PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=762209}

Trzynaście powodów

Thirteen Reasons Why
7,1 150 028
ocen
7,1 10 1 150028
4,7 12
ocen krytyków
Trzynaście powodów
powrót do forum serialu Trzynaście powodów

Twórcy idą krok dalej, zarówno w scenariuszu jak i pokazaniu brutalności systemu prawa. Gdzie liczą się pieniądze, dobre układy i odpowiedni dobór słów. Irytowała mnie Pani adwokat, która cały czas dobierała się do łyżki dziegciu w beczce miodu i próbowała pokazać, że cała beczka jest dziegciem. Masakra ...

Twórcy poszli w układ scenariusza już nie "odcinkowego" jak w poprzednim sezonie, zamiast tego jest to bardziej płynne i obyczajowe. Zauważyłem, że wiele osób krytykuje taki rodzaj reżyserii, ale moim zdaniem to tylko pozwala poczuć beznadzieję i "dłużący się czas" rozprawy, jaki przeżywali na ekranie również bohaterowie.

Hannah jak "duch"? No proszę was, to nie był żaden duch. A materializacja myśli Claya, który powracał myślami do Hanny, już w 1 sezonie było to widać, zwłaszcza, że o ile dobrze pamiętam, miał jakieś zaburzenia psychiczne. A najlepiej wyjaśnił to 13 odcinek, kiedy to Clay wymawia słowa "Hannah kocham Cię i pozwalam Ci odejść". Co pokazało, że pogodził się z jej odejściem, dlatego właśnie wyszła z kościoła, a potem podczas balu i ich melancholijnego utworu już jej nigdzie nie widzi. Jest "samotny", bo pozwolił jej odejść. Nie rozumiem, czemu niektórzy krytykują ten zabieg fabularny? Hannah ani razu nie powiedziała czegoś co Clay już wiedział, mówiła zagadkami, coś na zasadzie "podświadomości". A historia jednak jest o niej, więc siłą rzeczy musiała się pojawić. A że wątek kaset poszedł w lekką niepamięć, to wspomnienia z jej udziałem były też rzadsze, a jednak musiała być obecna w serialu. Także brawa dla twórców, bo choć był to kontrowersyjny krok narracyjny, to wyszli z tego obronną ręką.

Co do brutalności i dobitnych scenach - niestety, po obejrzeniu pewnych dokumentów na netflixie i rozmowach twórców niestety pokazali, że takie rzeczy się zdarzają. I nie możemy stać obojętnie i się temu przyglądać. Scena z Tylerem miała być brutalna i odpychająca, bo TAK JEST NAPRAWDĘ. I dlatego nie chcielibyśmy by kogokolwiek to spotkało. dobrze, że uruchomili takie strony jak 13reasons why info Itp. To pomoże wielu ludziom, bo (jak sam serial to pokazuje), anonimowość zapewnia bezpieczeństwo i łatwiej jest się otworzyć przed inną osobą. A wystarczy opisać swoją historię, a odpowiednia pomoc nadejdzie. Serial dobitnie pokazuje co się dzieje, gdy trzymamy gębę na kłódkę i liczymy cud. Niestety, cud nie przyjdzie, a sprawiedliwość nie istnieje. Może i serial operuje na skrajnościach, ale widocznie jest to potrzebne, by utożsamić się z bohaterami i poczuć ich ból.

ocenił(a) serial na 8
Nevarius

Ja byłam sceptycznie nastawiona na 2 sezon. A tu proszę, jestem totalnie zaskoczona. Scena z Tylerem mega mną wstrząsnęła... Nie mogłam się pozbierać. Wstrząs, złość, smutek łzy. Tak jak w 1 sezonie scena gwałtu Bryce'a nad Hannah i jej scena samobójstwa, podcięcie żył... Teraz ta scena...
Clay dla mnie jest taką postacią neutralną, musi być, oczywiście, ale jakoś tak. Były super wątki miłosne, homoseksualne, ale też bardzo katastrofalne. Nie podobała mi się tylko scena końcowa w szatni z Justinem i Jessicą.. po co to było i czemu miało służyć. Szkoda Alexa... Czekam na kolejny sezon.

ocenił(a) serial na 8
plistek43

Przesadzili z Tylerem. Takie akcje się zdarzają, ale w więzieniach, a nie w szkole. A powód tej akcji na pewno nie był wystarczający, żeby zrobić komuś coś takiego. Twórców poniosła fantazja.

Odwaga Claya była tak naprawdę głupotą, ale jego postać chyba już tak ma, że jest przesadnie odważna.

Nawymyślali nowe wątki, żeby serial ciągnąć dalej i wycisnąć z niego jak najwięcej kasy. Teraz będzie się ciągnąć przez 5 kolejnych sezonów - po jednej rozprawie sądowej na sezon.

ocenił(a) serial na 9
klanlpw

W odcinku specjalnym sezonu, również dostępnym na netflixie jest wywiad z twórcami serialu i niestety opowiadają o tym, że takie "sceny z Tylerem" zdarzają się również w szkołach, a raczej na kampusach wyjazdowych, gdzie pilnowanie młodzieży jest ograniczone do minimum i występuje większa samowolka niż dotychczas. Poszperałem też w internecie i da się znaleźć wyznania i przykłady takich zachowań, gdzie sprzątaczka znajdywała połamany kij od mopa w koszu na śmieci który śmierdział kałem.
Scena szokuje, bo normalnie nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że takie rzeczy się dzieją. I nawet jak ktoś o tym powie, to mózg danego odbiorcy raczej nie wygeneruje sobie tego obrazu tak brutalnie jak zrobili to twórcy serialu. A przez ten zabieg problem został zauważony i to dobitnie.

ocenił(a) serial na 8
Nevarius

Dokładnie to, zgadzam się... Mega drastyczna scena. To się zdarza, a została pokazana tak strasznie i prawdziwie, że szok.

ocenił(a) serial na 9
Nevarius

Ja z kolei nie mogłam się doczekać 2 sezonu, pierwszy mnie dosłownie rozwalił. Dobry miesiąc albo i dłużej dochodziłam do siebie po ostatnich odcinkach. Pierwszy sezon jest najbardziej wstrząsającym serialem jaki dotąd oglądałam ale też ukazującym prawdę i to jakie dzieciaki potrafią być okrutne w szkole. I uwierzy w to zapewne tylko ten, który przeżył podobne rzeczy, jednak niestety tak dzieje się na prawdę. Na 2 sezon czekałam z niecierpliwieniem i zastanawiałam się o czym będzie. Oceniam go jako bardzo dobry ale jak dla mnie nie przebił sezonu pierwszego. Ma ciekawe wątki, narrację podoba mi się to jak uzupełnili odcinki z pierwszego sezonu. Również uważam jak wcześniej zostało wspomniane, że scena w ostatnim odcinku z Justinem i Jessicą jest zupełnie niepotrzebna. To, że Justin jest ćpunem, też mało mi się podoba ale to chyba tylko ze względu na moją sympatię do tego aktora, i rozumiem odniesienie, że on ćpa skoro jego matka robiła to całe życie. Jeśli chodzi o całą historię z Tylerem, scena w toalecie była przerażająca i tak samo jak po scenie gwałtu Hannah nie potrafię się pozbierać. Co do samego końca myślałam, że Tyler zagości na potańcówce i zrobi strzelaninę (to mogło być nawiązanie do strzelanin w szkołach w Ameryce) ale jednak tego nie zrobił. Teraz biedny Clay został z bronią w ręku i ciekawe jak się z tego wytłumaczy.
Nie ukrywam, że na trzeci sezon nie czekam już z takim podekscytowaniem jak na drugi, mimo wszystko jestem ciekawa jak potoczą się losy Claya, co będzie z Tylerem, czy Justin przypadkiem się nie zaćpa, czy Bryce pójdzie w końcu do więzienia za to co zrobił, i czy jeszcze wspomną o Hannah.

ocenił(a) serial na 9
Alllice

Pierwszy sezon miał główny motyw związany z samobójstwem Hanny

Drugi sezon skupił się na przemocy w szkole, narkotykach i znęcaniu

Trzeci może właśnie dotyczyć agresywnej przemocy i strzelanin.

Zauważyłem, że twórcy otwierają sobie furtki na poruszanie kolejnych problemów, o których rzadko się w Ameryce mówi. A wszystko w ramach "rozrywki" w formie serialu. Podziwiam ich za to, serialowi jeszcze nie raz się za to dostanie, tak jak już dostało się za pokazanie sceny z Tylerem (chodzi o petycję o wymazanie tej sceny z serialu i ponoć jakaś sprawa sądowa)

ocenił(a) serial na 8
Nevarius

O jak bardzo się zgadzam z każdym słowem!

ocenił(a) serial na 8
Nevarius

Cały drugi sezon czekałem aż wejdzie i wszystkich rozwali a tu takie rozczarowanie ;P

ocenił(a) serial na 7
Nevarius

Uważam, że ten wątek powinien mieć ostrzeżenia o spojlerach...
Dzięki ludzie, jesteście ekstra!

ocenił(a) serial na 9
nomercy1410

W 2018 roku nadal są ludzie, którzy wchodzą na forum o serialu ZANIM go obejrzą? I dziwią się, że są spoilery?

ocenił(a) serial na 7
Nevarius

Owszem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones