PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32988}

Egzorcysta: Początek

Exorcist: The Beginning
5,7 21 792
oceny
5,7 10 1 21792
Egzorcysta: Początek
powrót do forum filmu Egzorcysta: Początek

Krukcenzja

ocenił(a) film na 7

Po dwóch różnych sequelach przyszła pora na prequel, a mianowicie na powstały w 2004 roku „Egzorcysta: Początek”. Co łączy film ten z oryginalnym „Egzorcystą”? Ojciec Merrin oraz jego historia na długo przed wydarzeniami z pierwszej części.

Lankester Merrin porzucił powołanie i rozpoczął pracę archeologa. Przyłącza się do badań prowadzonych w Afryce – odkryto tam kościół, który co dziwne: datowany jest na wieki przed tym, jak chrześcijaństwo w ogóle zawitało do tego rejonu świata. Były ksiądz rozpoczyna badania, a wokół wykopalisk dzieją się coraz dziwniejsze rzeczy. Ktoś miota się niczym epileptyk, hieny atakują dziecko, a wnętrze wiekowej budowli okazuje się być sprofanowane. Okoliczni mieszkańcy coraz bardziej się niepokoją, chrześcijańskie zwyczaje ścierają się z lokalnymi wierzeniami – i to wszystko na oczach Lankestera Merrina. Śledztwo archeologiczne prowadzi go w coraz to bardziej nieznane rejony, gdy zdarzenia przybierają iście diabelski obrót. Wkrótce musi skonfrontować swoją niewiarę z zagrzebanym w ziemi demonem, jedynie on może uratować tych, którzy sami nie są w stanie się obronić.

Nie miałam żadnych oczekiwań, gdy sięgałam po tę opowieść i naprawdę pozytywnie mnie ona zaskoczyła. Często prequele popadają niemal w obłęd, usiłując nawiązywać do znanych już widzom odsłon. Tutaj jedynymi łącznikami są postaci Ojca Merrina oraz samego Pazuzu (który swoją drogą nie ma aż tak wiele czasu ekranowego), a cały film przedstawia zupełnie inną historię. Główne wątki są ciekawe, podróże w poszukiwaniu prawdy intrygują, feeria postaci utrzymuje zaangażowanie widza. Wykorzystano przy tym dobre pomysły na przebłyski diabelskiej działalności – niektóre naprawdę robią piorunujące wrażenie. Udanie przemawia z ekranu również wątek historii, która zatacza koło. Poboczne wątki bohaterów prezentują się w różny sposób, część wypada całkiem nieźle, inne zwyczajnie nudzą, wydając się lekko niepotrzebne. Doceniam za to przedstawienie niektórych tubylczych obrzędów, nawet jeśli nie wiem, ile rzetelności jest tak naprawdę w ich przedstawieniu – ogląda się je nie mniej ciekawie.

Efekty specjalne mają się różnie – te bardziej „statyczne” miejscami oszałamiają, za to „ruchome”… szkoda wspominać, niektóre wyglądają maksymalnie kiczowato. Charakteryzacja opętanych przez Pazuzu przypomina bardzo te dotychczas znane, nie ma tu więc szczególnych zaskoczeń. W sposób udany wypada muzyka, która ładnie buduje klimat. Mówiąc o scenografii: wiele tu naprawdę atrakcyjnych lokacji, a sam sprofanowany kościół ma się tutaj znakomicie. Dość wiele pozytywnych zaskoczeń aktorsko, a pojawia się tu nawet drobny polski akcent – w jednej z głównych ról występuje Izabella Scorupco (tutaj jako lekarka Sarah). Oprócz tego Lankester Merrin zaprezentowany zostaje przez Stellana Skarsgårda i wyśmienicie sprawdza się w tej roli ex-księdza-archeologa. Przerażające wrażenie robi za to Alan Ford wcielający się w Jeffriesa i nie wiem czy nie spełnia on się miejscami w roli czarnego charakteru lepiej niż sam Pazuzu.

„Egzorcysta: Początek” to niezwykle udany prequel, który broni się również jako samodzielny film. Może nie jest szczególnie wydumany i nie prezentuje niczego nadzwyczajnego, co nie pojawiło się do tej pory w gatunku, ale ogląda się go z przyjemnością. Osobiście naprawdę mi się spodobał i zyskuje on jednocześnie ocenę 7/10.

ocenił(a) film na 3
KrukNagrobny

Dla mnie ta cześć jest lepsza od trójki choć niewiele. Obejrzałem ze względu na naszą Izabele ale gdyby nie to to wątpię bym się za ten film brał.

ocenił(a) film na 7
Koneser_Kielce

W zasadzie wszystkie sequele i prequele "Egzorcysty" zbierają dość mieszane noty - ja oglądając je praktycznie ciągiem już po prostu szukałam jakichkolwiek pozytywów, a serii miałam dość przy drugiej części... Przyznam jednak, że na tym konkretnym chociaż dobrze się bawiłam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones