PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=630798}
7,5 178 769
ocen
7,5 10 1 178769
7,6 48
ocen krytyków
Blade Runner 2049
powrót do forum filmu Blade Runner 2049

Dzień dobry. Chyba mam problem, żeby poskładać sobie film do kupy. Obejrzałem go ze dwa tygodnie temu, ale chyba jeszcze pamiętam, na czym opierały się moje wątpliwości. Będą spoilery.

Jak wiemy z filmu, na świat przyszło dziecko androida i próbowano za wszelką cenę ten fakt ukryć. Jak rozumiem, za ukrywanie były odpowiedzialne inne androidy. W czasie filmu towarzyszymy Goslingowi, który najpierw myśli, że jest wybrańcem, ale potem okazuje się, że był po prostu "tym drugim", androidem z wszczepionymi wspomnieniami, mającym odwrócić uwagę od prawdziwego dziecka. Jak rozumiem, K był zwyczajnym androidem, któremu wszczepiono wspomnienia Any (dziecka androida i Deckarda).

1. Jak androidy były w stanie dokonać tej mistyfikacji? Wzięły jakiegoś losowego androida i wszczepiły mu wspomnienia? Przecież żyły w totalnym podziemiu, brakowało im na to technologii i środków. Na pewno go nie stworzyły, bo gdyby umiały tworzyć androidy, to cud narodzin nie robiłby takiego wrażenia - nie dawałby takiego poczucia niezależności wobec "twórców" - ludzi.

2. Po jakie licho właściwie ta mistyfikacja? W jaki sposób pomogło to ukryć Anę przed korporacją? Jeśli już, to flashbacki K i jego dążenie do prawdy omal nie doprowadziło do katastrofy - zaprowadził ludzi korporacji do Deckarda, który w końcu mógł się złamać. Przecież gdyby K. nigdy nie powstał/nigdy nie wszczepiono by mu tych wspomnień, to cały film w ogóle by nie powstał, a Ana żyła sobie bezpiecznie.

Możliwe, że czegoś po prostu nie zrozumiałem, bo wydaje mi się to naprawdę fatalną dziurą w fabule.

Agarwaen_

Naturalnie nie chodzi o androidy tylko replikantów - czyli sztucznie zrobionych ludzi z DNA, różnica spora już mówie dlaczego:
otóż uniemożliwia to całkowitą kontrolę - wykrywa je się tylko po numerkach w kącie oka i tka np nie żyją w totalnym podziemiu bo ta prostytutka - agentka normalnie chodzi po mieście i nikt jej nie wykrył - a sprawił to wybuch który zniszczył dane, które są tworzone od nowa - polecam obejrzeć 3 fimy wstępne rzucają pewne światło na te \tematy.
natomiast co do Any rodzi się ona jakieś 30 l;at temu jak stary BR się kończy gdzieś w tym momencie, w miezy czasie stare modele repli zostają wyjęte spod prawa, Ana trafia do sirocińca itd (jej matka jest poszukiwana wcześniej jako grupa repli nie mogąca przebywać na ziemi - patrz stary BR a chroni się u sapera). Wszczepienie wspomnień K ma na celu zatarcie śladów po Anie bowiem wcześniej w bazie danych jest tak namieszane że niby Ana umiera a zostaje repli mający takie samo DNA, tak wynika z tego że K musi mieć to samo DNA jak tego dokonali - musieli mieć jakieś wtyki w firmie produkującej nowe repli, bowiem K jest nowym repli, czyli u Wallace-a nie jest to aż takie niemożliwe bowiem firma Wallace-a nie jest na początku jakimś wielkim Korpo a tworzy repli nowe w ukryciu - a tu łatwo o jakiś sabotaż, tym bardziej że po stronie androidów stoi dośw policjant Deckard a być może wspiera go w tym ktoś jeszcze - jego były szef ???.

Agarwaen_

cd. - K ma być zatemmylnym tropem a nawet sam w to wierzyć, a nawet jak sam się kapnie to pozostałe repli liczą na jego wsparcie w końcu to też repli. Jest tak dlatego bowiem w przypadku jakby ktoś wykrył kości i ustalił DNA to w bazie jest że córka zmarła, w sierocińcu był w końcu chłopak K, mający te wspomnienia K, mający tego konika K, już się nawet nie wypierający tego K, amjący te samo DNA K

Agarwaen_

chodzi o kości jego matki rzecz jasna.
Ja ten film oglądałem w kinie 2 razy (1 raz byłem troche śpiący :)), jedank jest to dość trudny film bo na pytanie które zdałeś dość ciężko odpoiedzieć i trzba się posiłkować satrym BR jednak oraz 3 filmami wstępnymi, oczywiści sporo się też domyślać, sam do końca nie wiem czy czegoś nie pominąłem a odpowiedź mi da 3 seans już na dvd :)

Agarwaen_

co do baz - większość znikła ale część danych pozostała a także dane surowe które jak widać nikomu nie chce się sprawdzać - patrz scena gdzie K - przegląda stare dane, u Wallacea jest tylko nagranie, z historii zaś wynika że był taki model repli który mógł się rozmnażać tylko 1 - matka Any, o którym wie Wallace bowiem przejął firmę Tylera kiedy ten został zamordowany - stary BR. Zatem po wyczyszczeniu baz nie ma śladów i o tym wie tylko Wallace , który szuka gdziekolwiek kogokolwiek, a śladami są zakopane kości, zmyła w pstaci K jest zatem potzrebna, policja natomaist diwaduje się o tym kiedy znajduję kości.
Dziwne jest to że ludzie piszą że fabuła tego filmu jest prosta, oj wcale nie

meadow3

Dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Faktycznie w filmie chyba nigdy nie nazywa się replikantów androidami - z drugiej strony tytuł oryginału przetłumaczono właśnie na "Łowcę androidów", a i książką Dicka nazywa się "Do Androids Dream of Electric Sheep?". Ale chyba faktycznie najlepiej mówić o replikantach.

Co do Twojego wyjaśnienia na pytanie 2.: to ma sporo sensu i najpewniej gdyby twórcy mieli więcej czasu/chęci, to w ten właśni sposób by to pokazali: przy pomocy Deckarda albo kogoś wewnątrz korporacji udaje się namieszać w danych/w procesie produkcyjnym K. Uważam jednak, że jeśli musimy dopowiadać sobie takie rzeczy, to efekt jest nieco niezgrabny: to już prawie podchodzi pod konieczność łatania dziur w fabule przez widza, by film miał sens. Polecasz 3 filmy wprowadzające: chętnie obejrzę w najbliższym czasie - ale mimo wszystko uważam, że takie dodatki powinny być właśnie dodatkami potęgującymi wrażenie, a film powinien być wewnętrznie spójny bez żadnych dalszych wyjaśnień.

Co do wyjaśnienia na pytanie 1. To ma sens, ale wychodzi na to, że w takim razie plan "replikanckiego ruchu oporu" nie do końca się powiódł. K powinien odkryć, że jest replikantem (albo Wallece powinien to zrobić), dać się złapać i po krzyku. Tymczasem urządza prywatne śledztwo, doprowadza ludzi Wallece'a do Deckarda i niweczy prawie cały plan trzymania Ane w okryciu. I tu też mi brakuje paru słów od tej jednookiej replikantki w rodzaju "no, miałeś być przynętą, ale nie do końca wyszło, jak chcieliśmy", czy tam w jakimś innym momencie filmu. Tymczasem kobieta była w ogóle zaskoczona, że K myślał, że jest wybrańcem (no ciekawe czemu! :P) - no wtedy już zgłupiałem, brałem nawet pod uwagę, że te wspomnienia dostały się mu przez przypadek podczas produkcji i tyle.

Wiem, że to wygląda, jakbym miał pretensję do filmu o to, że nie podał mi wszystkiego na tacy :D. Ale moim zdaniem poruszone przeze mnie kwestie to nie tyle zagadki, które widz może rozwiązywać z przyjemnością, tylko luki, które musimy na siłę uzupełniać, skutecznie niwecząc zawieszenie niewiary.

Pozdrawiam

Agarwaen_

Odpowiedź na Twoe pytania pozwoliła mi przemyśleć fabułe tego filmu dokładniej, moja dla niego wysoka ocena wynika też z innych aspektów rzecz jasna.
teraz jeszcze parę rzeczy a nawet i moich gaf :) :
- wspmniałem o takim samym DNA, oczwywiście nie musi być identyczne, musi tylko wynikać że K był synem Rachel i powiedzmy Deckarda (na wypadek gdyby go złapali), czyli brat

- o tym namieszaniu to wspomina chyba - nie jestem pewien na 100% ale wiem to z filmu - Deckart - przynajmniej w bazach danych, bowiem kiedy K je przegląda to 2 ludzi ma identico DNA - co nie jest możliwe - jest to tak zrobione aby wyglądało na fałszywkę 0 i tutaj raczej na 100% bo jest to logiczne że DNA Any jest ,, podciągnięte pod DNA K, Ana umiera z fałszywym DNA i zostaje tylko K, logiczne jest że on musi mieć takie DNA, żeby pasowało do Kości które mogą zosta odkryte, a ponieważ Deckart był policjantem łowcą repli, a wallace ma firmę tworzącą repli w ukryciu w tym czasie ...a Deckart mówi że namieszał

- film wprowadzający - no tam jest tyle z tego że Wallace wybija się na syntetycznej żywności (GMO), a następnie tworzy w ukryciu androidy, jest to chyba też we wstępie tego filmu - nie wiem, w każdym razie w filmie wprowadzającym jest scena kiedy przychodzi po zgodę od polityków, mając już pełna produkcje repli

Agarwaen_

- koniec starego BR - Deckart ucieka razem z Rachel, BR 2049 - Deckart mówi coś takiego - żeby kogoś kochać trzeba się jego wyrzec - odcian on się bowiem od dziecka i Rachel która jest u Spera, nie przyznaje się żeby miał córkę, stąd K do końca myśli że to jego ojciec, natomiast niezależnie miesza w bazach danych i pewnie nawet wraca do służby żeby jeszce bardziej namieszać...
- przywódczyni repli nie wie do końca co zrobił Deckart działją oni niezależnie, tekże Deckart nie wie gdzie jest jef\go córka - pada to w filmie , to K się domyśla na końcu - stąd ździwienie przywódczyni że spotyka jakby repli uważającego się za brata
- K jestod tej chwili narzędziem aby zakończyć sprawę przywódczyni każe mu zabić Deckarta, ale on wybiera inaczej, no w sumie jest że się niby utpił , stąd K czeka a nawet sobie pozwala wbić ostrze
- cała ta zmyła ostatecznie też odpowiednio zmięks\cza K - twardego glinę że on jest gotów zrobić coś takiego, w sumie i tak jest na łasce buntowników pod koniec

Agarwaen_

Podsumowując: sporo rzeczy tak naprawdę jest w filmie, tylko trudność polega na tym (i tu nie będę oryginalny bowiem padało to już na forum), że my poznajemy ten świat, intrygę razem z K, wiedząc tylko nieco więcej niż on (monologi Wallaca, a jak filmy wprowadzające to jeszcze nieco więcej) i musimy poskładać tak jak on ostateczne rowziązanie ze stzrępów domyślając się pewnych informacji których też mu nikt nie powiedział - o mieszaniu np Deckarta w korpo - K wie że Deckart mieszał w bazach danych - to zostało powiedzine w filmei - i wiem to zfilmu na 100 %
taki urok tego filmu

Agarwaen_

i jeszcze dzięki za merytoryczne pytania, dzięki nim poukładałem sobie sam w głowie pewne rzeczy, ale tak naprawdę i tak jeszcze wrócę to seansu (2 razy w kinie to za mało :))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones