PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=671}
8,1 838 855
ocen
8,1 10 1 838855
8,0 43
oceny krytyków
Leon zawodowiec
powrót do forum filmu Leon zawodowiec

Pedofilia?

ocenił(a) film na 10

No właśnie. W pewnych scenach widoczny jest stosunek Matyldy do Leona jako do kochanka. Jakie uczucia waszym zdaniem Leon odczuwał do Matyldy? Kochał ją jak córkę, czy może było to 'coś innego'? Powiem szczerze, że nie daje mi to spokoju.

ocenił(a) film na 10
cyancyan

W wersji reżyserskiej jest scena, w której Leon opowiada o swojej dawnej, straconej miłości. Od tamtej pory się już nie zakochał. W tym samym momencie odrzuca miłość fizyczną do matyldy ze względu na pamięć o tamtym zdarzeniu. Miłość Matyldy do Leona po tym zdarzeniu przechodzi prawdpopdobnie również w wymiar platoniczny.

ocenił(a) film na 10
markowski86

moim zdaniem traktował ją trochę jak córkę,chociaż może raczej bardziej jak uczennice,

fenix

Tralalala - Leon, mimo, że jest świetny w swoim fachu, mentalnie jest zwykłym, zagubionym chłopcem, i choćby z tego powodu jego stosunek do Matyldy jest lekko mówiąc dwuznaczny.

Jak myślicie <spojler, jeśłi ktoś jeszcze nie widział> dlaczego Leon ginie? Hmm? Bo gdyby przeżył, film musiałby wejść na bardzo Nabokovskie rejony. Film bardzo dobry, lecz nieco szemrany moralnie

ocenił(a) film na 10
Gerard_Polanski

Wedlug mnie leon kochał ją jak przyjaciela i nie sądzę by go pociągała fizycznie

ocenił(a) film na 9
Gerard_Polanski

"Leon, mimo, że jest świetny w swoim fachu, mentalnie jest zwykłym, zagubionym chłopcem, i choćby z tego powodu jego stosunek do Matyldy jest lekko mówiąc dwuznaczny." - DOKŁADNIE. Świetnie to ująłeś

ocenił(a) film na 10
Gerard_Polanski

Poczekałby parę lat do jej pełnoletniości i wtedy by mogło być i "fizycznie".

ocenił(a) film na 10
lukaszpolowczyk

3 lata? Bo we Francji można to robić od 15 lat.

Gerard_Polanski

szemrany moralnie? - jakieś 2020 lat temu żyła sobie 14-latka(czy 12-latka), która urodziła syna, tą kobietę do teraz uwielbia 1/3 świata ......czy Biblia też jest szemrana moralnie

ocenił(a) film na 8
witek_ireneusz

ale ona była dziewicą...

ocenił(a) film na 8
Mikolaj_Dardzinski

Dokładnie, w przeciwieństwie do niej Matylda była dziewicą. ;-)

Gerard_Polanski

Co jest szemranego w miłości?

nnn_nnn

Widzę, że jesteś fanem Stuu

Karolina_Galant_2

jestem fanem używania mózgu.

markowski86

Faktycznie takie pytanie co do tego co ich łączyło rodzi się, szczególnie po obejrzeniu wersji reżyserskiej (chyba właśnie dlatego wycięto te sceny żeby film budził jak najmniej mieszanych uczuć). Ciężko powiedzieć tak naprawdę co czuł Leon, ale w całej sytuacji jaka zaistniała zachował się tak jak powinien, nie doszukałem się żadnej sceny po której można by oskarżyć go odchyły pedofilskie.
Jeżeli już mamy oceniać moralność Leona to o wiele więcej do życzenia pozostawia to, że uczył 12 letnią dziewczynkę mordować ludzi, zamiast trzymać ją od tego bagna jak najdalej się tylko da. To jest chyba największa patologia całej tej historii.
Ale może właśnie dlatego film jest klasykiem
10/10

radziuimadzia

e tam pedofilia w średniowieczu z małymi dziewczynkami normalnie się żenili xd

ocenił(a) film na 10
radziuimadzia

To kontrowersje są złe? Dobry film według ciebie to taki ugładzony i niekontrowersyjny?
Nie wolno robić filmów, w których jest kontekst seksualny z dziećmi lub zabijają ludzi czy zwierzęta?

ocenił(a) film na 10
markowski86

I muszę powiedzieć, że pięknie jej to wyjaśnił. Nie powiedział jakichś standardowych i głupich tekstów w stylu "jesteś za młoda, jesteś dzieckiem" lub coś takiego.

ocenił(a) film na 10
cyancyan

Ja nie widzę w tym filmie żadnej pedofilii. Często zdarza się, że małe dziewczynki są zauroczone dorosłymi mężczyznami, gorzej jak działa to w drugą stronę, tak jak miało to miejsce w przypadku Romana Polańskiego. Jego można nazwać pedofilem, a Leona już niekoniecznie, bo on nie wykazywał chęci fizycznego zbliżenia z Matyldą. Taki Polański pewnie by nie odmówił i z chęcia skorzystałby z sytuacji, w której Matylda wskoczyłaby mu do łóżka. Biedaczek ma przecież słabość do nastolatek ;(

ocenił(a) film na 9
eMka0024

Poczytaj w jakim wieku najczęściej dziewczyny zachodziły w ciążę przez tysiące lat. Czyli pociąg do młodych nastek jest nienaturalny? Zamykam temat.

VienneseOyster

Moim zdaniem fascynacja dziewczyną która nie jest w pełni ukształtowana nie jest normalna, to może oznaczać problemy psychiczne. Nie podoba mi się w tym filmie to, że niejako promują sytuacje które mogłyby skończyć się aktem pedofilskim, dla mnie to szokujące.

ocenił(a) film na 10
kamilos56

To ona fascynowała się nim, a nie on ją. Myśl podczas oglądania filmów bo widzę że masz z tym problemy. Poza tym dziewczyna w pełni ukształtowana ma gdzieś 15 lat.

ocenił(a) film na 10
eMka0024

Polański nie był nią zauroczony. Po prostu przyszła, a on nie odmówił. Poza tym nie była dziewczynką, a nastolatką.

ocenił(a) film na 10
cyancyan

Hmm sam watek ich stosunkow jest dosc ciekawy. Kiedys wpadla mi w rece cos
jakby wersja rezyserska. bylo w niej obecnych wiele scen ktore wycieli w
wersji ktora ogladalem w tv lub na dvd. Polecam wszystkim

kubanexxx

To wątek o emocjonalności pedofilskiej. Mnie szokuje to, że zrobili z tego film.

ocenił(a) film na 10
kamilos56

W wersji reżyserskiej była tylko dodana scenka, że ona powiedziała mu kilka słów o kontekście seksualnym. Jak oceniasz film to oceniaj z perspektywy bohaterów filmu. Wtedy więcej zrozumiesz.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
cyancyan

Bosh, jaka pedofilia, ludzie zaczynacie popadać w paranoję. A "Akademia Pana Kleksa" ? dorosły facet sam z dziećmi w jednym domu, nie wydaję się to wam podejrzane ? Może w ogóle trzeba zakazać emitowania takich obrazów, gzie ukazane są jakiekolwiek relacje pomiędzy dzieckiem a dorosłym.

użytkownik usunięty
Animus_86

Leon traktował Matyldę jak przybraną córkę, przyjaciela, nawet uczennicę swego fachu,ale pedofilia? Litości! Małolata Matylda podkochiwała się pewnie w Leonie,imponował jej itp., ot, taka szczeniacka miłość,prawo tego wieku.

ocenił(a) film na 9
Animus_86

No dokładnie, ludzie są chyba po prostu takimi rzeczami przesyceni, dlatego wszędzie widzą tylko to a nie naturalne reakcje, normalne relacje...

Animus_86

Trzeba rozróżniać zdrowe relacje, bez negatywnego kontekstu, od promowania pedofilskich fascynacji.

ocenił(a) film na 10
kamilos56

W tym filmie nie było żadnego promowania pedofilii. Myśl co oglądasz zboczku.

ocenił(a) film na 10
cyancyan

Chyba sobie jaja robisz! Za dużo filmów Polańskiego się naoglądałaś.

ocenił(a) film na 10
grossus

A Ty znowu co masz do filmów Polańskiego ?

ocenił(a) film na 10
Animus_86

A Tobie nie przeszkadza, ze zabawial sie z 13tka?

ocenił(a) film na 10
lolobarolo

A co jego życie erotyczne ma do twórczości?

ocenił(a) film na 10
seba5012_filmweb

Mein Kampf tez bedziesz ocenial tylko pod wzgledem walorow literackich?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
lolobarolo

Tak, ale Mein Kampf ich raczej nie ma i tematyka mnie nie interesuje.

ocenił(a) film na 10
seba5012_filmweb

To inny przyklad: obrazy Hitlera, malarzem byl zdolnym (spotkalem sie nawet z opiniami, ze w tej dziedzinie ywprzedzal swoje czasy). Z reszta tu nawet nie o to chodzi. Rzeczywistosc tworza zazebiajace sie ze soba elementy, ktorych nie powinno sie rozdzielac i analizowac osobno. Wychwalanie filmow pedofila jest jak kupowanie ksiazek o Mamiemalejmadizsosnowca.

ocenił(a) film na 8
lolobarolo

Bez przesady. Chociaż może z obecnej perspektywy posiadał większe zdolności od dzisiejszych internetowych artystów (od YouTube po DeviantArt), to geniuszem malarstwa zdecydowanie nie był. Nie zgadzam się z kompletnym dyskredytowaniem go na tym polu, ale z drugiej strony muszę też przyznać, że nie wszystko mu wychodziło tak, jak powinno. Krajobrazy i architektura miast prezentowały się w miarę ok, ale miał spore trudności z portretami. Mówiąc wprost, jego piętą achillesową było dobre odwzorowanie twarzy. Oczywiście, zdarzały się wyjątki, jak chociażby Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus, ale ten obraz powstał już w późniejszym okresie, po tym jak dwukrotnie został odrzucony przy aplikacji do Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu.

ocenił(a) film na 10
cyancyan

O tym nam mówił nawet pewien ksiądz w czasie rekolekcji. Nie wyolbrzymiajmy sprawy i nie przesadzajmy ale też bądźmy sprawiedliwi - abstrahując już od tego jak bardzo film sam w sobie jest dobry - niewątpliwe można się w tym dopatrzeć pewnego akcentu o zabarwieniu pedofilskim...

gimmly

Tylko czy na pewno warto "dopatrywać się" takich wątków. Bo takie "dopatrywanie się" może doprowadzić do przesady o której była mowa. A skoro ktoś tak twierdzi to w którym momencie Leon zachował się niewłaściwie w stosunku do Matyldy i jak powinien w takim razie postąpić?

ocenił(a) film na 9
radziuimadzia

No właśnie. Nie przychodzi mi na myśl ani jedna scena...Jego zachowanie, jak i zachowanie Matyldy było całkiem normalne.

ocenił(a) film na 10
reggy7

No Matyldy to nie. Jak podpiła to chciała "buzi" od Leona. I proponowała mu żeby ją rozdziewiczył. xD

ocenił(a) film na 10
lukaszpolowczyk

Nie proponowała mu tego.
Mówiła ogólnie, ale nic konkretnego.
Zresztą tylko w wersji reżyserskiej.

ocenił(a) film na 9
lukaszpolowczyk

A rzeczywiście jest pewna scena, ale - tak jak pawel_nowakk napisał - w wersji reżyserskiej. Chociaż zgadzam się z wypowiedzią MishaPl w którymś z wątków: "Dla mnie wątek pedofilii (choć w tym przypadku to za mocne słowo - powiedzmy quasi pedofilii) jest oczywisty - i właśnie dlatego mówimy w tym przypadku o arcydziele. Pedofilia to zbyt mocne słowo bo według mnie ze strony Leona była to jednak miłość platoniczna. Kochał Matyldę jak kobietę, a nie jak córkę, ale mimo wszystko była to miłość platoniczna. Co do miłości Matyldy do Leona chyba nikt nie ma wątpliwości. Swego rodzaju manifestacją tej miłości jest rozmowa Matyldy z portierem w hotelu. Co do Leona dużo można oczywiście wyciągnąć z usuniętych scen (wszystkim gorąco polecam wersję reżyserską) ale w wersji kinowej też kilka aspektów świadczy o tym że Leon nie widzi w Matyldzie córki. Leon (...) emocjonalnie był bardzo niedojrzały, co ma podwójne znaczenie: po pierwsze emocjonalnie był zbliżony wiekowo do Matyldy, po drugie niedojrzałość utrudniała mu przyjęcie roli ojca. Bardzo istotna jest również ostatnia scena z Leonem i Matyldą - a mianowicie wyznanie miłości przez Leona. Obejrzyjcie sobie tą scenę ponownie i spróbujcie sobie zamienić postacie Leona i Matyldy na wybrane postacie ojca i córki (np z filmu Tato) a następnie na postacie kochanków (dowolny film romantyczny). Do której wersji bardziej pasuje wam ta scena? Dla mnie odpowiedź jest oczywista. Jedyne czego brakowałoby tej scenie gdyby wstawić ją do romansu jest brak finalnego pocałunku - i właśnie to świadczy o platonicznym charakterze tej miłości." - chciałabym jeszcze dodać, że właśnie z racji tego, że była to bardziej, można powiedzieć, miłość platoniczna, to nie widać w zachowaniu Leona niczego mocno anormalnego. A co Wy myślicie o takiej interpretacji? Ja myślę, że jest bardzo wnikliwa.

ocenił(a) film na 10
reggy7

Aktor grający Leona sam mówił, że specjalnie udawał takiego lekko spowolnionego (to nie był wymóg reżysera), żeby film nie był odbierany w taki sposób, jakoby on miał wobec niej jakieś seksualne zamiary.
Widać, że bał się takiego odbioru.

Ogólnie twórcy filmu byli mało odważni w tej kwestii. 12 latka to tak naprawdę początek dojrzewania, więc nie można powiedzieć, że to po prostu dziecko jak 8-10 latka.

Przykładowo w filmie Anjos do Sol, główną bohaterką jest 11 letnia aktorka, a występuje wielokrotnie w seksownych ubraniach, a nawet jest udawana scena seksu z jej udziałem (chociaż w tym przypadku chodziło o gwałty).

ocenił(a) film na 8
pawel_nowakk

Skoro to była scena gwałtu to nie mogła być sceną seksu

ocenił(a) film na 10
Zuzanna_Szelenbaum

No tak, ale cały film na tym polegał, bo ona była ofiarą handlu dziećmi. Zrobiono z niej dziecięcą prostytutkę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones