Szadź (2020-2024)
Szadź: Sezon 2 Szadź Sezon 2, Odcinek 4
Odcinek Szadź (2020-2024)

Odcinek 4

43m
6,6 314
ocen
6,6 10 1 314
Szadź
powrót do forum s2e4

Scenariusz tego sezonu jest skonstruowany tak, że zawiera bardzo dużo "sklejek", żeby tylko akcja mogła się ciągnąć dalej. Polkowska "włamująca się" na miejsce zbrodni, żeby mogła brać udział w śledztwie, człowiek tracący przytomność na uczelni, żeby Piotr ocieplił swój wizerunek i miał możliwość kradzieży kluczy studentki, i tak dalej. Dodatkowo Lila, która stanowi "kartę pułapkę" Piotra w większości sytuacji i to przez nią śledczy nie mają na Piotra dowodów, podczas gdy dowodów na wspólne działanie Lili z Wolnickim mają sporo, ale kompletnie ich nie zauważają.

Ale to nie jedyny problem z tym scenariuszem - zmiana scenarzystów oznaczała zmianę osobowości niektórych bohaterów. Polkowska i Mrówiec nagle zaczęli częściej używać wulgaryzmów i do tego robią to w przezabawny, nienaturalny sposób ("kuta*iarz pier*olony", "jestem do dupy matką", "Wolnicki robi was w chu*a"). Wygląda to tak, jakby scenarzyści tej serii za wszelką cenę starali się pisać w innym stylu, niż ich poprzednicy, a jeśli mamy miejscami do czynienia z tymi samymi scenarzystami - starali się, by ten sezon mocno różnił się od poprzedniego.

Ale fakt, że nasi główni policjanci się zmienili to nie wszystko, bo scenarzyści postanowili na siłę stworzyć wątek komediowo-romantyczno-seksualny z ich udziałem i zajmuje on bardzo dużo czasu ekranowego. Po co? Przypominam, że to serial kryminalny. Prymitywny humor w nim obecny nie wypada wcale dobrze. Jak oglądam kryminał czy thriller, nie chcę słyszeć o tym, kto ma zgrabny tyłek, czy kto udawał orgazm. Ale muszę przyznać, że z komediowej strony jeden tekst był naprawdę dobry - "Nie miał wyjścia, musiał mnie tu przyprowadzić. Uprawialiśmy seks." Ale wciąż nie jest to coś, co byłoby odpowiednie w tego typu serialu.

ocenił(a) serial na 4

Bo ten wątek ma tylko utwierdzić nas w "przekonaniu", że Polkowska to "silna, niezależna kobieta". Koszmarnie irytuje mnie ta klisza w polskich serialach kryminalnych, odbijana wcześniej w "Pułapce" i "Chyłce", a teraz w "Szadzi".

Protagonistki wszystkich trzech seriali, a być może znalazłoby się tego więcej, są odbite z jednego szablonu, że polecę frazeologizmami jak twórcy stereotypami : chleją na umór, klną jak szewc, brawurowo prowadzą auto, kierunkowskazy i przepisy drogowe im niestraszne, a żeby widz-troglodyta (w mniemaniu twórców, rzecz jasna) na pewno zrozumiał, jak SILNE to są babki, zawsze na siedzeniu pasażera siedzi ciamajda, która jojczy, że a to za szybko, a to za ostro...

Ostre te babki z wycinanki też są, zwłaszcza w łóżku, rżną, aż wióry lecą, a później wyganiają z tegoż łóżka, bo tak właśnie i nie inaczej łamie stereotypy płciowe i rozłupuje patriarchat.

Jak dla mnie masakra, w 1/3 odcinka już tylko przeszłam w tryb audio i (stereotypowo!) poszłam pozmywać gary.

użytkownik usunięty
fancy_nino

Rzeczywiście tak jest. Akurat w przypadku Chyłki mamy do czynienia z dość autentyczną i ciekawą postacią, ale playerowi twórcy niepotrzebnie próbują protagonistki innych swoich seriali do niej upodabniać. Dość miłym zaskoczeniem była Sasza Załuska (choć serial ma sporo wad), bo nie klnęła jak szewc, ani nie było scen z nią prowadzącą auto, jedynie czasami chlała, ale mniej niż inne znane nam bohaterki.

Czy ktoś mi błagam może powiedzieć na podstawie ostatniego odcinka 3 sezonu z kim jest mrowiec?z Polkowską czy z wrońską?może być według własnych przekonań

Aga_570

No to chyba oczywiste ze z Wrońska. Poza tym zastanówmy się, po co w ogóle Wrońska? No właśnie po to. To są nasze polskie stereotypy, zreszta nie tylko polskie. Polkowska, jakkolwiek swietnie wyglada aktorka, która ja gra, ma pełnoletnia córkę. Czyli...jakby dobrze poszło (zobaczymy w 4 Sezonie)... będzie wkrótce babcia... No a Mrowiec, jakkolwiek uroczy (notabene pan Gelner jest uroczy we wszystkim co robi, przynajmniej publicznie, prywatnie myślę, ze on wie, ze się podoba i może sobie na dużo pozwolić :-)) ) potrzebuje partnerki w "odpowiednim wieku". Życie to nie bajka, nawet w filmach.

ocenił(a) serial na 4

I te dialogi... (nie spoileruję z 5 odcinka, ale jak dojdziesz do ok. 22 minuty, to sam zobaczysz). Notorycznie pulsuje mi w głowie błyskotka z Remigiusza Mroza: "Był winny. Jak ocet"...

fancy_nino

Czy ktoś mi błagam może powiedzieć na podstawie ostatniego odcinka 3 sezonu z kim jest mrowiec?z Polkowską czy z wrońską?może być według własnych przekonań

Czy ktoś mi błagam może powiedzieć na podstawie ostatniego odcinka 3 sezonu z kim jest mrowiec?z Polkowską czy z wrońską?może być według własnych przekonań

Czy ktoś mi błagam może powiedzieć na podstawie ostatniego odcinka 3 sezonu z kim jest mrowiec?z Polkowską czy z wrońską?może być według własnych przekonań

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones