PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=474708}

Agora

Ágora
7,1 35 353
oceny
7,1 10 1 35353
6,8 6
ocen krytyków
Agora
powrót do forum filmu Agora

Odrobina prawdy

ocenił(a) film na 8

Film ponoć jest kontrowersyjny. Ponoć. Jeśli miarą kontrowersji jest to, że mówi się inaczej niż chwalebnie o chrześcijaństwie, to fakt, film jest kontrowersyjny. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę odrobinę historii i cofniemy się do czasów, o których kościół nie bardzo chce mówić, to może uda nam się zauważyć odrobinę prawdy w tym filmie.
W końcu ktoś się zdecydował, aby przedstawić początki chrześcijaństwa. Co to znaczy? Nic więcej jak zdominowanie dotychczasowych religii, rządów i władz. Najlepszym sposobem jest terror, jak zawsze z resztą - była Aleksandria, były Prusy, byli Saraceni etc. Nie wnikając za bardzo opowieść w sposób dosadny prezentuje zalążki dotychczas najsilniejszej religii europejskiej. Dobrze, że ktoś w końcu pokazał, że miłość bliźniego została okupiona krwią innowierców, i dobrze, że może chociaż mały odsetek ludzi spojrzy na tzw. terrorystów islamskich okiem zrozumienia. W końcu oni robią dokładnie to samo co praworządni chrześcijanie X wieków temu.
Nie pozostaje nic więcej do dodania jak "Bóg jest wielki" inaczej mówiąc Allah Akbar.
(nie jestem muzułmaninem)
8/10

ocenił(a) film na 6
Wiktorek

No właśnie, też nie rozumiem tego poruszenia. Przecież tu się tylko pokazuje fakty dobrze z przekazów historycznych znane. Ludzie za bardzo przyzwyczaili się chyba do bajkowej wersji filmoweh małego Jezusa ożywiającego ulepione wcześniej z gliny ptaszki.

ocenił(a) film na 6
Klee

Czyli tak samo powinno was dziwić oburzenie po emisji filmu "Towarzysz generał", któremu towarzyszyła... masa protestów pod sztandarem "no jak to?! zakazać! zniszczyć! Twórców zwolnić!", bez żadnych nawet prób wskazania konkretnie, co w filmie było nieprawdziwe.

ocenił(a) film na 6
autul

Wcale nie powinno, bo oba filmy mają się do siebie jak pięść do nosa. Jeden jest dokumentalny, a drugi fabularny. Jeden ma pokazać całą prawdę o kimś, bo o tym miał być, a drugi nie miał pokazać całej prawdy o jakiejś religii, bo nie o tym był.

ocenił(a) film na 6
Klee

Porównuję reakcje na pokazywanie niewygodnych dla jakiejś grupy faktów, a nie filmy. Jestem gotów się założyć o grubą kasę, że większość z tych, którzy tak doceniają pokazywanie "niewygodnych faktów" w tym filmie, zareagowało atakiem na autorów "Towarzysza generała".

ocenił(a) film na 6
autul

Ja zaś pokazuję, że porównanie jest nieadekwatne. A jeśli zależność, a raczej zbieżność, o której teraz piszesz, istnieje, to i co z tego?

ocenił(a) film na 6
Klee

To pokazuje jasno wtedy, że ludzie, którzy zachwycają się "niewygodnymi faktami" w Agorze nie robią tego przez to, że są otwarci na nowe fakty i konfrontują jedne z drugimi. Oni zwyczajnie mają jakieś swoje widzimisię i karmią się tym, co owe ich widzimisię potwierdza. Innymi słowy - są ograniczeni.

ocenił(a) film na 6
autul

Jeśli zatem uważam, że "Agora" w sposób rzetelny oddaje wydarzenia historyczne, a przy tym uważam, że "Towarzysz generał" opisuje fakty historyczne w sposób nierzetelny, bo wybiórczy, to znaczy, że jestem ograniczony. Urocze. Jak ograniczonym trzeba być, żeby przeprowadzić takie wnioskowanie? I ile kursów logiki trzeba zaliczyć, by dostrzec jego niedorzeczność?

ocenił(a) film na 6
Klee

W skrócie. Bo to chyba tylko w żartach można mówić, że Agora pokazuje fakty niewybiórczo :) Tym bardziej, że na przebieg wydarzeń w filmie mózgi noszone w majtkach miały nie mniejszy wpływ niż upajający się przemocą chrześcijanie :D W sumie ciekawa rzecz - niewybiórczo jest dla pewnych ludzi wtedy, kiedy film o kompletenie skompromitowanej osobie pokaże na tyle dużo jej zasług, żeby ta osoba "wyszła na równo" w najgorszym wypadku. Pojawiały się wręcz komentarze, że "Towarzysz generał" nie powinien być nazywany filmem dokumentalnym, bo... nie pokazuje racji obu stron (sic!). Niektórzy widać gotowi są redefiniować pewne rzeczy. Wypada tylko czekać na >pierwszy w historii film dokumentalny o wrześniu '39<, który będzie obowiązkowo pokazywał także "racje" Niemców i Rosjan.

ocenił(a) film na 6
autul

Widzisz, "Agora" to jest film fabularny i w takim w filmie wybiera się coś, o czym się opowiada, i jeszcze przefiltrowuje to przez wizję twórców. I tym z grubsza różni się film fabularny od dokumentu historycznego, który musi być przezroczysty. No ale gdybyś tę oczywistość przyjął, nie mógłbyś dokonać swojego niedorzecznego porównania. Z założenia pewnie manipulatywnego, a dla mnie cokolwiek kompromitującego.

ocenił(a) film na 6
Klee

Ja to "przyjąłem" do wiadomości już dawno, bo wiem, co wyprawiają niektórzy reżyserowie. Chyba dalej nie rozumiesz, że wytykam nastawienie ludzi do tego filmu - traktowanie go jako filmu "który w końcu pokazuje prawdę". To pierwsza reakcja, którą wyśmiewam. Druga to reakcja "zadeklarowanych fetyszystów" - "chrześcijanom dowalają w filmie, uaaaaahhh!".

ocenił(a) film na 6
Klee

Dodatkowo, co podkreślam czasami, ludzie uważający kościół za absolutnie największe zło w Polsce, powinni... co najmniej się zastanowić albo pójść na jakiś kurs z priorytetyzacji i logiki. Kursy teraz modne są.

ocenił(a) film na 5
Wiktorek

"okiem zrozumienia"? Bo chrześcijanie 1000 lat temu zachowywali się jak zwierzęta, to mamy potakiwać patrząc na ludzi wrzucających granaty do restauracji? Gratuluję logiki.

Ja, nie jestem fanem chrześcijan, ale islamscy terroryści to zupełne bestie, nie ma nic na ich usprawiedliwienie.

ocenił(a) film na 6
Craven

Atam, on robi bardzo mądrze. Psy wiesza na chrześcijanach, którzy już dawno wyrzekli się przemocy, a za plecami ma islamskich radykałów, którym tacy tchórze nic nie powiedzą.

ocenił(a) film na 6
autul

Jeśli chrześcijanie wyrzekli się przemocy, a nasz kraj jest niemal w całości chrześcijański, to jak to się dzieje, że więcej w nim przemocy, niż w tych areligijnych? Jeśli ktoś naprawdę nie wie, to warto, aby obejrzał ten film. Może mu pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie.

ocenił(a) film na 6
Klee

Jeżli widzisz w naszym kraju przemoc na tle religijnym, to powinieneś się zapisać do stowarzyszenia "Nigdy więcej" i to już DZISIAJ. To stowarzyszenie skupiające ludzi, którzy widzą... różne rzeczy.

ocenił(a) film na 6
autul

Napisałeś, że chrześcijanie wyrzekli się przemocy, teraz stwierdzasz, że wyrzekli się tylko przemocy określonego typu, a więc że się przemocy nie wyrzekli. Jak zatem?

Ze stowarzyszeniem rzeczonym sympatyzuję, bo kiedyś dostałem od nich e-mail, w którym podali link do forum, na używano sobie na mnie w sposób kryminalny. Fajnie więc, że tę rzecz widzieli i mi o tym powiedzieli.

ocenił(a) film na 6
Klee

Jak mawiają Amerykanie - I rest my case.

ocenił(a) film na 6
autul

Fajna fraza, ale jako odpowiedź na pytanie nie za bardzo pasuje.

Klee

A co to za bzdura, że w Polsce jest więcej przemocy niż w krajach areligijnych? Może jakiś link do statystyk?

A po drugie co to jest kraj areligijny? Cóż to za twór dziwaczny? że niby jak nie ma wprowadzonej oficjalnej religii to wtedy jest areligijny? W takim razie Polska jest krajem areligijnym, a Iran nie?
A może procentowo to chcesz wziąć? Wrzucić granicę na ulubionych 50%. Wtedy jak w Holandii jest 51% wierzących to znaczy że cały kraj jest religijny ale jak poniżej 50% jak w Czechach to wtedy kraj areligijny?
Zlitujcie sie...

ocenił(a) film na 8
Craven

"okiem zrozumienia" nie znaczy potakiwać. Jedynym celem tego porównania było to, aby większość osób uważających się za chrześcijan przez chwilę zastanowiło się nad wieszaniem psów na tych, którzy robią dokładnie to samo co naśladowcy Jezusa wieki temu.
Na ludobójstwo, morderstwa itp nie ma żadnego wytłumaczenia i nie jest moim celem utożsamianie się z tym. To tak, żeby było jasne. Mam wrażenie, że troszkę na opak moja wypowiedź została zrozumiana.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones