PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31610}
7,8 8 891
ocen
7,8 10 1 8891
8,0 18
ocen krytyków
Fitzcarraldo
powrót do forum filmu Fitzcarraldo

Co prawda góry nikt nie przeniósł, ale statek przez nią tak. W dodatku nakręconą tą scenę bez użycia efektów specjalnych. Poza tym, przy realizacji tego filmu zginęło kilku tubylców, Klaus Kinski tak utożsamił się z graną przez siebie postacią, że ponoć oszalał, a Herzog mało mówił... w ten sposób nadzorował dwuletnie kręcenie tego filmu. Cała produkcja ?Fitzcarraldo? zajęła 12 lat, wszystko to, co widzimy na ekranie zostało zrealizowane w bardzo trudnych, tropikalnych warunkach.
Ponad trzy godzinne dzieło wciąga i nie nudzi (przynajmniej mnie nie nudziło). Reżyseria jest wyborna, podobanie jak zdjęcia i aktorstwo. Muzyka piękna.
Opowiada nam historia jest niezwykła. Nie porusza jakiś trudnych problemów, nie moralizuje, nie rozdrapuje ran. Po prostu mówi o pewnym człowieku, który ma marzenia i kroczy drogą, którą sobie obrał.
?Chcę mieć operę!?

Film ma moc, jest piękny... na pewno długo go nie zapomnę. Dodaję do ulubionych.

9= /10

ocenił(a) film na 8
KYRTAPS

Dokładnie, Herzog nie nakręcił arcydzieła o problemach natury duchowej, tylko sportretował - niemal jak dokumentalista, którym zresztą też jest wybornym - nieco szalonego marzyciela, w którego doskonale wcielił się Klaus Kinski. Sceny ze statkiem, czy to pływającym, czy to przenoszonym przez górę przez tubylców, są bardzo wiarygodne i wręcz pozbawione tricków.
Zdjęcia i muzyka oczywiście świetne, ale mnie najbardziej podobała się rola Klausa - ten wzrok, ta dzika aparycja! Kiedy na niego popatrzeć to widzi się kogoś, kto nie boi się dosłownie żadnego wyzwania i wszystkiemu potrafi podołać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones