PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32049}

Fanatyk

The Believer
7,4 114 826
ocen
7,4 10 1 114826
7,5 19
ocen krytyków
Fanatyk
powrót do forum filmu Fanatyk

Swastyka symbolizuje jedynie przychylność Boga.

Dlaczego jest więc zakazana?

Dlaczego mogę spokojnie wyjść w koszulce z sierpem i młotem (które to są symbolem najbardziej zbrodniczego państwa czyli ZSRR), a nie mogę wyjść na ulicę w koszulce ze swastyką?

Poza tym to jest chore, że w Polsce swastyka jest zakazana skoro była symbolem polskich legionów.

Tak samo chore jest to, ze u nas swastyka jest zakazana, a na przykład na Wyspach Brytyjskich jest dozwolona!! Przecież Syd Vicious z Sex Pistols normalnie chodził w czerwonej koszulce ze swastyką w białum okręgu!!!!

Co w tym złego? Co złego w tym symbolu? Przecież symbolizuje ona coś dobrego, przychylność Boga!

Pozdrawiam

_mosquito_

*Sorry, za te literówki <szybko pisałem i...> miało być:

Przecież <Sid> Vicious z Sex Pistols normalnie chodził w czerwonej koszulce ze swastyką w <białym> okręgu!!!!

_mosquito_

Od kiedy to ZSRR kraj dzięki któremu wszyscy żyjemy jest zbrodniczy przez lata tępił zbrodniarzy i zamachowców (AK i inni nazywani "powstańcami"), kraj dzięki którego poświęceniu milionów żołnierzy udało się odeprzeć wrogów np 3 rzeszę czy USA które gdyby nie ryzyko wojny nuklearnej zrobiło by z całego świata poligon nuklearny? Zastanów się co piszesz nazisto powinniśmy być wdzięczni przyjaciołom ze wschodu

darixon_xD

Widzę bolszewickie nasienie rośnie, w babcię dziadek w kacapskiej czapuni nie strzelał ślepakami xD

_mosquito_

Była symbolem pozytywnym,np symbolem słonca,nim Hitler zacżął swoje mordy.Mało powiedzieć czemu nie możesz wyjść dziś z tym np.na koszulce?

agarama

No właśnie dlaczego?
A może w czym lepszy jest sierp i młot, Lenin, albo Che, Mao, których swobodnie mogę nosić na koszulce i którzy są symbolem najbardziej zbrodniczego systemu jakim był i jest komunizm?
Proszę o odpowiedź, ludzi znających na to pytanie odpowiedź!!!

Dlaczego natomiast nie mogę założyć koszulki z tak pozytywnym znakiem jakim jest swastyka?

argument o tym, że sierp i młot, czy Lenin, są symbolami nieistniejącego państwa to nie argument

tak samo swastyka i Hitler są symbolami nieistniejącego państwa

wiec?

dlaczego symbole najbardziej zbrodniczego ustroju, komunizmu są dozwolone, a symbole nazizmu, o wiele mniej zbrodniczego są zakazane?


proszę o odpowiedź, jeśli ktoś wie, najlepiej Prezydenta Polski Pana Lecha Kaczyńskiego:)

_mosquito_

Pozytywnym znakiem? Ty w ogole myslisz? Polecam zapoznac sie z definicja symboli. Ona przestala byc pozytywna w momencie kiedy Hitler ja wybral na symbol nazizmu

Shinichi

Sierp i młot jest legalny, a też był znakiem jeszcze gorszym niż swastyka ponieważ Stalin wybił jeszcze więcej ludzi niż Hitler, i był jeszcze brutalniejszy niż Hitler, i wybił jeszcze więcej polaków niż Hitler! I zaatakował Polskę nie wypowiadając wojny. A swastyka jest nielegalna tym bardziej że jest znakiem religijnym natomiast sierp i młot jest legalny! Zacznijcie myśleć a nie na Hitlera się uwzieliście i macie gdzieś że Stalin se zabijał Polaków i swoich jeszcze więcej i bardziej brutalnie niż robił to Hitler ale nie Stalin spoko zabij 8 milonów polaków i swoich wybij gdzieś mamy na to. Później Hitler. O nie Hitler wybił 6 milonów Polaków jest najgorszy ale dalej mamy gdzieś że Stalin zabił 8 milonów Polaków.

_mosquito_

ja pier**le, jakbys wyszedl sierpem, mlotem, a w szczegolnosci Che, to ja np i tak bym Cie miala za totalnego matola. Wiec wlasciwie co za roznica czy zabronione czy nie? Nauczcie sie historii zanim zaczniecie szpanować.

eeetam

Masz racje ale tu chodzi że prawo polskie jest poj*bane ze względu że pozwalają nosić i propagandować coś co było gorsze od tego co zakazali. Sierp i młot jest legalny, a swastyka nie jest mimo że sierp i młot jest znakiem stworzonym przez człowieka, który był jeszcze brutalniejszy, i człowiekiem, który wybił więcej ludzi. Jeśli zakazują nosić SWASTYKĘ to niech zakażą nosić SIERP I MŁOT. Wtedy będzie sprawiedliwie. Bo i swastyka, i sierp i młot będzie zakazane.

_mosquito_

Ten film to nie jest kolejna dramatyczna historia, zagubionego w świecie młodego człowieka. Ten film to coś więcej, on daje odpowiedź na wiele nurtujących współczesnego człowieka pytań, ten film może nadać sens życiu, otworzyć oczy wielu z nas. Widzę po komentarzach, że wiele osób nie zrozumiało tego filmu... Życie jest wbrew pozorom bardzo krótkie i uważajcie żebyście nie znaleźli się pod koniec waszego żywota w takim miejscu jak główny bohater, i abyście nie usłyszeli słów, „dokąd idziesz, tam dalej nic nie ma..." Fanatyk to film genialny, uderza w pseudo moralność całego naszego świata, uderza w Żydów, którzy mordują Palestyńczyków jak niegdyś naziści, uderza w Arabów mordujących innowierców w imię wiary, uderza w faszystów, którzy poprzez nienawiść chcą zbawiać świat, uderza w antysemitów, we wszystkich siejących nienawiść uderza. Na początku tego filmu postawione było pytanie: "Nienawidzę i kocham, kto mi powie, dlaczego?". W Piśmie Świętym jest napisane: "Bóg jest światłem, Bóg jest miłością" oraz że Bóg jest w każdym z nas, poniżając, krzywdząc drugiego człowieka krzywdzisz Boga, i w ten sposób trafiasz na końcu żywota do takiego miejsca, do jakiego trafił Danny... Światło jest symbolem mądrości, intelektu, Miłość jest symbolem szacunku wobec drugiego człowieka. Danny posiadał intelekt, ale nie potrafił kochać, był przesiąknięty nienawiścią i przez to trafił tam gdzie trafił, na samym końcu filmu zrozumiał, jakim był głupcem, ale było już za późno wyrządził zbyt wiele zła. Kolejny symbol bardzo ważny dla zrozumienia filmu: spór Dannego z nauczycielem "Bóg każe złożyć Abrahamowi syna w ofierze" Jest to symbol: "Bóg = natura, często okrutna" Ilu z nas w życiu spotkało coś, z czym nie mogliśmy się pogodzić, śmierć kogoś bliskiego, jakiś wypadek, po którym wściekaliśmy się na cały świat, i klęliśmy na Boga i cały świat, że jest niesprawiedliwy? Dla Dannego takim wydarzeniem, z którym nie mógł się pogodzić był holocaust. Życie to nie bajka czasami zdarzają się złe rzeczy, okrutne wypadki, i wtedy w duszy człowieka ścierają się dwie potężne siły "miłość i nienawiść" to od nas zależy, jaka siła w nas zwycięży, jak potoczy się nasze dalsze życie czy uwierzymy w okrutnego Boga, który krzywdzi ludzi (w takiego Boga uwierzył Danny) Czy uwierzymy w miłosiernego Boga takiego, który w ostatniej chwili zatrzymałby rękę Abrahama, który chciałby poświęcić syna. To, jaką drogę wybierzemy w życiu sprawi, że gdy się ono skończy dostaniemy to, w co wierzyliśmy... Danny trafił do takiego raju, jaki sam sobie wymyślił, raju, który nie ma sensu, do totalnej pustki, nienawiść to jest pustka ludzie, tylko miłość jest czymś sensownym i twórczym.

_mosquito_

I to jest złego, że ktoś mógłby się poczuć przez Ciebie źle, mój dziadek był więźniem obozu hitlerowskiego. Pewnie jesteś z tych, którzy po śmierci usłyszą: „dokąd idziesz tam dalej nic nie ma…” Ja rozumiem że Ciebie może razić sierp i młot, ale ty chcesz głupotę, głupotą zwalczać, ja nie noszę koszulki z sierpem i młotem, ale jakbyś założył koszulkę ze sfastyką nie było by mi miło. A co ja Ci zrobiłem człowieku? Albo co zrobili Ci ludzie którzy przeszli przez holocaust że chcesz im przypominać okrutną przeszłość pewnymi symbolami... Owszem zgodzę się że sfastyka była kiedyś symbolem czegoś dobrego, nie wiem dokładnie ale wywodzi się chyba z mitologii skandynawskiej, w Indiach też sfastyka była symbolem religijnym, ale Niemcy wykożystali ten symbol do promowania swoich zbrodni i zmienił on znaczenie pierwotne.

glupinick1

A gdy chodzę po mieście w koszulce z sierpem i młotem to ludzie nie mają prawa czuć się źle?
Mało to Polaków zginęło przez Stalina, w łagrach? O wiele więcej niż zginęło z rąk Hitlera! i co?
Nie będzie Cię razić gdybym miał koszulkę z Sierpem i Młotem?
Albo z Che idolem nastolatków który był zbrodniarzem nie mniejszym niż Hitler w Ameryce Południowej i co wtedy powiesz?
Dlaczego więc prawo zakazuje symboli faszystowskich, natomiast symbole jeszcze gorszych reżimów nie są zakazane???!!!!

Tylko nie mów, że Polacy więcej dostali w dupę od Hitlera, bo Stalin wyrządził nam o wiele większe szkody!!!!
Napadł na Polskę 17 września, zabił 4 miliony Polaków w łagrach, kilka milionów zesłał na Syberię i po republikach, okupował nasz kraj przez 50 lat i koszulkę z jego wizerunkiem mogę nosić normalnie idąc po ulicy człowieku rozumiesz?
Albo koszulkę z symbolem najbardziej zbrodniczego państwa w historii świata!!!

A swastyka jest symbolem opieki, opatrzności Bożej, łaski itp.
wiem że się kojarzy, ale czemu jest zakazana skoro sierp i młot wszystkim Polakom kojarzą się znacznie gorzej niż swastyka?

_mosquito_

Masz zupełną racje. Sierp i młot był gorszy ale swastyka jest zakazana. Wszyscy uwieźli się na ku*wa Hitlera ale nie na Stalina. To tak samo jakby powiedzieć do Stalina
- Spoko Stalin wybij se ku*wa 8 milionów Polaków i swoich wyj*bane mamy na to.
Później.
Hitler wybił 6 milonów Polaków.
Wszyscy - Zaj*bać Hitlera ten potwór nie ma prawa żyć ale spoko Stalin mamy dalej wyj*bane że nas Polaków wybiłeś 8 milonów i to jeszcze brutalniej niż Hitler ale ch*j z tym.
Tak to wygląda a najgorsze że tak jest.
Zamiast zakazać swastykę oraz sierp i młot jako dwa zakazane symbole to nie ch*j lepiej zakazać swastykę a sierp i młot który był 100 albo 100000000 gorszy to nie ch*j swastyke zakazać. Sprawiedliwość debile! Dwa symbole zakazać jak już muście, a nie zezwalać na noszenie i propagande czegoś gorszego.

David_Barczak

Ale nie brońcie też Hitlera bo ten aniołem nie był

glupinick1

A sierp i młot, podobizny Stalina, Lenina, albo Che Ruevary??
One nie mają złego znaczenia?
Dlaczego więc nie są zakazane??

One przypominają nam smutną przeszłość o wiele bardziej, w końcu do 1989 roku byliśmy zniewoleni, nie chodzi o to czy było dobrze czy źle, ale nie byliśmy wolni, zresztą teraz też nie jesteśmy bo ZSRR zastąpiła UE;/

Bardzo jestem Ciekawy dlaczego?

Raziłoby cię gdybym nosił koszulkę z podobizną Józefa Stalina, który zamordował twoich dziadków? a ja bym określał go jako bohatera?
Bo tak jest określany, w Rosji przykładowo, jasne że był zbrodniarzem ale....

ocenił(a) film na 8
_mosquito_

zastanawiam sie czy te wszystkiego wypowiedzi to nie prowokacja, ale mimo to spróbuję zmierzyc się z tymi niedorzecznymi stwierdzeniami...

po pierwsze - zarówno swastyka, jak i sierp i młot, oraz podobizna Che Guevary jest w Polsce ZAKAZANA (chodzi oczywiście o noszenie tych symboli na koszulkach itd.). I jest dużo złego w chodzeniu ze swastyką po ulicy, cały czas żyją ludzie, którzy doskonale pamiętają czasy wojny. Edelman w końcu dopiero co zmarł...

po drugie - Hitler był takim zbrodniarzem jak Stalin. statystyki co prawda mówią że w trakcie swojego rządzenia ten drugi zabił większą liczbę ludzi, ale jednak zabicie przez 6 lat wielu milionów ludzi z czystą premedytacją, przerabianie ich na mydło, guziki, robienie pergaminu ze skóry jest moim osobistym zdaniem równie złe, a nawet gorsze niż zabijanie ludzi przez 30 lat. Zresztą w Polsce to z ręki Hitlera zginęło 6 mln Polaków, przez samego Stalina znacznie mniej i na pewno to swastyka dużo gorzej się kojarzy niż sierp i młot.

k***a, sugerujesz że PRL był gorszy od holokaustu? to, że brakowało kartek na mydło, jest lepsze niż przerabianie ludzi na mydło, tylko z powodu semickiego pochodzenia?

skoro jesteś tak przeciwny komunizmowi, a "popierasz" nazizm, to może lepiej chociaż coś o tym poczytaj - "Medaliony" Nałkowskiej, opowiadania Borowskiego, "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall (rozmowy z Markiem Edelmanem). Może zrozumiesz, że swastyka jest gorszym symbolem niż sierp i młot. Co z tego, że kiedyś była postrzegana jako symbol szczęścia, teraz jest to symbol konsekwentnego wyniszczania ludzkości.

ocenił(a) film na 8
alek123098

tak?ciekawe ostatnio widzialem na dworcu centralnym goscia w czerwonej koszulce z kurewsko swiecacym symbolem konstytucyjnie jest zakazane propagowanie totalitaryzmu(i dobrze) sama swastyka nie jest zakazana kto wam tak powiedzial? nadal mozna ja znalezc wsrod polskich odznaczeniach tak naprawde u nas zwyklo sie mowic Swarzyca ew. kołowrót(od kultu Swaroga) polecam poczytac nie tylko szkolne podreczniki.Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo ksztaltuja poglady czy ta niechec do swarzycy to ze hitlerowcy zawsze sa przedstawieni jako wyrafinowani zbrodniarze(nie mowie ze to nieprawda)natomiast tą czerwoną swołoć pokazuja w lekkim dowcipie czy do sklepow z mlodzierzowa odzieza wprowadzane sa symbole tego zbrodniczeggo ustroju.

alek123098

Co ty pie*dolisz?! Stalin wybił więcej Polaków niż Hitler i to jeszcze brutalniej niż ku*wa Hitler! To jest tak.
- Stalin mordo spoko możesz zaj*bać se ku*wa 8 milonów Polaków ch*j z tym. Ch*j z tym że zrobisz to jeszcze brutalniej.
A Hitler?
- O nie Hitler zabił 6 milonów Polaków trzeba go zaj*bać, j*bać to że Stalin zaj*bał nas brutalniej i więcej jak chcesz Stalin to możesz wybijać jeszcze dalej nas ale trzeba zabić Hitlera ponieważ nie zabił nas tak brutalnie jak ty Stalin i zabił nas za mało.
Tak to ku*wa wygląda. Zamisat zakazać obydwa symbole to nie ch*j zezwolić na noszenie znaku i propagande czegoś co było 1000razy gorsze niż swastyka.

_mosquito_

co do sierpu i młota to nie powinno Cię dziwić, przecież w Polsce 90% ludzi sądzi że armia czerwona wyzwoliła nas i dała nam wolność..stalin to dla wielu czerwonych ludków,których codziennie mijasz na ulicy dobroczyńca-nie jeden dziadek stopy by mu całował-stąd też pomnik śpiących w Warszawie albo ten monumentalny cokół z wielką czerwoną gwiazdą nad naszą stolicą-i nie zobaczysz na niej ptasich odchodów bo je systematycznie zlizują stare ubeckie ku.wy

użytkownik usunięty
glupinick1

Jakim trzeba być zarozumiałym, żeby uważać, że ktoś robi coś albo nie, żeby wywołać określoną reakcję akurat U CIEBIE. Sram na więźniów obozów, ich potomków i na to, z czym im się kojarzą wszelkie symbole. Więcej pokory.

ocenił(a) film na 9
_mosquito_

To musi być na bank prowokacja. Jeżeli jednak ktoś jest na tyle ograniczony co wydaje się niemożliwe to odpowiadam: komunizm nie jest uważany za ustrój zbrodniczy natomiast totalitaryzm jest zabroniony. Stąd możesz pomykać w koszulce z sierpem i młotem a ze swastyką nie.

LaraNotsil

ja zapodam troche glebszy temat, mam nadzieje, ze ktos mi odpisze. Podziwiam ten film i podziwiam glowna postac. Dla mnie jest geniuszem, mimo wielu bledow pokazanych w tym filmie jest dla mnie wzorem. Wzzorem dlatego ze on jako jedyny nie bal sie zapytac dlaczego. Jako jedyny chcial zrozumiec wiare. Pamietacie jak powiedzial:tylko ja wiezrze w Boga. to prawda. ani nauczyciel, ani koledzy(avi) nie rozumieli tory. tylko ja przyswajali. ryli na pamiec nie zastanawiajac sie o co chodzi. Daniel jako jedyny mial watpliwosci. nauczyciel nie potrafil tego mu wytlumaczyc. czytaliscie kiedys stary testament? tam jest wpizdu niezrozumialych rzeczy. tylko myslacy czlowiek chce zrozumiec dlaczego, czemu tak jest napisane, czemu Bog robil takie rzeczy. NIestety wiekszosc ludzi albo nie potrafi odpowiedziec na to pytanie albo sa na tyle glupi ze wola tylko przyswajac to co inni im mowia. bez wlasnego zdania. np. wg chrzescijanow antykoncepcja jest zla, no to co z planowaniem rodziny? Sa w zyciu niejasne rzeczy, ale tak na prawde nikt nie potrafi odpowiedziec sensownie na te pytanie. Prawdopodobnie dowiemy sie odpowiedzi po drugiej stronie. Daniel jest przykladem na to ze ktos moze mniec watpliwosci. wzrusz mnie ta historia ze jest na fakcie autentycznym, byl ktos kto nie mogl pogodzic sie z tym ze Bog kaze poswiecic wlasnego syna. byc moze popelnil samobojstwo aby zrozumiec to po drugiej stronie. wkurza mnie w moim zyciu na moich studiach fakt ze kaza nam ryc napale bez jakiego kolwiek zrozumienia. jak sie pytam to asystenci sa oburzeni ze przedluzam zajecia, tak samo jak moi koledzy. Nie rozumiem jak mozna byc tak ograniczonym! ten film jest przeslaniem dla tych co chca cos zrozumiec w zyciu, we wszystkich aspektach zycia-w wierze tez. Daniel poswiecil swoje zycie dlatego ze ktos nie potrafil mu odpowiedziec na pytanie. moim zdaniem on byl bardzo gleboko wierzacym czlowiekiem.

użytkownik usunięty
ewc

Tak, jak najbardziej jest to bohater pozytywny- nie wierzy ślepo jak większość ludzi ale próbuje to zrozumieć. Co do chodzenia w podkoszulkach ze swastyką- moje zdanie jest takie że po co upierać się przy tej kwestii - to tylko znak, jak tysiące innych. Zamiast zastanawiać się dlaczego nie mogę albo co złego jest w tym znaku złego mogę założyć przecież inną podkoszulkę nie raniąc wzroku innych ludzi. Bo biorąc pod uwagę fakt że przechodzący obok nas człowiek może mieć z tym przykre doświadczenia ( np kogoś z jego bliskich zamordowano w Auschwitz). ŻYJ I DAJ ŻYĆ INNYM
Co do filmu, moja ocena 7,5/10

Myiu666: A jak czyiś krewny został zginął na Syberii? Albo zakatowało mu Ojca, NKWD do którego sprzedawali się masowo żydzi? Ten temat jest bez sensu ,bo obie ideologie są zakazane i nie ma co tu rozprawiać Ale swastyka jest obecna choćby w Buddyźmie na co drugim obrazie i przedmiocie.

ewc

Na temat możliwości zrozumienia Abrahama, na temat, który rozmyślał tytułowy bohater od dzieciństwa warto przeczytać "Bojaźń i drżenie" S. Kierkegaarda.

LaraNotsil

Co to za bzdura! Propagowanie komunizmu czy faszyzmu w jakikolwiek sposób jest zabronione! Noszenie koszulek z Che teoretycznie powinno być karane ,a nie jest. Nie jestem faszystą ,ale kocham kulturę Słowian i mam zamiar wytatuować sobie swarzycę ,czyli zaokrągloną swastykę na ramieniu. Akurat w tym momencie nic mi nie mogą zrobić. To dobry symbol i z taką intencją go wytatuuję.

ocenił(a) film na 9
Ottiss14

jak już napisałam: "To musi być na bank prowokacja. Jeżeli jednak ktoś jest na tyle ograniczony co wydaje się niemożliwe to odpowiadam: komunizm nie jest uważany za ustrój zbrodniczy natomiast totalitaryzm jest zabroniony. Stąd możesz pomykać w koszulce z sierpem i młotem a ze swastyką nie."

Także nie pisz bzdur bo koszulkę z Ernesto Guevarą możesz nosić bezkarnie

LaraNotsil

A co to jest komunizm jak nie totalitaryzm dziewczyno? W imię jakiej innej ideologi wymordowano więcej ludzi? I nie wyjeżdżaj od razu z ograniczeniem bo nikt nie będzie z Tobą rozmawiał jak będziesz z góry obrażać.

Ottiss14

Komunizm nie jest uznawany za system zbrodniczy? Hahaha...w sumie z tą panią nie ma o czym rozmawiać. Ja kończę.

ocenił(a) film na 9
Ottiss14

czytanie ze zrozumieniem nie boli. komunizm nie jest zabroniony a totalitaryzm tak. jest różnica pomiedzy uznaniem czegoś za zbrodnicze w oczach swiata a za zabronione:D

ocenił(a) film na 9
Ottiss14

i nie iwem w którym miejscu cie obraziłam

LaraNotsil

Komunizm jest oficjalnie/prawnie uznany za system zbrodniczy i totalitarny i z obu powodów zabroniony! Problem w tym ,że temu zaprzeczasz i na tym zaprzeczeniu budujesz argumentację. Niedawno nawet był program w tvn ,że różni znani ludzie przedstawiciele różnych zawodów ,satyryczka ,polityk ,rysownik humorystyczny ,i bodajże aktor rozmawiali właśnie o tym problemie. Między innymi właśnie konkretnie o noszeniu koszulek z Che ,czy Stalinem ,a Hitlerem i Swastyką. Ale Ty będziesz się upierać ,że nie ma o czym mówić xD Dlatego tą ostatnią odpowiedź piszę dla wyjaśnienia sprawy.

ocenił(a) film na 9
Ottiss14

ja bym poprosiła o jakieś źródło gdzie komunizm jest zabroniony. Wtedy będę bić pokłony.

LaraNotsil

"Głoszenie poglądów politycznych odwołujących się do metod stalinizmu i realnego socjalizmu w Polsce jest zakazane z mocy prawa, regulują to:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483):"


"Art. 13.
Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.):"

ocenił(a) film na 9
Ottiss14

sozjalizm i komunizm to to samo?

LaraNotsil

Przyznaj się ,że byłaś w błędzie. Tak Realny Socjalizm to inaczej komunizm ,tak jak Narodowy Socjalizm to nazizm w powszechnym rozumieniu. Może jeszcze zaczniemy wdawać się w dyskusję na temat ,że w praktyce tzw.komunizm nie ma wiele wspólnego z "prawdziwym" komunizmem stworzonym przez Marksa i Engelsa ,hmm? Tylko ,że nie o tym jest ten temat.

ocenił(a) film na 9
Ottiss14

;/ masz racje. jedak jest roznoica miedzy sarkazmem a szyderstwem:P

ocenił(a) film na 9
LaraNotsil

nie ma to jak wyrwanie z tekstu:D

Głoszenie poglądów politycznych odwołujących się do metod stalinizmu i realnego socjalizmu w Polsce jest zakazane z mocy prawa, regulują to:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483)

Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.)

Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowościowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Organizacje typu Komunistyczna Partia Polski mogą jednak legalnie działać, gdyż w swoim programie nie odwołują się one do wskazanych w konstytucji totalitarnych praktyk, wodzowskiego modelu państwa, terroru itp., ale jedynie do haseł uspołecznienia środków produkcji, kontroli robotniczej itp., które same w sobie nie zawierają treści propagującej totalitaryzm.

ocenił(a) film na 9
LaraNotsil

jak widzisz zakazane są tylko faszyzm i totalitaryzm a nie komunizm

LaraNotsil

Ile Ty masz lat? Bo upierasz się i próbujesz przeforsować swoje w najbardziej naciągany sposób jak można ,byle by postawić na swoim ;) KOMUNIZM JEST ZAKAZANY i tyle w tym temacie.

LaraNotsil

Nie wyrywałem kontekstu. Tak ta konkretna partia z komunizmem w nazwie może działać ,bo nie odwołuje się do tych najgorszych/zakazanych elementów komunizmu ,a co za tym idzie nie jest typowo komunistyczną partią. N.O.P. czy Zadruga to też partie polityczne ,ale nacjonalistyczne ,oficjalnie odżegnujące się od faszyzmu ,czy tym bardziej nazizmu,choć w praktyce każdy wie jak jest.
Ale tamta partia "komunistyczna" na pewno nie może mieć za symbol czerwonej gwiazdy ,albo sierpa i młota ;) Bo to symbole zakazane i o tym tutaj mowa.

ocenił(a) film na 8
_mosquito_

Niemieccy naziści, tworząc ideologię wyższości "rasy aryjskiej", zaczerpnęli z tradycji Ariów również ten starożytny symbol, czyniąc zeń w 1920 roku godło NSDAP, a następnie symbol państwowy III Rzeszy. Za osobę, która namówiła Hitlera do użycia swastyki uważa się współtwórcę DAP, Antona Drexlera. Związany był on pośrednio z Towarzystwem Thule, gdzie po raz pierwszy użyto tego symbolu w kontekście narodowym. W odróżnieniu jednak od tradycyjnej swastyki, rysowanej jako krzyż prosty, swastyka hitlerowska rysowana była zazwyczaj ukośnie, obrócona o 45°. Miała ona ramiona zagięte w prawo, długości równej ramionom krzyża. Skojarzona ze zbrodniami niemieckiego systemu nazistowskiego, swastyka obecnie uważana jest za symbol nazistowski i konkretnie jako taki (w stylistyce używanej przez nazistów) jest prawnie zabroniona w wielu krajach (np. w Niemczech regulują to przepisy §86 i §86a niemieckiego kodeksu karnego StGB). Niektóre organizacje neonazistowskie odwołują się do symboliki swastyki, używając zbliżonych symboli wpisanych w plan koła, a nie kwadratu lub swastyk trójramiennych (triskelionów).

kadim21

Tytuł filmy brzmi jak komedia:/

ocenił(a) film na 7
_mosquito_

sierp i młot też jest zakazany

ocenił(a) film na 8
pklo01

Co nie zmienia faktu, że sam byłem świadkiem obojętności policji w stosunku do postkomunistów (koszulki z sierpem i młotem, czerwoną gwiazdą i Che Guevarą) na lewicowych marszach, podczas gdy aresztowano mojego kolegę za flagę z falangą i koszulkę z krzyżem celtyckim....

Bartosz3039

Dlatego, że duża część Policji była kiedyś Milicją, a także są to ich synowie, którzy nasłuchali się o dobrych komunistycznych czasach.

_mosquito_

Widzę już ktoś wikipedię zacytował, ale mimo wszystko: swastyka, jako symbol szczęścia wygląda inaczej od tej nazistowskiej. W Japonii znajdziesz na ulicy takie podobne znaki, gdyż oznacza się nimi świątynie.. Więc to nie jest ten sam symbol.

użytkownik usunięty
Vitadopolamorte

amerykańska flaga też powinna być zakazana

_mosquito_

Nie powinieneś chodzić ze swastyką na koszulce z szacunku dla milionów ludzi, którzy widzieli ją przerażeni, często nadzy, stojący nad przygotowanym dla nich zbiorowym grobem, jako coś ostatniego w życiu, często młodym życiu. Wcale to nie był dla nich znak przychylności bogów, był to znak śmierci. Zginęli między innymi po to, abyś ty mógł zadawać takie właśnie pytania.

_mosquito_

zależy jakiego boga ;p. swastyka ogólnie kojarzona jest z hitlerem tylko w europie i stanach zjednoczonych w innych krajach dalej jest to symbol szczęścia i dostatku. Ja również odbieram swastykę jako symbol szczęścia taka piękna kultura która była kreowane przez stulecia ma być zmarnowane przez jednego idiotę??

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones