PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33997}

Balzac i Mała Chinka

Xiao cai feng
7,3 1 856
ocen
7,3 10 1 1856
Balzac i Mała Chinka
powrót do forum filmu Balzac i Mała Chinka

W jednej z pierwszych scen Ma wspomina o pierwszej, najstarszej wzmiance na temat homoseksualizmu w historii Chin. Dlaczego? Tak po prostu? Dalej: z kolei w jednej z ostatnich scen Ma wyznaje Luo, iż kochał Mlodą Krawcównę, ale na swój sposób... Te i inne drobne, niezauważalne w pierwszej chwili niuanse odsłaniają doskonale zakamuflowane uczucie Ma do Luo najwyraźniej ukazane podczas prób wyleczenia Luo z malarii... Kolejne (obok "Gerry'ego" Gus Van santa) dzieło, w którym wątek homoseksualny został sprytnie wpleciony w ogół wątków nadrzędnych, wątek, który wspaniale nakreśla piękno "platonicznej miłości" mężczyzny do mężczyzny, której apogeum sięga w momencie gotowości Ma do pełnienia roli ojca dziecka (które w ostateczności nie przychodzi na świat)... Śledząc losy trójki bohaterów, przypomniał mi się obraz Richarda Kwietniowskiego "Miłość i śmierć na Long Island"; w obydwu przypadkach mamy pewien rodzaj miłości gotowej do największych poświęceń (u Kwietniowskiego- np. bezinteresowna pomoc w "edukacji filmowej", u S. Dai- m.in. rzutowanie swych uczuć na dziecko) mimo nieświadomości Luo o jej istnieniu, przekonanego (niesłusznie), iż jego przyjaciel żywił miłość do jego wybranki...Tak, tylko że w przypadku "Młości..." ostatecznie dochodzi do konfrontacji swych uczuć z rzeczywistością poprzez dosłowne wyjawienie jej swemu wybrankowi, natomiast w "Balzacu..." miłość ta nigdy nie ujrzy światła dziennego, na dodatek, wszystko, co z nią związane, zostanie zalane wodą rzeki Jangcy. Pozostanie jednak na stałe w sercu Ma, który pielęgnować ją będzie nawet, gdy wszystko zostanie pokryte wodą (dlatego też w ostatniej scenie Ma gra na skrzypcach gdzieś na dnie rzeki, a jego publiczność stanowi Luo i dziewczyna...). Bez wątpienia- piękny film.

ocenił(a) film na 10
Querelle

oblicza miłości
Querelle witaj,chcesz powiedziec że Ma kochał sie w Luo ? własnie wróciłam z kina i film mi sie strasznie podobał,masz racje na początku jest mała wzmianka na temat homoseksualizmu w historii Chin,ale ja ten film odebrałam jak dwóch młodych ludzi kocha jedną krawcówne,każdy inaczej a nawet Ma bardziej bo poświęca swoje uczucie i ustępuje Luo,jednak jest w pobliżu i towarzyszy im wiernie. A teraz dałeś mi do myślenia.Pomyśle w spokoju :-)a innym film gorąco polecam.

Querelle

Leczenie malarii
Wieśniacy każą z całych sił (do krwi) bić siekącą gałązką przyjaciela chorego na malarię, bo tylko dzięki temu wyzdrowieje. Jednak braterska miłość oraz zdrowy rozsądek przemawiający za absurdalnością tej 'recepty' sprawiają, że Ma nie jest w stanie skrzywdzić Luo. Natomiast prymitywność i zabobonność Krawcówny w połączeniu z JEJ miłością do Luo, z bólu od zadawanych razów staje się dowodem na rodzące się uczucie. Ta scena to zderzenie kultur, klas żyjących w jednym państwie i przede wszystkim różnych...oblicz miłości ;)

P.S. Twoja wypowiedź odnośnie domniemanego homoseksualizmu Ma przypomina, że jednak na forum można się czegoś dowiedzieć, poznać inne sporzenie na historię czy bohaterów, chociaż... nie koniecznie trzeba się z nią zgadzać ;).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones