PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=654296}
6,8 908
ocen
6,8 10 1 908
The Elder Scrolls Online
powrót do forum gry The Elder Scrolls Online

Bethesda uraczyła mnie kodem do TES:Online Beta. Pograłem trochę przez ten weekend i mówiąc szczerze gra nie jest warta abonamentu w jakiekolwiek kwocie, a 50zł na polskie warunki to już zdecydowanie śmiech na sali. Gdyby jednak gierka w całości była oparta na mikropłatnościach to jednorazowo można wydać 200zł. Dla ludzi lubiących MMORPG i świat Elder Scrollsów gra da sporo frajdy.
Jako iż cenię sobie gry z tej serii, Morrowinda lubię najbardziej, to podzielę się z Wami moją opinią odnośnie mocnych i słabych aspektów Online.

+ System walki;
wbrew powszechnej opinii krążącej po sieci: system walki w TES:Online jest największą zaletą gry. Prawym przyciskiem myszy blokujemy ataki wroga, lewym uderzamy, celujemy podczas strzelania z łuków/różdżek/magii oraz mamy umiejętności. W porównaniu do największych rywali na rynku, czyli WoWa i SWTORa, jest to olbrzymi postęp.
Podejrzewam, że złe opinie o walce w tej grze polegają na tym, że ludzie oczekiwali (dosłownie) Skyrima Online, a to jest rzecz jasna jeszcze niemożliwe z informatycznego punktu widzenia. No chyba, że chcecie gierkę która pójdzie tylko na sprzętach z najwyższej półki z opłatą za serwer 150zł/miesięcznie :D

+ Rozwój postaci/ścieżki rozwoju;
twórcy TES:Online wywiązali się z obietnic. Można grać magiem w ciężkim pancerzu z dwuręcznym młotem bojowym w rękach :). Do tego jeszcze każda umiejętność z której korzystamy (np.: Broń dwuręczna) awansuje w miarę korzystania z niej. Każde podumiejętności można "morphować", czyli wybierać dla nich ścieżkę rozwoju.
Np.: grając Templarem używałem sporo ofensywnego zaklęcia które później mogłem albo wzmocnić o dodatkowy efekt ogłuszenia albo zmienić w zaklęcie obszarowe. Ciekawa koncepcja.

+ Tworzenie postaci i klimat;
jeśli jesteś fanem Scrollsów to wiesz o co chodzi... są grzybodrzewa, s'wity, guary, książki i reszta tych unikalnych stworów, tekstów czy lokacji które z przyjemnością się ogląda. Jeśli jednak świat Scrollsów jest Ci obcy lub mało Cię on interesuje nie będzie to dla Ciebie zbyt wielkim plusem.

Teraz czas na minusy:

- Zamknięty świat;
z tym, że możesz zwiedzić całe Tamriel to chyba ktoś sobie zrobił tylko żarty. Zapomnij o odwiedzeniu Skyrima, Morrowinda czy innych krain które są poza frakcjami, ponieważ ich zwyczajnie nie ma. Nie obejrzysz niczego więcej poza kolorowymi obszarami mapy:
http://extreme.pcgameshardware.de/attachments/611459d1356555106-sammelthread-eld er-scrolls-online-tamriel-map.jpg
Co więcej frakcje są podzielone na prowincje, więc jeśli nastawiasz się najpierw na zwiedzanie świata to również zapomnij. Musisz wykonywać misje, żeby wyjść z lokacji początkowej, a później kolejne by odblokowywać następne części frakcji. Zdążyłem dotrzeć do Ebonheart (Ebonheart Pact), także niestety, tylko połowę własnej frakcji dane mi było obejrzeć.

- Mało ruin/lochów/jaskiń;
fajną sprawą w Morrowindzie było plądrowanie wyżej wymienionych lokacji i znajdywania w nich unikalnych przedmiotów. Nieco mniej tego było już w Skyrimie (zważywszy na to, że najlepsze przedmioty tworzyło się samemu), a w TES:Online prawie wcale tego nie ma. A jak już nawet znajdziesz jakąś jaskinie to najczęściej właśnie siedzi tam kilku graczy i rozbraja ostatniego żywego potwora...

- Oprawa muzyczna;
jest dość mały minus, ponieważ zawsze można wyłączyć muzykę w grze i odpalić własną. Jednakże w porównaniu do wcześniejszych części (III, IV i V) TES:Online ma niezbyt klimatyczną muzykę. Nawet się nie zauważa, że coś tam leci w tle.

Co do zadań to ciężko przypisać je do plusów czy minusów gry. Z jednej strony każde zadanie ma dość ciekawe podłoże fabularne, a z drugiej gracz nie ma realnego wpływu na sposób wykonania zadania. Są jednak dość ciekawe i mocno powiązane ze światem (np.: w jednym z zadaniach mamy przejść się po kapliczkach Trójcy by nawiązać z nimi kontakt).
Grafika jest ok. Żału nie ma, ale tragedii też nie ma. Ludzie jak zwykle marudzą, znów zapewne dlatego, że oczekiwali Skyrima Online.

Ogólnie to mam nadzieję, że gra przejdzie na jakieś rozsądne mikropłatności. Inaczej nie warto zawracać sobie tym tytułem głowy.

Dentarg

Eeee ta gra sśeee!
Nie ma grafiki ze skejrima i wogule to łorld of łarkraft jest lebsze

Sunwet

Słabe to Twoje trollowanie Stary :P

Dentarg

Przeczytałem całość. Propsy dla mnie. W większości zgadzam się z tym co napisałeś. Uważam jednak, że pomimo dość ciekawego rozwiązania systemu walki to jest on za mało dynamiczny. Animacje są również takie drewniane. Ogólnie to słabo to wygląda jak na 2014r. Fakt jednak, że elastyczność budowania swojej postaci pod kątem przedmiotów i umiejętności to ogromny plus.

AVVOL

Przyznaję od razu, że bardzo niewiele grałem w MMORPGi. Widziałem "w praniu" WoWa oraz SWTORa i w porównaniu do nich system walki TESa:Online wypada dość innowacyjnie (na moje oko).
Mógłbyś podać mi przykład gry MMORPG z lepszym systemem walki od TESa:Online?

Dentarg

Nie wiem czy jest on lepszy, to zależy jakie systemy wartości kto ma. Jak dla mnie lepszy może nie system walki, ale mechanika walki lepsza jest chociażby w Lineage 2, Guild Wars oraz Guild Wars 2 czy też Tera. Oczywiście są one bardziej ograniczone, w sensie nie ma możliwości blokowania każdego ataku itd. Wszystko jest dynamiczniejsze, płynne.

AVVOL

Szkoda, że nie ma możliwości edycji. Mam nadzieję, że się odczytałeś. Piszę z pracy i tak chaotycznie wszystko opisałem :)

AVVOL

Tak, doczytałem się.
W najbliższym czasie raczej nie będę grał w żadnego mmorpga, ponieważ te gierki zajmują za dużo czasu, ale z chęcią zapoznam się z mechanikami walk ze wspomnianych przez Ciebie tytułów. Interesuję się trochę grami od strony technicznej także dzięki za odpowiedź :)

Dentarg

Oj ja bym właśnie pograł z kumplami w coś dobrego chociaż faktycznie mało czasu człowiek ma na takie rzeczy, a jak już marnować ten cenny czas to chociaż na coś na prawdę fajnego. Pytanie tylko, czy TESO na to zasługuje?

AVVOL

Jeśli miałby być free-to-play z mikropłatnościami to moim zdaniem zasługuje. W przeciwnym wypadku nie polecam wydawania takiej kasy ;)

Dentarg

Naturalnie na abonament się nie piszę. Bynajmniej nie dla tego, że to za dużo. Po prostu stosunek ceny do jakości produktu jest niewspółmierny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones