PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36693}

Brutalna siła

Brute Force
7,2 988
ocen
7,2 10 1 988
Brutalna siła
powrót do forum filmu Brutalna siła

To pierwszy w 100% amerykański film Dassina, z jakim miałem przyjemność i odnoszę
wrażenie, że to całe „wygnanie” mogło wyjść mu na korzyść. „Brute force” to, wg mnie,
dobry film, jednak brak mu charakteru, pewnego pazura i nieszablonowości filmów
takich jak „Night and the city” czy „Topkapi”. Omawiany obraz jest strasznie hollywoodzki,
naiwny i mówiąc może dość brutalnie – sztampowy. O ile cały ten hollywoodzki szlif
urzekł mnie w „Casablance”, o tyle w filmie więziennym o wymowie z zamiaru poważnej,
psuje nieco ogólny efekt. W kwestii reżyserii przejawia się to studyjnością i za bardzo nie
razi. Znacznie większą jest scenariusz. Nie to, żeby był jakiś zły, czy amatorski, nie
trzymający się kupy, czy nudny. Po prostu jest koszmarnie naiwny i w pewnym sensie
propagandowy. W moim odczuciu autor zbyt jawnie obnaża tu swoje poglądy, nie
pokazując przy tym wystarczająco drugiej strony medalu. Chodzi mi głownie o to, że
więźniowie są tu przedstawieni jako dobrzy ludzie, którym zdarzył się je3dne występek, a
niektórzy są nawet niewinni. Brak tu nakreślenia choćby powierzchownie jakiś
czarniejszych charakterów wśród więźniów (nie róbmy z nich takich znowu aniołków). Tak
więc film obalając mit resocjalizacji i pokazując negatywny wpływ więzienia na
jednostkę, tworzy zarazem kolejny mit, jakoby wszyscy więźniowie byli dobrzy i
zasługiwali na wolność. No, ale więźniowie dokonują też samosądu, więc może jednak
jest jakaś sugestia, że nie są święci, jednak scena ta, choć niezła, jest zbyt małą
przeciwwagą dla naszych głównych pozytywnych bohaterów.
Film nie tylko sugeruje, że więźniowie nie są potworami, bez owijania w bawełnę
najbardziej zdegenerowanymi jednostkami nazywa więźniów więziennych i tu
generalizacja wydaje się znacznie mniej rażąca, choćby z tego powodu, że śmiem
zgadywać, jest ona bliższa prawdy. Kto przy zdrowych zmysłach pragnął by takiej pracy? I
kto nie nabawił by się pewnych zaburzeń trafiając do niej przez, nazwijmy to, „przypadek”.
Tam gdzie jedne człowiek ma drugim władzę, zawsze może dojść do jej nadużycia.
Podobny temat znacznie dogłębniej poruszył 18 lat później Sindey Lumet w
rewelacyjnym „Wzgórzu”.

No dobra, ale skończmy z tą analizą i czepianiem się. „Brute force” sprawdza się przede
wszystkim jako świetna rozrywka. Jeśli umiem docenić magię starych hollywoodzkich
produkcji i zaakceptujemy wszystko, co ze sobą niesie, to czeka nas naprawdę bardzo
udany seans. Mamy tu świetną obsadę, dobre zdjęcia, wciągającą fabułę, akcję, niezłe
efekty, zaskakująco przekonującą lokację. Ja osobiście nie nudziłem się ani chwili i
przez większość czasu najzwyczajniej w świecie w nosie miałem nawiną wymowę filmu.

PS: W kwestii wymowy jest jeszcze jedne istotny aspekt. Jest nim odpowiedź na pytanie,
czy da się uciec.

ocenił(a) film na 7
kangur_msc_CM

EDIT: "Film nie tylko sugeruje, że więźniowie nie są potworami, bez owijania w bawełnę
najbardziej zdegenerowanymi jednostkami nazywa STRAŻNIKÓW więziennych" sorry

ocenił(a) film na 7
kangur_msc_CM

Dla mnie to po prostu kolejny dobry film z gatunku noir.
Brakuje mi w dzisiejszych filmach tego co ma "Brutalna Siła" dobrego aktorstwa, reżyserii, zdjęć, muzyki ech to se ne wrati.

ocenił(a) film na 7
kerkas

Zapewne taka dwukolorowa moralność postaci występujących w filmie, nadto w poprzek myśleniu indukcyjnemu (zły strażnik, dobry więzień) ciągnie film ku półce z amerykańskim kinem idealistycznym, to jednak warsztatowo oglądałem rzecz z polotem na poziomie montażu przede wszystkim, ale i zdjęć, inscenizacji, zupełnie przyzwoitego aktorstwa, wreszcie. Odczytywanie całości jako antyfaszystowskiego studium jakiś sens posiada.
Good night, and good luck, esforty.
7/10

ocenił(a) film na 7
esforty

Miłe zaskoczenie że są jeszcze na filmwebie ludzie którzy potrafią rzeczowo dyskutować o filmie.
Jesteś fanem kina z gatunku "noir" ?

ocenił(a) film na 7
kerkas

Taka deklaracja z mojej strony byłaby, niewątpliwie, nadużyciem. Ale też, wiele tytułów z tej ,,szuflady" obejrzałem z dużą satysfakcją. Ukłony,esforty.

ocenił(a) film na 8
kerkas

Ten komentarz powstał 10 lat temu (z którym w 100 % się zgadzam). Czy w międzyczasie nastąpiły jakieś pozytywne zmiany we współczesnej kinematografii, czy też obowiązujące, narzucone z góry ideologie ją film po filmie dożynają ? To oczywiście pytanie retoryczne :)

ocenił(a) film na 7
tomash74

:) dlatego lubię kino niszowe, o którym mało kto słyszał a twórcy mieli zamysł aby dostarczyć dobrej rozrywki albo żeby ich film był o czymś. https://www.filmweb.pl/film/Atak+serca-2015-772562 , https://www.filmweb.pl/film/S%C5%82awetny+Agent+Sekretny-2015-722037 , problem w tym że na takie filmy trafia się przypadkiem (np. festiwal pięć smaków) albo cudownym zrządzeniem losu człowiek się dowiaduje że taki film istnieje. Ewentualnie twórcy uciekają w kino np. SF gdzie można odciąć się od bieżącej sytuacji ponieważ jest to fikcja w bliżej niesprecyzowanej przyszłości/przeszłości/teraźniejszości.

ocenił(a) film na 7
tomash74

Chyba wiem, co masz na myśli, ale nie zgodzę się . Nie uważam, żeby ideologie "obowiązywały" i " dożynały" kino. Sztuka zawsze była bardziej lewicowa, co wg. mnie to się wiąże z kwestią wrażliwości, empatii i wyobraźni, które to z reguły są cechami artystów. A kino nie ma być neutralne i centrystyczne, nie ma nic złego w tym, że oddaje poglądy scenarzysty czy/i reżysera, o ile robi z zacięciem artystycznym, a nie propagandowym - jest to dla mnie plusem. Mi się bardzo wiele zmian jakie zaszły w kinie podoba i generalnie widzę mniej "archetypizowania", a więcej postaci z krwi i kości, więcej naturalnych dialogów. Ale nie jestem zbyt na bieżąco z kinem tak naprawdę.

ocenił(a) film na 8
kangur_msc_CM

Czyli spotkały się dwie osoby o różnych, a nawet przeciwnych poglądach :) I to jest fajne, że możemy się kulturalnie wymienić opiniami, ale nie ukrywam, iż pozostaję przy swoim poglądzie. Oczywiście takie grube porównania zawsze muszą się sprowadzić do generalizowania, a przecież są różne nisze, wyjątki i inne. Pewne zmiany pozytywne również dostrzegam, ale obawiam się, że w zupełnie innej warstwie. Pozdrawiam !

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones