PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=657154}

Spartakus: Wojna potępionych

Spartacus: War of the Damned
7,9 38 996
ocen
7,9 10 1 38996
8,7 3
oceny krytyków
Spartakus: Wojna potępionych
powrót do forum serialu Spartakus: Wojna potępionych

Mam pytanie o Gannicusa dla znających dobrze historię Spartacusa, serial ten ma całkiem dużo wspólnego z prawdziwą historią ale oczywiście jest "uwspółczesnowiony" i dodane jest sporo bzdur żeby serial lepiej się oglądało, po obejrzeniu na BBC History Historii Spartacusa faktycznie sporo rzeczy się zgadza ale sporo też nie, Oenomaus przeżył Crixusa w serialu jest odwrotnie, ale nigdzie nie ma nic o Gannicusie i to moje pytanie czy ktoś taki kręcił się koło Spartacusa? czy jest to postać w całości wymyślona przez scenarzystów serialu ? bo mam wrażenie że popularność tego serialu jest tak duża że STARZ go nie zakończy, oczywiście Spartacus zginie na koniec tego sezonu, ale dalej serial będzie kręcić się w okół Gannicusa czy on dalej będzie prowadził rebelię czy może wróci na Arenę nie ważne ale dam głowę że serial będzie z nim kontynuowany, i stąd moje pytanie czy jest to postać autentyczna czy nie ?
Pozdro.

ocenił(a) serial na 10
Krzysztof_1984_Bydgoszcz

jest autentyczną postacią i zginął w jakiejś bitwie nie pamiętam jakiej

Wlatca_Moch

Postać Gannicusa jest przypisywana Gannicjuszowi, który był jednym z historycznych przywódców i zginął w bitwie pod Camalatrum razem z Kastusem (drugi z przywódców w tej bitwie) .

ocenił(a) serial na 10
DontCrylol

no właśnie dziękuje już zapomniałem o szczegółach :D

Krzysztof_1984_Bydgoszcz

Oenemaus nie przeżył Kriksosa jeśli dobrze pamiętam zginął przed nim , przed bitwą pod Garganus

ocenił(a) serial na 10
Tyrael77

Znaczy na tym filmie o którym wspomniałem na BBC nazywał się on "Wielcy Wodzowie - Spartakus" tam Oenemaus zginął razem ze Spartacusem a Crixus dużo wcześniej a o Gannicusie standardowo ani słowa... a tak przy okazji pytam już o Historię prawdziwą Gannicus zginął przed Spartacusem czy po ?

ocenił(a) serial na 10
Krzysztof_1984_Bydgoszcz

przed Sparti padł ostatni

Wlatca_Moch

no cóż ja czytałem że Oenemaus zginął jakoś na początku powstania , potem kriksos , gannicus przed spartacusem

ocenił(a) serial na 10
Tyrael77

no tak napisałem że Sparti umarł ostatni więc że Ganni szybciej dość oczywiste :D

Wlatca_Moch

Chodziło mi o Onemausa , sry skomentowałem omyłkowo Ciebie^^

ocenił(a) serial na 9
Wlatca_Moch

Wg wikipedii, Gannicus i Spartacus zginęli w tym samym roku i tym samym miejscu, podobnie jak Castus, dokładnych informacji brak. Crixus zginął w 72 pne, zaś data śmierci Oenoamusa to około 73/72 pne, informację są szczątkowe. Kriksos zginął najwcześniej, bo odłączył się od głównych sił(co chyba w serialu zobaczymy niedługo), zaś Gannicus, Spartacus i Castus chyba polegną w tej samej bitwie. Niestety wiedza na temat tamtego okresu jest szczątkowa, pisana głównie przez rzymian, a jak wiemy, zwycięzcy piszą historię(nawet nie wiecie jak bardzo), więc raczej małe szanse, że poznamy dokładny przebieg wojny :/

mrmn

O tym można się było przekonać w ostatnim odcinku, SPOILER SPOILER po śmierci Donara. Była to śmierć piękna, chwalebna i pokazująca środkowy palec Rzymianom. I parę sekund później jak ją brzydko zeszmacił Krassus.. I zamiast honorowego powstańca mamy tchórzliwego niewolnika.

ocenił(a) serial na 9
emo_waitress

Cóż, Krassus nie mógł dopuścić do upadku ducha walki w wojsku, więc akurat tę decyzję możemy rozumieć. Ogólnie Krassus to jedna z najlepiej napisanych postaci z jakimi się spotkałem, duża tez w tym zasługa aktora, ale scenarzyści dają czadu, numer z murem naprawdę świetny. Ale, znany jest manewr Spartacusa, dzięki którem udało im się wymknąć, jestem ciekawy jak to będzie wyglądać :-)

mrmn

Tylko chciałam opisać scenariusz powstawania historii. :)

mrmn

sorki ale jeśli patrzysz wg wiki to nie Gannicus z castusem w bitwie pod calamatrum a spartacus nad rz silarius jesli dobrze pisze

ocenił(a) serial na 9
Tyrael77

Patrzyłem wg dat, mianowicie lat. A co do bitew, to wg wiki, Castus oraz Gannicus zginęli w bitwie pod Cantenną, Kriksos w bitwie pod górą Garganus, zaś jak piszesz ty, Spartacus, jako ostatni w ostatniej bitwie, nad rzeką Silarius. Bitwa pod Cantenną i nad rzeką SIlarius odbyły się w tym samym roku. Oenoamus to z kolei nie wiadoma, dokładna data śmierci nie jest znana, aczkolwiek mówi się, że zginął na początku powstania.

mrmn

Tak dokładnie:)

Krzysztof_1984_Bydgoszcz

Gannicus nie zginął pod Camalatrum. Wraz z Castusem poległ w bitwie pod Mons Cantenna. Polecam ten artykuł:
romanum.historicus.pl/powstanie_spartakusa.html

Ponadto imie Gannicus jest tłumaczone dwojako:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gannicus

ocenił(a) serial na 10
bezimienny86

Według histori to tak. Ale w filmie Castus nie jest jednym z przywódców..napewno już raczej nie zostanie bo jest piratem...jego udział bedzie taki że dołączy się do rebeli i pogodzi z Agronem, w niektórych trailerach widać właśnie jak Castus walczy jeszcze u boku Spartiego więc sie nie zanosi że sie rozłączą wraz z Gannicusem. Historie w przypadku Spartacusa tworzyli Rzymianie ,a jak to jest w zwyczaju zwycięscy przekręcają historie wiec nie ma sensu porównywać filmu do tego jak jest napisane. DeKnight pokazuje swoją wersje histori Spartacusa..zobaczymy jak się zakończy. W jednej z zapowiedzi serialu było powiedziane że historia jest sfałszowana...Zostało nam nic jak tylko czekać.

giannicus_saxa_123

Ale ja wcale nie chcę porównywać historii do tego co dzieje się w serialu ponieważ już dawno się to rozminęło i powyrównywanie nie ma sensu. Chciałem tylko odpowiedzieć / dopomóc Krzysztof_1984_Bydgoszcz ponieważ oglądając serial też zacząłem interesować się tym jak było na prawdę. Jeśli ktoś ma jakieś dobre i dokładnie opisane historyczne dzieje Spartacusa to niech poleci jakąś lekturę. A co do serialu to trochę ubolewam że ten sezon jest już na półmetku i za miesiąc nie będzie kolejnego odcinka... :(

giannicus_saxa_123

Hmmm, wysnułeś dosyć trafne wnioski. Być może Gannicus nie odłączy się od Spartacusa i zginie u jego boku podczas ostatniej bitwy albo... po raz kolejny wykaże się heroizmem i ruszy w samobójczej szarży na oddziały Krassusa, umożliwiając tym samym Spartacusowi wykonanie jakiegoś manewru. Wraz z Gannicusem poszliby wszyscy mu najbardziej oddani, w tym Saxa itd.
Ciężko przewidzieć, DeKnight udowadniał, że nie trzymając się historii, może zrobić tak naprawdę wszystko.

ocenił(a) serial na 10
TheBoss

Całkowicie sie z tobą zgadzam. W trailerach,scena z jednej z bitew ,możliwe że nawet ostatniej widać u boku Spartacusa Castusa,Agrona Nasira i Neavie. Przez crixusa cześc wojownikow odłączy sie od niego i zginą .Bedzie to dla nich dobra nauczka że lepiej wykonywać rozkazy swojego dowódcy. Bo taka jest prawda ,jest wśród nich wielu wspaniałych gladiatorów ale tylko Sparti znał sie na taktyce wojennej. Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Słowa Cezara do Gannicusa że jeszcze sie mu zrewanżuje. Mam nadzieje że ten rewanż był juz w ostatnim odcinku gdy walczny celt zranił zarozumiałego rzymianina podczas ucieczki z leatą i sybil,bo jakos ciężko mi sobie wyobrazić ze Gannicus ginie z rąk cezaraz. To było by bezsensu i zepsuło by troche zakonczenie tego serialu. Nie wiem w jaki sposób zginą wszyscy powstańcy,może ktoś z nich przeżyje,osobiście mm taką nadzieje.Przecież ten film jest tylką oparty na histori ,nie musimy sie całkowicie wzorować na tym co pisza w książkach.

giannicus_saxa_123

Mam nadzieję, że nie dojdzie do pojedynku Gannicus - Cezar, chociaż newątpliwie takie starcie wzbudzałoby wiele skrajnych emocji. :) DeKnight pokazał nam Gannicusa i mam nadzieję, że zobaczymy go w tym sezonie jeszcze w niejednej akcji.

ocenił(a) serial na 10
TheBoss

W zapowiedziach widać go podczas bitwy gdy dowodzi jazdą konną oraz gdy walczy z rzymskimi żołnierzami którzy zostali schwytani i mieli zginąć ku czci poległego Crixosa. Jak dotąd Gannicus wymiatał wszystkich razem z Saxą
to jest najlepsza para tego serialu,napoczątku saxa była troche taką niewychowaną francą,jakby żyła w jakiejs
dżungli ale przy Gannim sie wyrobiła,przede wszystkim laska z typu the hot girls,ma swój styl walki tak samo jak celt,te jego walki z dwoma mieczami.Poza tym są wierni Spartacusowi . Lecz jak teraz wmiesza sie w to wszystko z sybil ,żeby to czasem sie nie skończylo że zginie ratując tą ostatnią.

giannicus_saxa_123

Jeśli jesteśmy przy trailerach, to w jednym z nich widać właśnie Gannicusa z Sybil na tle letniego krajobrazu.
Myślę, że gdyby zebrać do kupy te trailery, to na podstawie fragmentów można byłoby uprzedzić fakty.

ocenił(a) serial na 10
TheBoss

hehe,czekanie i rozwaząnie jest najgorsze. Pamiętam jak zakończył sie 5 odcinek tym ze agron donar i saxa zostali przy brami enaprzeciwko cezara i tych rzymian.Wiele osob pisalo ze pewnie zginą,ja tak mysle nie tylko nie oni.i tak zaczałem szukac po roznych trailerach tych troje w scenach ktorych jeszcze nie bylo.jak znalazlem to sie nareszcze uspokoilem,szkoda jednak ze zginął donar bo tez fajnie gral z tym toporem.a tak na marginesie ,bezsensu nakrecili smierc nemetisa,kurde cezar jednym szczalkem wytrocil mu miecz a drugim powali na ziemie no bezsensu. To jakby jakas łajza była z nego a w serialu grął takiego kozaka. Denerwowla mnie strasznie ,wiedzialem ze zginie no ale nie w taki glupi sposob

ocenił(a) serial na 9
Krzysztof_1984_Bydgoszcz

Gannicus - celtycki gladiator, uciekł od Batiatusa. źr.: http://en.wikipedia.org/wiki/Gannicus

ocenił(a) serial na 10
Krawels

No właśnie uciekł a nie wywalczył wolność, więc może scenarzyści znów popłyną radosną twórczością i dadzą mu przeżyć Spartacusa i kolejny sezon będzie nazywał się już Gannicus a nie Spartacus :)

ocenił(a) serial na 8
Krzysztof_1984_Bydgoszcz

Kolejny ma byc spin-off o... Cezarze :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones