PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=343217}

Hobbit: Niezwykła podróż

The Hobbit: An Unexpected Journey
7,6 399 716
ocen
7,6 10 1 399716
6,5 31
ocen krytyków
Hobbit: Niezwykła podróż
powrót do forum filmu Hobbit: Niezwykła podróż

Wiek bohaterów.

ocenił(a) film na 8

Witam. Mam pytanie odnośnie wieku postaci z filmu i książki. Przyznam, że nie czytałem
Hobbita a jedynie Władcę pierścieni stąd moje wątpliwości. Czy Gandalf nie powinien być
młodym czarodziejem? Przecież był człowiekiem. Nie przypominam sobie z książki by było
tam cokolwiek napisane o tym, że starzał się wolniej. Bilbo natomiast jak wszyscy hobbici
żył o wiele dłużej niż ludzie. Jak to było w książce? Czy ktoś mi potrafi wyjaśnić dlaczego
Gandalf w filmie jest równie stary, (a nawet starszy z wyglądu oczywiście ze względu na to,
że raczej nie młodnieje od czasu nakręcenia Powrotu Króla) jak w Powrocie Króla?

FMB

Gandalf nie był człowiekiem tylko majarem. We Władcy pierścieni ma około 1000 lat.
Taki Aragorn ma we Władcy 87 lat.

obleh

Poprawka. Nie tysiąc, ale ma 2000 lat.

ocenił(a) film na 9
obleh

Nie jestem w tych sprawach obeznany, ale czy będąc Majarem Gandalf nie miał więcej niż te 2000 lat? Nie chcę się wymądrzać, bo w tych sprawach jestem zielony :). Ale wydaje mi się, że Gandalf był w "Silmarillionie", a spora większość akcji dzieję o wiele, wiele wcześniej niż 2000 lat przed "Władcą..." (chyba :)).

ocenił(a) film na 8
Banner

Masz rację. Gandalf jako Majar istniał niemal od początku świata przedstawionego w tym uniwersum na początku bodajże pod imieniem Olorin. W filmie pada stwierdzenie z ust samego Gandalfa, że podróżuje po Śródziemiu już 300 lat ale chodzi tu o jego przybycie do Śródziemia nie jest to okres jego życia. Nie wiem tylko skąd się to wzięło bo w oficjalnej biografii mówi się, że ponad 2000 lat walczył przeciwko złu w Śródziemiu. Może Peter Jackson miał jakąś wizję kiedy kręcił tą scenę.

reese

Wg. Wikipedii:
Narodziny: Przy stworzeniu Świata.
Do Śródziemia przypłynął ok. 1100 TE
Jako byt z natury duchowy nie umarł. Odpłynął 1 CE

Matt_888

Hobbit zaczyna się w 2941 TE więc Gandalf ma dokładnie 1841 lat.

Matt_888

Odpływając miał 1922 lata.

ocenił(a) film na 10
Matt_888

Nie przy stworzeniu świata, lecz przed.
Był on jednym z Aiunurów, a ich muzyka stworzyła Ardę.

fanaticadas

Był Majarem, a nie Ainurem.

ocenił(a) film na 10
brzask_8

Zarówno Majarowie jak i Valarowie byli Ainurami

ocenił(a) film na 9
Banner

Również potwierdzam. Był Majarem, a więc istotą niemal dorównującą tym najwyższym, czyli Valarom, trudno wiec obliczyć jego wiek. Ale fakt faktem, że po przybyciu do Śródziemia stał się bardziej ludzki, bo wyposażono go, jak i innych czarodziei, w ludzkie słabości i myśli, tak by mogli się upodobnić do istot zamieszkujących Śródziemie. Co więcej, jego wiedza o życiu za morzem jako Majar została zatarta.
I owszem, Gandalf też się starzał, aczkolwiek znacznie wolniej niż inne istoty.
PSS. Warto jeszcze dodać, że to wszystko są tylko TEORIE, ponieważ Tolkien, w swoim stylu, niczego nigdy kategorycznie nie przesądzał. Zachowywał się raczej jak historyk i pisząc o Istarich (czyli czarodziejach) zawsze używał określeń typu: "wydaję mi się...", "podejrzewam, że...", "można założyć, iż....". Nie można wiec mieć 100% pewności, kim tak naprawdę był Gandalf. ;)

ocenił(a) film na 8
raivenn

Powiedzcie mi czy te informacje pojawiają się we Władcy Pierścieni? Co prawda czytałem to już dawno temu, ale nie przypominam sobie by gdziekolwiek w tekście padło słowo Majar lub wiek Gandalfa. Czy to informacje z Silmaliriona czy innych tekstów pobocznych?

FMB

Kwestia czarodziejów jest wyjaśniona w "Niedokończonych Opowiesciach"

ocenił(a) film na 10
Yusuke_Tamagochi

W Silmarilionie też jest to wyjaśnione.
Co do Władcy, to w Śródziemiu tylko 3 osoby wiedziały kim naprawdę jest Gandalf.

ocenił(a) film na 9
FMB

A konkretniej w "Niedokończonych Opowieściach" zawarte są fragmenty notatek i listów Tolkiena na temat Gandalfa i czarodziejów sporządzonych w różnych okresach jego twórczości, często dosyć ze sobą sprzeczne. Trudno więc tak naprawdę kategorycznie cokolwiek potwierdzić. Wszystko to, to są jedynie wnioski wyciągnięte z tego, co Tolkien pozostawił. Nigdzie "oficjalnie" nie jest napisane, że Gandalf był Majarem o imieniu Olorin, ani nie jest podana dokładna data jego przybycia do Śródziemia. Przynajmniej tak mi się wydaje, zakładam jednak, że mogę się mylić. Jak tak, to proszę mnie poprawić.

ocenił(a) film na 10
Banner

McKellen twierdził, że Gandalf ma 7000 lat. Skąd on to wziął - nie wiem.

FMB

Valaquenta:
"Wraz z Valarami przyszły inne duchy, także wcześniejsze niż Ea, podobne w istocie do Valarów, lecz niższej rangi. Są to Majarowie, pokrewni Valarom, ich słudzy i pomocnicy."
"Najmądrzejszy z Majarów był Olorin. On także mieszkał, lecz wiele wędrował i często odwiedzał dom Nienny; od niej nauczył się miłosierdzia i cierpliwości."

Niedokończone opowieści:
"Istari przybyli zza Morza, z Najdalszego Zachodu. (...) Byli wysłannikami Władców Zachodu, Valarów, którzy wciąż czujnym okiem spoglądali na Śródziemie."
"W Śródziemiu [ Istari ] pojawili się po raz pierwszy około roku 1000 Trzeciej Ery"
"Jest też szkic zestawiający imiona Istarich z poszczególnymi Valarami: Olorin [ Gandalf ] - Manwe i Varda, Curumo [ Saruman] - Aule, Aiwendil [ Radagast] - Yavanna, Alatar i Pallando - Orome (...)."
Jeśli chodzi o wiek to możemy to policzyć, skoro: Trzecia Era trwała 3019 lat, Druga Era 3441, a Pierwsza... no dużo, niezbyt chce mi się szukać, wcześniej były Lata Drzew, które trwały ok. 14 373 lata (Silmarilion chyba) więc już otrzymujemy liczbę w której parę tysięcy lat w tę czy wewte nie robi różnicy.
Mam nadzieję, że informacje się przydały. :)

ocenił(a) film na 8
FMB

>>>Gdy cień Saurona ujawnił się w Śródziemiu (długo po zatopieniu wyspy Numenor), Valarowie postanowili wysłać „opiekunów i orędowników” na wschód, którzy wsparliby Wolne Ludy Śródziemia w walce ze złem. Na posiedzeniu wybranych zostało pięciu Majarów – Curumo (Saruman), który za prośbą Yavanny miał zabrać ze sobą Aiwendila (Radagast – jest o nim wzmianka dla przykładu we „Władcy Pierścieni”), zaś Alatar miał zabrać ze sobą swego przyjaciela Pallanda. W końcu jako piaty został wybrany Olórin (Gandalf). Wszyscy oni wyruszyli w Trzeciej Erze (pod koniec, której działy się wydarzenia opisane we Władcy Pierścieni), z Amanu do Śródziemia przez morze. Nie przybyli oni wszyscy na raz, jednak każdy z nich w różnych odstępach czasu. Jako pierwszy przypłynął Curumo, cały odziany w biel (zdaje się, że był najwyższy rangą z całego Heren Istarion – Bractwa Czarodziejów). Wszyscy, łącznie z Eldarami, uznali go za głowę bractwa. Następnie przybyli, odziani w szaty koloru morskiego błękitu Alatar i Pallando (ponoć udali się na wschodnie krańce Śródziemia i tam pozostali, jednak nie ma zbyt wielu wzmianek o ich działalności). Później przybył czarodziej w szatach w kolorze ziemistego brązu – Aiwendil (Curumo nie znosił Aiwendila, co też świadczy o tym, że nie zabrał go ze sobą na początku). Na ostatku zaś , zachodnie wybrzeże Śródziemia przywitał czarodziej odziany w szaty w barwach szarych, zwany Olórinem. Z tego co wyczytałem i pamiętam to jedynie Curumo oraz Olórin zaangażowali się w walkę przeciwko Sauronowi. Aiwendil umiłował przyrodę i na jej rzecz wyobcował się nie utrzymując kontaktów z nikim. Jedynie z rzadka wdając się w rozmowy z Gandalfem. Alatar i Pallando, jak już pisałem – nie wiadomo, jaki mieli udział w swej misji, ani co robili na wschodzie Śródziemia. Z czasem, gdy Saruman dowiedział się o istnieniu Jedynego Pierścienia, czytał wszystkie możliwe zapiski w knigach dotyczących jego historii i mocy jakie daje. Tak też później zaczął go pożądać, czego mamy efekty we „Władcy Pierścieni”.<<<

Z moich starych opracowań. Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
Reynevan86

I dodatkowo o imionach Gandalfa:

„Wiele mam imion w wielu różnych krajach. Mithrandirem (Szarym Wędrowcem), jestem wśród elfów, Tharkunem („człowiekiem z laską”) u krasnoludów, Olórinem byłem w niepamiętnych już czasach młodości w kraju na Zachodzie (przyp. chodzi mu tutaj o Valimar – miasto bogów – Valarów), na południu zwą mnie Inkamisem (Szpiegiem Północy; przyp. ma zapewne tutaj na myśli krainy Haradu), na północy Gandalfem („elfem z laską”), na wschód zaś nigdy nie wędrowałem.” („Dwie wieże”; rozdział piąty)

Reynevan86

Odnośnie Radagasta to mogę jeszcze dodać, i kurcze nie pamiętam gdzie to było napisane, że być może jego zasługą są interwencje orłów w krytycznych momentach fabuły i prawdopodobnie zginął pod koniec Wojny o Pierścień.
Natomiast cytując Niedokończone Opowieści:
"Spośród wszystkich Istarich jeden tylko pozostał wierny: ten, który dotarł ostatni. Radagast (czwarty z kolei) rozmiłował się bowiem we wszelkiej zwierzynie Śródziemia, zapominając zatem o elfach i ludziach, spędzał całe dni w towarzystwie swoich dzikich przyjaciół."
Co do Alatara i Pallanda jak napisał Reynevan tylko to że udali się na wschód. Dalej są tylko domysły snute w Niedokończonych Opowieściach mówiące, że albo nic nie robili, a jak robili to nic o tym nie wiadomo (być może udało im się ograniczyć hordy Easterlingów) albo ulegli złu podobnie jak Saruman albo "to oni są odpowiedzialni za powstanie różnych kultów i praktyk "magicznych", które przetrwały upadek Saurona".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones