PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=271956}
6,8 221 981
ocen
6,8 10 1 221981
5,5 32
oceny krytyków
Katyń
powrót do forum filmu Katyń

Za zabory i próbę rusyfikacji polskiego narodu. Za wywózki na Sybir setek tysięcy Polaków, za łagry. Za lata 1919-1920 (zwycięstwo nad bolszewizmem okupione krwią tysięcy). Za "akcję polską" w ramach której w latach 1937-1938 NKWD wymordowało 111 tys Polaków mieszkających w ZSRR (według dokumentów NKWD skazano 139 835 osób, z tego zamordowano bezpośrednio 111 091 Polaków – obywateli ZSRR, a 28 744 skazano na pobyt w obozach koncentracyjnych struktury podległej GUŁAG - wyroki były wykonywane natychmiast). Za agresję Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku (razem ze swoim sojusznikiem Hitlerem). Za Katyń, Charków, Miednoje, Bykownię i inne miejsca kaźni polskich oficerów bestialsko pomordowanych w 1940 roku. Za spalone wsie i miasta, zrabowane dzieła sztuki, splądrowane i zniszczone polskie dworki szlacheckie. Za powojenną okupację Rzeczypospolitej, za mordy na niezłomnych polskich żołnierzach z AK, NSZ, WiN, NZW, KWP i innych organizacji polskiego podziemia
niepodległościowego zamęczonych w UBeckich katowniach. Za Inkę, rtm. Pileckiego, gen. Nila, Warszyca, Pługa, Zaporę, Łupaszkę, Lalka i tysiące innych. Za ofiary grudnia 1970 i stanu wojennego.

Rusek nigdy nie był i nie będzie bratem Polaka!

ocenił(a) film na 4
Tadinho

Na początku 1940 roku 65% kadry kierowniczej NKWD stanowili Rosjanie. Ukraińcy 17%, Gruzini 7%, a Żydzi 3,5%. A prawie wszyscy bezpośredni wykonawcy zbrodni katyńskiej byli Rosjanami; było też po kilku Białorusinów, Ukraińców, Żydów i Gruzinów, jednak Rosjanie stanowili przytłaczającą większość.

Przy czym, Beria bardzo zmniejszył ilość Żydów w NKWD, zwiększając za to ilość Rosjan i Gruzinów. O ile w 1936 Żydzi stanowili w kierownictwie NKWD 38%, o tyle w 1940 ponad 10 razy mniej. Generalnie wielki terror w ZSRR spowodował przesunięcie składu etnicznego władz partyjnych, państwowych, armii i służb specjalnych z żydowsko-łotewsko-rosyjsko-polskiego na rosyjsko-ukraińsko-ormiańsko-gruziński.

Tadinho

Gówno prawda. Te wszystkie mordy to sprawka rosjan i niemców. Nikogo innego, a tych dwóch nacji.

mmiks

rosjanie to nasi przyjaciele , troche nauki gimbo , jak sie nie znasz to sie nie wypowiadaj , myslisz ze murznki czerwone z ameryki sa dobre , ach zal mi cie Polsce potrzebny jest wladca oraz prekierownie gospodarki w strone zbrojen i podbicie ukrainy litwy a Białorusi nie bo to przyjaciel

ocenił(a) film na 7
Darado

Rosyjska swołocz, jak uczy historia kolejne pokolenia tego narodu wcale nie są inne, gdyby mogli to nadal by nas wybijali i okupowali. Pogarda dla rosyjskich śmieci!!

ksupron

jak ogladasz polska tv to nie dziwie sie ze masz takie zdanie

ocenił(a) film na 7
Darado

Kto teraz walczy na Ukrainie? Pewnie tzw separatyści a Rosjanie dostarczają tylko transporty humanitarne :D Ten naród nie potrafi długo żyć w pokoju i bez atakowania innych nacji, pokolenia rosjan się zmieniają a rosjanie jak byli agresywni i chciwi terytorialnie tak nadal są. Mimo że Putin zdecydował się na wojnę z Ukrainą to i tak poparcie wśród społeczeństwa mu nie zmalało, to wiele o nich mówi. Później się dziwią że Polacy czy inne nacje nie mają o nich dobrego zdania albo wręcz odnoszą się z nienawiścią. Siedzieli by na dupie we własnym kraju, nie robili by problemów sąsiadom to ich wizerunek wyglądał by lepiej.

ksupron

po pierwsze ti nie Rosja wywołała konflikt na Ukrainie, była to UNia Europejska , w tym Polska i USA, rządził Janukowycz państwo było w miarę stabilne i zjednoczone , dowodem może być EURO 12 wszystko było ok.Ale po cholerę w sprawy niepodległego państwa zaczęły się mieszać inne kraje , nasza arystrokracja jeździla i manifestowala swoje poparcie dla "ludu" .Gdyby nie było zaangażowania zza granicy i przysyłania płatnych najemników to dalej rządził by Janukowicz i byłby spokój.I jeszcze jak można obalić rządy władcy wybranego w demokratycznych wyborach,Dla mnie to niepojęte!
Można przecież było ogłosić wcześniejsze wybory a i tak normalne wybory miały się odbyć za kilka miesięcy od wybuchu zamieszek.Jednak opozycja zachowała sie jak lud średniowieczny prowokując i rozpoczynając zamieszki i robiąc burdel w Kijowie.Wcale się nie dziwię ,że wschód Ukrainy "pdłamał " się , przecież tam w wiekszości żyją Rosjanie,którzy niedziwne bardziej im bliżej do Rosji.Moim zdaniem Rosja i Putin wykorzystał okazję, którą mu dała Europa.Nie ma nic normalnego w wspieraniu swoich Rodaków.Tak samo Polska podczas Powstania Ślaskiego wspierała Polaków.
Janukowycz był dobrym władcą, któy balansował między WSchodem a Zachodem, miał poparcie w całym kraju i był w stanie utrzymać kraj.
Niestety teraz to Polska cierpi na tej sytuacji, Ukraincy śmieją się z nas wprowadzają embargo , czczą mordercó Polaków a włądca Tusk i wyjechał i ma to wszystko w nosie.

Darado

Obecni Rosjanie nas lubią, mówię tu "szarakach" Szanuję ich, bo zawsze Polak zostanie dobrze potraktowany w Rosji, zaproszony do domu itd, nawet są filmiki na yt, ale czerwonych to ja nienawidzę, gardzę komunistami i cieszę się z ich klęski:)

Darado

rosjanie nasi przyjaciele hehe nigdy nie byli i nie beda zaklamane huje

HV71

Pomoc od Stalina po wojnie to duże dofinansowanie dla Polski, dzięki temu zrealizowano min. plan sześcioletni.

mmiks

Po każdej stronie są źli i dobrzy. Nie można mówić, że wszyscy Polacy są dobrze, a Rosjanie źli.
Osobiście znam kilka rosyjskich rodzin i jak miałbym porównywać ich do niektórych Polskich, to aż krew mnie zalewa.
Nie wińcie Rosyjskiego społeczeństwa za błędy ich rządu, bo to po prostu głupie i nie mądre.
Kto uważa, że każdy rosjanin to gnój, jest po prostu wierzącym w stereotypy wychowanym w chłopskiej rodzinie kretynem.

firentis95

pier*ol pier*ol ja się zdrzemnę.
mój dziadek walczył z tymi miłującymi pokój rosjanami. potem ci wspaniałomyślni rosjanie więzili go w Ostaszkowie.
przez blisko 50 lat to ścierwo trzymało nas na uwięzi. doili nas do potęgi. do dzisiaj można spotkać ruskich, którzy będą twierdzić, że za komuny to oni nas utrzymywali i powinniśmy być im za to wdzięczni. a teraz taki gnój jak ty ma czelność pluć na Polaków i wychwalać pod niebiosa ruskich.
dla mnie jesteś tępym, lewackim ścierwem, które zasługuje tylko na naplucie w pysk.

ocenił(a) film na 6
mmiks

A kto kiedykolwiek normalny pomyślał że Rosjanie to nasi bracia ??, chyba żyjesz jeszcze w Polsce ludowej.

SebastianNiestudent

przepraszam ,że się wtrące alle Rosjanie to nasi jedyni bracia, naucz sie historii pls i nie gadaj głupot

ocenił(a) film na 6
Darado

A od kiedy brat strzela w tył głowy ??

SebastianNiestudent

kto nam strzelal w tyl głowy , bo oficjalnie nie ma oswiadczenia ,że katyń to zbrodnia przeciwludzkości i nikt do niej sie nie przyznaje,

ocenił(a) film na 6
Darado

W takim razie wychodzi na to że Polacy popełnili zbiorowe samobójstwo.

SebastianNiestudent

była wojna więc nie wiem o co tyle szumu

ocenił(a) film na 6
Darado

Chyba o to że czerwoni wymordowali polskich lekarzy ,prawników, nauczycieli , nasi żołnierze dali się rozbroić jak stado bezmyślnych owieczek, a następnie w większości bez walki poszli do niewoli i dostali po kulce od sowietów. Dziwi mnie dlaczego nikt nie docenia kunsztu Stalina , wymordować wszystkich 21,7 tys. potencjalnych opozycjonistów bez ludzkich strat własnych to prawdziwy majstersztyk.

SebastianNiestudent

bo to pierwszy przypadek w historii kiedy żołnierze zabijają niewinnych ludzi

Darado

A, to byli żołnierze...

Darado

Pewnie żołnierze tureccy zabijali Ormian tylko na niby.

zweistein

To jakiś tłumok jest, Rosjanie mogli nas mordować, bo była wojna, więc to ich usprawiedliwia xD To nic, że Rosjanie zabijali polską inteligencję, bo to nie jedyny przypadek w historii, to ich ma niby usprawiedliwić :D Idąc jego debilnym tokiem myślenia gość, który stanie przed sądem za zabójstwo, może się bronić tym "Ale inni też zabijali, to nie pierwszy przypadek morderstwa w tym kraju, proszę mnie wypuścić" !!!

Pawlovsky

użytkowniku, ty wiesz ile było spraw zabójstw ludzi cywilnych podczas wojny, za które nikt nie przepraszał?

Darado

Co z tego? Rosjanie zachowali się jak na ludzi przystało i przeprosili za Katyń, a twoje pseudo usprawiedliwienie że była wojna itd jest idiotyczne, czyli co, Niemcy nie musieli przepraszać żydów za Holocaust, bo była wojna? Mieli zamieść to pod dywan w obecnej historii swojego kraju? Jakoś Finowie podczas wojny z ZSRR nie dopuszczali się zbrodni na cywilach itd.

Pawlovsky

skąd wiesz ,że Finowie nie dopuszczali się zbrodni na cywilach?

Darado

Po pierwsze nie ma na to dowodów, po drugie, byli jak Polacy zabijali tylko żołnierzy, prócz wyjątków, wiadomo. Oni tak samo jak my nienawidzili komuchów, a nie zwykłych cywilów, no i to zawsze był cywilizowany kraj, a o Rosji/ZSRR podczas II wojny nie można tego powiedzieć, poza tym zawsze byli zacofani.

Pawlovsky

tylko nie mów,że żaden wojskowy fiński nie zwałcił ,nie obrabował lub nie zabił cywila podczas wojny

Darado

"Po pierwsze nie ma na to dowodów, po drugie, byli jak Polacy zabijali tylko żołnierzy, prócz wyjątków, wiadomo" Z tą różnicą, że we fińskich szeregach, byli żołnierze, którzy gwałcili, a w ZSRR byli żołnierze, którzy nie gwałcili:) Oczywiście chodzi mi o wskazanie wyjątków.

Darado

Gościu nieudolnie próbujesz bronić czerwonych, przecież Rosjanie przeprosili za Katyń...

Pawlovsky

jestem obiektywny, nie mam jak ty fiołka na punkcie Polski i jej niesamowitośći

Darado

Ty to powiedziałeś, wyciągnąłeś pseudo wniosek z moich wypowiedzi. Czytając twoje bzdury to aż mi się śmiać chce.

ocenił(a) film na 9
SebastianNiestudent

Z jednej strony Korwin który twierdzi, że brakuje dowodów jakoby Hitler doprowadził do Holocaustu czy choćby o nim wiedział. Zastanawiam się czy są jakieś dowody, że wiedział o wybuchu II Wojny Światowej, bo przecież generałowie mogli ją sami wywołać a Hitlerowi mówić, że to cały czas są jakieś manewry. Z drugiej strony ten koleś przekonuje, że nie ma żadnych oficjalnych oświadczeń w sprawie Katynia, nikt się nie przyznaje itd.
Zastanawiam się skąd się biorą ci wszyscy rusofile. To chyba jakieś dzieci z gwałtów popełnionych przez czerwonoarmistów na Polkach.

ocenił(a) film na 6
MichCorleone

Jak to możliwe ?

ocenił(a) film na 9
SebastianNiestudent

Nie bardzo wiem o co teraz pytasz

Darado

Chyba bzdura.

zweistein

przecież oficjalnie nie ma czegoś takiego jak rzeź na Katyniu

Darado

Rosja oficjalnie uznała swoje sprawstwo w 1990 r.

zweistein

ZSRR

Darado

Jasne, a Rosja niby się z tego wycofała? Kiedy?

zweistein

a przyznała się?

Darado

Jasne. A tobie co się zdawało?

zweistein

że nie

Darado

To tak jak z Katyniem. Też ci się zdawało.

zweistein

no no

Darado

Jelczyn przeprosił za Katyń, a parlament Rosji uznał tą zbrodnię jako reżim Stalinizmu. Doucz się Darado.

SebastianNiestudent

Kain i Abel: dobre wzorce.

Darado

Naszymi jedynymi braćmi są Węgrzy, Rosjanie wyrządzili nam wiele krzywd.

Darado

spieprzaj

przemek1417

sam spadaj

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones