PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=794796}

303. Bitwa o Anglię

Hurricane: Squadron 303
5,4 25 579
ocen
5,4 10 1 25579
4,7 12
ocen krytyków
303. Bitwa o Anglię
powrót do forum filmu 303. Bitwa o Anglię

"Katastrofy w przestworzach" mają lepsze efekty, a fabuła też średnia i z przekłamaniami. I niech się nie tłumaczą "małym budżetem", bo chcąc robić tak ważny film, to najpierw trzeba uzbierać ODPOWIEDNI budżet, zatrudnić RENOMOWANĄ firmę od efektów, a potem dopiero brać się za produkcję i promocję. Szkoda tylko tych aktorów i mojej kasy. Mam tylko nadzieję, że ten nasz będzie lepszy

Udet

A ostrzegałem wszystkich, że nie warto iść. A oni nie szukali kasy, tylko myśleli, jak wtrynić się z premierą przed naszym! Ale nie dałeś 1 tylko 2. Jakieś plusy?

big_army

Pewnie Dorociński i Rheon

ocenił(a) film na 2
Fassassin

Mniej więcej:) Muzyka też nie jest zła i tyle tych "plusów":)

użytkownik usunięty
Udet

Najlepiej chyba zagrał młody Gibson.

Zgadzam się, niezła rola

ocenił(a) film na 2

W sumie racja, ale myślę, że tak w ogóle jego zatrudnienie było zabiegiem marketingowym

ocenił(a) film na 3
big_army

Plusem jest ruszenie tematu, chociaż nie wiem czy nie powinien być to minus, bo jak ktoś czytał wspomnienia Urbanowicza, Zumbacha etc. to wie jaki gwałt popełniono tworząc ten film. Nie mówię już o różnicach historycznych, te można wybaczyć  na rzecz dobrej fabuły, ale...... tu nie było fabuły!!!
No w sumie, zawsze jakaś jest tą można streścić: latają, latają, giną, latają, koniec wojny. Tam jest przecież tyle historii, które rwą serce, a tu lepiej odpalić jakąś grę wojenną i polatać sobie hurricane.

urbi29

i chleją i chleję i chleją:) nie to co brytyjscy oficerowie, zawsze na poziomie i w klasie. i tacy wspaniali, że nam mundury fundnęli :) Szkoda, że nie wspomnieli, kto płacił za samoloty i paliwo. Ja mam wrażenie, że jak ktoś to obejrzy, to pomyśli, ze Polaków nie zaprosili na defiladę, bo jak ich zaprosili na bankiet to imprezę rozwalili.

nikt

Racja! Tego im nie wybaczę. Nawet gdyby się ruskie "oburzyły' zaproszeniem to co by się k... takiego wielkiego stało? i tak zaraz się potem zimna wojna zaczęła. Niewdzięczni i tyle

ocenił(a) film na 5
big_army

To właśnie była tzw. polityka.
Polak zrobił swoje i nie był już potrzebny.

andre_

Dokładnie. A potem jak już stanęli na nogi to do naszych "won". smutne to, nawet nasze sukcesy z enigmą sobie przypisali...

big_army

Z tą enigmą to tak nie do końca. Owszem, nasi złamali szyfr enigmy jako pierwsi, ale unowocześnione wersje złamali już Anglicy, którzy niesamowicie to rozwinęli. Owszem, złamanie szyfru przez Polaków znacznie ułatwiło to samo Anglikom, ale nie ma mowy, że sobie coś przypisują.

skalp_el

Polacy przekazali im polską enigmę w VII 1939 roku. Później Anglicy już tylko upgrade'owali kolejne wersje maszyny deszyfrującej, bo Niemcy zmieniali regularnie sposoby szyfrowania. Bez polskiej enigmy Anglicy nic by nie złamali/upgrade'owali.

Jarower

Taka prawda! Niestety jakoś nie chcą o tym pamietać

skalp_el

skalpel, to ty historyk jesteś?

ocenił(a) film na 7
nikt

To slabo odebrałeś ten film. Film jak na dloni pokazal, że na defilade nie zaprosili nas bo alianci to tchorze ktorzy niechcieli draznic stalina. Ale Ty pewnie z filmu wyszedłeś w polowie.

ocenił(a) film na 2
urbi29

Bardzo dobrze napisałeś. Tyle jest tych wspomnień, relacji, świetnie się je czyta, po ch.... tworzą jakąś swoją wersję historii.... szkoda gadać. zaraz rzeczywiście zagram w IL`a Sturmovika, przynajmniej lepsza grafika będzie:) Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 2
big_army

Muzyka

Udet

Rozumiem, ale to marne pocieszenie, bo to jednak nie film muzyczny i muzyka to tylko dodatek

ocenił(a) film na 2
big_army

Ogólnie ja ciągle mam w pamięci wielkobudżetowe filmy lotnicze i uważam, że taki powinien powstać o naszych chłopakach. Wtedy to byłoby coś

Udet

Bo taki to powinien być film, duże widowisko, tak, żeby na jakiś konkretny festiwal pojechał, wtedy byłoby o nas głośno. A takiej fuszerki to nikt na świecie nie będzie chciał oglądać. Kogo to "porwie"? Żałuję tylko, ze dałeś im zarobić, bo tylko o to im chodziło, a nie o żadnych "polskich bohaterów"

ocenił(a) film na 5
big_army

W tym drugim , jak to mówisz "Naszym" filmie też chodzi o to by zarobić i tez nie pojedzie na wielkie festiwale... Nawet Zakościelny w wywiadzie przyznał, że nie wszystko w tym filmie jest autentyczne

big_army

Sami sobie powinniśmy zafundować takie widowisko ale od czasów Kawalerowicza umiemy rozmawiać o historii albo wielkimi literami, co jednakowoż jest nudne, albo wcale. Niestety daleko nam nie tylko do Hollywood, ale nawet dobrego rodzimego kina historycznego już nie umiemy zrobić.

ocenił(a) film na 2
big_army

Pewnie w jakiejś części masz racje, ale teraz to już tak nie ważne, bo mleko się rozlało

ocenił(a) film na 6
big_army

Film jest niezły i warto go obejrzeć. A obawiam się, a graniczy to z pewnością, że jeśli idzie o 'Dywizjon 303, historia prawdziwa', to polscy 'krwa' producenci zrobili polski 'krwa' film. którego w ogóle nie da się oglądać, co zapowiada duet adamczyk-zakościelny, no i prodecent kacWy na dokładkę.... Dobrze, że Szyca nie ma.

użytkownik usunięty
Alior01

i Karolaka

ocenił(a) film na 1
big_army

Bo to nie film Bitwa o Anglię a Bitwa o film :) Podobno premiera tego bardziej naszego miała być prędzej a tu zrobili na szybko byle szybciej wydać film i zarobić więcej. Dodam jeszcze ,że sceny czy efekty w powietrzu to sceny z różnych tytułów gier, ten film to kpina totalna i ten nasz dużo mniej włożony kasy, będzie na pewno dużo lepszy.

ocenił(a) film na 7
big_army

Psss... Efekty do dupy to jasne, bardzo slabe sceny walk. Ale walka to nie wszystko. Film mi sie podobal. Pieknie pokazał jak przed wojna i po mieli nas w dupie. Piekne przywitanie sie pilotów przed pierwszymi walkami i strasznie smutne pożegnanie.

ocenił(a) film na 1
marcin0218

nasz Polski wiele razy tańszy ma lepsze sceny nawet lotnicze znowu Anglicy się ośmieszyli i to jeszcze z scenami z gier hahaha.....

ocenił(a) film na 7
boli_ma_bolec

w weekend ide obejrzec

ocenił(a) film na 8
Udet

Ok, sceny w powietrzu takie sobie, ale dla ludzi z wyobraźnią nie jest potrzebne 100% reality, ogólnie film jest dobry i trzyma poziom oraz skupia uwagę, 100% prawdy historycznej nigdy nie będzie bo nawet nie do końca o to chodzi.
Przypomina mi się film Marvella z gigantycznym budźetem, chyba Kapitan Ameryka, kiedy ten sam gość przed nabraniem mocy miał ulizaną fryzurę i filmowano go nieudolnie tak aby wyglądał na mniejszego i w kiepskim oświetleniu, a potem więcej światła i normalne kadrowanie, to było żałosne i praktycznie w każdym filmie o wielkim budźecie można się czegoś czepić, więc nie przesadzajmy że nie da się zrobić dobrego filmu z małym budźetem, da się i 303 to udowadnia, po co zniechęcać ludzi do tak ważnego filmu.

ocenił(a) film na 6
pjacek26

Głos rozsądku.
Gdzie jest deklaracja, że jest to "poważny" film wojenny?
Co to w ogóle znaczy "poważny" w tym kontekście?

ocenił(a) film na 5
pjacek26

" dla ludzi z wyobraźnią" - spadłem, jak to przeczytałem. nie po to idę do kina i płacę, żeby sobie musieć wyobrażać, że oglądam dobry film. Nie o to w tym chodzi. 303 udowadnia, że z małym budżetem nie da się zrobić dobrego filmu wojennego. Sceny w samolotach są żałośnie smutne. I nudne. I chaotyczne. I bez fabuły. Wzlatują, ktoś kogoś zestrzeli, nie do końca wiadomo kto, po co, co to i gdzie i w scenach na ziemi tłumaczą nam, co widzieliśmy przed chwilą w tych krótkich, kiepsko wyrenderowanych migawkach.

ocenił(a) film na 8
Roy_v_beck

Masz sporo racji że te sceny w powietrzu są chaotyczne, ale kilka ujęć jest niezłych np. Trafienia czy lot przez chmury, zresztą nie znam filmu wojennego ze scenami walki powietrznej na poziomie jaki Ci się marzy, grafika komputerowa nie jest w stanie tego ogarnąć, a względy bezpieczeństwa wykluczają udział realnych maszyn, jak się mylę to podrzuć jakiś tytuł to chętnie zobaczę, a może za dwa tyodnie jak wejdzie polska wersja 303;)

ocenił(a) film na 5
pjacek26

Pearl Harbor, Dunkierka lub Flyboys z Jamesem Franco.

ocenił(a) film na 5
Roy_v_beck

https://www.youtube.com/watch?v=Ij-nUb5ckQ4 - tu chociażby, scena sprzed 17 lat, a jaki sztos.

Roy_v_beck

https://www.filmweb.pl/film/Ciemnoniebieski+%C5%9Bwiat-2001-32199
Nie wiem czy ogladales. Czeski film z 2001 r. , gdybysmy w naszej wersji filmu o dywizjonie osiagneli podobne efekty, to juz byloby super

Roy_v_beck

Perl Harbor - 140$ mln budżetu
Dunkierka - 100$ mln budżetu
Flyboys - 60$ mln budżetu
Ten film - budżet w okolicach 10 mln $

Wiadomo, że nie zawsze budżet świadczy o jakości filmu, ale w przypadku tych o tematyce wojennej odgrywa dość dużą rolę, ponieważ obiekty, repliki, scenografia i efekty pochłaniają spore koszta. Tutaj w efektach widać biedę, ale przynajmniej wszystko trzyma się kupy, a we wspomnianym Pearl Harbor mimo, że efekty są świetne to sam film z faktami historycznymi ma mało wspólnego, nie mówiąc już o głupocie scenarzystów, ale kto by tam na to zwracał uwagę skoro są świetne efekty, nie? Ważne, że wyszła świetna laurka dla Amerykanów jacy to oni nie byli pokrzywdzeni i romansidło przy okazji, a że rzeczywistość okazała się zupełnie inna...no cóż :)

ocenił(a) film na 2
PanKracjusz

PanKracjusz
Porównujesz dwa różne gatunki filmów wojennych. Pearl Harbor to nie jest film historyczny sensu stricte - to kino rozrywkowe - nie ma pokazywać słowo w słowo jak wyglądała historia, bo od tego są filmy dokumentalne. To raczej normalny film sensacyjny/wojenny, którego akcja dzieje się podczas ataku i koniec kropka. Atak jest w miarę prawdziwy, historia bohaterów to fikcja. Każdy kraj robi swoje filmy - my to co? jesteśmy lepsi? Mieliśmy swoich Czterech Pancernych, Demony Wojny czy niedawne Miasto 44 i kupę innych gdzie prawda miesza się z fikcją.

Alaryk_Zabojca

Sorry, ale ja tych filmów ze sobą nie porównywałem, bo ich się nie da porównać na żadnej płaszczyźnie.

ocenił(a) film na 2
PanKracjusz

Porównujesz budżety i w sumie całkiem słusznie.
Za 10 baniek nie ma co się porywać z motyką na księżyc i próbować robić efekty specjalne w tak trudnym do realizacji otoczeniu jak historyczne bitwy lotnicze. To tak jakbyś za 20 000 zł chciał kupić kilkuletnie Audi z przebiegiem 20 tysięcy. Owszem może i kupisz, ale będzie to rupieć po pięciu dzwonach z kręconym licznikiem.
To już lepiej było olać całkiem te bitwy i zrobić film o pilotach z Dywizjonu np z punktu widzenia tego co się działo na ziemi w relacjach między nimi - mogłoby to być naprawdę ciekawe i wcale nie trzeba by było pokazywać tych drętwych scen z walkami, ale wówczas musiałby być dobry scenariusz z jakąś ciekawą historią.

użytkownik usunięty
Alaryk_Zabojca

Dorociński w scenach z kokpitu miał minę, jakby był w salonie gier.

ocenił(a) film na 2
pjacek26

Ważny to powinien być zrobiony POWAŻNIE. I wizualnie i fabularnie, a nie jest. Powiela też stereotypy o Polakach, widać, że twórcy o naszych lotnikach pojęcie to mieli mgliste. Ważny to jest ten nasz, zobaczymy tylko jak im wyszedł

Udet

A jakież to powiela stereotypy? Jeśli chodzi o „imprezowanie” bohaterów to chyba normalne że potrzebowali odskoczni od stresów dnia codziennego i raczej widz to zrozumie a nie będzie utożsamiał tego ze stereotypem Polaka

ocenił(a) film na 7
Udet

Ale jakie stereotypy? Jak Ty ogladales ten film??? Tam z angoli zrobili nadwtw buce a nie z nas. O czym ty w ogole piszesz???

ocenił(a) film na 7
pjacek26

Co racja to racja

ocenił(a) film na 6
Udet

Nie nie trzeba zebrać "odpowiedniego budżetu" to są wymysły forumowych znafców znających się na wszystkim.
Można temat przedstawić symbolicznie:
- Kanał Wajdy
- Syn Szawła 2015

nawieczor

To dlaczego tu tego nie zrobiono i silono się na "efekty specjalne", przez które człowiek czuje się zwyczajnie zażenowany? Przypomina mi to "Bitwę pod Wiedniem".

ocenił(a) film na 3
nawieczor

Choćby film krótkometrażowy "The German" z 2008 roku, a jaka różnica...
https://youtu.be/oLTfWeg1NIc

ocenił(a) film na 2
nawieczor

Piekło Pacyfiku, Telefon etc, myślisz że nie wiem "lepszy znawco"? Ale to film LOTNICZY, tak? Czy mi coś umknęło. A za 2 zł dobrej akcji w powietrzu nie zrobisz. zgadza się, czy może się "nie znam"???

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones