PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1013}
7,5 147 473
oceny
7,5 10 1 147473
7,5 34
oceny krytyków
Dracula
powrót do forum filmu Dracula

Farsa

ocenił(a) film na 2

Pisząc prezentację maturalną na temat uczłowieczenia a raczej odpotworzenia wampira oglądam różne filmy o wąpierzach. ten film jest absolutnie idealny do tezy, bo uczłowieczyli tego konkretnego kultowego potwora- Drakulę. Pod pretekstem ekranizacji książki cuchnącemu plugawemu potworowi z książki nadali ludzkie motywy i pragnienie miłości. widziałam te ckliwe sceny nie wiedziałam czy się śmiać czy załamać. Nie zrozumcie mnie źle, zmierzch,pamiętniki wampirów nawet fajnie się czytało. "Wariacje na temat___" też potrafią być ciekawe (rzadko ale jednak). Ale jak widzę że ktoś tak kaleczy dzieło, udając jego Ekranizację, podczas gdy jest jednym wielkim "a może byśmy..." scenarzysty to coś się we mnie gotuje. Wiem że całkowicie wierna ekranizacja dowolnej książki jest trudna do zrobienia, ale są pewne granice.

Anaterka

Ja BARDZO się cieszę, że film nakręcono na podstawie książki a nie wiernie ją oddano. To jeden z kilku przypadków, gdzie film jest o niebo lepszy niż książka.
Porywający, teatralny, wzruszający, porywający... Ujęcia, muzyka, wspaniałe aktorstwo.
To i wiele więcej znalazłam w tym filmie, natomiast nie znalazłam w książce, która ma taką formę a nie inną przez co dla mnie postacie w niej ukazane są płaskie, papierowe i bezbarwne.
Brakowało mi w książce emocji. A w filmie je dostałam.
Ksiażkę czytałam kilka razy, nie mogłam uwierzyć że tak wspaniały film powstał na podstawie dobrej - ale TYLKO dobrej książki.

P.S.
Wymienianie Zmierzchu i mu podobnych "dziełek" czy to jako książki czy filmu w kontekście opowieści o wampirach to obelga dla Draculi i Coppoli i Stockera.

ocenił(a) film na 2
attra

Chodziło mi o to że nie cierpię... jakby to ująć... być zwodzona. Kiedy mam ochotę na głupią komedyjkę romantyczną i włączam film który według wszelkich znaków na niebie i ziemi czymś takim ma być, a okazuje się się ze to dramat filozoficzno psychologiczny, albo gdy chcę obejrzeć horror a tam film tak straszny że dziecko z podstawówki by się nie przestraszyło to mnie krew zalewa. Jeżeli nie patrzeć na książkę film do najgorszych nie należy, ale w angielskiej wersji(którą oglądałam) film nazywa się "bram stoker's dracula" co wyraźnie daje do zrozumienia że będzie się miało do czynienia z próbą ekranizacji a nie filmem na motywach powieści.Gdyby nie to, zapewne dałabym temu wyższą ocenę.
Co do "płaskości" postaci książkowych, należy pamiętać że to książka wiktoriańska i bohaterowie są stworzeni tak aby to ludzie z tamtej epoki mogli się z nimi identyfikować. A wtedy "panowała wówczas słynna rygorystyczna moralność, głosząca potrzebę ukrywania lub wręcz tłamszenia uczuć". Wierz mi, po zapoznaniu się z realiami epoki, lektura nabiera głębi jak i jest bardziej zrozumiała.

Anaterka

Wierz mi, już dawno temu zapoznałam się z realiami wiktoriańskiej epoki i nie zmienia to mojego zdania o książce. wystarczy popatrzeć choćby na Dziwne losy Jane Eyre czy Wichrowe Wzgórza, wspaniałe, wciągające z klimatem i postaciami tak prawdziwymi, jakby stały tuz koło nas i same opowiadały swoje losy. Tego w ksiażce Stockera nie ma niestety.
Co do tytułu Bram stoker's dracula to nie jest on mylący, bo Dracula to jakby nie było jego postać, a Coppola z jego książki czerpał pomysł na swój film.
Dla mnie film nie zwodzi nikogo, wystarczy spojrzeć na promujący go plakat i napis "Miłość nigdy nie umiera"... Już to sugeruje, że nie będziemy mieć do czynienia z typowym horrorem, ale czymś innym. Idąc dalej, sam opis filmu sugeruje, ze nie będzie to ekranizacja kropka w kropkę książkowa. Film powstał raczej na podstawie książki, luźno do niej nawiązując.

A co do oceny, to sama muzyka zasługuje co najmniej na 6 oczek. Nie wspomnę o wspaniałych zdjęciach i rewelacyjnej grze aktorskiej Oldmana czy Hopkinsa.

Każdy ma swój gust a o gustach się nie dyskutuje. Ale ocena 2 to zdecydowanie nieporozumienie, tak samo jak określenie tak wspaniałego pod wieloma względami filmu jako farsy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones