PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=653085}

Psycho-Pass

Psycho-pass
8,0 5 445
ocen
8,0 10 1 5445
Psycho pass
powrót do forum serialu Psycho-pass

To, co najbardziej mi przeszkadza w tym anime, to właśnie bezsens całej tej wizji przyszłości. Ludzie mieliby oddać osądzanie w ręce tak niesprawiedliwego systemu? Przecież to absurdalne. Wokół panuje kara śmierci za same myśli (bo tak w skrócie można określić Sybillę), a ludzie spokojnie chodzą sobie po ulicach, zadowoleni i szczęśliwi, nikt nie protestuje. A no tak, nikt nie protestuje, bo można "podlegać egzekucji" tylko za samo zwątpienie w system (???). W takich okolicznościach każdy obywatel powinien teoretycznie żyć w ciągłych strachu. Co jeśli za chwilę ktoś go napadnie i w związku z tym zachmurzy mu się psycho-pass? Nawet jeśli tę osobę uratują, zostanie narysowany znak równości między nią a napastnikiem i ktokolwiek nazywa to sprawiedliwością?! Czy osoba, która dokonuje tej egzekucji, nie ma mózgu i nie potrafi zrozumieć, że równie dobrze jej mogło się to przytrafić? Jakim cudem są w ogóle osoby, które w tak chory system wierzą? Tym bardziej wśród funkcjonariuszy, którzy widzą dokładnie, jak to wszystko przebiega? I w jaki niby sposób przekonano społeczeństwo, że należy taki system zaakceptować? Jedynym wyjaśnieniem jest jak dla mnie jakaś dyktatura, terror i wymuszenie tego na obywatelach, ale w anime wspominają tylko, że argumentem za Sybillą było to, że miała być wolna od osądu ludzkiego. Nie wydaje mi się to na tyle przekonujące, żeby pozwolić na wprowadzenie tego systemu. Właściwie powiedziałabym nawet, że to nie jest żaden argument.

Jestem na połowie drugiego sezonu i faktycznie, anime jest niezłe- postacie ciekawe, fabuła rozwija się z odcinka na odcinek. Jednak całe oglądanie psuje mi niestety poczucie kompletnej nierealności przedstawionego świata.

ocenił(a) serial na 6
Sheilad

Skonczylam ogladac drugi sezon, wiec jeszcze dodam swoja opinie o Akane. Jak sie okazuje, ona tez wierzy w ten system. A raczej za duzo powiedziane, bo jest wyraznie przeciwko zabijaniu za same mysli. Tym bardziej w zwiazku z tym dziwi, ze jednak sie podporzadkowuje i nie chce go obalac nawet, gdy ma okazje, bo "jest potrzebny ludzkosci". Ale niby do czego? Nie rozumiem jej i polowy postaci, a w zasadzie takze osob, ktore wystawily temu anime wysoka ocene, a jest ich sporo.

Sheilad

Cześć

Po pierwsze to system ten rzekomo miałby istnieć w Japonii a tam myślą inaczej :P.

Po drugie, według mnie ten system ma pełne prawo istnieć w realnym świecie. Wystarczy że daje on ludziom złudne poczucie bezpieczeństwa, tak naprawdę zwykły obywatel nie widzi tego w taki sposób że mogą go zabić za same myśli. Każdy z nas uważałby się za człowieka pasującego do swojego miejsca w społeczeństwie, coś na zasadzie "mnie to na pewno nie spotka". Akcje typu zabijanie na miejscu były przeprowadzane możliwie bez świadków z zewnątrz i zawsze popierane argumentem iż delikwent miał już tak zachmurzony psycho-pass że nic nie dałoby się zrobić. Stanowił jawne zagrożenie dla społeczeństwa, w związku z czym, uświadomione o tym społeczeństwo zgadzało się na jego eliminację. Dobro wielu ponad dobro jednostki. Wchodzi tu też w grę przerzucanie odpowiedzialności na jakiś tam system, nieomylny i działający gdzieś daleko, tak jest łatwiej. Oczywiście sam nie zgadzam się z taką rzeczywistością, ale wierzę że przy niewielkim tak naprawdę nakładzie sił, ludzie bez problemu zgodzili by się na taki system.

ocenił(a) serial na 6
vrangr

Przecież oni są świadomi tego, co się dzieje. Jak ktoś ze znajomych się czymś martwi, to nawijają, że "uważaj, bo jeszcze ci się zachmurzy psycho-pass od stresu". Nie wierzę, że ludzie chcieliby żyć w społeczeństwie, w którym cały czas trzeba się obawiać o swoją barwę, to chore. Dobrowolne ograniczanie własnej wolności? Nie pasuje mi to do naszego gatunku ani trochę.

A nawet jeśli zwykli obywatele nie za bardzo by wiedzieli, za co zmienia się psycho-pass, to z pewnością wiedzą o tym policjanci. Mimo to zabijają bez mrugnięcia okiem ofiary czyichś przestępstw, które przecież powinni chronić. Kompletnie bez sensu. Nie wierzę, by nagle wszyscy ludzie stali się tak bezmyślni. To zwyczajnie niemożliwe

Sheilad

To Ty uważasz, że oni powinni chronić ofiary. Oni uważają, że chronią społeczeństwo przed konsekwencjami czynów przestępców.

Dodatkowo my przecież żyjemy w takim społeczeństwie, mamy narzucone nakazy od górnie jak żyć, nie widzimy tego ponieważ to społeczeństwo nas ukształtowało. Pomyśl, czy możesz zrobić w tym momencie co chcesz? Wyjechać gdzieś, nie biorąc urlopu, nie martwiąc się o pracę. To też forma ograniczenia wolności na którą się zgadzasz ponieważ według tak po prostu jest. Gdybyś od dziecka żyła w grupie w której taka sytuacja jak w Psycho-pass była akceptrowana, wyrosłabyś na kogoś kto ją akceptuje.

ocenił(a) serial na 6
vrangr

To żadna ochrona, tylko akceptacja pozbawienia prawa do samoobrony. W tym świecie praktycznie je zniesiono i nikt tego nie zauważył. (???) I nie tylko to prawo zostało zniesione. Tak samo jest z wolnością słowa. Wszyscy uważają, żeby przypadkiem nie powiedzieć czegoś złego o Sybilli, czyli są tego procesu świadomi. Zwyczajnie nie wierzę, że ludzie dobrowolnie przystaliby na taki system. Zresztą tak szczerze, nie wzbudza to w tb niepokoju? Że jakaś maszyna miałaby oceniać po twoich myślach, czy jesteś niebezpieczny?

Wiem, że społeczeństwo w dużym stopniu nas kształtuje, ale to nie znaczy, że jesteśmy już tak ograniczeni przez normy, że nie możemy myśleć inaczej. Przykładowo przy niektórych okazjach w szkole musiałam się kiedyś ubierać na galowo. Nigdy nie lubiłam tego stroju, uważałam, że narzucanie go niezależnie od okoliczności jest formą ograniczenia naszej wolności. Wiadomo, ubierałam się tak, jak wszyscy, bo taka jest konwencja, ale konwencje nie wykluczają samodzielnego myślenia. A wspaniała większość bohaterów tego anime właśnie tak się zachowuje- jakby nie umiała samodzielnie myśleć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones