PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=620533}
8,4 22 608
ocen
8,4 10 1 22608
Far Cry 3
powrót do forum gry Far Cry 3

FC3 za mną, no i wreszcie miałem z niego tyle przyjemności ile miałem nadzieję mieć z dwójki. Dwójka mnie rozczarowała, ale trójka to już kawał dobrej roboty. Oczywiście gra ma sporo minusów, ale w porównaniu do drugiej części trójka zasługuje na miano świetnej strzelanki.

Plusy:
+ szybka podróż - to już podstawa w grach z tak ogromnym światem
+ zbieranie trofeów i zielska i wykonywanie sprzętów i mikstur - mało urozmaicone i szybko się kończy, ale zawsze to plus
++ teren - najlepszy plus tej gry, zresztą tak samo jak w dwójce, tylko tutaj jest jeszcze lepszy, piękniejszy, rozleglejszy. Ach te widoczki zapierające dech w piersiach, miodzio, moje ulubione klimaty, ciepłe kraje, wysepki, woda, plaża. Jest już o wiele lepiej niż w dwójce, ale tak duży teren nadal jest nie do końca wykorzystany, tym razem mamy więcej rodzajów skarbów do szukania, ale nic z tego nie mamy, oprócz kasy i statystyk, więc znowu trochę niewykorzystany w pełni piękny, duży świat, jakby tak zrobić z tej gry porządnego rpg'a, no to byłoby zaj3biście. Nawet wiele ciekawych miejsc nie było wykorzystanych do żadnych zadań, a już pod koniec darowałem sobie zbieranie wszystkich skrzyń, więc parę ciekawych miejsc mnie ominęło, bo żeby je odwiedzać tylko po to by zdobyć trochę śmieci i kasy, to nie wystarczyło.
+ grafika - nawet na najniższych detalach na moim rzęchu wyglądało to pięknie
+ nie zebrana amunicja i nie obrabowane zwłoki świecą - przydatne, żeby nie latać po tych samych zwłokach jak ktoś nie pamięta z kogo już łup zebrał
+ ogień - efekt podpalania jak w dwójce, przyjemnie popatrzeć
+ chodzenie po drabinach - jak w dwójce
+ walczący między sobą ludzie i zwierzęta - w różnych konfiguracjach
+ broń się nie psuje - to psucie się w dwójce wkurzało
+ strzelanie z broni - no wreszcie przyjemniej się to robi niż w poprzedniej części
+ bronie - fajne, różnorodne
+ wskaźniki w misjach - chociaż zdarzało mi się, że nie wiedziałem gdzie iść
+ elementy rpg - no wreszcie, ale to mały plusik, bo w sumie to dosyć ubogie to rozwijanie postaci
+ przydrożne mini zadania - a takie smaczki jak np. ratowanie ludzi z łap piratów, albo naprawianie przydrożnych samochodów dla tubylców
+ zjeżdżanie na dupie z górki - małe, a cieszy
+ lepsze latanie lotnią - niż w słabej dwójce
+ zbieranie strzał od łuku
+ skradanie się - jest dobrze zrobione, ale żeby aż tak piać z tego powodu, jakoś w Skyrim'ie lepiej mi się eliminowało wrogów skradając się niż w FC3
+ namierzanie wrogów aparatem
+ postacie - ciekawe, miło się na nie patrzyło, dobrze odgrywali swoje role, dawali klimat tej grze
+ fabuła - nawet spoko, szału nie było, ale ciekawiło
+ długi bieg - no i to jest maratończyk, a nie ten niepełnosprytny Pafnucy z dwójki
+ muzyka na koniec - dodaje klimatu temu pierwszemu zakończeniu
+ dwa zakończenia - wybrałem to "dobre"

Minusy:
- zapis gry - tzn. między misjami można zapisywać, ale podczas misji są tylko checkpointy. No i jeszcze taki mankament, że jak zapiszemy między misjami, to po śmierci nie zjawimy się w miejscu gdzie zapisaliśmy, tylko w miejscu respawnu
- nie można przypisać klawisza Enter
- misja nieudana bo ginie kompan
- powalanie przez zwierzęta - z tego co pamiętam, to w Risen'ie było coś takiego, że jak dopadł nas ghul czy coś innego, to musieliśmy szybko kliknąć/klikać konkretny klawisz by uwolnić się, jak się nie udało, no to zgon, wkurzający motyw
- sterowanie pojazdami - tragiczne jest jeżdżenie pojazdami w tej grze, ślizgają się jakby jeździły na lodzie, skręcanie jest baaaardzo czułe, ma się wrażenie jakby samochody obracały się w miejscu, w dwójce lepiej się jeździło
- nieraz za dużo wrogów się nazjeżdża w jedno miejsce - ale nie ma tego tak nagminnie jak w dwójce
- za zabijanie zwierząt nie ma expa - chociażby za te groźne, nieraz trudniej je pokonać niż piratów
- w którymś momencie gry miałem 11 mikstur leczniczych i nie mogłem mieć więcej - jakiś błąd, w menu, z lewej strony pisało, że mam 12, ale z prawej miałem 11 i już nie mogłem dokupić jednej
- nie działa przejście ze stanowiska strzelca w pojeździe na fotel kierowcy - czyli tak jak w dwójce, trzeba wyjść z pojazdu i ponownie do niego wejść
- postać nie potrafi przejść niskich stopni, "krawężników" - trzeba podskoczyć, albo kucnąć by je przejść, np. nie można normalnie wejść do niektórych chat, trzeba podskoczyć, bo się postać blokuje na lekko wystających deskach
- punkt kontrolny osiągnięty, a wczytało mi trochę wcześniej - widocznie punkt kontrolny nie oznacza zapisu gry
- misje fabularne i poboczne zadania trzeba przechodzić w konkretny sposób - w głównych zadaniach nie mamy w ogóle pola wyboru, natomiast w zadaniach pobocznych wkurzało to, że dane zwierzęta trzeba było zabić konkretną bronią, a głównych piratów tylko wręcz, ale do tych pobocznych jakoś się przyzwyczaiłem
- po włączeniu mapy, ekran z mapą leci na różne strony - chodzi tu o przewijanie mapy kursorem, często po włączeniu mapy, kursor pojawia się w innym miejscu i łatwo jest niechcący przesunąć mapę, wkurza to mocno
- wróg zbugował się i pojawił się w schronieniu, ale do schronienia nie można wejść dopóki się wszystkich nie zabije, a nie można zabić tego wroga - na szczęście po jakimś czasie walenia w niego z różnych broni, padł
- kolejne umiejętności odblokowują się fabularnie, a nie przez robienie misji - jak jest to napisane w menu
- w jednej z zaginionych wypraw w laboratoriach prototypów w pewnym momencie jak coś zrobiłem, to życie zaczęło mi powoli schodzić, zginąłem, wczytało mi wcześniejszy save i po ponownym wczytaniu już mi życie nie schodziło - chyba jakiś błąd
- nie każda pozycja ustawienia się nad zwłokami umożliwia ich przeszukanie - małe, a nie cieszy
- nie zawsze działa zamiana koktajlów mołotowa na granaty
-- misje na czas - jak ja tego nie znoszę
- wykrywanie przez wrogów - w wielu momentach aż dziwne jak łatwo mnie zauważali, z wielu metrów, schowanego za górką
- nieraz wczytywanie trwa za długo i trzeba "obudzić" grę wciskając alt + ctrl + del i nie wyłączając jej z powrotem otworzyć okno z grą z paska
- mało broni palnych - jak na taką grę powinno być tego więcej, nie było aż tak mało, ale brakowało jeszcze paru sztuk, mało było broni ciężkiej, strzelb, można było dołożyć parę sztuk z każdej kategorii
- misje w stylu GTA - czyli jak się coś nie uda, to jeszcze raz i jeszcze raz i aż do skutku, bo misje trzeba przejść i to w konkretny sposób, bo inaczej nie pchniemy fabuły do przodu. To mnie właśnie wkurzało w GTA i dlatego nie gram w tą serię, trzeba było męczyć zadania do skutku, aż przejdziemy, a ja wolę w stylu rpg, nie udało się zrobić jakiegoś zadania, kogoś ochronić, coś zniszczyć, ukraść, no to uj, gramy dalej, tylko z innymi konsekwencjami i zmienioną fabułą, zadaniem, lub po prostu mamy nie zaliczone zadanie i tyle.
- za mało elementów rpg - z czasem miałem już wszystkie (oprócz dwóch) umiejętności i zbieranie doświadczenia nie miało sensu, awans nie daje nic oprócz punktu umiejętności.

Podsumowując, jest to ulepszona wersja dwójki i to bardzo ulepszona. No może to jeżdżenie pojazdami jest gorsze, ale tak poza tym, to przyjemność z gry o wiele większa... Ale nadal może być jeszcze lepiej. Styl w jakim jest ta gra przypomina serię GTA, tylko w innych klimatach. Jakby tak jeszcze bardziej ulepszyć grę elementami rpg, to wyszłaby świetna gra, bardziej urozmaicony rozwój postaci, więcej zadań w stylu rpg, wyszedłby taki TES, albo Fallout. Ale i tak jak na fps'a jest bardzo dobrze, tylko z czasem gra zaczyna nudzić, jeżdżenie po wyspach już tak nie zachwyca, rozwój postaci bardzo płytki, poboczne zadania stają się monotonne, jedynie pozostaje główna fabuła i ciekawość jak to się wszystko zakończy. Tym razem jest lepiej niż w dwójce, ale nadal można było lepiej wykorzystać ten zaj3bisty teren po którym się poruszamy i zrobić z tej gry jeszcze lepszego fps'a, albo nawet rpg'a. Dlatego nadal bardziej cenię sobie grę Xenus 2, ale tym razem FC3 tak się postarał, że ta różnica jest już minimalna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones