Psy

(1992)

Franz Maurer, były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, zaczyna pracę w policji. Tymczasem jego kolega oferuje swoje usługi przestępcom.

pokaż:
 
Bogusław Linda Bogusław Lindajako:Franz Maurer
Marek Kondrat Marek Kondratjako:Olo Żwirski
Cezary Pazura Cezary Pazurajako:Podporucznik Waldemar Morawiec "Nowy"
Janusz Gajos Janusz Gajosjako:Gross "Siwy"
Agnieszka Jaskółka Agnieszka Jaskółkajako:Angela Wenz
Zbigniew Zapasiewicz Zbigniew Zapasiewiczjako:Senator Wencel
Zbigniew Bielski Zbigniew Bielskijako:Kaniewski
Tomasz Dedek Tomasz Dedekjako:Wawro
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Bogusław Linda
rola: Franz Maurer
9,1 505 głosów
Janusz Gajos
rola: Gross "Siwy"
8,8 344 głosy
Marek Kondrat
rola: Olo Żwirski
8,6 351 głosów
Cezary Pazura
rola: Podporucznik Waldemar Morawiec "Nowy"
8,4 417 głosów

Dawni funkcjonariusze UB po weryfikacji rozpoczynają pracę w policji. Franz, który w starym systemie robił karierę dzięki małżeństwu z córką ministra, musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Skierowany do walki ze zorganizowaną przestępczością odkrywa, że po drugiej stronie barykady stoją dwaj dawni koledzy po fachu. W jednej akcji traci trzech ludzi i postanawia się zemścić, a jego dawny przyjaciel Olo nie daje się wciągnąć do współpracy. Zwolniony z policji, zdążył już znaleźć lepszych pracodawców. W dodatku dziewczyna, którą zaopiekował się Franz, odchodzi, szukając bardziej opłacalnego związku.

 • "Psy" w pierwszych sześciu tygodniach wyświetlania zgromadziły w kinach 300 tys. widzów, wówczas był to niesamowity sukces. Po pierwsze Pasikowski zastosował niespotykany w Polsce zabieg. Chodziło o dyskusję widzów z gwiazdami filmu zaraz po jego ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 96%
 • Władysław Pasikowski, któremu dziś odmawia się funduszy na produkcje, był swego czasu władcą wyobraźni kilkupokoleniowej publiczności. Starsi chodzili do kin, by zobaczyć, jak profanuje się świętości z czasów walki z reżimem (słynna scena ubeckiej ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 89%
 • Władysław Pasikowski jest reżyserem, który z całą pewnością posiada niezwykłą zdolność tworzenia kasowych przebojów. Jego kolejne filmy przyciągają do kin wielomilionową publiczność, czasami nawet zyskują status kultowych.    "Psy" to drugi w ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 11%

pozostałe informacje

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
studio:
 • Studio Filmowe Zebra (
  • produkcja
  )
 • Agencja Produkcji Filmowej (
  • finansowanie
  )
inne tytuły:
(więcej...)
 • W napisach końcowych popełniono trzy błędy w nazwiskach aktorów: Dariusz Odija (Zenon Słaby) został przemianowany na Dariusza Odyję, Teodor Gendera (Rosjanin, Gość z Moskwy) na Tadeusza Genderę, a Witold Bieliński ("Student") na Witolda Bilińskiego.
 • Film kręcono w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi (Wydział Budownictwa Politechniki Łódzkiej, Szpital Matki Polki), Warszawie oraz we wsi Tworzyjanki (Polska).
 • Rodzice zastrzelonego w Trójmieście Zbyszka Godlewskiego, który był inspiracją dla postaci Janka Wiśniewskiego z popularnej ballady, domagali się, by Pasikowski usunął z filmu scenę, w której pijani ubecy wynoszą swego "nieprzytomnego" kolegę, śpiewając właśnie "Balladę o Janku Wiśniewskim".

forum (415)

zobacz wszystkie tematy na forum

Dowiedz się więcej o

o