PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=121831}

Spider-Man

7,8 14 861
ocen
7,8 10 1 14861
6,5 6
ocen krytyków
Spider Man
powrót do forum serialu Spider-Man

Już jako dziecko, po obejrzeniu pierwszego odcinka (emitowany co tydzień na TVP2) stwierdziłem że tutaj jest magia. I dzisiaj, mając 30 lat mogę tylko potwierdzić. Chyba tylko Batman TAS jest w tej samej lidze. Największa zaleta: klimat serialu. Spider-Man TAS przedstawia świetną kreacje bohatera, taki faktyczny Spider-Man. Do tego wątki osobiste, miłosne, typowe problemy. Serial to cały wernisaż zdecydowanej większości wrogów pająka, wszyscy przebiegli i wyrachowani. Dla mnie najwięksi wrogowie to Kingpin, Goblinowie, Morbius, Venom, Carnage, Skorpion, Dr Octopus, Kameleon.

Zwracam uwagę na świetną kreskę i rewelacyjną ścieżkę dźwiękową. Uważam, że na lata 90 ubiegłego wieku przypadł czas, kiedy animacja osiągnęła apogeum swojego rozwoju. Rysownicy nadali klasyczną kreskę i praktycznie nie skazili jeszcze Spider-Mana nowoczesną grafiką komputerową (były pojedyncze wstawki z bryłami 3D, sądzę że tandetne). Dodatkowo zastosowano odpowiednie proporcje postaci i dosyć duże nasycenie kolorów.
I teraz dźwięk. To jest majstersztyk. Po pierwsze wystrzał pajęczyny :), po drugie dobry dobór szybkości utworów i umieszczenie podkładów w odpowiednim miejscu. I ta energiczna muzyczka bitewna. Polecam posłuchać „Fight theme”, nadaje takie dynamiczne tło.

Polecam dubbing TVP2, który wg mnie o wiele przewyższa wersje Jetixa. Np. Hobgoblin w odc. 18 „Mutants’ Revenge” po wykasowaniu danych z komputera wyśpiewuje „Utalentowany, utalentowany, utalentowany…”. Wersja TVP2 przenosi lepiej humor. Bardziej mi odpowiada. Niestety mam na VHS tylko około 40 odcinków z TVP2, jeżeli ktoś ma odcinek z TVP2 np. 8, 34,35, 42, 43, 45, 46, 47, 50, 51, 54, 55, 57 i chciałby się podzielić proszę o kontakt (Jeżeli ktoś ma Batmana TAS z TVP2 lub Polsatu i chce się podzielić również proszę o kontakt). Jako ciekawostkę napiszę, że mam nagrany jeden odcinek Spider-Mana, który emitował Polsat. I w tej wersji słychać lektorów angielskich, i polski dubbing jest nałożony na wersje angielską.

Najlepszy odcinek to dla mnie nr 41 „Punkt zwrotny”. Oglądałem go jako dziecko setki razy, zawsze analizując jak to się stało, że pająk stracił Marry Jane. Do tego cała seria Kosmiczny strój (Noso, Shocker, Venom), Sześciu zapomnianych wojowników, Gobliny, odcinki z Czarnym Kotem, Podstępna Szóstka, Dr. Octopus, Vulture, Carnage.
Nie podobały mi się kosmiczne wojny, Make a Wish (Wątek małej dziewczynki, oglądając jako dziecko nie pasował mi do super bohatera. Do tego Taina jeszcze uratowała Spider-Mana. Dzisiaj już odczytałem historie Tainy jako dziecka, które chyba choruje na coś pokroju nowotworu i Spider daje dziecku spełnienie marzeń w ostatnim momencie), Tombstone, przeobrażenie Spider-Mana w potwora, trochę za dużo zaczęło się pojawiać Morbiusa. Uważam, że w końcowych sezonach twórcom zaczęło brakować koncepcji, i powstało kilka odcinków na siłę: np. Król Jaszczur i Królowa wampirów. Ostatnie 5 odcinków chyba też za bardzo oderwane od Nowego Jorku, trochę klimat był zmieniony.
Najgorszy odcinek: Rocket Racer i The Prowler.

Wady:
- niejasne zakończenie;
- powtarzane sceny, rozumiem że to kwestia cięcia kosztów;
- próba wplecenia grafiki komputerowej;

Pamiętam jako dziecko miałem też figurki Toy-Biz: Spider-Mana, Rihno, Smajti, Czarny Spider, Shocker. Dzisiaj trochę się rozczarowałem, jak przeczytałem że kolejność wprowadzenie wrogów w serialu zależała od wypuszczenia serii zabawek. No i kupowało się komiks TM-Semic: The Amazing Spider-Man, ale on nie pokrywał się z serialem i byłem trochę tym rozczarowany.

ocenił(a) serial na 10
jacekmal_2

Niestety ale zakończenie miało niebyć w tym sezonie(5). Stan Lee planował w kolejnym przenieść Spidermana za pomocą wymiarowego urządzenia Goblina do czasów wiktoriańskiej Angli w poszukiwaniu Mary Jane. Stacja 4 kids stwierdziła że już niezarobi pieniędzy i postanowili po kilku latach wypuścić jakieś gówno o naszym bohaterze z obrzydliwą animacją i scenariuszem.

DenPosten

Ten scenariusz można przeczytać w Internecie na stronie marvel fandom. Są pogłoski że mógłby zostać zrealizowany w X-Menavh które teraz wyjdą w 2023/2024 - kontynuacji serialu z lat 90. A o jakim równie mówisz? Unlimited? Czy MTV wersji?

jacekmal_2

no nie przeginaj sa lepsze seriale animowane ;p

ocenił(a) serial na 10
jacekmal_2

Po 7 latach wracam do serialu, jest nadal genialny, zapamiętałem go jako lżejszego ale taki nie jest. Nigdy nic lepszego niż serie TAS nie powstało do teraz co jest przedziwne.

MadaCrow

Ale Spectacular Spider-Man też nie jest zły, przyznam.

jacekmal_2

jacekmal_2, masz jeszcze te kasety? Ja mam tylko 7 odcinków. 5 innych jest w sieci. Zaczynam plan cyfrowej archiwizacji. Może jesteś w stanie udostępnić? Bo na sprzedaż nie śmiem nagabywać nawet. 40 odcinków to bardzo dużo. Nic nie może się równać z dubbingiem TVP.

ocenił(a) serial na 10
Kamesennin_1987

Pamiętam jak dziś rok 1995 miałem lekcje odrabiać a włączyłem Spideya bo w tv leciał no i wparowała moja mama i wyłączyła bo własnie przez lekcje

DenPosten

Trauma jak nic. A potem się juz udawało?

ocenił(a) serial na 10
Kamesennin_1987

Obejrzałem wszystkie w 2019, był to jeden z najlepiej spedzonych czasow przed kompem

ocenił(a) serial na 10
Kamesennin_1987

Z najlepszych seriali animowanych poleciłbym Spermana z 1996 i Batmana z 1992

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones