PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=427194}

Zakazane imperium

Boardwalk Empire
8,1 48 057
ocen
8,1 10 1 48057
7,3 9
ocen krytyków
Zakazane imperium
powrót do forum serialu Zakazane imperium

ksiązki o prohibicji

ocenił(a) serial na 9

Piszę licencjat na temat: "Funkcjonowanie czarnego rynku na przykładzie prohibicji w stanach zjednoczonych" czy ktoś z Was jest w stanie polecić mi jakieś książki na temat:
a) teorii czarnego rynku - tak czysto ekonomicznie
b) nastrojów społecznych i realiów okresu prohibicji
c) działalności przestępczej w tamtym okresie, ale nie skupiających się na konkretnym gangsterze, lecz ogólnie na procederze importu i dystrybucji alkoholu

z góry dziękuję i pozdrawiam

karwo88

Ja piszę pracę o prohibicji ogólnie, ale książek jest bardzo mało. mogę polecić ,,Nadzorować i karać'' aut. Michel Foucault

trupzkawiorem

Hey, też piszę pracę o prohibicji w USA, byłbyś w stanie mi podpowiedzieć źródła z któryś korzystałeś. Zastanawiam się na razie jak to ugryźć.

ocenił(a) serial na 8
karwo88

Ciężko będzie tu znależć konkretną literaturę np. Pod tytułem "Szmuglowanie alkoholu podczas prohibicji". Osobiście, z tego co czytałem, polecam Ci ksiażkę "Twardzi Żydzi" i "Mr. Capone" (wiem, jest o tytułowym gangsterze, ale wbrew pozorom Al zajmuje tam 1/2 książki, jest dość przekraojowa, bardzo dużo uwagi poświęca się w niej "tajnikom prohibicji" - opisuje nieznane powszechnie postaci, kulisy wprowadzenia tejże konstytucyjnej poprawki i ogólnie wiele, bardzo wiele anegdot o "lidze katolickiej", która przeforsowała to stanowisko w Kongresie, jak również spojrzenie Kowalskich). Ponadto skup się na takich postaciach jak Joe Kennedy, myślę, że w necie można spotkać wiele kontrowersji odnośnie jego szmuglu, znacznie więcej niż w Wiki i wielu oficjalnych biografiach. Bardzo ciekawe w twojej pracy byłoby odniesienie do polskiej przestępczości lat 90`. Wbrew pozorom po upływie z goła 80 lat, nasi "miastowi" też zbijali fortuny na alkoholu (bez tak dziwnego prawa:). Odnośnie sukcesu tamtejszych gangsterów, warto postawić tezę czemu im się to udało? Pomijając kwestię przymykania "oka" stróżów prawa, którzy i tak lubili sobie "golnać" (ludzka rzecz), to kluczową rolę być może odegrał J. Edgar Hoover. Do lat 60 twierdził, że w USA nie ma przestępczości zorganizowanej!!! Złamało się to dopiero po tym, jak podsłuchiwany Lansky stwierdził, że "mafia" w Stanach jest "bigger then US Steal". Na co kiedys Hoover odpowiedział "nieoficjalnie" temu Amerykaninowi - polskiego pochodzenia - że gdyby ten nie wybrał wcześniej drogi przestępczej, mógłby bez najmniejszego problemu być prezesem General Electrics (największej korporacji w USA).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones