PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=186030}

Don Kichote według Orsona Wellesa

Don Quijote de Orson Welles
7,0 74
oceny
7,0 10 1 74
Don Kichote według Orsona Wellesa
powrót do forum filmu Don Kichote według Orsona Wellesa

myślałem, że mnie zaskoczy czymś nowym i się zawiodłem, poza tym, że akcja została przeniesiona w ówczesne czasy to kompletnie mnie zawiódł szczególnie, że znanym faktem było to, że Welles kochał Hiszpanie pod każdym względem. Ogólnie poniżej oczekiwań, po tak wielkim reżyserze spodziewałem się czegoś więcej i nie zmienił tego nawet fakt, że to on tego filmu nie kończył

Charlie_M_

Fakt ten zmienia bardzo wiele, bo aby przekonać się jak istotny jest fakt iż to Orson montuje film wystarczy obejrzeć dzieła Wellesa które zostały zgwałcone przez hollywoodzkich montażystów i producentów. Montaż jest kluczowym momentem tworzenia filmu, pozwala z robić ze średnich zdjeć arcydzieło, a z genialnych ujeć gniot.

elloko90

np jakie?

mk1993

Wystarczy porównać "Dotyk Zła" w wersji, która była pokazywana na początku z tą, która powstała w wyniku próby uratowania przez Wellesa przynajmniej tego co się dało uratować z tego filmu i jego sławetny list do wytwórni w którym proponuje daleko posunięte kompromisy.

Ogromnie zmasakrowanym filmem jest "Dama z Szanghaju" - porównując ze scenariuszem, zamysłem i ideą Orsona a tym co można oglądać, nie pozostaje jedynie płacz.

Podobny los dotknął "Wspaniałości Ambersonów"...

Tak na prawdę prawdziwe Wellesowskie są: "Obywatel", "Proces" i 'F for Fake" - w nich widać geniusz Orsona.

Ewentualnie dodać mozna do tego ekranizacje Szekspirowskie, ale tam też nie do końca miał wolną rękę i pieniądze by w pełni zrealizować swoją wizję.

elloko90

a wersja Dotyku Zła np. z chomik.a to która?

mk1993

Jeśli mnie pamięć nie myli, są trzy wersje na rynku:
96 minutowa - preview z 58 roku (niestety nie widziałem) i już nie pamiętam czy to jeszcze wersja Orsona czy już wytwórni, ale zdaje się, że to drugie
109 minut - nie znam i ciężko mi z głowy powiedzieć jaka to jest wersja
111 minut - rekonstrukcja z 1998 roku, wedle wskazówek Wellesa które zawarł w swym 72 stronnicowym liście do wytwórnii - najbliższa jego zamierzeniom, ale należy pamiętać, że wtedy Orson robił wszystko by choć w pewnym stopniu uratować film, więc to raczej wersja kompromisowa niż reżyserska.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones