Na filmwebie od:
22 lutego 2014

Rozgdz

nie podano imienia i nazwiska

blog (Mój własny słowiański wkurw)

RSS
 • Batman Forever (1995) - słów kilka

  Do tej pory o starych Batmanach napisałem:

  http://www.filmweb.pl/user/Rozgdz/blog/582039

  http://www.filmweb.pl/user/Rozgdz/blog/582093

  http://www.filmweb.pl/user/Rozgdz/blog/582118

  Z wyjątkiem pierwszego, pozostałe dwa mogą się przydać do zrozumienia Forevera ;)  Więc "Batman Forever", hmm...No cóż, pierwsze z czym, kojarzy mi się ten film
  -  to muzyka :)
  Strasznie pasują mi te piosenki, nic nie poradzę :)

  Może też od razu - co mi się w filmie niezbyt podoba. Czarne charaktery Riddler i Two Face są bardzo "przerysowani". Nie jest to nic nowego, jest to powtórka z Burtona i "Batman Returns" i pokazania Pingwina. Tylko że tam jednak Pingwin miał głębsza podbudowę a tutaj postacie są niemal pretekstowe. Jim Carrey i Tomy Lee Jones mają tutaj "robić show" - i robią.
  Nie lubię też sceny gdy Batmobil wjeżdża po ścianie. Cała scena bierze się znikąd i jest dość głupia - Batmobil tam sobie wjechał a co potem? Tak sobie wisiał? Z drugiej, scena jest niewiele głupsza od tej z "Batman Returns" gdzie Batmobil zamienił się w wielką, skręcającą łyżworolkę. Patent ze skrętem kół i unikiem jest niezły a scena pokazuje jak beznamiętnie Batman wpędza w śmiertelną pułapkę tych wszystkich bandziorów. To miłe przypomnienie że Batman to wciąż ten facet z poprzednich filmów który ma mnóstwo nacięć na kolbie rewolweru i od niechcenia pali ludzi żywcem :)

  "Wizja plastyczna".. Co właściwie zrobił Schumacher... Niektórzy mówią po prostu "kolorki". Hmm...
  Gotham wciąż jest wielkie i monumentalne, pełne charakterystycznych budynków i posągów. Jest jednak rozświetlone neonami i reklamami.. jak bardziej współczesne miasto. W zasadzie przypomina to (i chyba nie bez przyczyny) - "Blade Runnera".


  O ile filmy Burtona miały stylistykę lat.. bo ja wiem.. 30ych do 50ych.. Tak Gotham w "Batman Forever" wygląda o wiele bardziej współcześnie. Komisarz Gordon w filmach Burtona był, można powiedzieć ubrany zgodnie z  tamtejszą moda. Tutaj, mimo że gra ten sam aktor, w takim samym ubraniu - jest już staroświeckim panem. Widzimy też znacznie bardziej współcześnie ubranych ludzi. Może wyłamuje się jednak z tego Chase Meridian - upozowana chyba  na gwiazdę kina  w starym stylu, spotkałem się z komentarzem że ta postać jest zrobiona na Lauren Bacall - i zdecydowanie się z tym zgadzam to jest ten styl, to spojrzenie (Bacall nazywali "The Look" :)

  W filmie mamy w sumie cyberpunkową tematykę futurystycznych  maszyn manipulujących falami mózgowymi, trochę by chyba ten stary oldschool do tego nie pasował. Z innych "futuryzmów" wart zauważyć że Batman ma już w 1995 swój własny Hyperloop. Elonie Musk, jesteś tak bardzo spóźniony !! ^^
  Aczkolwiek ta technologia Nygmy i ogólny design to styl wizualny.. bardziej lata 60e? 70e?
  Widać też oldschoolowe samochody (najlepiej w scenie gdy Bruce zajeżdża kabrioletem do Chase aby zasięgnąć porady w sprawie zagadki Riddlera. Warto zwrócić uwagę co tam jeździ po ulicy ;) Co ciekawe, w pierwszych dwóch filmach Burtona akurat samochody były z lat 80ych.
  Zaraz, zaraz.. Futurystyczne, cyberpunkowe miasto inspirowane "Blade Runnerem" plus zaskakujaco oldschoolowe (w stosunku do tej wizji) samochody? Gdzie ja to niedawno widziałem?

  Wygląda jakby w świecie Batmana od ostatniej części minęło bardziej kilka dekad a nie kilka lat.
  Przy okazji warto zwrócić uwagę na pokazywanie Batmana, ten zjazd na linie w powyższej scenie, te zeskoki z powiewającą peleryną.. Wygląda to moim zdaniem naprawdę świetnie, wręcz imponująco (zwłaszcza scena gdy Batman spada przez okno w dachu do fontanny).
  Batman  (aktor/kaskader) zdaje się mieć wreszcie po raz pierwszy względnie wygodny kostium w którym można już kręcić dynamiczne sceny walk a nawet numery kaskaderskie - trochę ich jest, np tu:


  Niebezpieczne dzielnice, uliczne gangi, prostytutki (you know, for kids), fosforyzujące  graffiti (mnóstwo graffiti), tatuaże, kolczyk u faceta w uchu (u Graysona, znaczy), energiczna muzyka, ogień płonący w beczkach..
  Tak btw świetna jest ta scena z przymrużeniem oka z pocałowaniem dziewczyny (muzyka ;)
  Schumacher też nie trzyma się tak kurczowo studia jak Burton (zwłaszcza w "Batman Returns"), wychodzi w plener co daje znakomity efekt i brak odczucia że film jest "zamknięty".


  Są odniesienia. To są te które zauważyłem ja :)


  2.43 - Chase mówi że dr Burton powiedział... Czyli ten facet z rozwichrzoną czarną czupryną. Czyżby Dr T. Burton ? ^^


  W "Batmanie" była taka scena gdy Batman wpadał do wnętrza przez roztrzaskiwane z brzękiem tłuczonego szkła okno w dachu:


  A w "Batman Forever"...


  I tak, ten motyw z oknem Schumacher wykorzysta też w "Batmanie i Robinie"...

  Ale zaraz, zaraz... Czy ta scena z 2.09 gdy zbir wymachuje rękami jakby miał ostrza (słychać ich brzęk, mimo że wyraźnie pokazano że walczy gołymi rękoma)  - jak gościu z walki z banku na początku z ostrzami przytwierdzonymi do nadgarstków - a potem zostaje skasowany jednym front kickiem - czegoś nie przypomina ?


  ^_^  Film jest skonstruowany  dokładnie tak jak poprzednie filmy Burtona. Czyli - to znów nie jest film "Batman v Przeciwnik ". To znów - po raz trzeci - jest właśnie film o Batmanie. I temu służą pozostałe postacie - budowie i popychaniu do przodu pewnych wątków.
  Więc może teraz postacie:


  Edward Nygma - Riddler / Harvey Dent - Two Face
  Aktorzy robią dobrą robotę, widać że mają grać właśnie tak a nie inaczej. Czasem zresztą, gdy mają okazję starają się włożyć w role więcej. Postacie tworzą zabawny w oglądaniu duet  stworzony na zasadzie kontrastu brutal -Harvey i delikatny intelektualista - Nygma.
  Z jednej strony to oni napędzają akcję, z drugiej - są postaciami w zasadzie pretekstowymi, film w ich relacje z Batmanem się nie zagłębia. 
  Two Face kończy wątek  Denta z "Batmana" z 1989 (ta sama postać przecież, mimo że inny aktor) oraz wątek dwoistości, bardzo istotny we wcześniejszych filmach . No a któż byłby lepszy do zakończenia takiego wątku niż Two Face ?
  Smaczkiem który wielu przeoczy będzie to że śmigłowiec z akcji na początku oszpeci pół twarzy tego pomnika ;)
  Riddler z kolei jest bardzo interesująco "zrobiony" - jego obsesja na punkcie Wayne'a, wręcz miłość, pragnienie by się Nim stać. To bardzo interesujące pomysły które jednak nie zostaną w filmie wykorzystane.
  Jeśli ktoś zwrócił uwagę na to, to np Riddler mówiący na końcu że jest Batmanem.. ano, bo Bruce Wayne jest Batmanem. Firma Wayne'a to co prawda Wayne Enterprises, Nygma nazwie swoją NygmaTech - ale nazwa WayneTech nie powinna być obca ;)


  Nygma ma dokładnie taki sam garnitur i muszkę, taką samą fryzurę i kolor włosów jak Wayne, stara się być lepszym od Bruce'a, ale jednak Wayne wciąż bije go na różnych polach (reakcja dziennikarki, czy Sugar). 
  Btw, Drew Barrymore ma niewielką rólkę ale wygląda sexy i robi urocze minki najwyraźniej świetnie się bawiąc. Jest to całkiem fajny pomysł na wzięcie do takiej roli znanego nazwiska.
  Nygma ma sztuczny pieprzyk umieszczony tam gdzie ma go Wayne, ma też okulary (jak Wayne) które postara się zakładać i zdejmować gdy będzie robił to Wayne.
  W postaci Nygmy jest więc masa pomysłów, ale.. Gdy Riddler odkryje tożsamość Batmana, podczas najazdu na Wayne Manor czy w finałowej konfrontacji - kompletnie brak tego niezwykle osobistego wątku. Pozostały takie właśnie fajne smaczki ale niestety - tylko smaczki.

  Dick Grayson/Robin
  Cóż to głównie kolejna Selina Kyle czy  kolejny Bruce Wayne - czyli powtórka motywu z dwóch poprzednich filmów.
  Pisałem o tym (czy raczej...  tamtym) zresztą:
  http://www.filmweb.pl/user/Rozgdz/blog/582118
  Szaleniec zabija rodzinę Dicka ten więc wkłada kostium i szuka zemsty chcąc posłać łajdaka na cmentarz.
  Grayson wyróżnia się jednak tym że jako pierwszy - szlachetnie się powstrzyma (także dzięki wpływowi Bruce'a) i będzie chciał posłać łajdaka do więzienia. Co nie przeszkodzi jednak w odczuwaniu satysfakcji przy śmierci Denta.
  Chris O'Donnell wnosi młodość i zadziorność - i tutaj świetnie się odnajduje, gorzej radzi sobie w scenach dramatycznych. Całościowo jednak wypada nieźle.


  Chase Meridian
  Chyba najciekawsza postać w tym filmie. O stylu (i mam tutaj na myśli głównie styl aktorski, aczkolwiek stroje też nawiązują) na Lauren Bacall już pisałem. Nicole Kidman gra świetnie i jest w tym filmie bardzo sexy. Hell yeah.
  Przypomnijmy sobie może najpierw poprzednie "dziewczyny Batmana":
  Vicky Vale - zainteresowana intrygującym panem Wayne nie mająca pociągu do Batmana - z powodu którego w końcu odchodzi. Normalna osoba, bez tajemnic i dramatów, mająca normalną pracę, raczej bezradna wobec przemocy. I blondynka.
  Selina Kyle - agresywnie zmysłowa, wręcz rzucająca się na Batmana i kładąca mu pazury na piersi uwodząc go


  Silna, niezależna, buntownicza, z poważnymi problemami, potrafiąca skopać tyłek. Zainteresowana zarówno Wayne'm jak i Batmanem. Blondynka :)

  No i mamy Chase:


  Tak btw, muzyczka gdy wychodzi zza reflektora i podczas całej sceny -  to zdecydowanie odnośnik do starych filmów z Bacall  ( cała scena zresztą to jak Bacall z Bogartem ze starych filmów) a w rozmowie jest wspomniana Catwoman (co jest też tłumaczeniem czemu Chase wybrała taki sposób podrywu :)

  Więc Chase jest zainteresowana intrygującym panem Wayne (który np potrafi ruszyć napadniętej - jak sądzi - kobiecie na pomoc rozwalając grube drzwi, potem nieśmiało przepraszając) a jednocześnie agresywnie zmysłowa, wręcz rzucająca się na Batmana i kładąca mu pazury na piersi uwodząc go. Normalna osoba, bez tajemnic i dramatów (1.19 - moje życie jest otwartą księgą), mająca normalną pracę (aczkolwiek jest "specjalistką" od.. dwoistości). Silna, niezależna (nie boi się używać np słowa wacko w obawie że zabrzmi nieprofesjonalnie), ćwiczy boks i potrafi przywalić oprychowi. Uważająca Batmana za niewłaściwego faceta i jednak - pomimo niezwykłej fascynacji - dojrzale wybierająca "prawdziwszego" Wayne'a. No i blondynka :) Batman - najwyraźniej - lubi blondynki :)
  Nietrudno jest zauważyć że to postać będąca kompilacją najlepszych cech dwóch poprzednich "dziewczyn Batmana". Najlepsza nie dla widza - tylko właśnie dla Bruce'a. Po prostu Kobieta Idealna ^^

  Batman/Bruce Wayne
  Val Kilmer nie próbuje kopiować Keatona - i całe szczęście. Stara się znaleźć własny pomysł na postać. Udaje mu się to zaskakująco dobrze. Ma fantastyczny głos i szczękę superbohatera.
  Postać Batmana jest kontynuacją tego co było w "Batman Returns" więc jeszcze raz link:

  http://www.filmweb.pl/user/Rozgdz/blog/582118


  To Batman zmęczony (w sumie mamy już trochę tych zmęczonych Batmanów :) którego całym życiem jest zemsta, który po zabiciu Jokera zatracił Wayne'a i nie widzi już w tym sensu. Stara się przestrzec Robina przed podążeniem tą drogą w mrok, podobnie jak wcześniej starał się przestrzec Selinę. W "Batmanie" starał się odsunąć od Vicki aby nie przeszkadzała w sekretnym życiu, teraz sam widzi tego życia pustkę i z nadzieją patrzy na pojawienie się Chase (jak wcześniej Seliny) chcąc to już zakończyć.
  Jednak wypiera z pamięci co stało za powstaniem Batmana:


  Nie tylko zemsta, ale powstrzymywanie ludzi czyniących zło, aby to co się stało jemu, nie powtórzyło się. Bronienie ludzi.
  I tym właśnie będzie Batman podczas finału - obrońcą. Nie ruszy jak Mroczna Istota karać i zabijać (jak w "Batmanie" z 1989), ale bronić Chase i Robina, co podkreśli kostium w którym już tutaj nie będzie dominować czerń ale widoczny w świetle srebrzysty połysk - jak zbroja rycerza.
  I dlatego, już nie z przymusu -  pozostanie Batmanem. Forever ^_^

  Widać że film powstał pod dużym wpływem Burtona który był producentem. Wszystko tutaj opiera się na wcześniejszych filmach i jest  - po prostu - zakończeniem i podsumowaniem trylogii oraz postaci Batmana. Potem będzie wprawdzie "Batman i Robin" ale tam już jest inna konstrukcja.
  Jak na trzecią część jest świetnie, Schumacher i Kilmer wnieśli świeżość w serię, film aż kipi od pomysłów. Z jednej strony zapewnia blockbusterową rozrywkę - i robi to dobrze. Z drugiej jest całkiem inteligentnym filmem zagłębiającym się na poważnie w postać Batmana oraz kończącym trylogię - i to również robi dobrze. Oczywiście widzowie (i krytycy) mają jak zwykle problemy ze zrozumieniem masy rzeczy, ale to są ci sami ludzie którzy nie rozumieją również masy rzeczy z "Batmana" - nie mówiąc już o "Batman Returns" przy którym to już większość ani be, ani me, ani kukuryku :D
  A co dopiero przy ostatnich filmach od DC ^_^

  Moja ocena  - bardzo mocne 8/10. Z wielkim serduszkiem :)
 • Powrót Batmana (1992) - słów kilka

  Może najpierw bardzo istotna rzecz którą niemal wszyscy pomijają -  to jest opowieść świąteczna, wtedy toczy się akcja.


  Czemu?
  Bo w Święta cuda się dzieją i zwierzęta mówią ludzkim głosem :) Np Nietoperze, Kotki czy.. Pingwiny ;)

   Od czego by tutaj teraz zacząć.. może od końca (no, mniej więcej)


  Selina chce dokonać zemsty.. Chociaż mogłaby spróbować wtrącić Maxa do więzienia. Może wybrać w miarę normalne życie u boku ukochanego lub pogrążyć się w mroku.
  Niczego to tak jakoś nie przypomina?


  Hej, ale przecież w pierwszej części Batman zabił w końcu Jokera, ocalił miasto i zdobył dziewczynę, wszystko dobrze się skończyło, więc o czym On gada do Seliny? Głupoty jakieś.
  Tyle że, tak naprawdę skończyło się tam..tak :


  Samotny, pogrążony w mroku Wayne ożywa gdy znów może stać się Batmanem..
  Czemu ?


  Mamy więc tutaj tak naprawdę taką samą sytuację. Selina wybiera zemstę i pogrążenie się w mrok. I nie będzie szczęśliwego zakończenia.

  Nietrudno zauważyć że Selina to tak naprawdę Bruce Wayne/Batman. A dokładniej przez te postacie  (nie tylko Selinę) Burton opowiada o Batmanie właśnie. Bo w tym filmie to właśnie postacie są najważniejsze.
  W pierwszej części pokazano z grubsza Jokera i Batmana jako dwóch powiązanych ze sobą maniaków z których jeden potrafi być kimś więcej, tak w drugiej części..

  Batman/ Bruce Wayne
  W tej części nie skupia na sobie tak uwagi, oddaje pole nowym postaciom.. Gdy jednak trzeba błysnąć potrafi wypełnić sobą ekran. Świetnie wychodzą tutaj sceny  z Catwoman i Pingwinem (np gdy przejeżdża Batmobilem za oknem z piszącym Pingwinem). Jako Batman wydaje się.. trochę bardziej demoniczny niż w pierwszej części.

  Selina Kyle/Catwoman 
  Pfeiffer jest popisowa w tej roli.
  I postać jest oczywiście.. dwoista :)
  Ma tutaj jakieś nadnaturalne cechy, jednak nie ma sie o czym rozpisywac bo o tym miało być w spin offie lub kolejnym filmie Burtona - pewną wskazówką może być film "Catwoman" z Halle Berry.
  To kubek w kubek Bruce Wayne/ Batman. Też w wersji "cywilnej" jest nieśmiała, zagubiona.. i nosi okulary. W wersji "kostiumowej" zmienia głos" staje się pewna siebie i niebezpieczna - i bardzo mroczna.
  Selina ma własnego mordercę do ukarania - i jest to dosłownie Jej własny morderca - Max Shreck.
  Warto zauważyć że akt zniszczenia jakiego dokonuje to.. dom towarowy Shrecka (Shreck's)


  Symbolem tegoż, jak i całej firmy Shrecka jest.. uśmiechnięty kot :)
  No i wtedy trafia na Batmana. Ale.. nie jest to Jej pierwsze spotkanie z Nietoperzem:  Od razu niemal widzimy że nie jest "bad guy", pomaga napadniętej kobiecie:


  Jest też zła, także na siebie za swoją wcześniejszą bierność i poleganie na Batmanie. Warto też zauważyć że idea stworzenia stroju jest prawdopodobnie zainspirowana spotkaniem Batmana.
  Selina jest rozdarta między swoją ludzką tożsamością a tą mroczną. Sama pyta siebie "Czemu to robisz?" Nie umie tego wszystkiego ze sobą pogodzić, także chęci zemsty. Jedyna osobą z która czuje się dobrze jest Batman/ Bruce Wayne. Z Bruce'm czuje się po prostu dobrze,  z Batmanem.. W sumie też. Bardziej chce z Nim rozmawiać niż walczyć ale też atakuje i prowokuje. Nie chce jednak zabić - chwyta biczem zanim spadnie z dachu, nie atakuje gdy jest ogłuszony po upadku i ostrzelaniu, zapobiega wysadzeniu Batmobila przez Pingwina.
  Miota się w swoich emocjach i działaniach, spadając coraz bardziej w mrok.
  Jak chcecie się czegoś dowiedzieć o tym Batmanie - popatrzcie na Selinę.


  Oswald Cobblepot/Pingwin
  Zaskakująco trafiona rola DeVito.
  Jest  oczywiście dwoisty (za chwilę o tym). Jest jakby odwrotnym odbiciem Batmana/ Bruce'a a zarazem kimś bardzo podobnym. Obaj tracą rodziców, Bruce'a wychował Alfred Oswalda - cyrkowcy. Batman jest człowiekiem "na zewnątrz", nadającym sobie maskę bestii i chowającym się w mroku. Pingwin jest ludzką bestią marzącą jednak o tym by być człowiekiem, wyjść z mroku na światło.Pingwin ma swoje plany. Wcześniej w cyrku ginęły dzieci, teraz też che ukarać Gotham zabijając pierworodnych wyższych sfer. Robi to jednak ponieważ świat go odrzucił. Pingwin nie ma w sobie nic "miłego" (może poza opieką nad ptakami) ale.. nikt nigdy nie dał mu szansy, wszyscy zawsze odrzucają.  Rodzice wywalili jak śmiecia gdy był dzieckiem. Pobiegnie tą samą drogą i skoczy z tego samego mostku gdy odrzucą go ludzie i miasto.   Jakże łatwo Shreck namawia go do porzucenia tych morderczych planów, zajęcia swojego miejsca w społeczeństwie, bycia kimś ważnym, z ludzkim nazwiskiem  w normalnym świecie - tym kim Bruce Wayne jest na dzień dobry. Jak długo nie potrafi odejśc gdy sprawa jest już przegrana. Pingwin jest gangsterem, dziwadłem, żyje w mroku - Batmana tam ciągnie przemożna siła. Pingwin startuje od przydomka zyskując nazwisko, Wayne od nazwiska zyskując przydomek. Pingwin nie potrzebuje zwierzęcej maski czy stroju - zadbała o to przewrotna natura.


  On "przebiera się" za człowieka.

  Pingwin steruje pingwinami, Batman - nietoperzami. Batman ma swój pojazd a Pingwin swój.
  Ale przecież Bruce też przeżył tragedię, też ma w sobie rany i mrok. To nie jest podział światło/ciemność. Raczej dwie osoby które mając wyjściowo te same karty (wyższe sfery Gotham) zostały potem ustawione na przeciwległych biegunach i do dążą w przeciwstawnych kierunkach, czyli do siebie.
  Kto jest w stanie zrozumieć ból i pragnienie człowieczeństwa  Pingwina - jak nie Batman?


  W dość ciekawy i inteligentny sposób pokazanie Pingwina mówi całkiem sporo o Batmanie :)

  Max Shreck
  Ta postać nie jest dwoista - i jest raczej "przypisana" do Catwoman. Warto jednak zauważyć że stoi za wieloma poczynaniami Pingwina. Czy też się jakoś odnosi do Batmana?  Shreck wszystkimi manipuluje lub niszczy. Nie jest "cudakiem" tylko biznesmenem. Jest bogaty, potężny, inteligentny, wpływowy.. Jedynym równorzędnym "przeciwnikiem" w filmie jest.. Bruce Wayne. Ktoś z tej samej ligi.
  Bo Shreck to Wayne. Czy też raczej ktoś kim Wayne mógłby się łatwo stać z tym wszystkim co ma :)
  Christopher Walken moim zdaniem przejął film i zgasił wszystkich - to najlepsza, najbardziej zróżnicowana, z największym wdziękiem rola w tym filmie. Szkoda że większość widzów widzi  tylko DeVito i Pfeiffer.

  Właściwie  wszystkie trzy główne postacie - Batmana, Catwoman i Pingwina można by w tym filmie tak naprawdę opisać jedną krótką sceną:


  Filmy o superbohaterach.
  You know.
  For kids. ^_^


  Czy film ma swoje wady?
  Jasne. Chyba największym babolem jest ten cały plan z elektrownią który.. nie ma żadnego sensu. Widać też między innymi po tym że Burton miał napchane w ten film tyle rzeczy i pomysłów że trochę nie dopieścił łączenia się elementów filmu na takim poziomie jak w części pierwszej. Są to jednak drobiazgi wobec interesującej koncepcji, mroku i psychologii. Stad też moja ocena - wciąż bardzo wysoko, ale jednak oczko niżej ;)
  Wielka szkoda że nie pozwolono Burtonowi kontynuować. Kto wie, być może kolejny film o Batmanie byłby kompletną szmirą.. Ale chciałbym się przekonać.
  No chyba że.. Tim Burton przecież wciąż kręci filmy.
  If you know what i mean ^_^
 • Zobacz całego bloga

najwyżej oceniane

 • Batman
  1989
  { "t":1517162975 ,"eId":1024 ,"uId":2580381 ,"r":10 ,"f": 1 ,"c":"Burton.Nicholson.Keaton.Basing er.Elfman.Prince.I.. BATMAAAN ! Arcydzieło? Sentyment? Wspaniała uczta kina :) Czy tańczyłeś z diabłem w bladym świetle księżyca?" ,"d":{ "y":2018 ,"m":1 ,"d":28 } , "a": 0 }
 • { "t":1509849557 ,"eId":311861 ,"uId":2580381 ,"r":10 ,"f": 1 ,"c":"Polisz kicz disco polo karate movie. Nie wiem jak można dać za to dychę, ale też nie wiem jak ocenić niżej. Genialne :D (acz nie dla wszystkich :p)" ,"d":{ "y":2017 ,"m":11 ,"d":5 } , "a": 0 }
 • { "t":1509585195 ,"eId":202908 ,"uId":2580381 ,"r":10 ,"c":"Brutalne, okrutne życie v baśniowy świat dziecka. Czy świat Ofelii jest prawdziwy ? Co jest zakończeniem ? Piękne, mądre, poruszające. I znakomity Sergi López." ,"d":{ "y":2017 ,"m":11 ,"d":2 } ,"lc":2 , "lu": [ 2444236 , 1417874 ] , "a": 0 }
 • { "t":1505177890 ,"eId":482808 ,"uId":2580381 ,"r":10 ,"f": 1 ,"c":"Nowa historia na starych motywach. Cholernie dobre, inteligentne, współczesne i mocne. Niesamowita obsada. Godny następca oryginału. BOMBA." ,"d":{ "y":2017 ,"m":9 ,"d":12 } , "a": 0 }
 • { "t":1505088662 ,"eId":1460 ,"uId":2580381 ,"r":10 ,"f": 1 ,"c":"Paradoksalnie, dopiero po latach można docenić jak ironiczny, inteligentny i drapieżny jest ten film. Dead or alive, you're coming with me. GO ROBO." ,"d":{ "y":2017 ,"m":9 ,"d":9 } ,"lc":1 , "lu": [ 1367361 ] , "a": 0 }
 • Avalon
  2001
  { "t":1492386651 ,"eId":3980 ,"uId":2580381 ,"r":10 ,"f": 1 ,"c":"Japońskie cyberpunk anime, plus świetne: wizual, muza, polscy aktorzy, polska sceneria (!), . Jedyne takie danie z zaskakująco się przegryzającymi smakami. WOW." ,"d":{ "y":2017 ,"m":4 ,"d":16 } , "a": 0 }
 • { "t":1478306874 ,"eId":110751 ,"uId":2580381 ,"r":10 ,"f": 1 ,"c":"Jeszcze nigdy nie widziałem filmu robionego z taką miłością do przedstawianej historii i tak tym wciągniętych aktorów. Miłość. Przygoda. Dramat. Król Kong." ,"d":{ "y":2015 ,"m":6 ,"d":22 } ,"lc":2 , "lu": [ 942511 , 1760597 ] , "a": 0 }
 • { "t":1478295959 ,"eId":9525 ,"uId":2580381 ,"r":10 ,"f": 1 ,"c":"Najlepszy. Western. Ever. Po prostu." ,"d":{ "y":2014 ,"m":8 ,"d":10 } ,"lc":1 , "lu": [ 942511 ] , "a": 0 }
 • Dredd
  2012
  { "t":1508802874 ,"eId":504129 ,"uId":2580381 ,"r":10 ,"f": 1 ,"c":"Klasyczny akcyjniak w klimacie sf. W swojej klasie - majstersztyk." ,"d":{ "y":2014 ,"m":8 ,"d":4 } ,"lc":1 , "lu": [ 1417874 ] , "a": 0 }
 • { "t":1517702514 ,"eId":8820 ,"uId":2580381 ,"r":9 ,"f": 1 ,"c":"Świąteczna, stylowa opowieść o Batmanie opowiedziana przez postacie: odwrotność B. - Pingwina oraz takiej samej jak B. - szalonej Catwoman. Merry Christmas :)" ,"d":{ "y":2018 ,"m":2 ,"d":4 } ,"lc":2 , "lu": [ 3384908 , 955548 ] , "a": 0 }
 • { "t":1514242464 ,"eId":622028 ,"uId":2580381 ,"r":9 ,"f": 1 ,"c":"Dynamiczne, niezwykle efektowne, z napięciem (^^), świetną muzą, aktorami czującymi role kreując znakomite postacie. Bez happy endu. Hell yeah" ,"d":{ "y":2017 ,"m":12 ,"d":23 } , "a": 0 }
 • { "t":1511142265 ,"eId":1480 ,"uId":2580381 ,"r":9 ,"f": 1 ,"c":"Dla miłośników komiksów o superherosach. Kilka wad (np durny dzieciak), ale.. Jaki. Fantastyczny. Klimat. \"They called me Mr Glass\" :)" ,"d":{ "y":2017 ,"m":11 ,"d":20 } , "a": 0 }

ostatnio oglądane

 • Tylko jeden
  • 2001
  • The One
  { "t":1521056639 ,"eId":31387 ,"uId":2580381 ,"r":7 ,"f": 1 ,"c":"7,5. Jet Li razy dwa i kino kopane:) Oprócz schematów całkiem smaczny sos sf i niezłe pomysły. Postarzał się trochę ale wciąż trzyma fason. I will be The One :)" ,"d":{ "y":2018 ,"m":3 ,"d":14 } ,"lc":1 , "lu": [ 1417874 ] , "a": 0 }
 • Katedra
  • 2002
  • Katedra
  { "t":1520814905 ,"eId":34773 ,"uId":2580381 ,"r":8 ,"f": 1 ,"c":"8,5. Klimatyczne, dopieszczone w szczegółach do granic absurdu." ,"d":{ "y":2018 ,"m":3 ,"d":12 } , "a": 0 }
 • { "t":1520813756 ,"eId":495147 ,"uId":2580381 ,"r":8 ,"f": 1 ,"c":"Powiem tylko: ma klimat :)" ,"d":{ "y":2018 ,"m":3 ,"d":12 } , "a": 0 }
 • Sztuka spadania
  • 2004
  • Sztuka spadania
  { "t":1520812185 ,"eId":95825 ,"uId":2580381 ,"r":7 ,"c":"Armia to dom wariatów. Ale chociaż dadzą medal. Bla, bla, bla :)" ,"d":{ "y":2018 ,"m":3 ,"d":12 } , "a": 0 }
zobacz więcej
Rozgdz Online
Na filmwebie od:
22 lutego 2014
Jestem człowiekiem który ma własne zdanie. Aby ów zadziwiający rezultat otrzymać - najpierw używam oczu a potem tego kawałka materii za nimi. I to naprawdę wszystko ;)