PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=809681}
7,3 15 915
ocen
7,3 10 1 15915
7,7 18
ocen krytyków
Watchmen
powrót do forum serialu Watchmen

W pierwszym odcinku jest mnóstwo nawiązań do "naszej" rzeczywistości, które mają podświadomie wpłynąć na odbiorcę (widza).
Jest to swoiste pranie mózgu jakiego ostatnio coraz więcej, szczególnie w produkcjach dla młodzieży.

1. Na samym początku widzimy pogrom czarnoskórych dokonany przez białych, a inspirowany przez KKK. Absurd w naszej rzeczywistości. Widzowi od początku sugeruje się, że biały = zły. Z tego co pamiętam, to rozbieżności historyczne z naszą rzeczywistością w komiksie zaczęły się pojawiać dopiero po II WŚ.

2. Flaga USA (ta z naszej rzeczywistości) jest symbolem białych rasistów, złych itp. Ewidentne nawiązanie do obecnej ameryki, Trumpa itp. Biały, patriota = zły.

3. W jednej ze scen widzimy flagę wojenną Konfederacji z wężem z flagi Gadsdena. Tzw "wąż libertariański". Sama flaga Gadsdena jest uważana za jedną z pierwszych flag USA. Na świecie symbol wolności, w USA również symbol patriotyzmu.
Dla widza: patriotyzm = rasizm = zło.

4. W pierwszym odcinku nie było żadnej pozytywnej białej postaci. Dla kogoś kto wiedzę czerpie tylko z tego odcinka: biały człowiek = rasista = ćpun = zły; afroamerykanin = policjant = stróż prawa = przykładny ojciec = dobry.

Mam nadzieję, że finalnie cały system polityczny serialowej rzeczywistości okaże się brutalnym totalitaryzmem, ale patrząc na dzisiejsze produkcje raczej nie ma się czego takiego spodziewać.
Bardziej idę w stronę oswajania widzów z "twardą władzą", która ogranicza wolność jednostki aby nie dopuścić brutalnych złych rasistów do głosu.

Dla wszystkich, którzy wyskoczą mi zaraz z nieznajomością historii (punkt 1). Ofiary białej społeczności były porównywalne do czarnoskórych, a same zamieszki w Tulsie zaczęły się po plotce, że biali dokonali linczu na czarnoskórym gwałcicielu czego pierwszymi ofiarami byli właśnie biali.

ocenił(a) serial na 9
TheWhite

1. Ten pogrom to fakt historyczny. Co złego jest w przedstawianiu faktów?
2. Nie rozumiem zarzutu. Flaga USA to flaga USA, po co dorabiać do tego jakąś ideologię?
3. Jakiś mało istotny, nic nie mówiący szczegół, na który prawie nikt nie zwróci uwagi.
4. Widocznie nieuważnie oglądałeś: biały był komendant policji, jego żona, Looking Glass, Red i adoptowany syn Sister Night. Jak się ma wyprany mózg to widzi się tylko te rzeczy, które chce się widzieć. Warto zwrócić też uwagę, że Sister Night (czarna) katuje przesłuchiwanego (białego) dokładnie w taki sam sposób jak Rorschach w komiksie, a to oznacza, że jednak nie jest wzorem moralności ani kimś jednoznacznie pozytywnym w tej historii.
To ty zostałeś zaprogramowany tak, żeby wszędzie doszukiwać się ataków na białą rasę nawet tam gdzie ich nie ma. Jesteś zwykłym fanatykiem szukającym teorii spiskowych.

wito_filmweb

Poczytaj jeszcze raz mój post, potem się wypowiadaj. Wiem, że w szkołach coraz mniej się uczy czytania ze zrozumieniem, jednak jest to pewna elementarna umiejętność, którą powinno się posiadać, szczególnie jak się wypowiada na forum.

Ad1. Opisałem w pierwszym poście, doczytaj dokładnie,
Ad2. Flaga USA w serialu jest inna. Białe gwiazdy w kole na tle czerwono-białych pasów. Ta z naszej rzeczywistości jest flagą rasistów.
Ad3. Właśnie tak działa pranie mózgu. Z pozoru nieistotne szczegóły, na które mało kto zwraca uwagę. Jednak podświadomość działa. Ktoś w przyszłości zobaczy Flagę Gadsdena i np od razu skojarzy z rasistami, bo tak było w oglądanym przez niego serialu.
Ad4. Tak, ten biały komendant policji był ćpunem. Krystaliczna osoba do naśladowania. Looking Glass i Red wypowiedzieli zaledwie kilka słów.

Zostałeś zaprogramowany jak pies Pawłowa i doszukujesz się u innych fanatyzmu. Typowe.

ocenił(a) serial na 9
TheWhite

ja jebe, człowieku co ty ćpasz? XD

CZARNI W TYM SERIALU NIE SĄ KRYSTALICZNIE CZYŚCI I POZYTYWNI. NIKT NIE JEST!
Jak to powiedziała Sis Night: wali od ciebie wybielaczem na kilometr

wito_filmweb

a zastanawiałem się właśnie czemu tak dobry odcinek ma tak niską ocenę na FW i już wiem czemu. "Powolne programowanie społeczeństwa", bo było nawiązanie do pogromu w Tulsie i jest o problemach rasowych xd To bronienie "białych" i polemika z symboliką wskazywać może, że autor tematu poczuł się osobiście urażony przez serial, który piętnuje jedynie rasistów, interesujące.

TheWhite

Jest jedna rada na pranie mózgu. Tak mi się wydaję. Wystarczy oglądać i traktować serial jak serial, a nie jak prawdę objawioną i historyczną. Ale co bym nie napisał to i tak wyjdzie, że albo jestem zaprogramowany( z jednej strony) albo je** rasista( z drugiej). Nie potrafią niektórzy ludzie cieszyć się z oglądania. Domorośli krytycy wszystkiego. Wyciąganie niedoróbek i błędów w serialach jakby scenarzyści mieli zaraz to poprawić. Po dwóch odcinkach wyjeżdżanie z programowaniem ludzkiego mózgu bo w serialu znalazło się więcej niż jeden murzyn. I ta oczywista prawda w ich słowach. No jak to? Lubisz jak pięciu murzynów jest w jednej chwili na ekranie, a biały na nich pluje? Przecież jesteś lewak i programista, a nie sory zaprogramowany masz mózg. Spoko David Icke też pisał książki, że Reptilianie są wśród nas i zarabia na tym dobrze. Też wierzyłem w teorie spiskowe, ale na swojej drodze w internecie spotkałem właśnie takich nieomylnych, przebudzonych. Co to tylko ONI się przebudzili, a reszta to plebs bo tylko robota, żarcie bez uduchowienia tak jak ONI. Jedyni w swoim rodzaju niezaprogramowani wieszcze i bohaterowie na których nie zasługujemy. Dzięki Ci o Panie White za to, że odkryłem iż jestem tylko trybikiem w wielkiej machinie świata. I oczywiście za to, że HBO programuje mnie dostarczając przy tym jakiejś tam rozrywki w poniedziałki. Ave Ci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones