PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=762209}

Trzynaście powodów

Thirteen Reasons Why
7,1 150 175
ocen
7,1 10 1 150175
4,7 12
ocen krytyków
Trzynaście powodów
powrót do forum serialu Trzynaście powodów

Co właściwie zrobił Clay, że znalazł się na kasetach? Rozumiem, że błędem było to, że nie powiedział jej o swoich uczuciach, ale równie dobrze Hannah mogła zrobić to samo. Wiedziała, że Clay nie radzi sobie z dziewczynami. Albo jak jej powiedział "z jedną". Wiedziała, że chodzi o nią. Od pierwszego odcinka było widać, że mu na niej zależy. Więc w czym problem? Oglądałam i nie potrafie zrozumieć. Tak samo Tony przyznał, że to właśnie Clay zabił Hannah.

ocenił(a) serial na 7
233685

Clay tak na dobrą sprawę nie zrobił nic złego, to Hannah źle odbierała (czasami) jego reakcje, a szczególnie w momentach publicznego upokorzenia np. przy zdjęciu rozesłanym przez Justina czy przy liście na najlepsza/najgorsza. Z tego co pamiętam na koniec jego kasety powiedziała "Nie powinno Cię być na liście, ale musiałam opowiedzieć tę historię i wyjaśnić dlaczego to zrobiłam" po czym mówi, że nie zasłużyła by z nim być. Myślę, że celem tej taśmy było pokazanie, że zakochała się w dobrym, fajnym, INNYM chłopaku, ale przez jej zaniżony poziom samooceny, spowodowany poprzednimi historiami i myśleniem, że ma łatkę klasowej zdziry nie zasługuje na takiego chłopaka i jak mówi "Nie mogłabym, zniszczyłabym Cię - nie chodziło o Ciebie, chodzi o mnie i o to co mnie spotkało". Więc Clay jako sam Clay nic nie zrobił, jedyne co miał wspólnego z jej śmiercią to fakt, że ona (wg niej samej) nie mogła z nim być.

ocenił(a) serial na 7
hrabioska

Dzięki za wyjaśnienie :)
Jednak wciąż nie rozumiem tego, co powiedział Tony, że to Clay ją zabił (w scenie kiedy rozmawiali na placu zabaw).

ocenił(a) serial na 7
233685

Też trochę tego nie ogarnęłam, szczególnie w kolejnym odcinku, kiedy Clay po wysłuchaniu kaset wychodzi z auta Tony sam mu próbuje uświadomić, że to nie jego wina, że nie jest Bogiem i nie mógł nic zmienić i mówi "zabiliśmy ją wszyscy". Ale Tony ma bardzo analogiczną sytuację do Clya tylko nie ma go na kasetach. On nie przyczynił się bezpośrednio tylko na zasadzie gdybania - Clay "gdybie" że jakby nie wyszedł z pokoju (pomimo, że Hannah kazała mu wręcz wypierdalać) tylko zapytałby co się stało i wyznał jej miłość, zapobiegł by zarówno gwałtowi Jess, wypadkowi i śmierci Jeffa a później samobójstwa Hanny (efekt motyla).
Tony (kiedy wyszli na skałę) gdybał, że jeśli by tego dnia kiedy Hannah zostawiła mu kasety pod drzwiami (widział to, ale do niej nie wyszedł bo jak sam stwierdził - nie chciało mu się) to powstrzymałby ją w ostatnim momencie, a niestety kiedy się zorientował i pobiegł do jej domu, ale było już za późno.

Więc końcowo wydaje mi się, że to zabieg scenarzystów, żeby zbudować napięcie na koniec odcinka i z ciekawości włączyć następny, żeby dowiedzieć się w jaki niby sposób Clay zabił Hannah (w przebitkach tego odcinka było widać, że się Clay i Hannah się całują i wszyscy zapewne myśleli, że może ją skrzywdził)

Ale tak jak już napisałam i jak wyznaje ona sama nie zabił jej Clay tylko fakt, że nie mogła z nim być.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones