tam jestem za wersją, w której zamieniają się w kraby i znikają między skałami.

ocenił(a) serial na 6
windismystlist

Ja myślę, że Miranda popełniła samobójstwo. Chciała być wolna, nie godziła się z myślą, że w życiu ma być tylko żoną. Co do nauczycielki i tej ciemnoskórej dziewczyny to też albo zeskoczyły ze skały albo uciekły. Chociaż z drugiej strony Irma odnalazła się po 9 dniach. Czy to nie dziwne, że w całkiem niezłym stanie? Może i czynniki nadnaturalne miały tutaj miejsce. Przecież są zeznania tej dziewczyny, która odnalazła się jako pierwsza. Widziała czerwoną chmurę, czuła się jakby poza czasem i przestrzenią. Może to od słońca ale czy na pewno? Dawno temu widziałam film pod tym samym tytułem i zrobił na mnie ogromne wrażenie. Tylko tam chyba więcej dziewczyn zaginęło, zachowywały się jak w narkotycznym transie, zrzucały z siebie ubrania, szły na tę skały jak nawiedzone i po prostu zniknęły z powierzchni ziemi. Tak jakby zagubiły się w czasie. Trafiły do innego wymiaru. Zawsze myślałam, że to historia oparta na faktach, ale gdzieś trafiłam na informację, że to czysta fikcja. Muszę przeczytać książkę. Z drugiej strony lubię takie niedopowiedziane historie bo można je interpretować po swojemu...

windismystlist

Bardzo słaby, bardzo kiepski serial tragedia męczarnie dla oczu.

windismystlist

Jak dla mnie kluczem jest scena w klasie, gdzie nauczycielka w 2. odcinku opowiada o ślubach dokonanych na Stenohenge, a potem wspomina o Wiszącej Skale. Trzy dziewczyny patrzą na siebie bardzo znacząco. Początkowo wszystkie 3 miały "zniknąc", "przejść do innego wymiaru", nigdy nie miała to być Edith, która się przypałętała przypadkiem i potem bała się pójść dalej. Jednak po drodze Irma zobaczyła Michaela, zakochała się, a raczej uznała, że jest jej pisany itd., dlatego powróciła, bo było coś, co ją trzymało w "prawdziwym" świecie. Marion i nauczycielka miały skłonności lesbijskie i nie było dla nich razem miejsca w "prawdziwym" świecie. Z Mirandą wiadomo - ona tam w ogóle nie pasowała, po szkole czekało ją nudne małżeństwo, konwenanse itp. Ona był bardziej jak dziki i wolny koń.

ocenił(a) serial na 9
windismystlist

Serialu nie widziałem, ale z filmu dla mnie było oczywiste, że poszły do nieba i stały się aniołami. Świadczy o tym między innymi text Ona wygląda jak anioł Boticellego oraz to, że potem jedną z nich rozpoznano, gdy stała się łabędziem.

ocenił(a) serial na 10
windismystlist

Nie można porównywać serialu do filmu bo to całkiem odmienne światy i interpretacje. Film Weira jest bajkowy i bliższy książce. Natomiast serial to odmienna sytuacja i zdarzenie. Tłumaczenie zaginięcia dziewczyn samobójstwem jest zbyt proste. Owszem prawdopodobnie Miranda rozważała takie rozwiązanie, niestety jej przeszkodzono. W ostatnim odcinku jest scena gdzie dziewczyny stoją na szczycie i Miranda próbuję skoczyć lub nastraszyć koleżanki. Wtedy słychać kroki, Marion się obraca i ktoś przyszedł. Napewno nie Pani McCrow, ponieważ Edith zeznała że najpierw słyszała krzyk i uciekła. Dopiero po drodze spotkała Pannę McCrow która spieszyła z pomocą. Fakt że Edith uciekła prawdopodobnie uratował jej życie. Kluczem są dwaj jeźdźcy. Gdy Miranda otwiera bramę i przejeżdżają mężczyźni widać na jej twarzy że ich poznała. Widziała tych mężczyzn wcześniej. To nie panicz który śledził dziewczęta. On znalazł je śpiące i wrócił. Potem miał wyrzuty sumienia że je opuścił. Sytuacja gdy panicz ma zwidy przy ognisku tańczących mężczyzn. Dziewczyny zostały zaatakowane przez dwóch mężczyzn. Dwóch jeźdźców. Zgwałcone i zabite. Ciała zostały usunięte. Gdy Pani Appleyard popełnia samobójstwo jej ciało zostało odnalezione. Skoro ciała dziewczyn nie zostały znalezione to ktoś się ich pozbył. Irma jakoś zdołała uciec, poturbowana wpadła w szczelinę i uderzyła się w głowę, straciła pamięć. Pani McCrow przybiegła później pomóc Marion i też została zabita. Kluczową sytuacja gdy służąca kłóci się z bratem i pyta czy był na skale. Potem dochodzi do pożaru. Brat służącej kochał się w Irmie - dał jej Walentynkę. Jednym z jeźdźców napewno był ten żołnierz który próbował zgwałcić Mirandę w stajni, kiedy ta wbiła widły w jego stopę. Potem Sarah znalazła go srającego na dywan. Szczeliła do niego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones