PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1205}
7,7 13 102
oceny
7,7 10 1 13102
7,9 23
oceny krytyków
Eroica
powrót do forum filmu Eroica

Tylko 3/10

użytkownik usunięty

Uwielbiam kino z tamtego okresu, ale Eroica to porażka. Wszyscy pieją z zachwytu, że film jest
świetny, wybitny, genialny! A ja spróbuję zdemitologizować Eroicę, tak jak Munk próbował
zdemitologizować wojnę, bo to ni komedia, bo nie śmieszy, ni dramat, bo nie trzyma w napięciu,
akcja momentami się rozlatuje, a aktorzy, bardzo wybitni aktorzy, w tym filmie grają przeciętnie, a
niektórzy zaskakująco słabo. Nigdy nie dowiemy się, co tak naprawdę skłoniło Munka do
nakręcenia takiego filmu, ale wyczuwa się tu wyraźnie jakąś chorą potrzebę zdeprecjonowania
znaczenia Polaków w wojnie z osobistych pobudek. Obawiam się, że zostanę mocno
skrytykowana za ten komentarz, bo kto się ośmieli powiedzieć cokolwiek niepochlebnego na
temat "geniusza" Munka, ale w mojej ocenie Eroica to słaby film nakręcony ze złymi intencjami. A
dowodem na to, że nie kieruję się uprzedzeniami niech świadczy 8+ dla "Zezowatego szczęścia".

Oczywiście że nie podzielam zdania że Eroica to jest nieporozumienie. Zgrzeszyłeś pisząc ' porażka ' i chyba naciskając play byłeś nastawiony na coś wspaniałego wcześniej czytając ochy i achy innych. Munk mz. chciał pokazać losy wojny tak jak osobiście poczuł na sobie, a pamiętajmy że należał do AK i brał czynny udział w powstaniu warszawskim. Scenariusz napisał Stefański na podstawie własnych opowiadań, ale Muniek ( Munk ) ostro ingerował i w zasadzie jest współautorem scenariusza. W pierwszej części ' Scherzo alla polacca ' utożsamia reżyser prawdziwe fakty negocjacji Węgrów z dowództwem na mokotowskiej. Przedstawia nowelę na pozór komedii ale głęboko poważną w szerokim dialogu samego wyboru powstania warszawskiego. Finał jest taki, że Dzidziuś odważył się zostać gońcem ważnych wydawałoby się spraw , z których to nic nie wyszło. Reasumując jego trud był bez sensu, a przygody jakie miał w trakcie kontrastują heroiczny czyn. W drugiej części ' Ostinato – lugubre' kontynuuje decyzje i skutki pierwszej noweli. Osobiście bardziej spodobała mi się nowela "Scherzo alla polacca", a gra Edwarda Dziewońskiego ( Dzidziuś ) jest świetna, i wielu innych aktorów też na wysokim poziomie. No ale to moje zdanie.

użytkownik usunięty
Aldieb

Odpowiem krótko, wspomagając się pewną wypowiedzią Englerta dotyczącą Pok łosia:
"To ta potrzeba mitu, która powoduje, że ludzie nie chcą patrzeć na swoich herosów jak na zwykłych śmiertelników korzystających z toalety. A dla mnie pełniejsza jest postać bohatera, który ma zatwardzenie, a jednocześnie nie chciałbym, żeby to zatwardzenie było głównym tematem sztuki".
A zwłaszcza druga część filmu "Eroica" wybitnie dotyczy zaparć.
I nie zgrzeszyłam, bo nie ze świętością mamy tu do czynienia. Upieram się przy 3/10 dla tego filmu. Za to 8+/10 daję dla "Zezowatemu szczęściu".

ocenił(a) film na 5

Zgadzam się w 100% z jagudliką. Film może i zrobiony dobrze, aktorzy znani, temat ciekawy ale niestety wyczuwa się dość mocno chęć zdeprecjonowania żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim (pierwsza część) oraz żołnierzy września (część druga). Zapewne zdarzały się podobne przypadki jakie były pokazane w filmie lecz według mnie zostały z niejasnych pobudek reżysera zbyt mocno podkreślone i przekoloryzowane. Ja daję 5/10 ze względu właśnie na grę aktorów (szczególnie Dziewońskiego).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones