PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=111139}

Bitwa o ujście rzeki

The Battle of the River Plate
6,4 597
ocen
6,4 10 1 597
Bitwa o ujście rzeki
powrót do forum filmu Bitwa o ujście rzeki

OBSADA okrętów.

ocenił(a) film na 9

Dla tych którzy oglądają tego typu filmy ze szczególnym zwracaniem uwagi na okręty występujące w filmie zamieszczam rozpiskę jakie okręty "grają" w filmie.

USS* Salem - jako Admiral Graf Spee
HMS* Jamaica - Jako HMS* Exeter
HMS* Sheffield - jako HMS* Ajax
INS* Delhi (ex-Achilles) - jako HMNZS* Achilles (czyli właściwy Achilles)
HMS* Cumberland - jako HMS* Cumberland (jw.)
_______________________________________
* - Skróty pzed nazwami okrętów:
-USS (United States Ship) - Okręt Stanów Zjednoczonych.
-HMS (His [or Her] Majesty's Ship) - Okręt Jego [lub jej] Majestatu
-INS (Indian Navy Ship) - Okręt Marynarki Indyjskiej
-HMNZS (His [or Her] Majesty's New Zealand Ship) - Nowo Zelandzki Okręt Jego [lub jej] Majestatu (podobne skróty stosowane były w marynarkach innych krajów należących do brytyjskiej wspólnoty narodów np. Australii - HMAS, Indii [do 1948] - HMIS, itp.)

ocenił(a) film na 6
Chester79

Trzeba dodać, że rola "Admirala Grafa Spee" była odtwarzana nie tylko przez USS "Salem". Oprócz pokazywanej od czasu do czasu makiety - modelu USS "Salem", także rolę jego odtwarzały krążowniki brytyjskie. Podczas spotkania z zaopatrzeniowcem "Altmark" wszystko co dzieje się niby na "Admiral Graf Spee" - USS "Salem", tak naprawdę jest usytuowane na brytyjskim krążowniku (może HMS "Sheffield"). Również pod koniec filmu, kiedy jeńcy w Montevideo opuszczają wychodząc na pokład z luku więzienie na "Admiral Graf Spee, też jest to krążownik brytyjski, może ten sam o którym wyżej wspomniałem, z przygotowanymi trumnami członków załogi na jego pokładzie. Nie dziwię się również, że w ostatnich scenach odpływających okrętów brytyjskich spod Montevideo są te same okręty co i na początku przed bitwą, gdyż wszystkie maja uzbrojenie w postaci artylerii głównej. Nie wypadało jednak całkowicie pominąć udziału HMS "Cumberlanda" w tej operacji, gdyż okręt jeszcze istniał we flocie a jakiś udział w tym ważnym wówczas wydarzeniu miał. Jednak całkowity brak artylerii głównej na nim, powodował aby go tak nie eksponować.

ocenił(a) film na 6
Chester79


Po raz kolejny oglądając fragmenty film "Bitwa u ujścia La Platy", usiłowałem odnaleźć jakiś ślad istnienia w nim prawdziwego "Admirala Grafa Spee". Jedyne co znalazłem to jego obraz zawieszony w kajucie Komandora Langsdorffa, pokazany w trakcie kiedy trwa rozmowa z kapitanem zatopionego "Africa Shell". Ten obraz przedstawia pancernik "Admiral Graf Spee", uczestniczący w wielkiej rewii flot w Spithead 20 maja 1937 roku, z okazji koronowania króla Jerzego VI. Obraz jest podpisany od dołu jako "Admiral Graf Spee" w Spithead, ale z niewłaściwym rokiem tej uroczystości bo 1938. Następnie obraz z kamery przenosi się w środek kajuty przy stoliku z alkoholem, gdzie wisi kolejny obraz myślę, że francuskiego krążownika szkolnego "Jeanne d'Arc", zbudowanego w latach 30 tych XX wieku. Po przeniesieniu widoku z kamery na lewą stronę ukazany jest trzeci obraz - tym razem krążownika USS "Salem" jako "Admiral Graf Spee", o którego walorach informuje komandor Langsdorff. Widocznie dopasowywano jakoś obrazy umieszczone w kajucie z tymi zdjęciami filmowymi, aby zgadzało sie z widzianym na ekranie okrętem w roli głównej. Mamy więc w ostatnim kwartale 1939 roku na filmowym niemieckim pancerniku obraz "Admirala Grafa Spee", wyglądający jak krążownik amerykański USS "Salem", który wszedł do służby kilka lat po II wojnie światowej. Jeszcze ten numer taktyczny 139, którego nie usiłowano nawet zakryć. Widocznie udostępniono gościnnie do filmu okręt amerykański, pod warunkiem nie wprowadzania żadnych zmian w wyglądzie jednostki .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones