PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=810777}

Sprawa przeciw Adnanowi Syedowi

The Case Against Adnan Syed
6,4 282
oceny
6,4 10 1 282
Sprawa przeciw Adnanowi Syedowi
powrót do forum serialu Sprawa przeciw Adnanowi Syedowi

Wizualnie świetny. W pierwszym odcinku bardzo podobała mi się animacja "przywracająca do życia" Hae Min Lee i to, że właśnie na niej się skupili. Mam wrażenie, że ludzie czasami zapominają, że to ona jest prawdziwą ofiarą w całej tej sprawie. Nadal nie wiem co sądzić o Adnanie. Póki co jestem tak pośrodku. Jeżeli naprawdę zabił Hae to wydaje mi się, że było to nieplanowane (a nie z premedytacją, jak twierdzi Jay). Zerwała z nim, poczuł się urażony, chciał z nią pogadać o tym, żeby wrócili do siebie, ona powiedziała stanowczo nie. Adnan się uniósł, uderzył ją w głowę, straciła przytomność, no i w ataku paniki po prostu ją udusił. Nie rozumiem tylko dlaczego zwrócił się o pomoc do Jay'a, z którym - jak sam twierdzi - jakoś bardzo się nie kumplował. Chociaż zioło razem palili, a to jakby nie patrzeć jest jakiś rodzaj kolegowania się. Z drugiej strony... Patrząc na potencjalną niewinność Adnana... Ano właśnie. Zastanawia mnie postać Jay'a i jego ciągle zmieniające się zeznania. Cała sprawa właściwie została zbudowana na tym co powiedział. Od momentu zaginięcia Hae aż do odnalezienia jej ciała, a potem samochodu. Sprawę w takiej formie jaką znamy i opisujemy, to wszystko są zeznania jedynego/kluczowego świadka, czyli Jay'a. Zmienność zeznań przemawia na niekorzyść Jay'a i na jego ogólną wiarygodność. Opcje są dwie: 1) faktycznie brał udział w grzebaniu zwłok i zmieniane zeznań było próbą ratowania własnego tyłka/minimalizowania swojego udziału lub 2) Jay nie ma zielonego pojęcia co się stało, bo nigdy nie brał udziału w tej akcji, a cała historia z Adnanem, samochodami, Best Buy'em itp została wymyślona przez policję/dowody zostały spreparowane z myślą o obciążeniu Adnana. Wiem, że druga opcja brzmi z lekka niewiarygodnie, ale z drugiej strony w dokumencie został poruszony temat jak to policja/wydział zabójstw w Baltimore ma tendencję do tworzenia własnych historii, manipulowania świadkami, zeznaniami i ogólnie do preparowania dowodów. Czytałam, że niedawno uwolnili kolejnego juz mężczyznę skazanego za morderstwo w Baltimore. Odsiedział 30 lat i okazało się, że jest niewinny. Jednym z detektywów pracującym nad tą sprawą był William Ritz, który zajmował się też morderstwem Hae Min Lee. Coś musi być na rzeczy. Można by pisać i pisać. Jak ktoś chce podyskutować to zapraszam.

Niezależnie po której stronie się stoi ("Team Adnan" vs "Adnan is guilty") to jednak trzeba przyznać, że Adnan zasłużył na nowy, rzetelny i sprawiedliwy proces. Biorąc pod uwagę wszystkie niedociągnięcia przy dwóch pierwszych rozprawach oraz fakt, że większość zgromadzonego materiału dowodowego w ogóle nie została przebadana. Szkoda, że amerykański wymiar sprawiedliwości skutecznie mu to utrudnia i nie chce ustalić czy faktycznie jest sprawcą i w jakich okolicznościach tak naprawdę zamordowano Hae.

Jazmine

Ciekawie napisane. Mnie najbardziej intryguje slad na skorze ofiary - dwa diamenty. Zrobilabym porownanie z tym cudenkiem do betonu. Jesli osoba, ktora ja znalazla rzeczywiscie miala taka rzecz, to jest wielce prawdopodobne, ze to on jest samym sprawca. Jesli chodzi o Jay'a to nie przekonuje mnie w roli mordercy - uwazam, ze zmyslil historie, poniewaz grozily mu zarzuty w innej sprawie i probowal sie wylgac na zasadzie: "patrzecie, wsypalem morderce, a wy mnie tu chcecie za trawe zamknac". Osoby pokroju Jay'a - typowego gangstera maja w zwyczaju chwalic sie zbrodnia, a nawet przypisywac sobie cudze winy. A on zamknal temat, bylo minelo. Wciaz mysle, ze zrobil to Adnan, ale odmawianie mu prawa do procesu jest absurdalne.

ocenił(a) serial na 7
cumartesi

Im więcej o tym myślę, tym bardziej wierzę w niewinność Adnana. Po wysłuchaniu podcastu myślałem, że jest tym szarmanckim manipulatorem (jak w wyroku sądu). Po obejrzeniu filmu wątpliwości jest znacznie więcej. Czy kluczowe nie byłoby ustalenie związków Jaya z drugim chłopakiem Hae lub gościem, który odnalazł ciało? Jeśli samochód Hae faktycznie został podrzucony na miejsce długo po zbrodni, to odpowiedź na pytanie, skąd Jay wiedział, gdzie go znaleźć jest kluczowa. I albo współpracował z mordercą (zakładam, że nie z Adnanem), albo sam jest mordercą i chce wrobić Adnana - to rozwiązanie najprostsze z możliwych

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones