PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=686419}
7,3 10 1 201237
7,8 44
oceny krytyków
Ex Machina
"Ex Machina" najpewniej przemknie niezauważona przez ekrany, choć dla miłośników fantastyki – a tych... czytaj więcej

Recenzje Użytkowników

"Ex Machina" jest zmuszającym do wytężenia szarych komórek mrocznym thrillerem, którego nie można obejrzeć dla relaksu. To swoista niespełna dwugodzinna odskocznia od rzeczywistości do świata, który może się rodzić na naszych oczach. Odskocznia, która odsłania potęgę człowieka, a zarazem jego bezbronność wobec tego, co sam stworzył. więcej
"Ex Machina" to jeden z najlepszych filmów ubiegłego roku, a zarazem czołówka kina science-fiction. Zmusza do przemyśleń, a także oferuje intrygującą, dobrze opowiadaną historię. Z pewnością, film Garlanda stanie się klasyką, lecz póki co należy docenić jego wkład w ten popularny gatunek.  więcej
Brytyjczyk podąża śladami najlepszych, ze szczególnym uwzględnieniem "Łowcy androidów" Scotta. I choć "Ex Machinę" ciężko byłoby nazwać dziełem szczególnie oryginalnym, to wciąż należy przyznać, że Garlandowi udała się nie lada sztuka: wycisnął ze swej przypowieści maksimum emocji przy stosunkowo skromnym nakładzie środków, dodatkowo przydając całości medytacyjnego charakteru.  więcej
Oscarowa statuetka za efekty specjalne w "Ex Machinie" mogła być dla niektórych pewnym zaskoczeniem, konkurencja w tej kategorii raczej na efektach bowiem nie oszczędzała. Widowiskowym, pełnym rozmachu, ale też zobowiązanym przez temat do stosowania licznych wizualnych fajerwerków filmom dzieło Alexa Garlanda przeciwstawiło kameralność i scenariusz bynajmniej nieepicki (chociaż też z nominacją), który akcję ulokował w jednym miejscu – nowoczesnej, ukrytej w zalesionej dolinie posiadłości, z dwiema osobami w środku. więcej
"Ex Machina" jest świetną odskocznią od czysto rozrywkowego kina akcji, które ostatnimi czasy zdecydowanie opanowało rynek futurystycznej fantastyki, pobudza do przemyśleń, trzyma w napięciu, wciąga i potrafi zaskoczyć. więcej
Wątek sztucznej inteligencji to mój ulubiony motyw fantastycznonaukowy obok podróży w czasie. Mimo że wydawało się, że temat ten już się wyczerpał to "Ex machina'' promieniuje oryginalnością. Minimalistyczna rozgrywka psychologiczna okraszana niepokojem wypełnia to zachwycające dzieło, które zaskakuje i zachwyca. Finał historii ukazanej przez Aleksa Garlanda szokuje i udowadnia, że nie ma nic bardziej ludzkiego niż wola przetrwania... więcej
Twórcy filmowi nie przebierają w środkach, aby przekonać nas, jak wielkim zagrożeniem dla rodzaju ludzkiego jest powołanie do "życia" sztucznej inteligencji. Ilość produkcji, która porusza tę tematykę... więcej
Refleksyjny cyberpunk, próbujący odpowiedzieć na pytanie, co czyni człowieka człowiekiem. więcej