PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32581}

Fanny i Aleksander

Fanny och Alexander
8,0 15 129
ocen
8,0 10 1 15129
8,2 17
ocen krytyków
Fanny i Aleksander
powrót do forum filmu Fanny i Aleksander

Pseudointelektualna treść, prymitywne żarty - dzieci oczarowane puszczającym bąki wujem, przedstawienie w krzywym zwierciadle XIX wiecznego społeczeństwa szwedzkiego i na koniec żenująca gra głównego bohatera... który sprawia wrażenie nie zaszokowanego sytuacją w jakiej się znalazł tylko po prostu niedorozwiniętego pokraki.

ocenił(a) film na 10
k_kozlowski

Myślę, że to Ty jesteś niedorozwiniętą pokraką niestety.

ocenił(a) film na 3
Filozof

A nie, bo ty.
Na głupszy komentarz inwencji ci nie starczyło?

ocenił(a) film na 5
k_kozlowski

racja też uw ażam ze film przereklamowany. u mnie ma 5 na 10.
mam nadzieje że inne filmy bergamana są lepsze. ja oprócz tego widziałem
"tam gdzi rosną poziomki". był duzo lepszy ale to napewno nie jest też
jakieś wielkie dzieło.

ocenił(a) film na 3
duende_2

Zdecydowanie warto obejrzeć "Siódmą pieczęć"

k_kozlowski

"Sióma pieczęć" jest nudna jak flaki z olejem... A może jeszcze nie dorosłam do tego filmu? Siak czy owak, jeśli ktoś nie trawi Bergmana, to raczej ten konkretny tytuł go od tego nie odwiedzie.

ocenił(a) film na 10
k_kozlowski

tylko tyle zdołałeś zapamiętać z całego filmu? bez komentarza.

ocenił(a) film na 3
gabriela90

Ja naprawdę cenię Bergmana, zwłaszcza za "Siódmą pieczęć", ale ten film to jest zwyczajne nieporozumienie.

k_kozlowski

Muszę przyznać, że i ja mam mieszane uczucia, co do tego filmu. Bardzo dużo elementów jest tutaj niespójnych. Pierwsze pytanie - skąd pomysł na taki tytuł filmu? Prędzej są to przygody Aleksandra - notabene - strasznej ciućmy. Druga sprawa - po co Bergman wprowadził tutaj elementy magii i jakiegoś brudnego erotyzmu? (dwaj całujący się bracia - jeden z nich grany przez kobietę z wygolonymi brwiami, która dobiera się do naszego nieszczęsnego Aleksandra) Psuje to jedynie ciągłość narracyjną, i budzi niesmak. I jeszcze końcóweczka: z okazji chrzcin dziewczynek - wujaszek-erotoman wygłasza nudną, nielogiczną tyradę (zapomniałam już właściwie o czym), wszyscy bawią się i cieszą, z wyjątkiem Aleksandra, który leży na dywanie powalony ciosem ojczyma-ducha. Może chodziło o niejednoznaczność? A może zwyczajnie coś się nie udało....

ocenił(a) film na 10
k_kozlowski

Super film. Bardzo mi się podobał i z chęcią obejrzałabym go jeszcze raz. Film jest wart obejrzenia. Polecam

fantia

Przydałoby się jeszcze wymienić kilka konkretów świadczących o "filmie wartym obejrzenia", a zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś wyżej ma inne zdanie na ten temat.
Pozdrawiam

and_some_cigarette

Ja myślę, że z racji wielu dysonansów, które jak widzę już wymieniliście, skupiamy się na rzeczach nieistotnych. I faktycznie, trochę to spłyca film. Można jednak należy zastanowić się, czy właśnie np. rubaszne sceny z udziałem Gustava nie pokazują jakiejś prawdy, z którą wiąże się cały sposób bycia tej zamożnej rodziny. Ja osobiście odczuwałem niesamowitą lekkość oglądając ten film, mimo upływu czasu. Bardzo różnorodny i magiczny. No, i mnóstwo pięknych ujęć nam Bergman zaserwował.

ocenił(a) film na 10
k_kozlowski

gowniana wypowiedz idz sie lecz na mozg ten film jest dla ciebie za trudny

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones