PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32356}

Adaptacja

Adaptation.
6,9 19 664
oceny
6,9 10 1 19664
7,2 19
ocen krytyków
Adaptacja
powrót do forum filmu Adaptacja

absolutna rewelacja

ocenił(a) film na 10

Jones nie zaskoczył mnie. Raz jeszcz zrobił kawał świetnego kina, chyba jeszcze lepszego niż "Być jak John Malkovich". To inteligentna (nawet bardzo), zabawna (a miejscami przezabawna), ironiczna opowieść o twórczej blokadzie scenarzysty. Staje się to pretekstem to przedstawienia przyspieszonego kursu pisania scenariuszy superhitów amerykańskich. Główny bohater wyraźnie wyśmiewa się z tego przepisu na taśmowe hity, chcąc pozostać oryginalnym twórcą. Na podstawie prac nad scenariuszem "Trzy" (!!!) twórcy filmu pokazują nam, jak stqworzyć przebój i zainkasować 1,5 mln $. Wszystkie te wyśmiewania się oczywiście prowadzą do jednego... wykorzystania tych zasad w filmie! I tu zaczyna się już zabawa na całego. Kiedy rusza "akcja" w filmie pojawiają się jeden za drugim kolejne cytaty z filmowej klasyki (mnie najbardziej podobało się odniesienie do "Papillon").
Jednak byłoby zbytnim uproszczeniem mówić, że tylko o tym jest ten film. "Adaptacja" to swoistego rodzaju ostatnia część trylogii, której poprzednie części to: "Być jak John Malkovich" i "Human Nature". Po raz kolejny pojawiają się postaci "nieprzystosowane" i poraz kolejny Kaufamn analizuje proces "adaptacji". O ile jednak "Human Nature" jako film jest nieco chybione, o tyle oba filmy Jonesa są dziełami absolutnie perfekcyjnymi.
Poza scenariuszem i reżyserią, na pochwałę zasługuje cała obsada aktorska. Nie mówię tutaj tylko i wyłącznie o Cooperze (który dostał Oscara) czy Cage'u (który musiał zadowolić się jedynie nominacją), ale i o Meryl Streep, Tildzie Swinton i Brianie Coxie.
Polecam gorąco. Oby w kinach było więcej filmów tej klasy.

ocenił(a) film na 9
torne

"Trzy" - co to jest ?!!
Zgadzam się z twoim komentarzem jednak ja nie szukam tanich pochwał jaką ty w tym wypadku popełniłęś. Mój komentarz odnośnie twojego nie będzie zawierał akcji, seksu, taniej sensacji czy dojrzewaniu mojej myśli i jej przemianie na końcu :)))))))))))))
Chciałem tylko dodać, że ja miałem jeszcze jeden ubaw odnośnie tytułu scenariusza napisanego przez Donalda, a zafundowanego mi przez polskich tłumaczy. Tak więc tytuł brzmiał "Ich troje" ;))
Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones