Tylko mnie kochaj

(2006)
0 0 FILM 235470
Tylko mnie kochaj (2006)
http://www.filmweb.pl/Tylko.Mnie.Kochaj/userRecommends
1 godz. 38 min.
ocena społeczności: niezły
5,8/10
126.586 głosów
  • 7779. w rankingu światowym
  • 2.017 osób chce zobaczyć ten film
Tylko mnie kochaj (2006)

pressbook

"Tylko mnie kochaj" to nowa komedia romantyczna twórców „Nigdy w życiu!": Ryszarda Zatorskiego (scenariusz i reżyseria), Tomasza Dobrowolskiego (zdjęcia) oraz producenta Tadeusza Lampki. Zgranej, filmowej ekipy, która na co dzień produkuje najchętniej oglądane seriale w Polsce: „M jak miłość", „Na dobre i na złe" i „Kryminalnych".

TYLKO MNIE KOCHAJ - TO HISTORIA O TYM, ŻE DLA PRAWDZIWEJ MIŁOŚCI WARTO RYZYKOWAĆ - NAWET BARDZO WIELE.

Bohaterem filmu jest młody, przystojny architekt Michał. Na jego drodze pojawiają się nagle aż trzy kobiety: Agata, Julia oraz kilkuletnia Michalina. Od przybytku – podobno – głowa nie boli, ale... Piękne panie – każda z osobna - skutecznie wywracają spokojne, poukładane życie Michała do góry nogami!

Jako filmowy Michał, Maciej Zakościelny – niczym legendarny Parys – będzie musiał wybrać tą najpiękniejszą, najbardziej kuszącą, wymarzoną... Po prostu: Kobietę Swojego Życia. Tą, której głęboko spojrzy w oczy i szepnie: „Tylko mnie kochaj...”. Kogo wybierze? Delikatną Julię (Agnieszka Grochowska) czy pełną temperamentu Agatę (Agnieszka Dygant)? Odpowiedź już 20 stycznia – wtedy „Tylko mnie kochaj” ma trafić do kin.

- Komedia romantyczna to gatunek filmu, który jest mi najbliższy. Dlatego podjąłem się reżyserii „Nigdy w życiu" i dlatego teraz przedstawiam „Tylko mnie kochaj" - również komedię romantyczną - mówi reżyser Ryszard Zatorski. - W komedii romantycznej bardzo ważnym elementem jest umiejętność wyczuwania tęsknot i marzeń każdego z nas. Mam nadzieję, że i tym razem uda mi się stworzyć filmowy świat, który zauroczy widzów.
Główne role w filmie grają Maciej Zakościelny, Agnieszka Grochowska i Agnieszka Dygant – najbardziej obiecujący aktorzy młodego pokolenia. Wystąpią w towarzystwie gwiazd: Jana Frycza, Grażyny Szapołowskiej. W „Tylko mnie kochaj” zobaczymy również Marcina Bosaka, Przemysława Sadowskiego, Dominikę Kluźniak, Tomasza Karolaka, Iwonę Wszołkównę, Bartosza Żukowskiego.

WHO IS WHO W TYLKO MNIE KOCHAJ

TRZY GŁÓWNE ROLE – TRZY AKTORSKIE OBJAWIENIA MŁODEGO POKOLENIA

MICHAŁ
(lat 27 - współwłaściciel biura architektonicznego)

MICHAŁ
Siedzę, czekam na ciebie a tu dzwonek. Myślę, że to ty, ale nie, to dziewczynka z listem...

AGATA
Trzeba było dać jej piątkę, wziąć list i odesłać na Madagaskar.

MICHAŁ
Jak to odesłać? Na Madagaskar?

AGATA
Normalnie, najzwyczajniej w świecie. Nie wiesz, jak się wysyła kogoś na Madagaskar?

Zawsze nienagannie ubrany, nienagannie ogolony i nienagannie odżywiony (codziennie pija soczki z marchwi i uczy się gotowania). W życiu ma poukładane wszystko – z wyjątkiem spraw sercowych. Do czasu...

Pewnego dnia - siedząc wygodnie w nienagannie urządzonym mieszkaniu – Michał słyszy dzwonek do drzwi. Przed nim staje dziewczynka: Michalina, lat siedem. Z listem od mamusi (Michałowi bliżej nie znanej) w ręku. Michalina energicznie wkracza nie tylko do mieszkania, ale i do serca młodego architekta...

MACIEJ ZAKOŚCIELNY

Media piszą o nim „polski Brad Pitt". Fani też komplementów mu nie szczędzą.
- Maciek jest po prostu boski i bardzo przystojny! Jego imię i nazwisko mam napisane nawet na ławce szkolnej! Jak bym go zobaczyła na ulicy to rzuciłabym mu się na szyję! - to tylko jedna z setek wypowiedzi, jakie można przeczytać na jego temat w internecie. Ostatnio czytelnicy portalu http://www.ifilm.pl przyznali mu tytuł Najciekawszego Aktora Młodego Pokolenia.

Urodził się 7. maja 1980 r. w Stalowej Woli. Zew sceny poczuł jeszcze w podstawówce. Jako mały chłopiec wziął udział w lokalnym konkursie z cyklu Minilista Przebojów - tak dobrze naśladował Shakina Stevensa, że zdobył trzecie miejsce.

Przez trzynaście lat uczył się w szkole muzycznej, w klasie skrzypiec. Gra także na fortepianie, a ostatnio również na afrykańskich bębnach. Przez pięć lat trenował karate. Oba talenty - muzyczny i sportowy - przydały mu się na... egzaminie do Akademii Teatralnej w Warszawie. Stojąc przed komisją mówił przygotowany monolog, jednocześnie odgrywając scenkę walki z wyimaginowanym przeciwnikiem - efektowne skoki, wykopy i ciosy karate. A później wyciągnął skrzypce i... zagrał i zaśpiewał.

Jednak zanim stał się bożyszczem nastolatek poznał smak życia. Chciał podróżować, więc aby na to zarobić bywał ulicznym grajkiem. W paryskim metrze, uciekając przed patrolami policji, grał dla pasażerów na skrzypcach. Obecnie fanki Macieja Zakościelnego wzdychają za każdym razem, gdy jako komisarz Marek Brodecki pojawia się w serialu „Kryminalni"... Na żywo widzowie mogą go oglądać na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie.
JULIA
(lat...? - jak się tak wygląda, jak ona, to metryki fałszować nie trzeba)

JULIA
Chyba muszę być strasznie banalna, bo podobam się wszystkim facetom.

MICHAŁ
Ja tego nie powiedziałem.

JULIA
Że banalna?... Nie powiedział pan.

MICHAŁ
A że mi się pani podoba?

Nowa współpracownica w biurze Michała, specjalistka od ukwiecania wnętrz. Delikatna i wrażliwa – tak, jak kwiaty, którymi się opiekuje. Marzy o wielkiej, romantycznej miłości... Ale na marzeniach nie poprzestaje...

AGNIESZKA GROCHOWSKA

Kocha ją krytyka i publiczność, to prawdziwa gwiazda młodego pokolenia Niebanalna uroda Agnieszki Grochowskiej, seksapil i aura tajemniczości, która ją otacza – sprawiają, że pożądają jej najlepsi reżyserzy w kraju. Dlatego może sobie pozwolić na przebieranie w proponowanych jej rolach.

Urodziła się w Sylwestra – ostatniego dnia 1979 r. Trzy lata temu ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. W ciągu ostatnich czterech lat wystąpiła aż w siedmiu filmach, w tym trzech produkcjach zagranicznych.

Wciąż marzy o zagraniu w filmie kostiumowym i... klasycznym romansie.
Krytycy zgodnie uznają ją za najbardziej obiecującą aktorkę młodego pokolenia.

Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie „Alarm” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Kolejną rolę – z Łukaszem Garlickim i Dominiką Ostałowską w „Warszawie” - również zagrała u tego samego reżysera.

Kolejnym obrazem aktorki były "Pręgi". Magda Piekorz - reżyser - zaproponowała jej główną rolę po tym, jak zobaczyła ją na scenie teatru w "Amadeuszu". Jej gra zrobiła na niej takie wrażenie, że pani reżyser zrezygnowała nawet ze zdjęć próbnych. Za rolę Tani w "Pręgach" aktorka otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2005 oraz nominację do Jameson People’s Choice Awards (nagroda publiczności przyznawana w ramach Europejskich Nagród Filmowych).

W 2003 r. aktorka wystąpiła w produkcji niemieckiej pt. "Unterwegs" w reżyserii Jana Krügera. W ubiegłym roku Agnieszka Grochowska zagrała również główną - tytułową - rolę w międzynarodowej produkcji "Podróż Niny". Pojawiła się też w kolejnym niemieckim filmie, pt.: „Nimm dir dein Leben”.

Agnieszkę Grochowską zobaczyć można również w dwóch stołecznych teatrach – Studio i Narodowym.
AGATA
(lat... No wiecie? Kobietę pytać o wiek?!)

MICHAŁ
Julia?

AGATA
Jaka Julia, kretynie?! Czy tobie się już wszystko pomieszało?

MICHAŁ
Przepraszam, no bo...

AGATA
Wiem Romeo, właśnie czytałeś Szekspira.

MICHAŁ
Właśnie.

AGATA
Doszło do tego, że sama muszę ci wymyślać kłamstwa. Wiesz co? Odezwij się od mnie, jak się wypłaczesz z tego... z tego... z tego...

MICHAŁ
Już się wyplątałem.

AGATA
Tak? To szybciutko.

MICHAŁ
Ale niedobrze mi z tym.

Wspólniczka Michała. Energiczna, wygadana, twardo stoi na ziemi. Wie, czego w życiu pragnie i konsekwentnie dąży do celu. Ma tylko jedną słabość... Do mężczyzn na seksownych motorach i w seksownych mundurach...

AGNIESZKA DYGANT

Media nazywają ją polską Sandrą Bullock - i to nie tylko przez czarne włosy, migdałowe oczy i figurę z nogami do nieba. Agnieszka Dygant to jedna z nielicznych aktorek, które łączą urodę z niezwykłym talentem komediowym.

W „Tylko mnie kochaj” Agnieszka Dygant zostanie elegancką panią architekt, Agatą - jedną z dwóch pięknych kobiet, które będą walczyć o serce głównego bohatera, Michała...

Urodziła się 27 marca 1973 r. jako zodiakalny baran. W 1998 r. ukończyła łódzką Filmówkę. W tym samym roku zdobyła też nagrodę na XIX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – brawurowo śpiewając "Sing Sing" Agnieszki Osieckiej.

W komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj” po raz pierwszy wystąpi w głównej roli Agnieszka Dygant uwiodła publiczność rolą Mariolki w serialu „Na dobre i na złe” . Uzbrojona w gustowne wiaderko i mopa – zawojowała serca widzów. W „Tylko mnie kochaj” aktorka przeobrazi się, niczym kameleon. I to kameleon bardzo seksowny... Roboczy fartuch zamieni na modny kostium - płyn do mycia podłóg, na nowoczesny laptop.
ZE SPECJALNYM UDZIAŁEM

Grażyna Szapołowska

Bez wątpienia Grażyna Szapołowska będzie najseksowniejszą Babcią, w historii polskiego kina. Aktorka światowy rozgłos zdobyła dzięki roli w „Krótkim filmie o miłości” Kieślowskiego. W ostatnich latach widzowie zapamiętali też jej kreację Telimeny w „Panu Tadeuszu”. Jej talent doceniają nie tylko wielbiciele, ale również krytycy. Grażyna Szapołowska jest laureatką wielu filmowych nagród, m.in. „Srebrnego Hugo” na MFF w Chicago, nagrody im. Ennio de Flaiano, Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł (za rok 1999) oraz nagrody dla najlepszej aktorki na FPFF w Gdyni.

Jan Frycz

W ostatnich latach aktor zdobył aż dwie Polskie Nagrody Filmowe (Orły za rok 2003 i 2004). Na swoim koncie ma również nagrodę za drugoplanową rolę męską (w "Pornografii") na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W ubiegłym roku niezwykłe wrażenie - zarówno na widzach, jak i na krytykach - wywarła jego kreacja w filmie "Pręgi".

DANUTY STENKI I ARTURA ŻMIJEWSKIEGO

Danuta Stenka („Chopin. Pragnienie Miłości.”, „Pitbull”) i Artur Żmijewski („Psy”, „Na dobre i na złe”) – gwiazdorska para, która stworzyła niezapomniane kreacje w docenionym i uwielbianym przez widzów „Nigdy w życiu!”.

ZOBACZYMY TAKŻE

ASYSTENT Marcin Bosak

Zawadiaka z duszą romantyka. Z fantazją i sporą dawką seksapilu... Nie tylko na ekranie. Po prostu: Marcin Bosak.

W „Tylko mnie kochaj” zagra Asystenta.

Marcin Bosak serca fanów podbił jako - Kamil z „M jak Miłość”. Widzowie mogli oglądać go również w serialu „Czwarta władza” oraz w filmie „Motór”.

W 2003 r. aktor zdobył wyróżnienie na XXI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Nagrodę Zarządu Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP w IX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Judasza w sztuce "Żegnaj Judaszu" w reż. Bożeny Suchockiej.

OFICER Przemysław Sadowski

to kolejna gwiazda "Tylko mnie kochaj”. W filmie zgra OFICERA... przystojnego oficera. W ostatnich latach Przemysław Sadowski zdobył dużą popularność występując m.in. w serialach "Samo życie" i "Fala zbrodni", a ostatnio również w "Bulionerach". Młodsi widzowie mogli go też zapamiętać z ról w "Syzyfowych pracach" oraz w "W pustyni i w puszczy".

ŁUCJA Dominiak Kluźniak

W "Tylko mnie kochaj" zagra Łucję - koleżankę, która współpracuje z Michałem w jego biurze architektonicznym. Dominikę Kluźniak mieliśmy okazję podziwiać m.in. w serialach "Na dobre i na złe" i "Camera cafe”. Dominikę Kluźniak można również podziwiać na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego.

LUDWIK Tomasz Karolak

Dwa lata temu podbił serca widzów jako Goldi z kultowej już komedii "Ciało". Jego talent komiczny widać też w wielu odcinkach serialu "Kryminalni", gdzie gra starszego aspiranta Szczepana Żałodę. W „Tylko mnie kochaj” wcieli się w rolę Ludwika, szarmanckiego przyjaciela głównego bohatera.

A TAKŻE

SĄSIADKA Iwona Wszołkówna

w „Tylko mnie kochaj” pojawi się w roli Sąsiadki. Będzie mieć oko na sercowe perypetie głównych bohaterów. Iwona Wszołkówna na co dzień jest aktorką Teatru Rozmaitości. Mogliśmy oglądać ją także mi.in. w „Camera Cafe” i „Kryminalnych”.

POSTERUNKOWY Bartosz Żukowski

w „Tylko mnie kochaj” wcieli się w rolę Posterunkowego, który będzie przejawiał szczególną nieufność w stosunku do głównego bohatera. Żukowski znany jest przede wszystkim z małego ekranu, chociaż na swoim koncie ma także role w filmach kinowych m.in. w „Warszawie” gdzie spotkał się na planie z Agnieszka Grochowską.

NASI PODOPIECZNI

MICHALINA (lat 7)

Dziewczynka z listem do Michała - do adresata listu wraca uparcie, niczym bumerang. Może ją zgubić, zostawić na policji... I tak w końcu siądzie w jego kuchni i w środku nocy zażąda śniadania.

Michalina ma: po tacie – zamiłowanie do golonki; po mamie - urodę, kobiecy spryt i wszystko... poza zamiłowaniem do golonki.

FADO (psiak Michaliny)

Szczeniak jak czekoladka. Słodki, brązowy i poprawia humor od pierwszego spojrzenia... Gdy podrośnie, zamieni się w 30 kilo czystej, psiej miłości!

Nową komedię romantyczną realizuje doskonały zespół filmowców, mający na swoim koncie wiele sukcesów – udowodnili, że potrafią ze sobą pracować choćby przy „Nigdy w życiu”. Ale to niejedna wspólna produkcja – na co dzień pracują wspólnie przy najpopularniejszych polskich serialach: „M jak miłość”, „Na dobre i na złe” oraz „Kryminalnych”.

TADEUSZ LAMPKA – producent

Od ukończenia łódzkiej Filmówki na wydziale Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej jest nieodłącznie związany z filmem. Doświadczenie w zawodzie zdobywał najpierw jako kierownik produkcji, a następnie jako niezależny producent.

Jest producentem, którego filmy regularnie trafiają do kin i zdobywają serca publiczności : "Zakochani" (2000 rok), "Zróbmy sobie wnuka" (2003), i w końcu największy sukces kinowy ostatnich lat - "Nigdy w życiu!" (2004). Tadeusz Lampka jest również producentem najpopularniejszych seriali telewizyjnych takich jak: "Na dobre i na złe", "M jak miłość" i "Kryminalni".

DARIUSZ GĄSIOROWSKI – producent (TVN)

Jego nazwisko nierozerwalnie związane jest z najpopularniejszymi produkcjami ostatnich lat. Wystarczy wspomnieć „Nigdy w życiu!” czy „Vinci”. Dariusz Gąsiorwski jest także producentem hitów małego ekranu –związany był z realizacją takich seriali jak: „Camera Cafe”, „Kasia i Tomek”. Obecnie jest producentem serialu „Na Wspólnej” oraz mega hitu - „Kryminalni”.

RYSZARD CHUTKOWSKI – kierownictwo produkcji

Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej we Wrocławiu, z kinematografią związany od ponad 30 lat. Przez kilkanaście lat współpracował z Krzysztofem Kieślowskim (m.in. przy: "Krótki film o zabijaniu", "Krótki film o miłości", "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory.Biały"). Ponadto w filmografii m.in.: "Wodzirej", "Dolina Issy", "Lawa", "Wojaczek", "Wrota Europy" oraz serial „M jak Miłość”.

RYSZARD ZATORSKI – scenariusz i reżyseria

Stoi za największymi sukcesami ostatnich lat, zarówno jeśli chodzi o filmy telewizyjne jak i kinowe jest m.in. wspólautorem scenariusza suprebrzeboju „Kiler-ów 2-óch”. Jego ostatni film "Nigdy w życiu!" był superprzebojem - obejrzało go ponad 1,6 miliona widzów. Produkcje telewizyjne, które firmowane są nazwiskiem Zatorskiego, to m.in.: "Matki, żony i kochanki" (współautor scenariusza, współreżyser), "Na dobre i na złe" (scenariusz i reżyseria), "M jak miłość" (scenariusz i reżyseria) oraz "Kryminalni" (scenariusz i reżyseria).
TOMASZ DOBROWOLSKI – operator obrazu

Znany jest zarówno kinowej jak i telewizyjnej publiczności. Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych operatorów w Polsce - w ciągu ostatnich dwóch lat był autorem zdjęć w dwóch kinowych filmów "Rh+" i megaprzeboju "Nigdy w życiu!". Na co dzień pracuje przy najpopularniejszym polskim serialu "M jak miłość". Wcześniej Tomasz Dobrowolski był autorem zdjęć do "Na dobre i na złe".

To nie przypadek, że nazwisko Dobrowolskiego wiąże się z filmowymi sukcesami ostatnich lat. Jego zdjęcia daleko wykraczają poza rzemiosło. Dobrowolski potrafi kreować rzeczywistość - w jego rękach kamera maluje świat tak jak tego wymaga scenariusz filmu. Wystarczy przypomnieć jego zdjęcia do filmu "Na koniec świata" Magdaleny Łazarkiewicz czy "Nigdy w życiu" Ryszarda Zatorskiego.

MACIEJ ZIELIŃSKI – muzyka

Najlepiej wpadający w ucho kompozytor młodego pokolenia. Wystarczy wymienić jego kompozycje np.: do „Nigdy w życiu!” czy „Kryminalnych”. Zieliński jest absolwentem wydziału kompozycji Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Royal Academy of Music w Londynie. W 2002 roku został nagrodzony FRYDERYKIEM.

ELŻBIETA RADKE – kostiumy

W produkcjach firmowanych jej nazwiskiem aktor po prostu nie może źle wyglądać. Wystarczy przypomnieć, że zaprojektowała kostiumy do najlepszych polskich filmów, m.in.: "Nigdy w życiu!", "Bez litości", "Ekstradycja", "Psy", "Cwał", "Życie wewnętrzne". Projektowane przez nią kreacje noszą m.in. aktorzy "M jak Miłość" "Kryminalnych". Elżbieta Radke aż dwukrotnie zdobyła nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - za kostiumy do "Łuku Erosa" oraz "Tam i z powrotem". Z kolei za kostiumy do kultowego już filmu "Duże zwierzę" otrzymała nominację do prestiżowej Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za rok 2000.

ANNA ADAMASZEK – scenografia

O jej klasie świadczy fakt, że współpracuje z najlepszymi – m.in. z Allanem Starskim laureatem Oscara („Lista Schindlera”). Razem stworzyli scenografię do "Pana Tadeusza" (reż. Andrzej Wajda) i "Pianisty" (reż. Roman Polański). Anna Adamaszek pracowała też z Markiem Kondratem ("Prawo ojca") i Jerzym Kawalerowiczem ("Quo Vadis").

MILENIA FIEDLER - montaż

Mistrzyni krojenia filmów – jej sprawne oko i ręka uratowały niejeden film od katastrofy. Jest absolwentką praskiej szkoły filmowej FAMU. Wykłada w łódzkiej Filmówce. Środowisko filmowe doceniło kunszt Milenii Fiedler nagrodami: 1997 „Czas zdrady” Gdynia (do 1986 Gdańsk) (FPFF) nagroda za montaż * 2001 „Weiser” Gdynia (do 1986 Gdańsk) (FPFF) nagroda za montaż, 2002 „Weiser” Orzeł Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepszy montaż; za rok 2001.

MAREK WRONKO – dźwięk

Najlepszy dźwięk w polskim filmie - aż dziesięć razy był nominowany do nagród w tej kategorii. Marek Wronko jest najbardziej rozchwytywanym operatorem dźwięku w Polsce. Wystarczy prześledzić produkcje, przy których pracował m.in. obie części „Vabank”, „Seksmisja”, „Kroll”, „Poznań 56” czy „Nigdy w życiu!” – a to tylko parę z filmów z długiej listy dokonań Marka Wronko.

VIOLETTA BUHL – casting

Stworzyła obsadę w największych polskich filmach – współpracowała m.in. z K.Kieślowskim, S.Bareją, T. Kotlarczyk, F. Bajonem i R.Zatorskim. Z wykształcenia jest reżyserem. To, że znakomicie potrafi dobrać aktorów do ról, można obserwować w „M jak miłość”, „Kryminalnych”.

KAROLINA FRANKOWSKA – współpraca scenariuszowa

Absolwentka filozofii na UKSW w Warszawie i scenopisarstwa w łódzkiej Filmówce. Scenarzystka i redaktor serialu "Kryminalni". "Tylko mnie kochaj" jest jej debiutem kinowym.
Rozmowa z Ryszardem Zatorskim reżyserem i autorem scenariusza


- Mamy środek lata, a pan zamiast na urlop wybiera się na plan. Czy komedię romantyczną można nakręcić tylko w letniej aurze?

- A pani częściej się zakochuje latem czy zimą?

- Zdecydowanie latem.

- No właśnie o to chodzi, że lato sprzyja romansom. W promieniach słońca i łatwiej się zakochuje i łatwiej opowiada o miłości. Poza tym "Tylko mnie kochaj", to historia która wydarzyła się latem, więc nie mogę wyreżyserować jej w zimowym krajobrazie.

- Wydarzyła się naprawdę? W takim razie teraz pytam pana jako scenarzystę, w "Tylko mnie kochaj" występuje pan przecież w podwójnej roli. Czy mam rozumieć, że „Tylko mnie kochaj" to prawdziwa historia?

- Może tak, a może nie - mówię to jako scenarzysta, zmuszony przez reżysera do zachowania tajemnicy (śmiech). Na pewno w bohaterach "Tylko mnie kochaj", widzowie rozpoznają samych siebie, ludzi których znają - bo w końcu chyba nie ma na świecie człowieka, który nie przeżywałby miłosnych perypetii.

- Skoro jesteśmy przy bohaterach, proszę o nich trochę opowiedzieć.

- Michał, to typowy młodzieniec z dużego miasta. Przystojny, dobrze wykształcony - jest architektem wnętrz, prowadzi własną firmę. Jego życie można scharakteryzować jednym słowem: wygodne. Michał nie ma dziewczyny tylko partnerkę Agatę. Dla nich taki związek, wolny od zobowiązań jest wygodny. Zresztą łączą ich też wspólne interesy. Nie mieszkają razem, bo to zbyt duża komplikacja. Są niby razem, w niby związku i jest im z tym dobrze. Bezproblemowo. Michałowi wydaje się, że nic mu do szczęścia nie potrzeba, do czasu...

- Do czasu?

- Nie powiem nic poza tym, że w życiu Michała pojawiają się nagle i niespodziewanie nowe osoby, które przewrócą jego życie do góry nogami.

- Chodzi o kobiety?

- Trafione w dychę... dodam że jedna z nich ma siedem lat. Więcej nie powiem.

- To może porozmawiamy za to trochę o panu. Współtworzył pan między innymi pierwszą część „Vabanku", " Seksmisję"... Jest pan autorem scenariusza do „Kilerów Dwóch"...

- ...mam też inne osiągnięcia... Nauczyłem mojego psa Rufusa wchodzić po schodach, bo strasznie się tego bał.

- Brawo! A wracając do pytania, w komedii czuje się pan doskonale, ale dlaczego skupił się pan właśnie na komedii romantycznej?

- Komedia romantyczna to gatunek filmu, który jest mi najbliższy. Dlatego podjąłem się reżyserii „Nigdy w życiu" i dlatego teraz przedstawiam „Tylko mnie kochaj".

- Będę drążyć. Co to znaczy, że ten gatunek jest panu najbliższy?

- W komedii romantycznej bardzo ważnym elementem jest umiejętność wyczuwania tęsknot i marzeń każdego z nas. „Tylko mnie kochaj", jak inne tego typu filmy, spełnia marzenia nas wszystkich o prawdziwej miłości, szczęśliwej rodzinie. Lubię pokazywać ludzi którym udaje się znaleźć miłość. Chcę żeby na „Tylko mnie kochaj" widzowie uśmiechali się, czasem głośniej zaśmiali, wzruszyli i zostali z przekonaniem, że życie może być sympatyczne... po prostu. I to wcale nie tylko na ekranie. Mam nadzieję, że podobnie jak przy „Nigdy w życiu" i tym razem w „Tylko mnie kochaj", uda mi się stworzyć filmowy świat, który zauroczy publiczność i da widzom trochę radości.


Fragment rozmowy z Agnieszką Grochowską


- Co sprawiło, że zdecydowała się Pani na udział w ”Tylko mnie kochaj”?

- Fakt, że wcześniej nigdy czegoś takiego nie grałam. Przeczytałam scenariusz i wydał mi się bardzo fajny. Ucieszyło mnie, że w końcu moja bohaterka trochę dorosła. Dotąd grałam sporo ról 19-to i 21-jedno latek - a między taka dziewczyną i np. 26-latką jest jednak pewna przepaść.

Mają zupełnie różne doświadczenia. Julia z „Tylko mnie kochaj” jest młoda, ale jednocześnie już bardzo samodzielna. Po Klarze, która przyjechała do stolicy w skromnym płaszczyku z prowincji, po Tani, która próbowała rozkochać w sobie
Wojtka, po nastolatce z getta, którą zagrałam w „Podróży Niny”... Zagranie kobiety z klasą, w eleganckim żakiecie, która pracuje w nowoczesnym biurowcu – i świetnie sobie w tym świecie ze szkła, metalu i marmuru radzi - jest bardzo ciekawe.

- Jaka właściwie będzie Julia z „Tylko mnie kochaj”?

- Julia to młoda, samodzielna kobieta, która właśnie zaczyna pracę... Od razu widać, że w wyścigu do sukcesu radzi sobie zupełnie nieźle. Jest zdecydowana, ale w bardzo pozytywny sposób: nie idzie do celu po trupach. To po prostu fajna, miła dziewczyna, która szuka w życiu ciepła i miłości...

- Spotkała się już Pani wcześniej ze swoim filmowym partnerem, Maciejem Zakościelnym?

- Maćka znam ze szkoły teatralnej, był o dwa lata niżej. Ale dotąd nigdy razem nie zagraliśmy.

- Prywatnie, lubi Pani oglądać komedie romantyczne w kinie?

- Raczej oglądam je na DVD w domu, niż w kinie. Najchętniej w jakieś niedzielne, błogie popołudnie, gdy człowieka ogarnia lenistwo i jest odpowiedni nastrój...

- Jest pani romantyczna?

- Oj, gdyby według takiego klucza szukano aktorki do zagrania roli w komedii romantycznej, to nie miałabym szans! Nie, raczej mocno stąpam po ziemi. Chociaż... Zależy, co kto rozumie przez romantyzm. Ostatnio np. wybrałam się z mężem w nocy na przejażdżkę do Kazimierza. Oczywiście, gdy dojechaliśmy tam o 1-ej w nocy, wszystko było już zamknięte, więc od razu wsiedliśmy w samochód i wróciliśmy z powrotem... Parafrazując tytuł znanego filmu: jestem i rozważna, i romantyczna - tak w proporcjach 55 do 45 procent.

(…) - Po wejściu „Tylko mnie kochaj” do kin nowi fani pewnie zasypią Panią listami. I zaczną pytać o przepis na miłość a la Agnieszka Grochowska...

- Przepisy nawet w kuchni nie za bardzo się sprawdzają... Jak ktoś nie ma tego „czegoś” i nie umie doprawić z sercem, to najlepszy przepis nie pomoże. Nie mówiąc o dziedzinach, które są dużo delikatniejsze, niż gotowanie. Choć, z drugiej strony, niektórzy twierdzą, że kuchnia i miłość mają ze sobą dużo wspólnego. Co ja bym poradziła?... Coś, co nie dotyczy tylko miłości: otwartość. Powiedzenie sobie, że każdy dzień może bardzo dużo w naszym życiu zmienić. To, że nie wiemy, co przyniesie przyszłość, jest dla nas zbawienne. Pozwala mieć nadzieję.
Magiczne chwile... w windzie

Jednym z ważniejszych miejsc akcji w "Tylko mnie kochaj" będą... windy. To w nich bohaterowie komedii będą się zakochiwać i kłócić, w biegu ubijać kolejne interesy i - w drodze między piętrami - zwierzać się z ukrytych pragnień... Wiadomo już, że to właśnie w windzie Michał po raz pierwszy zobaczy Julię: śliczną panią architekt, która narobi w jego życiu niemało zamieszania. Co będzie dalej? Na pewno kolejne, wspólne przejażdżki.

Moda przed kamerami

Wiadomo już, że autorką kostiumów do „Tylko mnie kochaj” będzie Elżbieta Radke – zdobywczyni dwóch nagród na Festiwalu Filmowym w Gdyni (za „Łuk Erosa” oraz „Tam i z powrotem”). Część strojów głównych bohaterów będzie jednak pochodziła z kolekcji znanych projektantów. Kilka kostiumów dla Michała – eleganckiego, młodego architekta – twórcy komedii chcą sprowadzić aż z Mediolanu!

Sukienki barwne jak... uczucia

Kobieta zmienna, jak kameleon? Czemu nie... W komedii "Tylko mnie kochaj" bardzo ważną rolę będą grały barwy strojów - przede wszystkim sukienek, w jakich zobaczymy Julię. Każda z nich będzie odzwierciedlała uczucia głównej bohaterki. Kolory jasne i wesołe będą jej towarzyszyć w chwilach radosnych i... romantycznych. Barwy ciemne pojawią się, gdy Julia będzie miała kłopoty. W ostatniej scenie "Tylko mnie kochaj" bohaterka wystąpi za to w sukience białej - w kolorze, który tworzą dodane do siebie wszystkie barwy tęczy...

Casting na cztery łapy

W komedii "Tylko mnie kochaj", obok aktorów stabilnie utrzymujących się na (zaledwie) dwóch nogach, wystąpią też ci na czterech łapach, a nawet... skrzydlaci. Na planie pojawią się m.in. trzy psy, kot oraz kilka kaczek (jedna w roli głównej i całe stado statystów). Na szczęście - dla filmowców, którzy to zoo będą musieli jakoś ujarzmić - nie wszystkie jednego dnia.

Ślicznotka w nocnej koszulce...

Najbardziej oryginalny kostium w filmie „Tylko mnie kochaj” to koszulka nocna – w wersji mini. Co prawda, założy ją aktorka trzecioplanowa, ale gwarantujemy, że jej widoku w zwiewnym stroju widzowie długo nie zapomną!

A wszystko dlatego, że ową koszulkę będzie miał na grzbiecie... kot jednej z głównych bohaterek.
Era wilków przeminęła...

Kochajmy labradory!

Szarik, Cywil – któż ich nie pamięta? Za sprawą seriali, które oglądała cała Polska, co drugie dziecko marzyło, by rodzice kupili do domu właśnie owczarka niemieckiego. Prawdziwego bohatera na czterech łapach. Twórcy filmowych hitów w końcu wilczurami jednak się znudzili.

Na planie komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj” pojawi się brązowy psiak rasy labrador. W filmie wystąpi jako Fado – jak zapowiadają realizatorzy, jeden z ważniejszych bohaterów komedii. Na dużym ekranie opiekować się nim będą m.in. znana z filmu „Pręgi” aktorka Agnieszka Grochowska oraz Maciej Zakościelny .

RUFUS: szczekająca muza reżysera...

Filmowy Fado istnieje naprawdę. Reżyser Ryszard Zatorski, wprowadzając do scenariusza "Tylko mnie kochaj" szczekającego bohatera, opisał swojego psa Rufusa. Rufus do domu państwa Zatorskich trafił już kilka lat temu, jako szczeniak i - podobnie, jak filmowy Fado - jest labradorem. Oba psy różni jedynie kolor sierści: Rufus jest cały czarny, a Fado czekoladowy.

FADO: pies małej Michaliny

W pierwszych dniach, na planie „Tylko mnie kochaj” Fado zagrają dwa psy. Przed kamerami będą występować na zmianę, gdyż praca ze szczeniakami przypomina trochę... pracę z niemowlętami. Gdy psiak jest zmęczony, po prostu musi klapnąć spać. A po karmieniu potrzebuje sjesty. Psi aktorzy na planie "Tylko mnie kochaj" będą więc grać przed kamerami, odpoczywać i jeść na zmianę - tak, by ekipa nie musiała przerywać zdjęć. Niewykluczone też, że małym bohaterom będzie towarzyszyć ich mama - suczka Sonata - po to, by psiaki za bardzo się nie stresowały.

Na początku, do roli przygotowywano aż cztery szczeniaki z jednego miotu - wszystkie od urodzenia były przyzwyczajane przez właścicielkę do swojego filmowego imienia. Później spośród nich wybrano dwójkę „finalistów”.

- „Chodziło o to, żeby oba szczeniaki były jak najbardziej do siebie podobne. Choć cała czwórka pochodzi z jednego miotu (z hodowli Kwiat Morza – przyp. red.), zwierzaki różnią się np. wielkością. Poza tym obserwowałam, które psiaki najszybciej się uczą. Ponieważ w filmie jest scena w pociągu, zawiozłam je też na dworzec kolejowy, żeby zobaczyć, jak reagują na hałas i na widok tłumu ludzi wokół” – zdradza Monika Osińska, która trenuje występujące w „Tylko mnie kochaj” psy.

O, HOLENDER! Czyli champion na planie

Dorosłego Fado zagra 2-letni psiak z Holandii o imieniu Nugat – po prostu: 30 kilo psiej miłości! Filmowcy nie wybrali przy tym byle psiaka zza płotu... Realizatorzy "Tylko mnie kochaj" zatrudnili prawdziwego, międzynarodowego gwiazdora! Pełne rodowe imię: JOHNNY BRAVO v.d. Peppelenbosch (alias Nugat). Nugat niemal z każdej wystawy, w której bierze udział przywozi stosy nagród: medale, puchary, pamiątkowe dyplomy... A jego ostatnim osiągnięciem jest zdobycie tytułu młodzieżowego championa Polski!

Twórcy „Tylko mnie kochaj” obawiają się tylko jednego: zdjęć na nadmorskiej plaży, podczas których wystąpi właśnie Fado. Psiak ma radośnie biegać, kilka razy zaszczekać i obiec wokoło małą Michalinę – jedną z głównych bohaterek komedii. Niby nic trudnego, ale... Fado jest przecież labradorem - a to rasa, którą przed wiekami stworzono do pomocy rybakom. I hodowcy dobrze wiedzą, że wszystkie labradory na świecie po prostu szaleją na punkcie pływania. A filmowy Fado powinien być suchy...

- „Największym problemem będzie dla mnie na planie powstrzymanie psa, żeby z rozpędu nie wskoczył od razu do morza” - mówi Monika Osińska. – „Dla tych psów nie ma nic ważniejszego niż morze, staw, rzeka czy nawet zwykła kałuża. Byle tylko znaleźć kawałek wody i... chlup! Obawiam się, że bez mokrej sierści na planie się nie obejdzie...”.

Jak Fado-Nugat poradzi sobie na planie „Tylko mnie kochaj”? I czy zdobędzie serca widzów równie łatwo, jak serialowe wilczury? Jedno jest pewne: po powrocie z kina znowu tysiące rodziców w Polsce usłyszy: „Mamo, tato, kupcie mi pieska... takiego, jak w filmie!”.
YLKO MNIE KOCHAJ jest filmem, który obejrzą zakochani - w każdym wieku, samotni – obu płci, małżeństwa – niezależnie od stażu, ale też całe rodziny: żeby się razem pośmiać, zdenerwować, trzymać kciuki za bohaterów, wzruszyć i na końcu odetchnąć z ulgą, że wszystko się dobrze skończyło.

W naszym filmie pokażemy jedno z najpiękniejszych miast w Polsce – Sopot z jego malowniczymi uliczkami. Będziemy w miejscach, z których to miasto słynie m.in. w Hotelu „Grand” oraz na sopockim molo – żeby każdy mógł za naszą pomocą zobaczyć Sopot, miasto pełne uroku i wakacyjnych wspomnień wielu z nas.

TYLKO MNIE KOCHAJ realizuje ekipa filmu „Nigdy w życiu!” – sukcesu kinowego, który obejrzało 1,6 mln widzów: Ryszard Zatorski - reżyser, operator obrazu – Tomasz Dobrowolski, producent – Tadeusz Lampka, kompozytor – Maciej Zieliński, operator dźwięku – Marek Wronko, montaż – Milenia Fiedler.