PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=105030}

Wichry wojny

The Winds of War
7,2 873
oceny
7,2 10 1 873
Wichry wojny
powrót do forum serialu Wichry wojny

Zrobiony z ogromnym rozmachem, dbałość o szczegóły i Robert Mitchum w roli głównej.

Autor powieści zanim się zabrał do jej napisania, przeczytał ponad 100 książek na temat II wojny światowej. Reżyser z rekordową ekipą kręcił go kilka lat, w wielu krajach, czasami ekipa kręciła w trzech krajach dziennie. Efekt jest znakomity.

Serial ukazuje przygotowania dzień po dniu Hitlera do ataku na Polskę, układy Roosevelta z Churchillem, prywatne rozmowy w gabinetach, dużo zdjęć archiwalnych, sylwetka Mussoliniego, narady u Hitlera, jego strach i zdenerwowanie, Rodzina Henrych wypadła prześwietnie. Postacie z krwi i kości zarówno te fikcyjne jak historyczne. Serial kończy się atakiem Japończyków na Amerykę w grudniu 1941.

Każdy mówi swoim językiem Anglicy po angielsku, Niemcy po niemiecku, Polacy po polsku, Włosi po ,Ruscy.... , Japończycy itd. Nie poszli na łatwiznę żeby nakręcić wszystko po angielsku.
Victor 'Pug' Henry rozmawia Roosevelta i Churchillem, Hitlerem, Stalinem, Mussolinim z każdym w ich ojczystym języku.

Bardzo ładnie jest pokazany holokaust, głównie na przykładzie Natalie i jej rodziny.

A co do zarzutów antypolskości i stalinizmu tego filmu

na (+)
- polscy żołnierze konni ruszający do walki z czołgami niemieckimi (odc.1)
- amerykanie wychwalający nasze polskie potrawy: Łosoś i barszcz (odc.1)
- samoloty niemieckie strzelający do polskiej ludności cywilnej (odc.1)
- polskie dziecko płaczące nad zwłokami matki (odc.1)
- część głównych pozytywnych bohaterów ma polskie korzenie np Natalie, jej wujek i reszta rodziny
- trud polskich lekarzy w jedynym nie zbombardowanym szpitalu, (2 odc.)
- ranni Polacy leżący jak kłody na korytarzu (2 odc.) (wspomniani w 3 odc. na weselu)
- wzmianka o polskich palących się kobietach w ciąży (w 3 odc. na weselu)
- amerykańscy aktorzy mówiący naszym językiem, albo angażujący do tego polaków (mogli pójść na łatwiznę i nakręcić wszystko po angielsku)
- otwarte i szczegółowe mówienie o pakcie Ribbentrop-Mołotow i atak 17 września na Polskę, często ta część historii jest pomijana, at u jest przedstawiana z perspektywy Hitlera dzień po dniu,
- Hitler mówiący negatywnie o Stalinie: Gdy ja podbijałem Francję to on za moimi plecami zajął Rumunie. (4 odc.)

Na (-)
- Trzech polskich antysemitów (granych przez naszych aktorów) nie chcą przepuścić do Warszawy, naśmiewają się z Natalie i zabierają "jej narzeczonemu" paszport ale wujek Natalii to tłumaczy: są dobre Polacy i są źli Polacy. To są akurat ci źli. (między 1-2 odc.)
- Stalin jest pokazany bardzo cukierkowo, Aktor fizycznie nie za bardzo przypomina rosyjskiego wodza, Stalin nie jest pokazany, gdy zawiera pakt z Hitlerem, podczas najazdu na Polskę, (oczywiście jest wspominany), ale pojawia się dopiero w 7 (ostatnim odcinku), gdy Rosja bohatersko walczy z Niemcami, jest przedstawiony jako człowiek ciepły życzliwy i wrażliwy (odc.7)

ocenił(a) serial na 1
lukasz78902

"polscy żołnierze konni ruszający do walki z czołgami niemieckimi (odc.1)"
Te kłamstwo ma być na plus?
A czemu nie pokazali stosunku żydostwa do Polaków i państwa polskiego. Ich liczne zdrady łącznie ze stawianiem wkraczającym nienieckim żołnierzom bram powitalnych?

w_chmielewski

Kiedy pojawi się gdziekolwiek niewygodna prawda o Polakach, natychmiast polskie kołtuństwo czepia się Żydów. Ale antysemityzm w Polsce nie istnieje, oczywiście! Ależ skąd. Polacy to religijny katolicki naród. Nikogo nie prześladują, o nikim źle nie mówią, nie kłamią, nie kradną, nie oszukują...

Abdank_filmweb

Jaka "prawda o Polakach"?... Że wszyscy jak jeden dzicz, zdurniała i prymitywna - nawet wojsko, do tego wojujące lancami w połowie XX wieku? :) Toż my w wielu zachodnich produkcjach wychodzimy na gorszych od hitlerowców/sowietów.
Tymczasem jakby nie patrzeć, to zawsze wychodzi na to, że to jednak nie Polacy rozpętali wojnę i ludobójstwo, nie Polacy mordowali masowo wziętych do niewoli oficerów, to nie polskie samoloty szatkowały cywilów na zatłoczonych drogach itd. itd. że o Wołyniu nie wspomnę.

Autokrytycyzm jest potrzebny i to bardzo - by zachować trzeźwy umysł, ale warto pamiętać, by się nie podpalać i popadać w przesadę.

ocenił(a) serial na 8
jan_niezbedny0

Ten film nie jest podręcznikiem historii, poza tym ma już blisko 35 lat. Dalej warto rozdzierać szaty?

elpe13_2

To nie jest z mojej strony rozdzieranie szat, tylko apel o trzeźwość sądów.

Ten film rzeczywiście ma już sporo lat, ale po 1 - nie bardzo wiem, co to ma do rzeczy, a po 2 - produkcje zza oceanu dotyczące naszego kawałka świata do dziś zazwyczaj roją się od bzdur i naiwnych stereotypów (żołnierze polscy o dzikich twarzach, zarośniętych jak u piratów i pokrytych kurzajkami, zachowujący się jak menele pod budką z piwem).

Ja jak sobie chcę obejrzeć coś i o dobrych i o złych Polakach z czasów II WŚ to wolę np. rodzimy serial "Popielec" - niemal rówieśnik "Wichrów wojny" i znacznie lepszy (wiarygodniejszy) przekrój postaw, oraz okoliczności, które na nie wpływały.

Wiadomo, że haniebnych czynów i u nas nie brakowało, ale ludzie są różni WSZĘDZIE, zaś Zachód, który niewiele wie o okupacji w tej części Europy niech tak się nie rwie do eksponowania "polish antisemitism", szczególnie USA z ich wytwórniami filmowymi - gdzie jeszcze do tej pory nie uporano się z rasizmem, gdzie nie chciano przyjmować statków z uciekającymi przed pogromem żydami, ani też specjalnie im pomóc, również wtedy, gdy już było wiadomo, jakie piekło ma tu miejsce (patrz J. Karski).

Abdank_filmweb

Bo nie prześladują, czego nie można powiedzieć o Izaaku Stolzmanie vel Zdzisławie Kwaśniewskim, Zygmuncie Baumanie i innych Żydach przysłanych do Polski przez NKWD

ocenił(a) serial na 8
HanzoHatori

Ha - "nie z każdym durniem warto dyskutować" (Cimoszewicz).

ocenił(a) serial na 1
elpe13_2

A kto durniu z tobą dyskutuje. Prawda do takich POlszewickich łbów nie dociera o żydo-komunistycznych zbrodniarzach.

ocenił(a) serial na 1
Abdank_filmweb

Jaka prawda żydowski parchu plugawy i zakłamany? Antysemityzm to masz komuchu w Palestynie gdzie twoja zasrana nacja nadludzi morduje Palestyńczyków na nazistowskich standardach.

ocenił(a) serial na 8
w_chmielewski

Bo nie pokazali. Już się nasi nasi rodzimi antysemici wielokrotnie troszczyli, by pokazać "jedynie słuszną prawdę historyczną". Nie wystarczy?...

ocenił(a) serial na 1
elpe13_2

Nie pokazali, bo ścierwa boją się prawdy o sobie. Antysemityzm to masz ku*wo w izraelu. Ty zapewne sku*wysynek z ubeckiej rodziny, gdzie twój stary w żydokomunistycznych katowniach mordował Polaków a mamusia su*a z prokuratury co lizała pi*dę Wolińskiej. A teraz kodziarski śmieciu liżesz codziennie paluchy na michnikowskim szmatławcu, żeby wiedzieć jak pluć na Polaków jak za komuny.

lukasz78902

"dbałość o szczegóły..."


Noo, zwłaszcza w kwestii polskiej odpowiednio zadbano, by Polaków pokazać, jako prymitywne i dzikie półzwierzęta.

Poza tym rozmach realizacyjny - owszem jest, ale mnie oprócz tego ten serial zawsze kojarzył się z niejedną bzdurą, to już chyba w kontynuacji było z tym jakoś lepiej.

lukasz78902

Ten film mnie obraża, jest tendencyjny i obnaża całą niewiedzę o tamtej rzeczywistości i o naszym narodzie. Co za dyletanctwo.

ocenił(a) serial na 8
asiasarna

No jasne, soń a sprawa polska. Kiedy Wy dojrzejecie?

ocenił(a) serial na 8
elpe13_2

słoń ;)

elpe13_2

Pytanie, kiedy filmowcy zza oceanu dojrzeją do robienia rzetelnych filmów o historii innych części świata :)

ocenił(a) serial na 8
jan_niezbedny0

Czcigodny Kolego - a muszą dojrzeć? Powtarzam, to nie podręcznik historii tylko rozrywka. Więcej bzdur bywa w filmach o czasach starożytnych albo biblijnych i najwyżej wzrusza się ramionami - a że to dotyczy niedawnej przeszłości, w dodatku naszej, to nas boli i gorszy?... Może woli Pan, jako zródło historyczne, np. "Smoleńsk"? De gustibus... Co do Amerykanów - zdarzyło mi się raz być w Stanach. W lokalnej, ale stołecznej (Hartford CT) gazecie nieco wiadomości z "overseas" znalezć można było tylko na ostatniej stronie, resztę zajmowały wiadomości lokalne, towarzyskie itd. Taka jest prawie cała Ameryka, więc nie wymagajmy za dużo. Mnie wystarczy, że dobrze się ten serial ogląda, a swoje i tak wiem. :) P.S. Nie żyję dostatecznie długo, by znać to z autopsji, ale idę wierzyć, że tacy Polacy jak ten zdobny naroślami z pierwszego odcinka, też bywali, i to wcale nie wyjątkowo.

elpe13_2

Darujmy sobie polityczne s.f. typu "Smoleńsk", zdaje się, że Czcigodny Kolega mylnie mnie klasyfikuje, być może nie czytał tego co odpowiedziałem na jego post powyżej, gdzie wyłożyłem swój pogląd na sprawę.

Co do kina historycznego - mam nieco inne zdanie, skoro się już za nie bierze, to warto byłoby to robić nie na odwal się (kino historyczne ma w końcu moc kształtowania poglądów), tym bardziej, że zdaje się twórcy WW traktowali swoją produkcję bardzo serio.

ocenił(a) serial na 8
jan_niezbedny0

Mam wrażenie, że czytałem = może z niedostatecznym zrozumieniem ;). Ja po prostu jestem już alergizowany na wszelkie głosy domagające się "przywrócenia prawdy historycznej" i zapewne czasami reaguję nadmiernie. Może tym razem kulą w płot - sorry. Ale nadal broniłbym prawa amerykańskich filmowców - i nie tylko amerykańskich - do naginania tej prawdy nieco, by uzyskać lepszy efekt. W końcu kino zawsze było - i na ogół nadal jest - "sztuką jarmarczną"; jak dla mnie, powinno raczej wzruszać i bawić niż nauczać. Ale to zapewne sprawa punktu widzenia. Pozdrawiam :)

elpe13_2

Moim zdaniem prawda - historyczna również - także na tym polega, by nie pakować wszystkich do jednego wora.
A naginanie jej w tego gatunku filmach jest prostą drogą do kiczu, który jak wiadomo nie ma wartości.

Mimo to byłbym ciekaw reakcji amerykańskich, gdyby nagle ktoś - chociażby Polacy - zaczął kręcić filmy nt stosunków międzyrasowych w USA w podobnym tonie :)

jan_niezbedny0

Jak usłyszałem w tym serialu tekst cytuję "Polska to dziki i zacofany kraj", a było to przed odlotem głównych bohaterów do Warszawy to wiedziałem czego dalej się spodziewać i się nie myliłem. W filmie żadne kilka lub kilkanaście sekund nie jest przypadkowe, każda scena i tekst musi być przemyślany i starannie dobrany z szeregu innych opcji. Mieli dość wiedzy by odtworzyć mundur kawalerzysty a nie dość by włożyć mu w rękę lancę ,której w czasie kampanii nie używano, by następnie główny bohater mógł zadrwić że będą tym atakować czołgi?
Nie dam sobie wmówić że to wszystko to przypadek.

oldskule

O tym właśnie piszę. Niemców zawsze przedstawia się jako sprawców i zbrodniarzy - ale dystyngowanych, z klasą, sowietów tak, by się zbytnio nie narazić, no i wiadomo - kult zwycięzców robi swoje, no a Polacy - musowo jako ciemna, zacietrzewiona trzoda, o horyzontach sięgających najdalej płota lub miedzy, spośród stu ukazanych 99 musi warczeć, obnażać kły i toczyć pianę na samo wspomnienie o żydach.
Oczywiście powtarzam, że mnie wk...wia owo niesprawiedliwe generalizowanie - bo wiadomo, że i takich jednostek nie brakowało i nie brakuje, ale wrzucając wszystkich Polaków do tej szuflady, twórcy wcale nie są lepsi od tych, których chcą piętnować.

jan_niezbedny0

Mam dokładnie takie same odczucia...

ocenił(a) serial na 1
elpe13_2

Naginać to ty się możesz kanalio i tępy szabaszgoju jak się schylasz do lizania żydowskich zadów.

ocenił(a) serial na 8
w_chmielewski

Wielbiciel Grzegorza Brauna, co?

ocenił(a) serial na 1
elpe13_2

Zgaduj dalej michnikowska parówo.

ocenił(a) serial na 1
elpe13_2

To film historyczny deklu bezrozumny i jest zakłamany ale widać takim ścierwom żydo-komunistyczne kłamstwa nigdy nie przeszkadzały i śliniłeś codzienne swoje spocone paluchy na Trybunie Ludu tak jak teraz ślinisz na Gówno Wartej Szechtera oraz "dziełach" ścierwojada Grossa. Zapewne KODziarska gnida i dawny ubek.

ocenił(a) serial na 1
asiasarna

Plugawe żydki z USA mają wyssali antypolonizm z mlekiem matki. Ponieważ Polacy cały czas stawiają opór, żeby im się podporządkować i przerobić Polskę na POLIN, plują jadem na cały świat swoimi kłamstwami.

ocenił(a) serial na 8
w_chmielewski

Spadaj, troglodyto! Szkoda czasu na palawery z durniem.

ocenił(a) serial na 1
elpe13_2

Morda plugawa, talmudyczna gnido. Polska nigdy wasza nie była i nie będzie pasożydy. Prawda zabolała wypierdku komucha.

ocenił(a) serial na 8
w_chmielewski

Chłopie, przyhamuj, bo cię apopleksja trafi!

ocenił(a) serial na 1
elpe13_2

Martw się o swój durny ryj z którego tylko leci rzadkie gówno michnikowska kanalio.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones