Świetny!

Premierę Karbali można by uznać za przełomowy etap polskiego kina, ale tak najpewniej nie będzie i dalej będziemy zalewani tanimi komediami romantycznymi i jakimiś marnymi dramatami które nawet nie przebijają się do wiadomości publicznej. Karbala to najlepszy polski film ostatnich kilku albo i kilkunastu lat - czegoś takiego w polskim kinie nie było. Nie mamy nawet czego się wstydzić za granicą i mam nadzieję, że za granicą dużo osób obejrzy to dzieło.

Wszystko jest tutaj dopięte na ostatni guzik. Zdjęcia z Kurdystanu i warszawska scenografia City Hall wybornie udają Irak. W kwestii sprzętowej, mundurowej itd. również wszystko wygląda jak należy. Gra aktorska - niczego tutaj się nie czepiam, choć pewnie zaraz znajdą się krytycy którzy zaczną rzucać w naszych aktorach gównem - nie są to gwiazdy hollywoodu ale za grali jak należy i może też dzięki temu obraz wygląda realniej. Duży plus za postać głównego antagonisty - perfekcyjnie wpasował się w tą rolę. Jedyne do czego można się przyczepić to dźwięk. O ile dźwięki wystrzałów itp. są niesamowicie realistyczne, to kuleje to co zawsze w polskim filmie - dźwięk dialogów. Zdarzały się sytuacje, że po prostu nie byłem w stanie zrozumieć co mówi aktor, ale na szczęście to sporadyczne sytuacje. Lepiej można byłoby postarać się z muzyką, bo przez cały film było tylko OK a dwa najlepsze kawałki zagrały dopiero na napisach końcowych. Fabuła - fajnie, że nie skupiono się tylko na samej obronie ratusza bo byłoby zbyt nudnie. Mamy tu jeszcze dwa dość ciekawe wątki które zaskakują na sam koniec filmu. Podoba mi się to jak przedstawiono tutaj wojnę i naszych żołnierzy. Nie ma tutaj ton patosu, szacunek i bohaterstwo broni się samym faktem obrony Karbali. Widać załamania psychiczne, zmęczenie fizyczne, brak doświadczenia żołnierzy itd. Przelewa się tutaj nawet zdanie o pobycie na misji w celu spłaty kredytów - być może szokujące, ale film trafnie pokazuje jak ciężki jest los żołnierza i, że pomimo poświęcenia i wyrzeczeń, są oni po prostu kopani w tyłek przez rząd.
Obyśmy w przyszłości doczekali się więcej tak perfekcyjnych polskich produkcji jak Karbala.

87

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: