Wielka woda
powrót do forum 1 sezonu

Najgłupszym elementem filmu jest próba powtórzenia hollywoodzkiego schematu o samotnej pani naukowiec przekonującej profesorów, że będzie powódź, a potem im dalej, tym lepiej, bo film jest wybitny. Kobieca ręka oddała znakomicie emocje, ogromna robota scenarzystów, którzy udowodnili, że efekty specjalne domalowane na kompie to za mało i dopiero podtopienie aktorów w zimnej wodzie w giga basenie ma sens. Wielkie dzięki za to, że w tym przypadku nie postąpiono wzorem kanadyjskich filmów katastroficznych klasy B z domalowanymi kometami. W warstwie faktograficznej błąd jest wielki, albowiem to nie jest tak, że nie wiedzieli. Warto przypomnieć, że przed zatopieniem Raciborza i Opola trwała tradycyjna narodowa napaść na Czechów, którzy to zatrzymali kilka pociągów z Polakami jadącymi z Wiednia i nie mogli sobie poradzić z „jakąś tam” powodzią. Do tego momentu rzeczywiście było lekceważenie. Po tym, jak zmyło Racibórz i Opole otrzeźwienie przyszło bardzo szybko i wiedzieli znakomicie. Może nie wiedziałaby „kobieca ręka”, która oglądała tylko TV Romantica za nic mając „Wiadomości”, ale to też nie prawda. Wiedzieli. Sama scenarzystka już na początku wysłała helikopter z Wrocławia na Żuławy po bohaterkę, więc wiedzieli, choć na taką prywatę nie zdecydowałby się nikt ani wtedy, ani teraz. Poza głupią hollywoodzką fikcją film jest super.

ocenił(a) serial na 8
kwg

Powstaje dobry serial i od razu narzekania? A akurat w Hollywood od blisko 100 lat wiedzą jak kręcić filmy.

Hipis_3

No właśnie po 100 latach oglądania tego samego pewne schematy robią się oklepane, zwłaszcza w przypadku mało trafionej implementacji. Poza tym film, powiedziałem, jest dobry. Duża część mojej wypowiedzi jest zresztą dygresją do samej powodzi, tylko na marginesie filmu. Przy okazji zrobiłem badania, jak to było z Czechami i okazało się, że akurat byli w trakcie napełniania nowego zbiornika Slezka Harta, który siłą rzeczy był pusty i przejął całą falę powodziową. Nie przepuścił nic. Całkowita odwrotność polskiej głupiej plotki o "potajemnym spuszczaniu wody w celu zaatakowania Polski". Oprócz tego było kilka zbiorników mniejszych, które też zadziałały zgodnie z instrukcją, ale były akurat w miejscach z największym natężeniem opadów. Ogólnie Czesi zrobili więcej, niż mogli i zredukowali falę z około 3000 do 2500 m3/s (w przekroju Bohumina). No i w Czechach zginęło 50 osób, u nas 56, chyba nie będziemy się licytowali w takiej sprawie, Czesi ginęli pierwsi. Umówmy się, że jesteśmy po napisach i w tym miejscu odjeżdżam kamerą poza Wrocław. Oprócz Wrocławia była Polska i Europa Wschodnia. Zwykle dla pokazania szerszego kontekstu tak się na koniec filmu robi i tego mi brakło.

ocenił(a) serial na 8
kwg

Jak dla mnie minusem było to, że akcja fajnie rozkręcała się przez kilka odcinków, aż nagle została wyhamowana i zdziwiłem się, że to już ostatni odcinek. Przed seansem nie sprawdzałem ile ich nakręcili.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones