PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119350}
5,5 30 316
ocen
5,5 10 1 30316
Wiedźmin
powrót do forum serialu Wiedźmin

Dlaczego w serialu wiedźmini noszą tylko jeden miecz?

- Wierzę w miecz. Jak widzisz, noszę dwa. Każdy wiedźmin ma dwa miecze. Nieżyczliwi mawiają, że ten srebrny jest na potwory, a ten z żelaza na ludzi. To oczywiście nieprawda. Są potwory, które można ugodzić wyłącznie srebrnym ostrzem, ale istnieją i takie na które działa tylko żelazo. Nie Iola, nie każde żelazo, ale wyłącznie te, które pochodzi z meteorytu. (...) Możesz, oczywiście, że możesz wziąć mój miecz do ręki. Widzisz, jaki lekki? Nawet ty unosisz go bez trudu. Nie dotykaj ostrza, skaleczysz się. Jest ostrzejsze niż brzytwa. Musi takie być.
— Ostatnie życzenie, str. 118

osa252

temat zmnkniety

ocenił(a) serial na 6
osa252

Podczas starcia z bazyliszkiem, Geralt używa srebrnego miecza, który różni się od samurajskiej katany...

osa252

https://www.youtube.com/watch?v=vp-n2iajgII&t=214s
tu masz odpowiedzi na wszelakie pytania

osa252

Akurat to, że Geralt na plecach jeden miecz nosi, jest zgodne z książką. Srebrne ostrze Wiedźmini zwykle w jukach trzymali, bo po pierwsze było nieprzydatne w "codziennym" życiu, po drugie drogie.

osa252

"piękne cięcie zerrikańskiej szabli" powiedział Geralt
mam pytanie: te "zerrikańskie" szable, których używały dwie dziewczyny podróżujące ze "smoczym wiedźminem"
to jakaś historyczna broń?
czy wymyślona na potrzeby serialu?

ocenił(a) serial na 8
Wladca_Piersicieni

Odkopuję temat: Zostało to wymyślone na potrzeby książki a nie serialu :) Zerrikania zaś to fikcyjna kraina południowa podobna nieco klimatem do dawnego półwyspu Arabskiego a wymyślona została oczywiście przez Sapkowskiego.

kedzior50

ja wiem, że serial jest FANTASY, więc krainy są wymyślone,
ale czy miecze/szable tych dziewcząt są wzorowane na jakiś historycznych??

Wladca_Piersicieni

Co za pytanie... Te szable są wzorowane oczywiście na legendarnym "Scyzoryku" niejakiego Gerwazego, bohatera innej bardzo znanej polskiej epopei o tematyce fantasy. Jak możesz nie wiedzieć takich rzeczy będąc Polakiem? Wstydź się.

kedzior50

Jeśli chodzi o położenie Zerrikanii, to część źródeł podaje, że leży ona na wschodzie. Choć są też wzmianki, że jest ona zlokalizowana na dalekim południu Kontynentu.