PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=487684}

Dom w głębi lasu

The Cabin in the Woods
5,5 96 872
oceny
5,5 10 1 96872
6,8 37
ocen krytyków
Dom w głębi lasu
powrót do forum filmu Dom w głębi lasu

W innych tematach widziałem że użytkownicy filmweb doszukują się
podobieństw/pokrewieństw/zapożyczeń z innych hororów w tym filmie. W sumie fajna
zabawa. Wymienię już te o których inni użytkownicy doszukali się podobieństw. Jeśli
Wy widzicie jeszcze jakieś podobieństwa to podawajcie :)

(laizans wymienił podobieństwa)
- Wzgórza mają oczy , Droga bez powrotu (las, stacja benzynowa, właściciel)
- Teksańska masakra piłą mechaniczną (właściciel pluje jak szeryf z tego filmu)
- Cube (winda)
- Anakonda (wąż)
- To (Klaun)
- Harry Potter (Jednorożec)
- Resident Evil (Zombiaki zjadające brygadę antyterrorystyczną, siedziba organizacji
pod ziemią)
- The Box (czerwony przycisk)
- Wilkołak
- Truman Show (Rzeczywistość sterowana elektronicznie)
- Piątek 13-ego (zombiak wychodzący z jeziora)
- Mgła (Duch)
-13 Duchów (gość z piłami w głowie skojarzył mi się z duchem kowala)
- No i oczywiście myślę, że Sigourney Weaver pojawiła się tu, by jednoznacznie
skojarzyć się z serią Obcy ;)

(Mag_OZ)
- Noc Żywych Trupów - zombie otaczający dom na odludziu.
- Evil dead - piątka studentów, dom na odludziu, inwokacja po łacinie, motyw z
odcięciem sobie ręki jako sposób na walkę ze zlem.
- Twórczość Lovecrafta - przedwieczni, pradawne zło, Gigantyczni Bogowie Zła, etc.
Częste motywy w jego twórczości.

(EVER_DREAM)
Hunger Games - reality show, walka o przeżycie
Martyrs - organizacja torturująca i zabijająca ludzi w sobie tylko znanym celu

(pokrewieństwa zauważone przeze mnie)
The ring - chińska dziewczynka w chińskiej szkole wyglada jak Samara
13 duchów - tablice wypełnione krwią w okraglej swiatyni jako ofiary dla bogów

ocenił(a) film na 8
tomasz_ratajczak

- "Hellraiser" - postać wzorowana na Pinheadzie
- "Przyjaźń na śmierć i życie" - żółty, morderczy robot (widać go np. w pierwszej fali w hallu, po prawej stronie)
- "Batman: the animated series" - wiem że nietoperz nawiązywał do wamprów, ale mi ardziej kojarzył się z Man-Batem z bodaj pierwszego odcinka serialu.

PS. "13 duchów" to też specjalnie zaaranżowana chatka (tu jeszcze bym dodał "Dom na przeklętym wzgórzu") oraz wyselekcjonowane i więzione maszkary.

ocenił(a) film na 10
tomasz_ratajczak

Wydaje mi się, że odwołano się także do "Nieznajomych" (kolesie w białych maskach) i "Lśnienia" (korytarz we krwi).

ocenił(a) film na 6
krzysztofinski

Niektóre tytuły uważam że są lekko nadużyte, np. Hunger Games, Harry Potter ( jednorożec to częsty motyw w filmach, nie tylko horrory, bardziej fantasy), To ( było kilka filmów o krwiożerczych klaunach, ale skojarzenie słuszne). Duże skojarzenia to :
13 duchów,
w tle gdzieś tam Ring,
Evil Dead,
filmy o zombie,
Helraiser -facet z kulą,
Cube ( nie tylko winda) .
MOżna podać jako przykłąd z monitorowaniem "My Little Eye", ale podobnych filmów było kilka.

Askol

Jak dla mnie było dużo podobieństw do Hunger Games... Sterowanie pogodą, oświetleniem na dworze, pułapki (tu zapadająca się jaskinia, HG pożar lasu i zmiechy), cały teren otoczony polem siłowym, wszechobecne kamery no i oczywiście, obserwowanie jak młodzi ludzie są zabijani (tu przez potwory w HG nawzajem się zabijali).
Co do Harrego Pottera, to fakt, nadużycie.
W sumie, nawiązań jest masa, część została tu wypisana ;)

tomasz_ratajczak

"- Noc Żywych Trupów - zombie otaczający dom na odludziu."

W przypadku tego tytułu to przede wszystkim: "Poćwiartowałem go kielnią" :)

ocenił(a) film na 6
janek_em

A ten zapadający się dom i ręka spod ziemi, może na wyrost, ale troszkę, jak "Carrie".
Pzd

janek_em

Wielkie propsy za wyłapanie tego :). Ani w kinie, ani oglądając w domu nie wyłapałem tego, a uważam się za wielkiego fana Nocy. Swoją drogą tłumacz-hobbysta użył słowa "łopatka", a tłumacz kinowy nie pamiętam, kielni raczej też nie. To pokazuje, że trzeba mieć niezłą wiedzę o kinie i jak nieprzygotowany tłumacz może spartolić sprawę.

Wyłapaliście jeszcze jakieś nawiązania w scenach lub dialogach? Te są najciekawsze, potworki łatwo zidentyfikować.

ocenił(a) film na 8
tomasz_ratajczak

Hmmm może :
Hostel 3 (Niepamiętam czy w poprzednich częściach też to było) - Zakłady dotyczące śmierci (nie takie same ale podobne) i dobra zabawa podczas gdy ofiary umierają (konają ,są torturowane)
Filmy o Pająkach (nie pamiętam tytułów) - Duży Pająk w jednej z wind
I może trochę "Dom woskowych ciał" - (tak jakoś mi się skojarzył ten wielki zombiak z pułapką na niedźwiedzie z mordercą z woskowych ciał)

odineii123

Zdaje mi się czy w jednej ze scen widzieliśmy coś al`a King Kong ?

ocenił(a) film na 8
Kysio_2

mi się zdawało że noga T-Rexa lub Godzilli była [scena gdy pokazywano monitory i w tej samej byli też Nieznajomi jak polewali ludzi benzyną chyba]

ocenił(a) film na 7
Kysio_2

Był na monitorze - zadanie z innej części świata.

ocenił(a) film na 7
tomasz_ratajczak

"Smiertelna gorączka"-mroczny las,opustoszaly domek w nim,zagrożenie przychodzące z zewnątrz.I mniejsza nawet o fakt iz oba filmy mają w oryginale slowo "cabin".

ocenił(a) film na 8
mikrobas

jednorożec, który zabija pojawił się też w Supernatural >>>> http://www.youtube.com/watch?v=IGnmpkq2NtM

ocenił(a) film na 7
tomasz_ratajczak

W windach pojawiły się również siostrzyczki ze lśnienia.
A robo-skorpion skojarzył mi się z "mutacją" jakiejś piły tarczowej z transformersów hehe

tomasz_ratajczak

Odczytanie pamiętnika i słów w łacinie uwalniające monstra to coś jak "Evil Dead I ", to chyba było pierwsze.
W postaci Wilkołaka charakterystyczne bylo to ze głowę i pysk miał raczej bardziej wilcza niz z ludzkimi rysami (ten w wykonaniu np. Benicio Del Toro mial humainoidalna głowę)
za Mr_Tabaca :
"Wilkołak wyglądał jak z Dog Soldiers ;)"
i
"Ja dostrzegłem kaluna z TO i siostrzyczki z Lśnienia. :D"
za Smallville__ :
"Właśnie a przedwiecznych można porównać do Tytanów. Ręka pod koniec pasowała by do Kronosa."

Lokalizacja w azjatyckiej szkole - dzieciarnia zamienia złego ducha w żabę - genialne, nowe czy cytat ?

Generalnie formuła Igrzysk tu moim zdaniem tu nie pasuje bo po 1 nie ma wygranej z góry wiadomo ze ostatnią ofiara będzie Dziewica
Po 2. smierc Dziewicy była opcjonalna ale nie wspomniano chyba o zadnej nagrodzie dla niej.

znalazłam linkli z odpowiednimi fragmentami:
1. http://www.youtube.com/watch?v=W9xXIiqnHCY
2. http://www.youtube.com/watch?v=lN5YDtkmxsk

Rytualne morderstwa w celu zaspokojenia bóstw to odwołanie do starożytnej historii naszego gatunku każdej niemal religii (smutne)
Postacie głowne:
Nierządnica (Jules),
Athleta (Curt),
Mędrzec (Holden),
Głupiec (Marty),
Dziewica (Dana).
Kojarzą mi się jedynie z Tarotem.

Axis

W filmie Kult (The Wicker Man) z '73 pojawia się motyw składania ofiar z ludzi bóstwom, podczas uroczystości, w których przewijały się postacie rozpustnicy, błazna i dziewicy, która była ofiarą.

tomasz_ratajczak

Ktoś już gdzieś w podobnym wątku napisał, że scena z głową wilka nawiązywał do głowy łosia, z pierwsej lub drugiej części Evil Dead.

ocenił(a) film na 7
Wina_Woltera

Czyli dobzre się spodziewałem, ze ta głowa ożyje.

ocenił(a) film na 10
tomasz_ratajczak

A ja znalazłem jeszcze jedno nawiązanie :)
NAZNACZONY (Insidious) - reż. James Wan, horror amerykańsko-kanadyjski z 2010 r.
W scenie uwolnienia armii koszmarów z lewej strony pojawia się duch wyglądający jak stara kobieta, który z jednego z ochroniarzy wyciąga jasną "duszę" (?)
Później, jak widać sceny z rożnymi koszmarami na wielu ekranach, na jednym jest ta kobieta wyciągająca ręce w kierunku jakiejś osoby.
W filmie Jamesa Wana to był pasożyt - duch wyciągający na zdjęciach ręce w kierunku głównego bohatera od czasu, kiedy był dzieckiem, żeby skraść mu duszę.

ocenił(a) film na 7
tomasz_ratajczak

Ja znalazłem jeszcze jedno nawiązanie :D był taki film z Arnoldem Schwarzeneggerem "Bohater Ostatniej Akcji" w którym za pomocą magicznego biletu wychodziły postacie z filmów w kinie ze świata fikcyjnego do rzeczywistości, wydaje mi się że w teaki sposób sprowadzili te wszystkie potwory naukowcy do laboratorium.

tomasz_ratajczak

Brzmi ciekawie. Ja dostrzegłem kilka innych podobieństw do wymienionych filmów.
"13 duchów"- zamykanie zjaw w klatkach.
"Cube"- sposób poruszania się sześcianów między sobą.
"Hellraiser"- kula która miała przyzwać mężczyznę z piłami w głowie.
"Porąbani"- wyżej wspomniany osobnik (w retrospekcji tak miał zginąć jeden z przyjaciół matki Chad'a)
"Paintball"- oglądanie na żywo śmierci młodych ludzi.
"Evil Dead 2"- odcięta, pełzająca rączka.
"Zakonnica" - przypominał mi ją jeden z duchów zamkniętych w komorze.
"Ośmiornica"- gdy porwało panią doktor.

Jak sobie przypomnę więcej to dopiszę :)

ocenił(a) film na 4
Dark Plage

mi troche podszedl "Blade" chyba 1, sala z pasagami po ktorych splywa krew

ocenił(a) film na 8
Dreedi

Dodatkowo:
- Nieznajomi (2008) - motyw ludzi w maskach,

I z gier:
- F.E.A.R. - ja tam w jednej ze scen widziałem Alme idącą powoli za rannym strażnikiem :D

użytkownik usunięty
_EemuU_

dziewczynka z czarnymi włosami to jest raczej zapożyczenie z Ringu, a nie z gry :)

ocenił(a) film na 8

Chodzi mi dokładnie o scenę w 1:17:45 filmu :) Mi to żywcem F.E.A.R. przypomina :) Chociaż Alma miała chyba czerwone wdzianko.

A wyśmianie horrorów rodem z Azji doskonale mamy pokazane w Kyoto :D

ocenił(a) film na 7

oczywiście że FEAR

użytkownik usunięty
mariol250

a myślisz że pomysł do Fear'a skąd wzięli? mimo wszystko najpierw był film, a potem gra :)

użytkownik usunięty
_EemuU_

z gier to był jeszcze boomer z l4d

użytkownik usunięty
tomasz_ratajczak

A ktoś może wie, kim jest kevin?
http://25.media.tumblr.com/tumblr_m9u8wqAfwq1rqxng0o1_1280.png

Czy to właśnie koleś w piłami w głowie? :D

użytkownik usunięty

Ha, już znalazłam :)
http://www.imdb.com/title/tt1259521/board/thread/203429794?d=203429794&p=1#20342 9794

Na tej tablicy jest napisana taka postać jak Angry Molesting Tree. Nie wyłapałam jej zbytnio w tym filmie, ale z dzieciństwa pamiętam taki horror, gdzie większość społeczeństwa oślepła od komety, a drzewa ożyły i zabijały niewidomych ludzi. Wie ktoś może jak nazywa się ten horror? ;)

kultowa_monia

W jednej scenie AMT wciąga ochroniarza do windy. Jest to nawiązanie do pierwszego Evil Dead. Nie wiem jak się nazywa horror, który oglądałaś, ale brzmi ekstra :p Coś jak przygody Kleszcza i Ćmy.

użytkownik usunięty
Wina_Woltera

Haha, Angry Molesting Tree. Mi się pierwsze rzuciło w oczy w scenie z windami. Ten film w ogóle największą inspirację czerpie z Evil Dead. Wiem, że mnie zhejcicie, ale Evil Dead to jeden z najsłabszych filmów jakie widziałam. Nie rozumiem jego fenomenu,

Cywilnej odwagi! Też nie rozumiem zachwytów nad nim. Cóż począć :) Za to "Siedem bram piekieł" bardzo przypadł mi do gustu mimo, że konwencja podobna.

użytkownik usunięty
Wina_Woltera

Tak, nie lubię ED, ale podobały mi odniesienia do niego w tym filmie. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam trailer, od razu wiedziałam, że ED będzie motywem przewodnim. Świetny film, dawno się tak nie ubawiłam/uśmiałam. Jako fanka, czy nawet koneserka horrorów z przyjemnością wyłapywałam odniesienia do innych filmów. To najbardziej meta horror jaki w życiu widziałam. Ta niska ocena wynika wyłącznie z faktu, że większość ludzi go nie zrozumiała.

Wina_Woltera

Muszę jeszcze raz prześledzić tę scenę ;) A ten horror z dzieciństwa to jakiś staroć był - już wtedy nie był raczej świeżynką więc na pewno jest z lat starszych niż 90te ale zapamiętałam go, bo miałam po nim koszmary przez miesiąc :P I dlatego mi się od razu skojarzyło to drzewo z nim :) Muszę gdzieś popytać na forach, może ktoś skojarzy :D

użytkownik usunięty
kultowa_monia

Jak znajdziesz, to daj znać o jaki chodziło :)

Dostałam odpowiedź! :D Oto ten film - http://www.filmweb.pl/film/Dzie%C5%84+Tryfid%C3%B3w-1962-32568
Sama go obejrzę dla przypomnienia :)

kultowa_monia

Polecam książkę o tym samym tytule. Rewelacyjna ;)

Miwost

Dzięki :) Ciekawe tylko, czy jest gdziekolwiek dostępna ;)

ocenił(a) film na 9
kultowa_monia

Nie sądzę, aby Angry Molesting Tree odnosiło się do "Dnia Tryfidów". To prawdopodobnie żart z motywu obecnego w wielu filmach, mianowicie - leży sobie on/ona/ono w pokoju, na zewnątrz trwa burza/wichura i drzewo rosnące obok domu stuka gałęziami w szybę, co wzbudza niepokój.

Coś w tym rodzaju - http://www.youtube.com/watch?v=CLnKrmi1evM&feature=related

ocenił(a) film na 8
kultowa_monia

Może to być któraś z ekranizacji "Dnia tryfidów" http://www.filmweb.pl/film/Dzie%C5%84+Tryfid%C3%B3w-1962-32568

Khaosth

Dzięki :) Już napisałam wyżej, że to właśnie to :) Wiedziałam, że był stary, ale nie że aż tak - 1962 rok!

ocenił(a) film na 8
kultowa_monia

:) Mogła to być jeszcze wersja z roku '81 http://www.filmweb.pl/serial/Day+of+the+Triffids%2C+The-1981-179038

Khaosth

Albo z 2009 :D

Khaosth

Sprawdziłam i to na pewno jest wersja z 1962 roku :) Niebawem obejrzę ponownie i zobaczę, czy naprawdę jest taki straszny jak wydawał się w dzieciństwie ;)

kultowa_monia

Skoro o starociach mowa, pamięta ktoś może film o podziemnym rekinie? Z trytonami mi się skojarzył :D Nie mogę znaleźć tego filmu ;(

ocenił(a) film na 8
Dark Plage

Tego też nie oglądałem, ale z opisu to może "Creature"? http://www.filmweb.pl/film/Potw%C3%B3r-1998-32590

ocenił(a) film na 8
kultowa_monia

Noc tryfidów

użytkownik usunięty
tomasz_ratajczak

Może jeszcze "Wrong Turn", skojarzyło mi się ze scenami ucieczki vanem przez wąwóz i spotkania złowieszczego starucha na nieczynnej stacji benzynowej. Dość dawno to oglądałam, ale chyba też jeden z bohaterów ginie za kierownicą, Generalnie DWGL wykorzystuje schemat "grupa nastolatków plus domek w lesie" - wszystkich horrorów, w których się pojawiał, chyba nie sposób wymienić, bo było ich multum.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones