PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4935}
5,6 506
ocen
5,6 10 1 506
Śmiertelne błogosławieństwo
powrót do forum filmu Śmiertelne błogosławieństwo

Wes Craven jest uznawany za jednego z mistrzów horroru, ale większość jego dzieł to zaledwie niezłe pozycje, toteż z dystansem podchodziłem do "Deadly Blessing" wychodząc z założenia że jeśli to jeden z mniej znanych jego filmów to znaczy że pewnie jakaś słabizna. A tu zaskoczenie- film spokojnie bije na głowę takie produkcje jak "Wzgórza mają oczy" czy "People under stairs". Jest to skromny horror rozgrywający się na amerykańskich peryferiach zamieszkałych przez dziwaczną sektę Hetyków. W tych rejonach ma nieszczęście mieszkać również bohaterka filmu której mąż w rocznicę ślubu ginie w tajemniczych okolicznościach. By pomóc się otrząsnąć po tak wielkiej tragedii na miejsce przyjeżdżają dwie przyjaciółki. Wkrótce jednak dochodzi do kolejnych zgonów. Craven wykreował tu bardzo ciekawe miejsce akcji, może nie tak starannie jak Weir w "Świadku" ale jak na standardy kina klasy b wspaniale. Dodatkowo film jest autentycznie przerażający, scena gdy Sharon Stone zostaje zamknięta w stodole to majstersztyk- z jednej strony widz wyczuwa że nie jest sama i ktoś się czai w ciemnościach, z drugiej te wszechobecne pająki. Mamy tu jeszcze scenę którą potem Wes wykorzystał w "Koszmarze z ulicy wiązów"- kąpiel jest bowiem nakręcona tu w identyczny sposób co w jego życiowym dziele. Ogółem "Deadly Blessing" jest pełne napięcia i nigdy nie wiadomo czy coś nie wyskoczy zza kadru, nawet podczas zwykłej rozmowy. Młodziutka Sharon Stone po raz pierwszy występuje tu w większej roli i daje radę, choć aktorsko lepiej radzi sobie Susan Buckner. Do wad mogę zaliczyć ostatnie 5 minut ( wiem że to typowe dla horroru z lat 80 by sprzedać widzowi jeszcze jednego kopniaka na zakończenie, ale tak głupota przerasta wszelkie oczekiwania) i muzykę ala "Omen" która nie bardo tu pasuje. Ale i tak polecam ten film, bo to prawdziwa perełka nie wiedzieć czemu zapomniana.

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Aha jeszcze dodam jako ciekawostkę że gdy jeden z bohaterów wybiera się do miasta możemy zauważyć że w kinie grają "Summer of Fear" czyli poprzedni film Cravena.

Lucky_luke

Dobrze że przeczytałem tą wypowiedź, film okazał się dobry. Kto wie kiedy trafiłbym na niego powtórnie...
Końcówka słaba, fakt.

ocenił(a) film na 5
czerstwy

tak, końcówka słaba

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

odkryłam go przed chwilą i dodam tu dychotomię co do odbioru (w kontekście, że nie podobało Ci się zakończenie, tego filmu co też mnie zaskoczył przed chwilą). zakończenie mnie delikatnie sparaliżowało i wprowadziło w inny stan skupienia: jako że Kevin Williamson widział w Wesie Cravenie tego, który miałby robić SCREAM, to oglądając DEADLY BLESSING pod koniec gdy bohaterka odrzuciła przed siebie coś jak strach na wróble - skoro tyle było ujęć niczym z HALLOWEEN (pov) I skoro powiedziała, że węże w okolicy wchodzą do ubikacji, że się zdarza - na 10 minut przed końcem byłam w wrażeniu: to jest ktoś i nic tu nie jest z innego wymiaru/nikt nie jest wysłannikiem kogoś z innego wymiaru... więc gdy pojawił się duch... następnie z podłogi wystąpiła istota i zabrała bohaterkę, a klamra tajemnicy utrzymanej w wsi domknęła się na poważnie... (pozostawiając coś nie wyjaśnionego co mi skojarzyło film SMILE i myślę, że Parker Finn może lubić DEADLY BLESSING). ty pewnie widziałeś dużo horrorów z lat 80 i odczułeś to jako motyw... ja tak zbliżyłam się z bohaterką, że to było dla mnie lekko o jej ten finał. tym bardziej widzę jaki dobry film, że takie różne reakcje na ten finał, widzę w nim coś uknutego w fundamencie i to bardziej zaskoczenie i podoba mi się jak mały jest suspens, od początku mi Wes Craven wkłada do podświadomości obrazy hetyków, a ja nie orientuje się że coś takiego wyjdzie spod podłogi. ten film jest przystawką do jego koszmarów

btwgl: THE PEOPLE UNDER THE STAIRS to jeden z filmów, które umieściłaby na liście "filmy przewrotne ever" - gdy tylko go widzę w innych okolicznościach, coś inaczej go widzę

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones