PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8228}

Cinema Paradiso

Nuovo cinema Paradiso
8,1 74 394
oceny
8,1 10 1 74394
8,2 33
oceny krytyków
Cinema Paradiso
powrót do forum filmu Cinema Paradiso

film posiada niewątpliwie swój klimat, jednak nie należę do tych osób które uważają go za największe arcydzieło światowego kina. Ciepły, klimatyczny ale nie supergenialny. zaintrygowało mnie jednak kilka rzeczy: czy w filmie jest wyjaśnienie dlaczego Elena nie przyjechała do Toto przed jego wyjazdem do wojska do Rzymu?, dlaczego Alfredo przed śmiercią mówił do matki Toto, że on "nie może się dowiedzieć"? o co mu chodziło? jest w filmie wiele niedopowiedzeń, moze każdy z nas winien sam sobie wymysleć dlaczego? łacznie z przyczyną dla której Alfredo "wygonił" Toto z miasta. Boczy uczyniło go to szczęśliwym człowiekiem? moim zdaniem nie...

ocenił(a) film na 10
Bolo_5

A ja chciałbym się zapytać, w którym momencie występuje Brigitte Fossey jako Elena?

ocenił(a) film na 10
Bolo_5

Pierwsza wersja filmu była dużo dłuższa, wszystko było jasne, była również
Bigitte Fossey czyli dorosła Elena. Ten film przeszedł bez echa. Dopiero
druga, "przycięta" wersja została nagrodzona Oscarem.
Widziałam tę dłuższą wersję i mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że nie
dziwię się takiemu losowi filmu. Czasem lepiej nie wiedzieć wszystkiego. W
tym wypadku z pewnością lepiej. Tak jak Ty byłam ciekawa, szukałam,
szperałam i w końcu udało mi się kupić pierwszą wersję we Włoszech.
Obejrzałam i od razu pożałowałam. Nie szukaj tamtej wersji, nie staraj się
dowiedzieć co się wydarzyło między Eleną, Totem i Alfredem. Popsujesz sobie
wrażenie. Tak jak jest - jest doskonale. Słowo!

ocenił(a) film na 10
Gosia_L_2

Droga Gosiu_L_2,
niestety pisząc "nie szukaj(...)" "nie staraj się dowiedzieć(...)" tylko potęgujesz moją ciekawość.
Mam nadzieję, że jak już znajdę tą wersję, nie okaże się, że Alfredo zrobił dziecko Elenie i kazał jej wyjechać, aby Toto się nie dowiedział:).
Inaczej film mógłby się nazywać Telenowelo Paradiso ;)

Bolo_5

No niech ktoś, kto oglądał dłuższą wersję, napisze ;)

A poza tym ciekawe czemu gość po 99 dniach zrezygnował ;P

Bolo_5

Wygrzebałem takie coś na 'konkurencyjnej' stronie ;) :
[SPOJLER SPOJLER SPOJLER]
Alfredo was responsible for Toto and Elena not hooking up. Alfredo worked behind the scenes to make sure they never met again. Apparently Toto's mother knew about it but Toto did not. Alfredo told Toto's mother that Toto should never know that Elena really did want to meet him. Alfredo wanted Toto to think that she dumped him so he would pursue his movie vocation and not be distracted by her.
Dlaczego Elena nie przyjechała?
Elena did come; just too late. Toto had just left when she arrived.
[/SPOJLER SPOJLER SPOJLER]

ocenił(a) film na 10
kovan666

<SPOJLER> Widziałem tylko wersje włoską więc nie wim ile było ujęte w światowej, jak ktoś chce to było tak
To już <MEGA><SPOJLER>Alfredo umiera, matka Toto sprowadza go do domu, tam spotyka on na ulicy dziewczyne zadziwiająco podobną do Eleny, to jej córka, okazuje się że jej ojcem i mężem Eleny jest ten głupiutki chłopiec od 5x5=Boże Narodzenie - dziś jest on radnym - znając jego nazwisko odnajduje dom Eleny w jego rodzinnym miasteczku. Widzi ją w oknie, dzwoni, troche rozmawiają, proponuje spotkanie, ona odmawia, Toto jedzie nad może powspominać czy co i tam odnajduje go Elena. Okazuje się że oboje oskarżają się wzajemnie o zniknięcie bez śladu i wtedy opowiada ona jak wyglądała prawda o popołudniu w Paradiso gdy Toto zostawił na posterunku w projektorni Alfreda i pojechał jej szukać. Okazuje się że Elena umówiła się z rodzicami że ie nażucą jej małżeństwa i pozwolą jej na ostanie spotkanie z Toto na którym chciała mu przedstawić jej plan wspólnej ucieczki a póki co zostawić adrees kontaktowy do przyjaciółki, sama wyżdzała do Toskanii, studiować w Pizie. Po przedstawieniu sytułaci Alferdo, ten rozpoczoł jej tłumaczyć że najlepiej dla obojga jak się rozstaną bo Toto musi wyjeechać i ma przedsobą wielką przyszłość(okazuje się że domyślał się on iż jako reżyser filmowy, dlatego chciał jego wyjazdu i nie zgadzał się by go odwiedzał, mógł ją odnaleźć i najzwyczajniej wzbudzałby w nim wyżuty sumienia) ona zrozumiała że nie dotrzyma on obietnicy przekazania informacji Toto i napisła mu ją na kartce przypinanej dościany. Po powrocie Toto Alfredo milczy a on sam zasłania przez nieuwage wiadomość nową kartką - i cała tajemnica jasna. Spowrotem w współczesnym Paradiso wyznają że za sobą tęknili, on wciąż ją kocha aona albo nie albo niechce niszczyć swojego obecnego życia choć przyznaje że nie o tym marzyła. Przy kolejnym telefonie Elena nie chce umówić się na kolejne spotkanie, nie widzi w tym celu, on zdaje się to rozumieć, wybacza też Alferdo, rozumie jego postępek, w między czasie wyznaje też wzajemne uczucia i sekrety z matką. Miasto wysadza kino. Toto wraca do Rzymu wydaje kolejny film i wspomina dawne dzieje oglądając wycinki proboszcza scen miłosnych. Jego życie obrało jedną droge na czym zyskał i stracił jednocześnie, nie wiadomo co by było gdyby ale być może nic dobrego w końcu za Alferdo - każda miłość przygasa, a należy cieszyć się tym co sie ma. Mam nadzieje że dla zainteresowanych wyjaśniłem te kwestie których nie było w krótkiej wersji a nie opisałem coś co i tak wiedzieli. No i że nikt nie smuci się z takiego zakończenia...
Ciekawe co jeszcze dodali w wersji reżyserskiej. Nie rozumiem opini że ta wersja jest słabsza, jak dla mnie jest odwrotnie, mamy tu dopełnienie przyjaźni z Alfredo, jej prawdziwy obraz, nie zawsze łatwa ale mająca na celu dobro przyjaciela i potrafiąca wybaczać. Z komentarzy polskich widzów wersji światowej wnioskuje że ta była bardziej cukierkowata, melodramatyczna i niedopowiedziana, cóż chyba wersja od 'publiczke' i jury światowych festiwali. Wersja włoska jest bardziej kameralną włoską opowieścią niż dziełem w amerykańskim w stylu. Dla mnie super ale nie wiem czy bym tak myślał gdybym wpierw widział inną wersje. Na koniec szczerze polecam Tornatore w wydaniu kryminalno-metafizycznym. Warto.

Turdus

Dokładna analiza wersji rozszerzonej: http://www.kmf.org.pl/dir_cut/cinema_paradiso.html

ocenił(a) film na 10
kendo777

Dzięki za link, naprawde dodali więcej niż się spodziewałem, jakaś taka zubożona ta wersja światowa. Chyba mało przyjemne uczucie dla reżysera\scenarzysty wycinać swóją pierwotną wizje.

Turdus

Ale przyjemnie jest odbierać oskara za pociętą wersję swojego filmu ;-)

Turdus

W moim odczuciu film mógłby być lepszy, gdyby zdecydowano się pozostać przy przedstawionym powyżej scenariuszu. Uczyniłoby to ciekawszymi, bardziej wielowymiarowymi, zarówno postaci Toto jak i Alfredo. Tylko mam wątpliwości, czy Alfredo miał rację sądząc, że utrzymanie związku Toto i Eleny przekreślało możliwość podjęcia przez Toto decyzji o opuszczeniu Sycylii i kształceniu się na kontynencie? Czemu zamiast wspólnie "uciekać" nie mogli rozpocząć studia, utrzymując kontakt...?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones